Dekabrın 6-da AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda (RMİ) görkəmli riyaziyyatçı alim, “Şöhrət” ordenli, Əməkdar elm xadimi, akademik Akif Hacıyevin 80 illik yubileyinə həsr olunan “Riyaziyyat və mexanikanın müasir problemləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans işə başlayıb.
Əvvəlcə iştirakçılar A.Hacıyevin həyat və yaradıcılığını əks etdirən sərgi ilə tanış olublar.
İkigünlük konfransın açılış mərasimində xarici ölkələrin tanınmış alimləri ilə yanaşı, Azərbaycanın elm və təhsil ictimaiyyətinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan RMİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov görkəmli alim A.Hacıyevin mənalı ömür yolundan, alimlik zirvəsinə ucalmasından, Azərbaycan elminə göstərdiyi xidmətlərindən danışıb.
A.Hacıyevin respublikamızda müasir riyaziyyat elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən söz açan M.Mərdanov alimin bu sahədə elmi məktəb yaratdığını, bütün mənalı ömrünü elmimizin inkişafına həsr etdiyini vurğulayıb. Bildirib ki, akademik A.Hacıyev XX əsrin ikinci yarısında Azərbaycanda yaranan riyaziyyatçılar elmi məktəbinin görkəmli nümayəndələrindən biri idi. Ziyalı ailəsində dünyaya göz açan alim hələ gənc yaşlarından elmə böyük maraq göstərib, zəngin elmi fəaliyyəti ilə Azərbaycan riyaziyyat elminə böyük töhfələr verib, bütün ömrünü bu sahəyə, AMEA-nın inkişafına həsr edib. Akif Hacıyev AMEA-da kiçik elmi işçi vəzifəsindən akademik rütbəsinədək yüksəlib.
Elmimizin inkişafına dair A.Hacıyevlə dəfələrlə müzakirələr apardığını xatırladan institut direktoru diqqətə çatdırıb ki, alimin yetişdirdiyi elmi kadrlar hazırda ölkəmizdə və xaricdə fəaliyyətlərini uğurla davam etdirirlər.
M.Mərdanov vurğulayıb ki, bugünkü konfrans akademik A.Hacıyevin şəxsiyyəti və elmi nüfuzu qarşısında hörmətin təzahürüdür. Azərbaycan riyaziyyat elmi tarixində Akif Hacıyevin özünəməxsus yer tutduğunu deyən M.Mərdanov onun elmi irsinin daim yaşayacağını bildirib.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvləri Bilal Bilalov, Vaqif Quliyev, professor Nadir Süleymanov, Türkiyənin Yıldız Texnik Universitetinin dosenti Yusif Zeren, Kırıkkale Universitetinin dosenti Sevgi Esen və başqaları çıxış edərək Akif Hacıyevi sadə və təvazökar insan, böyük riyaziyyatçı kimi xarakterizə edib, alimlə bağlı xatirələrini bölüşüblər. Bildirilib ki, onun elmi məqalələri, əsərləri, dərslikləri elmimiz üçün əvəzsiz töhfədir.
Çıxışlardan sonra bölmə iclasları başlayıb. "Harmonik və qeyri harmonik analiz", "Funksional analiz", "Həndəsə, topologiya və cəbr", "Yaxınlaşmalar nəzəriyyəsi", "Xüsusi törəməli diferensial tənliklər", "Operatorlar nəzəriyyəsi və spektral analiz", "Tətbiqi analiz", "Bütöv mühit mexanikası", "Optimal idarəetmə problemləri", "Ehtimal nəzəriyyəsi və stoxastik analiz", "Riyazi fizika", "Riyaziyyatın tarixi və tədrisi metodikası" bölmələri üzrə 160-a yaxın məruzə dinlənilib.

An international conference dedicated to academician Akif Hajiyev's 80th unniversary kicked off
An international scientific conference on “Modern Problems of Mathematics and Mechanics” dedicated to the 80th anniversary of Academician Akif Hajiyev launched at ANAS Institute of Mathematics and Mechanics on December 6.
Initially, the participants acquainted with the exhibition, which reflects the life and creativity of A.Hajiyev.
Opening the event, Director of the IMM, correspondent member of ANAS Misir Mardanov spoke about the life of the outstanding scientist A.Hajiyev, his achievements in science and his contribution to the Azerbaijani science.
Speaking about A.Hajiyev's contribution to the development of modern mathematical science in the republic, M.Mardanov emphasized that, the scientist has created a scientific school in this field and devoted all his life to the development of our science.
Reminding that, he repeatedly discussed with A.Hajiyev about the development of our science, Director of the Institute noted that, the scientific staff of the scientist are currently successfully pursuing their activities in our country and abroad.
M.Mardanov emphasized that today's conference is a manifestation of respect for Academician A.Hajiyev's personality and scientific authority.
Akif Hajiyev occupies a special place in the history of Azerbaijan's mathematical science, and his scientific heritage would always live.
Corresponding members of ANAS Bilal Bilalov, Vagif Guliyev, Professor Nadir Suleymanov, Associate Professor of Yildiz Technical University Yusif Zeren, Dean of the Kırıkkale University Sevgi Esen and others speaks on Akif Hajiyev's character as a simple and modest person, great mathematician and shared his memories of the scientist.
After the speeches, sessions began. Then, were listened about 160 reports on "Harmonic and non-harmonic analysis", "Functional analysis", "Geometry, topology and algebra", "Theories of approximation", "Partial Differential Equations", "Theory of Operators and Spectral Analysis", "Applied Analysis", " , "Optimal management problems", "Probability theory and stochastic analysis", "Mathematical physics", "History of mathematics and teaching methodology".