AMEA-da NATO-nun proqram rəhbəri ilə görüş keçirilib
NATO-nun AMEA gənc alimlərini “Sülh və Təhlükəsizlik naminə Elm Proqramı”nın layihələrində iştirak etməyə dəvətilə əlaqədar olaraq, Rəyasət Heyətində AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə NATO-nun sözügedən proqramının rəhbəri Dəniz Yüksəl Beteni qəbul edib.
Qonaq əvvəlcə proqram haqqında geniş məlumat verərək bildirib ki, Alyansın bu proqramında antiterrorizm, kibermüdafiə, enerji təhlükəsizliyi, nüvə siyasəti, iqtisadiyyat və təhlükəsizliyin qiymətləndirilməsi və s. istiqamətlər əhatə olunmuşdur. Xanım D.Y.Beten qeyd edib ki, hazırda dünyanın bir çox ölkələrinin intellektli gəncləri bu proqramın dəstəklədiyi layihələrdə iştirak edirlər. Misir, Əfqnıstan və başqa ölkələrin gənclərinə layihələrdə iştirak üzrə təcrübə xarakteri daşıyan təlim və seminarlar keçirilməkdədir.
AMEA prezidenti A.Əlizadə akademiyanın NATO-nun bir sıra layihələrində iştirak etdiyini qeyd edərək, onların sırasında yer elmləri, o cümlədən ətraf mühitin mühafizəsi və başqa istiqamətlərdəki təşəbbüsləri diqqətə çatdırıb. Enerji təhlükəsizliyi, antiterrorizm və başqa istiqamətlərdə intellektli gənclərin potensialına önəm verən akademik bu istiqamətlərdə də AMEA-nın gənc alimlərinin tədqiqatlarının genişləndirilməsini vacibliyini önə çəkib.
Sonda proqramda iştirak etmək üçün AMEA-nın gənc alimləri üçün təlim və seminarların keçirilməsi qərara alınıb.

В связи с приглашением молодых ученых НАНА принять участие в проектах научной программы НАТО «Наука во имя мира и безопасности» в Президиуме НАНА президент НАНА академик Акиф Ализаде принял руководителя упомянутой программы НАТО Дениз Йуксел Бетен.
В ходе встречи, гостья дала подробную информацию о целях данной программы Альянса и отметила, что данная программа Альянса охватывает вопросы антитерроризма, киберобороны, энергетической безопасности, ядерной политики, оценивания экономики и безопасности и прочие направления. Госпожа Д.Й.Бетен подчеркнула, что в настоящее время интеллектуальная молодежь ряда стран мира принимает участие в проектах, поддерживаемых этой программой. Для молодежи Египта, Афганистана и других стран проводиться соответствующие тренинги и семинары.
Академик А.Ализаде подчеркнул, что НАНА принимает участие в некоторых проектах НАТО, в том числе, охватывающих науки о Земле, вопросы охраны окружающей среды и пр. Он отметил важность использования потенциала интеллектуальной молодежи в обеспечении энергетической безопасности, борьбе с терроризмом и др., а также дальнейшего расширения исследований молодых ученых по этих направлениям.
Отметим, что с целью участия в программе для молодых ученых НАНА будут проводиться тренинги и семинары.