AMEA-da Ümumdünya İnsan Hüquqları Gününə həsr olunan konfrans keçirilib
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Azərbaycandakı nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə 10 dekabr - Ümumdünya İnsan Hüquqları Gününə həsr olunan konfrans keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, professor Aytən Mustafazadə Azərbaycanda insan hüquqlarının qorunması tarixindən və inkişaf yolundan danışıb. 10 dekabr 1948-ci ildə BMT tərəfindən 30 maddəlik Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin qəbul edildiyini xatırladan alim sözügedən bəyannamənin insanların eyni hüquqlara sahib olması fikrinə əsaslanan ilk beynəlxalq sənədlərdən biri olduğunu və dünyəvi sülhə nail olmaq məqsədilə yazıldığını bildirib. O, növbəti il bəyannamənin 70-ci ildönümünün dünya səviyyəsində qeyd olunacağını diqqətə çatdırıb.
A.Mustafazadə hazırda dünyada insan hüquqlarına dair problemlərin yaşandığını və başlıca problemin separatizm, ekstremizm və terrorçuluq olduğunu söyləyib. Azərbaycanın terror problemi ilə 25 il bundan öncə üzləşdiyini söyləyən alim erməni terrorizminin həlli istiqamətində əməli addımların atılmadığını qeyd edib.
İnstitut direktoru 1995-ci ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi altında insan hüquqlarını əsas götürərək hazırlanmış Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasının qəbul edildiyini xatırladıb. Qeyd edib ki, 1996-cı ildən etibarən ölkəmizdə insan hüquqlarının təkmilləşdirilməsi ilə bağlı hər 5 ildən bir "Azərbaycan Respublikasında insan hüquqlarının müdafiəsi üzrə Milli Fəaliyyət Planı" qəbul olunur.
Sonra BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Qulam İshaqzai çıxış edərək bəyannamənin mədəni, sosial, iqtisadi, mülki, siyasi və digər sahələrdə insan hüquqlarını əhatə etdiyini söyləyib. Q.İshaqzai Azərbaycanın BMT-nin insan hüquqlarına dair proqramlarında aktiv iştirak etdiyini, bəyannamədən irəli gələrək insan hüquqlarının qorunması və inkişafına dəstək siyasətini davam etdirdiyini bildirib.
Konfransda Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili Elmira Süleymanova "Azərbaycanda insan hüquqlarının qorunması sahəsində Ombudsman institutunun rolu", Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Hicran Hüseynova "Ailə cəmiyyətin fundamental və təbii hissəsidir, cəmiyyət və dövlət tərəfindən müdafiə olunmalıdır (maddə 16)", Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Səyyad Salahlı "Azərbaycanda vətəndaşların dini etiqad azadlığı və onun qorunması istiqamətində atılan addımlar (maddə 19)", millət vəkili Hikmət Məmmədov "Bütün insanlar bərabər müdafiə olunmaq hüququna malikdirlər (maddə 7)", Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsinin dekanı Əmir Əliyev "Təhsil və maarifləndirmənin insan hüquqlarının qorunmasında rolu", Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının Hüquq departamentinin müdiri Rauf Məcidbəyli "Azərbaycanda vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının insan hüquqlarının qorunmasında rolu", Uşaq Hüquqları üzrə Azərbaycan QHT-lərinin Alyansının nümayəndəsi Kəmalə Aşumova "Müasir dövrdə uşaq hüquqlarının müdafiəsində çağırışlar" mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarının video müraciəti təqdim olunub.

При совместной организационной поддержке Института права и прав человека НАНА и представительства Организации объединенных наций (ООН) в Азербайджане прошла конференция, посвященная 10 декабря - Всемирному дню прав человека.
Выступив на мероприятии, директор института, д.ю.н., профессор Айтен Мустафазаде отметила, что 10 декабря 1948 года ООН была принята Всеобщая декларация прав, человека, состоявшая из 30 статей. Отмечалось, что данная декларация является одним из первых международных документов, провозглашающих мысль о равноправии людей. Ученый довела до внимания, что декларация была подписана с целью достижения мира, а в следующем году на мировом уровне будет отмечаться 70-летие документа.
А.Мустафазаде подчеркнула, что сегодня во всем мире сущестуют проблемы, связанные с правами человека, а главными проблемами мира в настоящее время являются сепаратизм, экстремизм и терроризм. Было сказано, что с терроризмом Азербайджан столкнулся 25 лет назад, и в настоящее время не предпринимаются практические шаги в направлении решения армянского терроризма.
Директор института напомнила, что в 1995 году под руководством общенационального лидера Гейдара Алиева, была принята Конституция Азербайджанской Республики, опиравшаяся на права человека. Она отметила, что с 1996 года в целях усовершенствования прав человека в нашей стране через каждые 5 лет принимается «Национальный план деятельности по защите прав человека в Азербайджанской Республике».
Затем резидент-координатор ООН в Азербайджане Гулам Ишагзаи отметил, что декларация охватывает права человека в культурной, социальной, экономической, политической, гражданской и других сферах. Г.Ишагзаи довел до внимания активное участие Азербайджана в программах ООН по правам человека, а также продолжение политики поддержки защиты и развития прав человека, исходя из декларации.
На конференции уполномоченная по Правам человека, Омбудсмен Эльмира Сулейманова представила свой доклад «Роль Института омбудсмена в области защиты прав человека в Азербайджане», председатель Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Хиджран Гусейнова – доклад на тему «Семья - фундаментальная и естественная часть общества, которая должна быть защищена обществом и государством (статья 16)», заместитель председателя Государственного комитета по работе с религиозными образованиями Сайяд Салахлы – доклад «Свобода вероисповедания граждан в Азербайджане и шаги, предпринятые в направлении ее защиты (статья 19)», депутат Хикмет Мамедов – доклад «Все люди имеют равное право защищаться (статья 7)», декан юридического факультета Бакинского государственного университета Амир Алиев - доклад «Роль образования и просвещения в области защиты прав человека», начальник юридического департамента Совета государственной поддержки Неправительственных организаций при Президенте Азербайджанской Республики Рауф Меджидбейли – доклад «Роль организаций гражданского общества в защите прав человека в Азербайджане», представитель Азербайджанского альянса НПО по правам ребенка Кямаля Ашумова – доклад «Призывы по защите прав детей в современный период».
В рамках мероприятия также было представлено видеообращение Верховного Комиссара ООН по Правам Человека.