Dekabrın 22-də AMEA “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzində görkəmli heykəltəraş, Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının rektoru, Xalq rəssamı, "Heydər Əliyev" ordeni laureatı, akademik Ömər Eldarovun 90 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə dövlət və hökumət nümayəndələri, ölkənin tanınmış elm, mədəniyyət və incəsənət xadimləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə iştirakçılar akademik Ömər Eldarovun zəngin yaradıcılığını əks etdirən sərgiyə baxıblar.
Alimlər evinin təşkilatçılığı ilə keçirilən yubiley tədbirini giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Xalq rəssamının sənət dünyasından, Azərbaycan mədəniyyətinə, xüsusilə də heykəltəraşlıq sənətinə bəxş etdiyi töhfələrdən söz açıb. O, Ömər Eldarovun Azərbaycanın dahi şəxsiyyətlərinin unudulmaz obrazlarını gözəl abidələrə çevirərək milli heykəltəraşlıq məktəbini zənginləşdirdiyi qeyd edib.
Akademik A.Əlizadə bildirib ki, ustad sənətkar bütün mənalı ömrü boyu məhsuldar yaradıcılıqla yanaşı, həm də Azərbaycanın elmi-ədəbi və ictimai-mədəni həyatının fəal iştirakçısı olub. Onun heykəltəraşlıq sahəsində yaratdığı sənət nümunələri dünyanın bir çox muzeylərində layiqli yerini tutub.
Görkəmli heykəltaraşın bir çox mükafatlara layiq görüldüyünü xatırladan AMEA rəhbəri yubilyarı dövlətimizin başçısı tərəfindən respublikanın ən ali mükafatı olan “Heydər Əliyev” ordeni ilə təltif edilməsi münasibətilə təbrik edib.
Sonra Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadə ustad sənətkarın Azərbaycan mədəniyyətinin və monumental heykəltəraşlıq sənətinin inkişafındakı xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, Ö.Eldarov Azərbaycanın bir çox görkəmli şəxsiyyətlərinin xatirəsini əbədiləşdirən heykəllərin, abidələrin müəllifidir. Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin abidəsi, görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə Əliyevanın məzarüstü abidəsi və onun xatirəsinə həsr olunan “Elegiya” ustad sənətkarın məşhur əsərləridir.
Tədbirdə Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev, Azərbaycan Memarlar İttifaqının İdarə Heyətinin sədri Elbay Qasımzadə, Xalq rəssamı Fərhad Xəlilov, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə çıxış edərək Ö.Eldarovun yüksək insani keyfiyyətlərindən danışıb, yubilyarı təbrik edib, ona yaradıcılığında yeni-yeni uğurlar arzulayıblar.
Sonda çıxış edən akademik Ömər Eldarov Azərbaycanın ən yüksək mükafatı – “Heydər Əliyev” ordeninə layiq görülməsindən şərəf hissi duyduğunu bildirib. Ulu öndər Heydər Əliyevin mədəniyyət və incəsənət xadimlərinə daim xüsusi diqqət göstərdiyini vurğulayan Ö.Eldarov əməyinə verilən yüksək qiymətə görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirib.
Tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına təşəkkür edən görkəmli heykəltəraş dünya incəsənəti tarixindən danışıb, Azərbaycanda da bu sənətin dərin köklərə malik olduğunu bildirib.

Омар Эльдаров создал величественные образцы культуры, оставившие след в истории
22 декабря в Научном центре «Азербайджанская национальная энциклопедия» НАНА состоялось мероприятие, посвященное 90-летию выдающегося скульптора, ректора Азербайджанской академии художеств, Народного художника, кавалера Ордена «Гейдар Алиев», академика Омара Эльдарова.
В мероприятии приняли участие представители государства и правительства, известные деятели науки, культуры и искусства страны.
Вначале участники мероприятия ознакомились с выставкой, отражающей богатое творчество академика Омара Эльдарова.
Юбилейное мероприятие, проведенное при организационной поддержке Дома ученых, вступительной речью открыл президент НАНА, академик Акиф Ализаде, который рассказал о мире искусства Народного художника, его вкладах в азербайджанскую культуру, в частности, скульптуру. Он отметил, что, создавая прекрасные памятники гениальных личностей Азербайджана, Омар Эльдаров обогатил школу скульптуры.
Академик А.Ализаде довел до внимания, что мастер также являлся активным участником общественной и культурной жизни Азербайджана. Созданные им образцы искусства занимают достойное место во многих музеях мира.
Глава НАНА поздравил юбиляра с вручением ему главой государства высшей награды республики - Ордена «Гейдар Алиев».
Затем председатель Союза композиторов Азербайджана, член-корреспондент НАНА Фирангиз Ализаде рассказала о заслугах мастера в развитии азербайджанской культуры и монументальной скульптуры. Было сказано, что О.Эльдаров является автором памятников и скульптур, увековечивших память многих выдающихся личностей Азербайджана. Памятник общенациональному лидеру азербайджанского народа Гейдару Алиеву, надгробном памятнике видной ученого-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой и «Элегии», посвященной ее памяти.
На мероприятии Народный писатель Чингиз Абдуллаев, председатель Правления Союза архитекторов Азербайджана Эльбай Гасымзаде, Народный художник Фархад Халилов, директор Института архитектуры и искусства, член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде рассказали о высоких человеческих качествах О.Эльдарова, поздравили юбиляра и пожелали ему новых творческих успехов.
Выступив в заключение, академик Омар Эльдаров отметил, что испытывает чувство гордости от награждения Орденом «Гейдар Алиев». Выразив признательность организаторам и участникам мероприятия, О.Эльдаров рассказал об истории мирового искусства и отметил, что этот вид искусства опирается в Азербайджане на древние корни.
Подчеркнув, что великий лидер Гейдар Алиев постоянно уделял особое внимание деятелям культуры и искусства, Омар Эльдаров выразил благодарность Президенту Ильхаму Алиеву за высокую оценку его труда.