Elmin İnkişafı Fondunda 20 Yanvar faciəsinin 28-ci ildönümü ilə bağlı anım tədbiri keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunda 20 Yanvar faciəsinin 28-ci ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib.
Fondun icraçı direktoru, fizika-riyaziyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Babayev tədbiri açaraq 20 Yanvar faciəsinin Azərbaycanın müstəqillik tarixindəki rolundan danışıb. O, faciənin SSRİ rəhbərliyi tərəfindən Azərbaycan xalqına qarşı məqsədli şəkildə törədilmiş ağır cinayət olduğunu bildirib: “20 Yanvar” hadisəsi terror olmaqla yanaşı, həm də Azərbaycan xalqının mübarizliyini, həmrəyliyini, əzmini, qəhrəmanlığını, Vətənə olan sevgisini də təcəssüm etdirir. Bu tarixə müstəqilliyə aparan bir yolun başlanğıcı kimi baxmaq lazımdır”.
E.Babayev ümummilli lider Heydər Əliyevin 20 Yanvar hadisələri zamanı göstərdiyi güclü siyasi iradəni xüsusi qeyd edib, bu faciənin detallarının gələcəkdə daha da dərindən araşdırılacağına əmin olduğunu bildirib.
Tədbirdə AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının Elmi-təşkilat şöbəsinin rəhbəri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəcəb Rəhimli də çıxış edərək 20 Yanvar hadisəsinin siyasi, hüquqi və sosial aspektlərindən danışaraq bu günün gənc nəsil üçün vətənpərvərlik örnəyi olduğunu qeyd ediblər.

В Фонде развития науки состоялась церемония поминовения по случаю 28-ой годовщины трагедии 20 Января
В Фонде развития науки при Президенте Азербайджанской Республики состоялась церемония поминовения в связи с 28-ой годовщиной трагедии 20 Января.
Открывая мероприятие, исполнительный директор фонда, доктор философии по физико-математическим наукам Эльчин Бабаев рассказал о роли трагедии 20 Января в истории независимости Азербайджана. Он отметил, что эта трагедия – тяжкое преступление, целенаправленно совершенное руководством СССР против азербайджанского народа: «События 20 Января олицетворяют боевой дух, солидарность, решимость, героизм и любовь к Родине азербайджанского народа. Эту историю следует рассматривать как начало пути, ведущего к независимости».
Э.Бабаев особо подчеркнул сильную политическую волю, проявленную общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, и выразил уверенность в том, что в дальнейшем детали трагедии 20 Января будут глубже изучены.
На мероприятии директор Института языкознания имени Насими НАНА, академик Мохсун Нагисойлу и заведующий Научно-организационным отделом Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики, доктор философии по политическим наукам, доцент Раджаб Рагимли рассказали о политических, правовых и социальных аспектах событий 20 Января и отметили, что эта дата является примером патриотизма для молодого поколения.