AMEA-da NATO-nun proqram rəhbəri ilə görüş keçirilib
NATO-nun AMEA gənc alimlərini “Sülh və Təhlükəsizlik naminə Elm Proqramı”nın layihələrində iştirak etməyə dəvətilə əlaqədar olaraq, Rəyasət Heyətində AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə NATO-nun sözügedən proqramının rəhbəri Dəniz Yüksəl Beteni qəbul edib.
Qonaq əvvəlcə proqram haqqında geniş məlumat verərək bildirib ki, Alyansın bu proqramında antiterrorizm, kibermüdafiə, enerji təhlükəsizliyi, nüvə siyasəti, iqtisadiyyat və təhlükəsizliyin qiymətləndirilməsi və s. istiqamətlər əhatə olunmuşdur. Xanım D.Y.Beten qeyd edib ki, hazırda dünyanın bir çox ölkələrinin intellektli gəncləri bu proqramın dəstəklədiyi layihələrdə iştirak edirlər. Misir, Əfqnıstan və başqa ölkələrin gənclərinə layihələrdə iştirak üzrə təcrübə xarakteri daşıyan təlim və seminarlar keçirilməkdədir.
AMEA prezidenti A.Əlizadə akademiyanın NATO-nun bir sıra layihələrində iştirak etdiyini qeyd edərək, onların sırasında yer elmləri, o cümlədən ətraf mühitin mühafizəsi və başqa istiqamətlərdəki təşəbbüsləri diqqətə çatdırıb. Enerji təhlükəsizliyi, antiterrorizm və başqa istiqamətlərdə intellektli gənclərin potensialına önəm verən akademik bu istiqamətlərdə də AMEA-nın gənc alimlərinin tədqiqatlarının genişləndirilməsini vacibliyini önə çəkib.
Sonda proqramda iştirak etmək üçün AMEA-nın gənc alimləri üçün təlim və seminarların keçirilməsi qərara alınıb.

In connection with the invitation ANAS young scientists to participate in research projects of the NATO “Science for Peace and Security” at the Presidium of ANAS president of ANAS Akif Alizadeh met the head of NATO, Deniz Yuksel Beten.
During the meeting, the guest gave detailed information about the purpose of the Alliance program, and noted that the program of the Alliance covers counterterrorism, cyber defense, energy security, nuclear policy, economy and safety assessment and other destinations. Ms. D.Y.Beten stressed that currently the intellectual youth of a number of countries taking part in the projects supported by this program. For the youth of Egypt, Afghanistan and other countries held relevant trainings and seminars.
Academician A. Alizadeh said that ANAS participates in some NATO projects, including covering earth science, environmental issues, etc. He noted the importance of building intellectual youth in ensuring energy security, the fight against terrorism and other, and further development of research of young scientists on these areas.
Note that in order to attend the program for young scientists ANAS will organize trainings and seminars.