“Müasir şərqşünaslığın aktual problemləri” (Ziya Bünyadov qiraətləri) adlı beynəlxalq konfrans işə başlayıb
Oktyabrın 16-da AMEA-nın Əsas binasında bu qurumun Rəyasət Heyəti, akademik Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutuMilli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Müasir şərqşünaslığın aktual problemləri” (Ziya Bünyadov qiraətləri) mövzusunda beynəlxalq konfrans işə başlayıb.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə Fəxri xiyabana gələrək xalqımızın ümummilli lideri, müasir müstəqil dövlətimizin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil qoyublar.
Sonra konfrans iştirakçıları akademik Ziya Bünyadovun məzarını ziyarət edib, qəbirüstü abidəsi önünə güllər qoyublar.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək konfransın Azərbaycanın görkəmli tarixçisi və şərqşünas alimi, tanınmış ictimai xadim, Dövlət mükafatı laureatı, Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, akademik Ziya Bünyadovun xatirəsinə həsr olunduğunu bildirib. İ.Həbibbəyli alimin tariximizin müxtəlif dövrlərinə dair fundamental tədqiqatlarından, orta əsrlərə aid mənbələrin araşdırılması və tərcüməsi sahəsindəki fəaliyyətindən, onun respublikamızda tarix elminin yeni mərhələyə yüksəldilməsi işinə verdiyi töhfələrdən və yeni ərəbşünas tarixçilər nəslinin formalaşmasındakı xidmətlərindən bəhs edib.
Z.Bünyadovun özünəməxsus elmi məktəb yaratdığını söyləyən İ.Həbibbəyli alimin "Azərbaycan Atabəylər dövləti (1136-1225-ci illər)", "Azərbaycan VII-IX əsrlərdə", "Xarəzmşahlar-Anuştəkinilər dövləti" və digər əsərlərinin əhəmiyyətindən danışıb. Qeyd edib ki, akademik Z.Bünyadovun “Azərbaycan Atabəyləri dövləti. 1136-1225-ci illər” əsəri 1980-ci ildə elm və texnika sahəsində Azərbaycanın Dövlət mükafatına layiq görülüb. Görkəmli alim akademik Vasim Məmmədəliyevlə birgə müqəddəs “Qurani-Kərim”i Azərbaycan dilinə tərcümə edib.
Daha sonra Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva “Ölümsüzlüyə qovuşan ömür” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Bildirib ki, Z.Bünyadov orta əsrlər Şərqi və Ərəb xilafəti, Azərbaycan, Qafqaz və Orta Asiya tarixi üzrə görkəmli mütəxəssis kimi dünyada tanınıb, elmi ictimaiyyətin və geniş oxucu kütləsinin rəğbətini qazanıb. Onun şərqşünaslıq elminin müxtəlif sahələrinə aid çoxsaylı əsərlərində nəinki Azərbaycan xalqının, eləcə də bütün orta əsrlər müsəlman aləminin ictimai həyatı və mədəniyyət tarixi tədqiq edilib. G.Baxşəliyeva alimin əsərlərinin ilkin mənbələrin dərin və dəqiq təhlilinə əsaslandığını, onun araşdırdığı mövzuların daim aktuallığı ilə fərqləndiyini diqqətə çatdırıb.
Konfransda AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Şahin Mustafayev, Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) A.M.Qorkiy adına Dünya Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru, akademik Aleksandr Kudelin, REA-nın Şərq Əlyazmaları İnstitutunun direktoru, professor İrina Popova, Türkiyənin Nəcməddin Ərbakan Universitetinin professoru Əhməd Taşğın və başqaları çıxış edərək Z.Bünyadovun elmi irsi, həyatı və şəxsiyyəti barədə fikirlərini səsləndiriblər.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin Şərqşünaslıq İnstitutu ilə Gürcüstanın İLİAUNİ Şərqşünaslıq İnstitutu, REA-nın Şərq Əlyazmaları və Dünya Ədəbiyyatı institutları arasında elmi əməkdaşlığa dair memorandum imzalanıb.

An international conference on "Actual problems of modern oriental studies" (Ziya Bunyadov's editions) has started its work jointly with Institute of Oriental Studies named after academician Z.M. Bunyadov and National History Museum of Azerbaijan of ANAS.
The conference participants from Russia, Turkey, Georgia, Uzbekistan and other countries first visited the grave of national leader Heydar Aliyev and academician Ziya Bunyadov at the Alley of Honors.
Academician Isa Habibbeyli, vice-president of ANAS, said that the conference was dedicated to the memory of outstanding Azerbaijani historian and orientalist, well-known public figure, State Prize laureate, Hero of the Soviet Union, academician Ziya Bunyadov.
The academician then spoke about his fundamental research on the various periods of our history, his work in the field of investigation and translation of medieval sources, his contributions to the rise of historical science in the republic and the formation of the new generation of Arabian historians. Z.Bunyadov has created a unique scientific school, I.Habibbeyli noted that the scientist was the author of "Azerbaijan in the Atabeylar state (1136-1225)", "Azerbaijan in the VII-IX centuries", "Kharazmshahlar-Anushtekin's state" and other works, the scientist lined out.
Director of the Institute of Oriental Studies, Academician Govhar Bakhshaliyeva delivered a report on the theme "Life that has gained immorality". She said that the scientist was known worldwide as an outstanding specialist on the history of Middle Ages, the East and the Arab Caliphate, Azerbaijan, the Caucasus and Central Asia, and won the sympathy of the scientific community and the readership.The scientist's numerous works in different fields of oriental science covers not only the Azerbaijani people, The history and social life and culture of the Middle Ages, all his works are based on a deep and accurate analysis of the sources, and the issues he has investigated have always been distinguished by their high professionalism and originality, the speaker emphasized.
Academician-Secretary of ANAS Department of Social Sciences, Academician Nargiz Akhundova, Director of National Azerbaijan History Museum, academician Naila Valikhanli, Deputy Director on Scientific Affairs of the Institute of Oriental Studies, academician Shahin Mustafayev, Director of Institute of World Literature named after A.M.Gorky of Russian Academy of Sciences (RAS) , academician Alexander Kudelin, director of the Institute of Oriental Manuscripts of the RAS, Professor Irina Popova, professor of Najmeddin Erbakan University of Turkey Ahmed Tashgin and others voiced their views on Zeynaliyev's scientific heritage, life and personality.
A memorandum on scientific cooperation was also signed between the Institute of Oriental Studies and the Institute of Oriental Studies of Georgia, the Institute of Oriental Manuscripts and World Literature of the RAS.