Elmin İnkişafı Fondunda 20 Yanvar faciəsinin 28-ci ildönümü ilə bağlı anım tədbiri keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunda 20 Yanvar faciəsinin 28-ci ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib.
Fondun icraçı direktoru, fizika-riyaziyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Babayev tədbiri açaraq 20 Yanvar faciəsinin Azərbaycanın müstəqillik tarixindəki rolundan danışıb. O, faciənin SSRİ rəhbərliyi tərəfindən Azərbaycan xalqına qarşı məqsədli şəkildə törədilmiş ağır cinayət olduğunu bildirib: “20 Yanvar” hadisəsi terror olmaqla yanaşı, həm də Azərbaycan xalqının mübarizliyini, həmrəyliyini, əzmini, qəhrəmanlığını, Vətənə olan sevgisini də təcəssüm etdirir. Bu tarixə müstəqilliyə aparan bir yolun başlanğıcı kimi baxmaq lazımdır”.
E.Babayev ümummilli lider Heydər Əliyevin 20 Yanvar hadisələri zamanı göstərdiyi güclü siyasi iradəni xüsusi qeyd edib, bu faciənin detallarının gələcəkdə daha da dərindən araşdırılacağına əmin olduğunu bildirib.
Tədbirdə AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının Elmi-təşkilat şöbəsinin rəhbəri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəcəb Rəhimli də çıxış edərək 20 Yanvar hadisəsinin siyasi, hüquqi və sosial aspektlərindən danışaraq bu günün gənc nəsil üçün vətənpərvərlik örnəyi olduğunu qeyd ediblər.

Science Development Foundation held a commemoration ceremony devoted to the 28th anniversary of the January 20 tragedy
Science Development Foundation
held a commemoration ceremony devoted to the 28th anniversary of the January 20 tragedy.
Opening the event, Executive Director of the Foundation, Doctor of Philosophy in Physics and Mathematics Elchin Babayev spoke about the role of the January 20 tragedy in the history of Azerbaijan's independence. He noted that, this tragedy is a serious crime, purposefully committed by the leadership of the USSR against the Azerbaijani people: "The events of January 20 represent the morale, solidarity, determination, heroism and love for the Motherland of the Azerbaijani people. This story should be seen as the beginning of the path leading to independence".
E.Babayev stressed strong political will of the national leader Heydar Aliyev and expressed confidence that further details of the January 20 tragedy will be studied more deeply.
At the event, Director of the Institute of Linguistics after Nasimi NANA, academician Mohsun Nagisoylu and head of the Scientific and Organizational Department of the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, Ph.D. in Political Sciences, assistant professor Rajab Rahimli spoke about the political, legal and social aspects of the events of January 20 and noted that this date is an example of patriotism for the younger generation.