Dekabrın 13-də Beynəlxalq Mətbuat Mərkəzində “Kaspi” Mətbuat və Təhsil Mərkəzinin və Azərbaycan Mətbuat Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, zərdabişünas alim, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Cavadovanın 75 illik yubileyinə həsr olunan toplantı keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri, Milli Məclisin deputatı Əflatun Amaşov alimin həyat və yaradıcılığı haqqında danışıb. Bildirib ki, E.Cavadova yaradıcılığının əsas hissəsini Azərbaycan mətbuatının banisi, “Əkinçi” qəzetinin yaradıcısı Həsən bəy Zərdabiyə həsr edib. E.Cavadovanın fəaliyyəti ictimaiyyətə Həsən bəy Zərdabi obrazını tam dolğunluğu ilə açıqlayır.
Sonra Esmira Cavadovaya Azərbaycan Mətbuat Şurasının diplomu təqdim olunub.
“Kaspi” qəzetinin təsisçisi, Əməkdar jurnalist Sona Vəliyeva Esmira Cavadovanın Həsən bəy Zərdabi haqqında tədqiqatlarının əhəmiyyətini qeyd edib. Bildirib ki, E.Cavadova uzun illərdir ki, Həsən bəy Zərdabi irsinin tədqiqi ilə məşğuldur. O, Həsən bəy Zərdabi haqqında silsilə məqalələrin və “Həsən bəy Zərdabinin etnoqrafik görüşləri”, “Həsən bəy Məlikov Zərdabinin Bakı Şəhər Dumasında fəaliyyəti” kimi kitabların müəllifidir.
Sona Vəliyeva Esmira Cavadovaya “Kaspi” qəzetinin diplomunu təqdim edib.
Tədbirdə Bakı Dövlət Universitetinin Jurnalistika fakültəsinin kafedra müdiri, professor Cahangir Məmmədli, “Yeni Azərbaycan” qəzetinin baş redaktoru, Milli Məclisin deputatı Hikmət Babaoğlu, Əlyazmalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya elmləri doktoru Paşa Kərimov və başqaları çıxış edərək yubilyarın yaradıcılığından söz açıb, onun elmi fəaliyyətinin spesifik məqamlarına nəzər salıblar.
Sonda çıxış edən yubilyar haqqında deyilən xoş sözlərə və yaradıcılığına verilən dəyərə görə toplantı iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.

Состоялось мероприятие, посвященное 75-летнему юбилею ученого-зардабиведа Эсмиры Джавадовой
13 декабря в Международном центре печати при совместной организационной поддержке Центра образования и печати «Каспи» и Совета печати Азербайджана состоялось заседание, посвященное 75-летию ведущего научного сотрудника Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА, ученого-зардабиведа, доктора философии по истории Эсмиры Джавадовой.
Выступив на мероприятии, председатель Совета прессы Азербайджана, депутат Милли Меджлиса Афлатун Амашов рассказал о жизни и творчестве ученого. Отмечалось, что большую часть своего творчества Э.Джавадова посвятила основоположнику азербайджанской печати, создателю газеты «Экинчи» Гасан-беку Зардаби. Деятельность Э.Джавадовой полностью раскрывает образ Гасан-бека Зардаби перед общественностью.
Далее Эсмире Джавадовой был вручен диплом Совета прессы Азербайджана.
Учредитель газеты «Каспи», Заслуженный журналист Сона Велиева, отметила значение исследований Эсмиры Джавадовой, посвященных Гасан-беку Зардаби. Отмечалось, что она является автором цикла статей о Гасан-беке Зардаби и таких книг, как «Этнографические встречи Гасан-бека Зардаби», «Деятельность Гасан-бека Меликова Зардаби в Бакинской городской думе».
Сона Велиева вручила Эсмире Джавадовой диплом газеты «Каспи».
На мероприятии заведующий кафедрой факультета журналистики Бакинского государственного университета, профессор Джахангир Мамедли, главный редактор газеты «Ени Азербайджан», депутат Милли Меджлиса Хикмет Бабаоглу, заместитель директора Института рукописи по научной работе, доктор филологических наук Паша Керимов и другие говорили о творчестве юбиляра, рассказали о специфических моментах его научной деятельности.
Выступив в заключение, юбиляр выразила признательность участникам мероприятия за теплые слова и высокую оценку, данную его творчеству.