Görkəmli alim-numizmat, professor Əli Rəcəblinin 90 illik yubileyi qeyd olunub
Oktyabrın 3-də AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində bu qurumun Numizmatika və epiqrafika elmi fond şöbəsinin müdiri, Əməkdar mədəniyyət işçisi, görkəmli tarixçi-alim, numizmat, professor Əli Rəcəblinin 90 illik yubileyinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı alimin bənzərsiz yaradıcılığından, Azərbaycan mədəniyyətinə verdiyi dəyərli töhfələrdən söz açıb.
“Ə.Rəcəbli yarıməsrlik ömrünü muzey işinə və Azərbaycan numizmatikasının öyrənilməsinə həsr edib” – deyən akademik N.Vəlixanlı onun muzeyin elmi ekspozisiyasının yaradıcılarından biri olmaqla yanaşı, respublikada diyarşünaslıq işinin təşkili sahəsində də aparıcı alimlərdən olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, məhz onun səyləri nəticəsində muzeyin Numizmatika fondunda 150 mindən çox sikkə və digər maddi mədəniyyət abidəsi saxlanılır.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli professor Ə.Rəcəblinin tarix elmi və numizmatika sahəsindəki tədqiqatlarından, alimin əldə etdiyi uğurlardan danışıb. Bildirib ki, Ə.Rəcəbli AMEA Rəyasət Heyətinin aprelin 19-da keçirilmiş iclasında Azərbaycan numizmatik irsinin elmi tədqiqi və təbliğindəki xidmətlərinə görə AMEA-nın Abbasqulu ağa Bakıxanov adına mükafatına layiq görülüb. İ.Həbibbəyli Azərbaycan numizmatika sahəsinin aparıcı simalarından biri olan Ə.Rəcəblinin elmi işlərinin əhəmiyyətindən danışıb, alimi 90 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib.
Daha sonra AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru Maisə Rəhimova çıxış edərək görkəmli alimin arxeologiya və numizmatika sahəsində gördüyü işlərdən bəhs edib.

On October 3, National Museum of Azerbaijan History hosted a scientific session dedicated to the 90th anniversary of the head of the department of science and numerology of epigraphy, Honored worker of culture, prominent historian-scientist, numismatist, Doctor of History, Professor Ali Rajabli.
Director of the museum, academician Naila Velikhanli spoke about the unique creativity of the scientist and valuable contributions to the Azerbaijani culture.
"Rajabli devoted half century of his life to museum work and study of Azerbaijani numismatics," academician N.Valikhanli said, noting that he was one of the founders of the museum's scientific exposition and was one of the leading scientists in the field of geography studies in the republic. As a result of his efforts, more than 150,000 coins and other material cultural monuments are kept in the Numismatics Fund of the museum.
Later, vice-president of ANAS, academician Isa Habibbeyli spoke about the achievements of the scientist in his research on the history. Rajabli was awarded the prize of Abbasqulu Aga Bakikhanov for his contribution to scientific research and promotion of the numismatic heritage of Azerbaijan at the meeting of the Presidium of ANAS on April 19. I.Habibbayli spoke about the importance of scientific works of one of the leading figures of Azerbaijani numismatics and congratulated scientist on his 90th birthday.
Then director of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS, doctor of historical sciences Maisa Rahimova spoke about the work done by outstanding scientist in archeology and numismatics.
During the event, friends and colleagues who were closely acquainted with the scientist shared their memories of her.