Görkəmli alim-numizmat, professor Əli Rəcəblinin 90 illik yubileyi qeyd olunub
Oktyabrın 3-də AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində bu qurumun Numizmatika və epiqrafika elmi fond şöbəsinin müdiri, Əməkdar mədəniyyət işçisi, görkəmli tarixçi-alim, numizmat, professor Əli Rəcəblinin 90 illik yubileyinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı alimin bənzərsiz yaradıcılığından, Azərbaycan mədəniyyətinə verdiyi dəyərli töhfələrdən söz açıb.
“Ə.Rəcəbli yarıməsrlik ömrünü muzey işinə və Azərbaycan numizmatikasının öyrənilməsinə həsr edib” – deyən akademik N.Vəlixanlı onun muzeyin elmi ekspozisiyasının yaradıcılarından biri olmaqla yanaşı, respublikada diyarşünaslıq işinin təşkili sahəsində də aparıcı alimlərdən olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, məhz onun səyləri nəticəsində muzeyin Numizmatika fondunda 150 mindən çox sikkə və digər maddi mədəniyyət abidəsi saxlanılır.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli professor Ə.Rəcəblinin tarix elmi və numizmatika sahəsindəki tədqiqatlarından, alimin əldə etdiyi uğurlardan danışıb. Bildirib ki, Ə.Rəcəbli AMEA Rəyasət Heyətinin aprelin 19-da keçirilmiş iclasında Azərbaycan numizmatik irsinin elmi tədqiqi və təbliğindəki xidmətlərinə görə AMEA-nın Abbasqulu ağa Bakıxanov adına mükafatına layiq görülüb. İ.Həbibbəyli Azərbaycan numizmatika sahəsinin aparıcı simalarından biri olan Ə.Rəcəblinin elmi işlərinin əhəmiyyətindən danışıb, alimi 90 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib.
Daha sonra AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru Maisə Rəhimova çıxış edərək görkəmli alimin arxeologiya və numizmatika sahəsində gördüyü işlərdən bəhs edib.

3 октября в Национальном музее истории Азербайджана НАНА состоялась научная сессия, посвященная 90-летнему юбилею заведующего Отделом научного фонда нумизматики и эпиграфики этой структуры, Заслуженного деятеля культуры, видного ученого-историка, нумизмата, профессора Али Раджабли.
Открывая мероприятие вступительным словом, директор музея, академик Наиля Велиханлы рассказала о неподражаемом творчестве ученого и его ценных вкладах в азербайджанскую культуру.
«Полвека своей жизни А.Раджабли посвятил музейному делу и изучению азербайджанской нумизматики», - отметив Н.Велиханлы, подчеркнула, что наряду с созданием научной экспозиции музея ему также принадлежат большие заслуги в области организации работ по краеведению в республике. Отмечалось, что именно благодаря его усилиям в Фонде нумизматики музея хранятся более 150 тысяч монет и других памятников материальной культуры.
Выступивший затем вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал об исследованиях профессора А.Раджабли в области истории и нумизматики. Он отметил, что на заседании Президиума НАНА, проведенном 19 апреля, А.Раджабли был удостоен премии НАНА имени Аббасгулу аги Бакиханова за заслуги в научном исследовании и пропаганде нумизматического наследия Азербайджана. И.Габиббейли рассказал о значении научных работ А.Раджабли, который является одним из ведущих исследователей отечественной нумизматики, и поздравил ученого с 90-летним юбилеем.
В своем выступлении директор Института археологии и этнографии НАНА, доктор исторических наук Маиса Рагимова рассказала о работе, проделанной видным ученым в области археологии и нумизматики.