AMEA-da Ümumdünya İnsan Hüquqları Gününə həsr olunan konfrans keçirilib
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Azərbaycandakı nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə 10 dekabr - Ümumdünya İnsan Hüquqları Gününə həsr olunan konfrans keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, professor Aytən Mustafazadə Azərbaycanda insan hüquqlarının qorunması tarixindən və inkişaf yolundan danışıb. 10 dekabr 1948-ci ildə BMT tərəfindən 30 maddəlik Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin qəbul edildiyini xatırladan alim sözügedən bəyannamənin insanların eyni hüquqlara sahib olması fikrinə əsaslanan ilk beynəlxalq sənədlərdən biri olduğunu və dünyəvi sülhə nail olmaq məqsədilə yazıldığını bildirib. O, növbəti il bəyannamənin 70-ci ildönümünün dünya səviyyəsində qeyd olunacağını diqqətə çatdırıb.
A.Mustafazadə hazırda dünyada insan hüquqlarına dair problemlərin yaşandığını və başlıca problemin separatizm, ekstremizm və terrorçuluq olduğunu söyləyib. Azərbaycanın terror problemi ilə 25 il bundan öncə üzləşdiyini söyləyən alim erməni terrorizminin həlli istiqamətində əməli addımların atılmadığını qeyd edib.
İnstitut direktoru 1995-ci ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi altında insan hüquqlarını əsas götürərək hazırlanmış Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasının qəbul edildiyini xatırladıb. Qeyd edib ki, 1996-cı ildən etibarən ölkəmizdə insan hüquqlarının təkmilləşdirilməsi ilə bağlı hər 5 ildən bir "Azərbaycan Respublikasında insan hüquqlarının müdafiəsi üzrə Milli Fəaliyyət Planı" qəbul olunur.
Sonra BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Qulam İshaqzai çıxış edərək bəyannamənin mədəni, sosial, iqtisadi, mülki, siyasi və digər sahələrdə insan hüquqlarını əhatə etdiyini söyləyib. Q.İshaqzai Azərbaycanın BMT-nin insan hüquqlarına dair proqramlarında aktiv iştirak etdiyini, bəyannamədən irəli gələrək insan hüquqlarının qorunması və inkişafına dəstək siyasətini davam etdirdiyini bildirib.
Konfransda Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili Elmira Süleymanova "Azərbaycanda insan hüquqlarının qorunması sahəsində Ombudsman institutunun rolu", Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Hicran Hüseynova "Ailə cəmiyyətin fundamental və təbii hissəsidir, cəmiyyət və dövlət tərəfindən müdafiə olunmalıdır (maddə 16)", Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Səyyad Salahlı "Azərbaycanda vətəndaşların dini etiqad azadlığı və onun qorunması istiqamətində atılan addımlar (maddə 19)", millət vəkili Hikmət Məmmədov "Bütün insanlar bərabər müdafiə olunmaq hüququna malikdirlər (maddə 7)", Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsinin dekanı Əmir Əliyev "Təhsil və maarifləndirmənin insan hüquqlarının qorunmasında rolu", Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının Hüquq departamentinin müdiri Rauf Məcidbəyli "Azərbaycanda vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının insan hüquqlarının qorunmasında rolu", Uşaq Hüquqları üzrə Azərbaycan QHT-lərinin Alyansının nümayəndəsi Kəmalə Aşumova "Müasir dövrdə uşaq hüquqlarının müdafiəsində çağırışlar" mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarının video müraciəti təqdim olunub.

December 10 - An international event dedicated to the World Human Rights Day to be held
An international event dedicated to the 10th of December - World Human Rights Day was held at the Institute of Law and Human Rights of ANAS on December 14 at 12:00, organized jointly by this organization and the United Nations (UN) Office in Azerbaijan.
Speaking at the event, Director of the Institute, Doctor of Law, Professor Ayten Mustafazadeh noted that, on December 10, 1948 the UN adopted the Universal Declaration of Rights, a human, consisting of 30 articles. It was noted that, this declaration is one of the first international documents proclaiming the idea of the equality of people. The scientist brought to attention that the declaration was signed with the goal of achieving peace, and next year at the world level will mark the 70th anniversary of the document.
A.Mustafazade underlined that, today all over the world there are problems related to human rights, and the main problems of the world now are separatism, extremism and terrorism. It was said that, Azerbaijan had faced terrorism with terrorism 25 years ago, and practical steps towards the solution of Armenian terrorism are not being taken at the moment.
Director of the institute recalled that in 1995, under the leadership of the national leader Heydar Aliyev, the Constitution of the Republic of Azerbaijan was adopted, based on human rights. She noted that, since 1996, in order to improve human rights in our country, the National Plan of Action for the Protection of Human Rights in the Republic of Azerbaijan is adopted every 5 years.
Then, UN Resident Coordinator in Azerbaijan Ghulam Ishagzai said that, the declaration covers human rights in the cultural, social, economic, political, civil and other spheres. G.Ishagzai drew attention to the active participation of Azerbaijan in UN programs on human rights, as well as the continuation of the policy of supporting the protection and development of human rights, based on the declaration.
At the conference, Ombudsman Elmira Suleymanova delivered her report "The role of the Ombudsman Institute in the field of human rights in Azerbaijan", chairman of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, Hijran Huseynova on "The family is a fundamental and natural part of society , which must be protected by society and the state (article 16)", Deputy chairman of the State Committee for Work with Religious Associations Sayad Salahli "Freedom of Religion of Citizens in Azerbaijan and Steps Made to Protect it (Article 19)", Deputy Hikmet Mammadov on "All people have an equal right to defend themselves (Article 7)", Dean of the Faculty of Law of the Baku State University Amir Aliyev – on "The role of education and Enlightenment in the field of human rights protection", Head of the Legal Department of the Council of State Support of Non-Governmental Organizations under the President of the Republic of Azerbaijan, Rauf Majidbeyli on "The Role of Civil Society Organizations exist in the protection of human rights in Azerbaijan", the representative of Azerbaijan NGO Alliance for Children's Rights Kamala Ashumova on "Calls for the protection of children's rights in modern times".
Within the framework of the event was demonstrated a video message of the UN High Commissioner for Human Rights.