Dekabrın 13-də Beynəlxalq Mətbuat Mərkəzində “Kaspi” Mətbuat və Təhsil Mərkəzinin və Azərbaycan Mətbuat Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, zərdabişünas alim, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Cavadovanın 75 illik yubileyinə həsr olunan toplantı keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri, Milli Məclisin deputatı Əflatun Amaşov alimin həyat və yaradıcılığı haqqında danışıb. Bildirib ki, E.Cavadova yaradıcılığının əsas hissəsini Azərbaycan mətbuatının banisi, “Əkinçi” qəzetinin yaradıcısı Həsən bəy Zərdabiyə həsr edib. E.Cavadovanın fəaliyyəti ictimaiyyətə Həsən bəy Zərdabi obrazını tam dolğunluğu ilə açıqlayır.
Sonra Esmira Cavadovaya Azərbaycan Mətbuat Şurasının diplomu təqdim olunub.
“Kaspi” qəzetinin təsisçisi, Əməkdar jurnalist Sona Vəliyeva Esmira Cavadovanın Həsən bəy Zərdabi haqqında tədqiqatlarının əhəmiyyətini qeyd edib. Bildirib ki, E.Cavadova uzun illərdir ki, Həsən bəy Zərdabi irsinin tədqiqi ilə məşğuldur. O, Həsən bəy Zərdabi haqqında silsilə məqalələrin və “Həsən bəy Zərdabinin etnoqrafik görüşləri”, “Həsən bəy Məlikov Zərdabinin Bakı Şəhər Dumasında fəaliyyəti” kimi kitabların müəllifidir.
Sona Vəliyeva Esmira Cavadovaya “Kaspi” qəzetinin diplomunu təqdim edib.
Tədbirdə Bakı Dövlət Universitetinin Jurnalistika fakültəsinin kafedra müdiri, professor Cahangir Məmmədli, “Yeni Azərbaycan” qəzetinin baş redaktoru, Milli Məclisin deputatı Hikmət Babaoğlu, Əlyazmalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya elmləri doktoru Paşa Kərimov və başqaları çıxış edərək yubilyarın yaradıcılığından söz açıb, onun elmi fəaliyyətinin spesifik məqamlarına nəzər salıblar.
Sonda çıxış edən yubilyar haqqında deyilən xoş sözlərə və yaradıcılığına verilən dəyərə görə toplantı iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.

The meeting devoted to the 75th anniversary of the great scientist Esmira Javadova
A meeting dedicated to the 75th anniversary of Esmira Javadova, the leading scientific worker of the Institute of Manuscripts of ANAS, Doctor of History, has been held at the International Press Center on December 13, organized by “Kaspi” Press and Education Center and Azerbaijan Press Council.
Speaking at the event, chairman of Azerbaijani Press Council, MP Aflatun Amashov spoke about the life and work of the scientist. He said that most of her creative activity devoted to the founder of the Azerbaijani press, the founder of the newspaper "Ekinchi" Hasan bey Zardabi. E.Javadova's activity publicizes the image of Hasan bey Zardabi in full.
Then Esmira Javadova has been awarded the Diploma of the Press Council of Azerbaijan.
The founder of the Kaspi newspaper, Honorary Journalist Sona Valiyeva, stressed the importance of Esmira Cavadova's research on Hasan bey Zardabi. E. Javadova has been studying Hasan bey Zardabi's heritage for many years. She is the author of numerous articles about Hasan bay Zardabi , she lined out.
Sona Valiyeva presented Esmira Javadova a diploma of Kaspi newspaper.
Head of the Department of Journalism, Baku State University,Professor Jahangir Mammadli, editor-in-chief of “New Azerbaijan” newspaper, Hikmet Babaoglu, deputy director of the Institute for Manuscripts, Doctor of Philology, Pasha Karimov and others talked about the activity of the scientist.