AMEA-da alüminium sənayesinin inkişaf etdirilməsi, istehsalının artırılması və alüminium kompleks sənaye emalının təşkil edilməsi ilə bağlı komissiyanın iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev alüminium sənayesinin tarixi və mövcud vəziyyəti barədə danışıb. Bildirib ki, vaxtilə respublikada alüminium sənayesinin əsasını təşkil etmiş “Gəncə Gil-torpaq” müəssisəsində xammal kimi yerli Zəylik alunitdən və xaricdən idxal olunan boksit filizlərindən ilkin alüminium istehsalı üçün istifadə edilib. 2000-ci ildə “Azəralüminium” ASC yaradıldığını qeyd edən alim sonralar respublikanın alüminium istehsalı müəssisələrinin yenidən bərpa olunaraq istehsala başladığını deyib.
Akademik D.Tağıyev Strateji Yol Xəritəsinin prioritet istiqamətlərdən biri olan alunit emalının inkişaf etdirilməsi və bu sahədə mövcud potensialdan danışıb. Bu istiqamətdə hədəflərin müəyyənləşdirilməsi məqsədilə gələcəkdə əlaqədar qurumlarla birgə fəaliyyət, o cümlədən layihələrin həyata keçirilməsi üçün infrastrukturun yaradılması və iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələlərinə toxunub.
Sonra çıxış edən AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev alüminium istehsalının artırılması və kompleks sənaye emalının təşkili sahəsində komissiyanın qarşısında duran vəzifələrdən danışıb. Direktor alunit emalı istiqamətində AMEA-nın “Azərbaycan Sənaye Korporasiyası” ASC (“ASK” ASC) ilə əməkdaşlıq imkanlarından da söz açıb. Qeyd edib ki, təşkilat ölkə başçısı İlham Əliyevin 6 noyabr 2017-ci il tarixli Fərmanı ilə dövlət əmlakının idarə edilməsinin səmərəliliyini artırmaq, korporativ idarəetmə prinsiplərinə əsaslanan hesabatlılıq və nəzarət sistemini formalaşdırmaq, eləcə də dövlətə məxsus müəssisələr arasında əlverişli kooperasiya əlaqələrinin qurulmasına nail olmaq məqsədilə yaradılıb.
V.Babayev “ASK” ASC ilə birgə layihələrin icrası istiqamətində görüləcək işlər barədə də fikirlərini səsləndirib.
İclasda AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunun şöbə müdiri, geologiya-mineralogiya üzrə elmlər doktoru Çingiz Qaşqay alunit filizi yataqlarının aşkar edilməsi məqsədilə respublika ərazisində aparılmış geoloji-kəşfiyyat işlərindən söz açıb. Alim alüminium istehsalından öncə sınaq üçün pilot komplekslərin tikilməsinin məqsədəuyğun olduğunu söyləyib.
Daha sonra çıxış edən AMEA İşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə elmlər doktoru Fətəli Abdullayev akademiyanın müvafiq institutlarının elmi-texniki potensialı və təcrübəsindən yararlanmağın vacibliyini qeyd edib.
İclasda AMEA Kataliz və Qeyri-üzvü Kimya İnstitutunun laboratoriya müdiri, kimya üzrə elmlər doktoru Arif Heydərov, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Telman İsrafilov və digərləri çıxış edərək istehsal zamanı müasir texnoloji üsulların tətbiqi, ekoloji təhlükəsizlik və tullantıların idarə olunması məsələlərinə dair təkliflər irəli sürüblər.

A meeting of the commission on organization of aluminum complex industrial processing
A meeting of the Commission on development of aluminum industry, increase of production and organization of aluminum complex industrial processing was held at ANAS.
Academician Dilgam Tagiyev, vice-president of ANAS, spoke about the history and current state of the aluminum industry. He said that at the Ganja Gil-Land enterprise, which was the basis of the aluminum industry in the country, it was used as a raw material for local aluminum and imported bauxite ores from primary aluminum. The Azaraluminum Company was established in 2000.
Academician D.Taghiyev spoke about the development of aluminum industry and its potential in this area, one of the priorities of the Strategic Road Map. In this regard, the issues of cooperation with relevant agencies, including infrastructure for the implementation of projects and expansion of economic cooperation, were discussed in order to identify targets in this direction.
The director of the ANAS High Technology Park, PhD in Agrarian Sciences Vugar Babayev spoke about the tasks facing the commission in the field of increasing aluminum production and complex industrial processing. The director also spoke about cooperation opportunities with the "Azerbaijan Industrial Corporation" OJSC ("ASK" OJSC) in the direction of aluminum processing.
At the meeting, the department head of the Institute of Geology and Geophysics, Doctor of Geology and Mineralogy Chingiz Gashgai spoke about geological prospecting works carried out in the territory of the republic in order to reveal aluminum ore deposits.
Later, Doctor of Science in Political Science, Head of the Administration of ANAS, Fatali Abdullayev noted the importance of using the scientific and technical potential and experience of the relevant institutes of ANAS.
Dr. Arif Heydarov, PhD in Technical Sciences Telman Israfilov and others spoke about the application of modern technological methods, environmental safety and waste management in the production.