İyulun 13-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda dünya şöhrətli yazıçı Çingiz Aytmatovun 90 illiyinə həsr olunan “Çingiz Aytmatov: milliliklə bəşəriliyi birləşdirən fenomen” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Mirzə Fətəli Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının təşkil etdiyi Çingiz Aytmatovun kitab və fotolarından ibarət sərgi ilə tanış olublar.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli görkənli qırğız yazıçısının zəngin yaradıcılığından bəhs edib. Bildirilib ki, Çingiz Aytmatov Azərbaycanda sevilən, əsərləri daim dilimizə tərcümə olunaraq müxtəlif nəşriyyatlarda dəfələrlə çapdan çıxan nadir yazıçılardandır.
Türk dünyasının görkəmli yazıçısı Çingiz Aytmatovun dünya miqyaslı şəxsiyyət olduğunu vurğulayan İ.Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, yazıçı istər qırğız, istərsə də rus dilində bədii ədəbiyyatın ən gözəl nümunələrini yaradıb. 1952-ci ildən Çingiz Aytmatovun bu dillərdə ilk əsərləri çap olunsa da, onun imzasının oxucular arasında tanınması Moskva Ali Ədəbiyyat İnstitutunda təhsil almasından sonra başlayıb. Dövlətin ən yüksək fəxri adlarına və mükafatlarına layiq görülmüş Çingiz Aytmatov SSRİ ərazisində yaşayan bütün xalqların ən sevimli yazıçısı olub. Onun əsərləri ötən əsrin 60-cı illərindən ömrünün sonunadək dünyanın hər yerində böyük sevgi və məhəbbətlə oxunub. Yazıçını bəşəri problemlər düşündürsə də, yaratdığı obrazlar tarixi yaddaşın daşıyıcısı olub.
Akademik İ.Həbibbəyli bildirib ki, Çingiz Aytmatov Azərbaycana səfərindən xüsusi qürur duyub. Ümummilli lider Heydər Əliyev onun yaradıcılığını hələ ötən əsrin 60-cı illərindən başlayaraq yüksək qiymətləndirib. Çingiz Aytmatov isə ulu öndərin türk dünyasının qüdrətli lideri olduğunu dəfələrlə yazılarında, müsahibələrində qeyd edib. O, Azərbaycanda baş verən intibahdan qürur duyduğunu dəfələrlə bildirib, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında görülən işləri türk dünyasının böyük nailiyyəti hesab edib.
Daha sonra Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatının (TÜRKSOY) baş katibi Düsen Kaseyinov türk dünyasının böyük yazıçısı Çingiz Aytmatovun Azərbaycanın dostu olduğunu vurğulayıb. Yazıçının Azərbaycana dəfələrlə səfər etdiyini xatırladan D.Kaseyinov diqqətə çatdırıb ki, 2018-ci il Qırğızıstanda “Çingiz Aytmatov ili” elan edilib və buna əsasən silsilə tədbirlər təşkil olunur.
Konfransda Türkdilli Ölkələrin Parlament Assambleyasının (TürkPA) baş katibi Altınbek Mamayusupov, Milli Məclisin deputatı, yazıçı Hüseynbala Mirələmov, “Ədəbiyyat” qəzetinin baş redaktoru Azər Turan, Bakı Yunus Əmrə İnstitutunun direktoru Cihan Özdemir, Azərbaycanda Misir Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzinin direktoru Əhməd Sami Elaydi, M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru Kərim Tahirov və digərləri çıxış edərək Çingiz Aytmatovun dünya ədəbiyyatına verdiyi dəyərli töhfələrdən, görkəmli yazıçının Prezidenti İlham Əliyev ilə görüşündən, dövlətimizin başçısının onu “Dostluq” ordeni ilə təltif etməsindən danışıblar.
Tədbirdə “Çingiz Aytmatovun yaradıcılığında ümumbəşəri problemlər”, “Çingiz Aytmatovla yeniləşən dünya nəsri”, “Çingiz Aytmatovun yaradıcılığında insan və təbiətin dialektikası”, ”Əsrə bərabər gün” mövzularında məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.
Sonda Ədəbiyyat İnstitutunun “Müqayisəli ədəbiyyatşünaslıq” jurnalının Çingiz Aytmatova həsr olunan xüsusi buraxılışı ictimaiyyətə təqdim olunub.

International conference on "Chingiz Aitmatov: phenomenon connecting humanity and nationality"
An international scientific conference on "Chingiz Aytmatov: phenomenon connecting humanity and nationality" dedicated to the 90th anniversary of world-famous writer Chingiz Aitmatov was held at the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi on July 13.
First, the participants of the event got acquainted with the exhibition of books and photos of Chingiz Aitmatov organized by the National Library of Azerbaijan named after Mirza Fatali Akhundzadeh.
Vice-President of ANAS, director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbeyli spoke about the rich creative activity of the Kyrgyz writer.
Prominent writer of the Turkic world Chingiz Aytmatov is a world-wide person and writer created the most beautiful examples of literary literature both in Kyrgyz and Russian. Since 1952 Chingiz Aitmatov has published his first works in these languages, but his signature has been recognized among readers after he studied at the Moscow Higher Literature Institute. Chingiz Aitmatov, who was awarded the highest honorary titles and awards of the state, became the favorite writer of all the peoples of the USSR. His works have been read with love and affection throughout the world from the 60s of the last century to the end of his life. Though his writer thinks of human problems, the images he creates have been the bearer of historical memory, vice-president underlined.
Later, Secretary General of the International Organization of Turkic Culture (TURKSOY), Dusen Kaseinov, said that the great Turkic writer Chingiz Aitmatov is a friend of Azerbaijan. D.Kaseyenov reminded that the writer has repeatedly visited Azerbaijan and noted that the year 2018 was proclaimed "Chingiz Aitmatov" in Kyrgyzstan and accordingly, series of events are organized.
General Secretary of the Parliamentary Assembly of Turkic-Speaking Countries (TurkPA) Altınbek Mamayusupov, MP, writer Huseynbala Miralamov, editor-in-chief of "Literature" newspaper Azer Turan, Director of Baku Yunus Emre Institute Jihan Ozdemir, director of the Center for Culture and Education of Egypt Ahmed Sami Elaydi, Director of the National Library of Azerbaijan named after M.F.Akhundzade Kerim Tahirov and others spoke about the valuable contribution of Chingiz Aitmatov to world literature, meeting of the famous writer with President Ilham Aliyev and awarding "Friendship" order.
The event was followed by lectures on "Universal Problems in Chingiz Aytmatov's Creativity", "The World's Renewal of prose with Chingiz Aitmatov", "Dialogue of Man and Nature in Chingiz Aitmatov's Creativity", "The Day of the Age".
At the end, the special edition dedicated to the Chingiz Aitmatov, the journal of the “Comparative Literature” journal of the Institute of Literature, was presented to the public.