Sentyabrın 21-də Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında görkəmli bəstəkar, Xalq artisti, Dövlət Mükafatı laureatı, “İstiqlal” ordenli, akademik Arif Məlikovun 85 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
AMEA-nın Humanitar Elmləri Bölməsi və Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan yığıncaqda tanınmış elm, mədəniyyət və incəsənət xadimləri iştirak edirdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə açıb. O, görkəmli bəstəkar Arif Məlikov yaradıcılığının müxtəlif istiqamətlərindən danışıb. Bildirib ki, böyük sənətkar öz məhsuldar həyat yaradıcılığında Azərbaycan tarix və mədəniyyətində iz buraxmağı bacarıb və həm bəstəkar, həm rəssam, həm müəllim, həm də siyasi xadim kimi ölkəsinə xidmət göstərib.
Ə.Salamzadə görkəmli bəstəkarın yaradıcılığının dövlətimiz tərəfindən daim yüksək qiymətləndirildiyini, onun Azərbaycanın ən yüksək mükafatlarına layiq görüldüyü vurğulayıb. O, Arif Məlikovun keçmiş dövrlərin musiqi mədəniyyətinin klassik ənənələrini, eyni zamanda bütün müasir musiqi cərəyan və istiqamətlərini əsaslı şəkildə mənimsədiyini və bütün bunların hamısını öz yaradıcılıq üslubunda emal etdiyini bildirib.
Qeyd olunub ki, Arif Məlikov dahi bəstəkar, istedadlı rəssam, dirijor, təcrübəli pedaqoq olmaqla yanaşı, həm də AMEA-nın həqiqi üzvüdür. Görkəmli sənətkarın əsərləri təkcə Azərbaycanda deyil, onun hüdudlarından kənarda da böyük şöhrət qazanıb. Buna misal olaraq bəstəkarın hələ gənc yaşlarında yazdığı, dünyanın 60-dan çox ölkəsinin səhnələrini gəzən “Məhəbbət əfsanəsi” baletini göstərmək olar.
Daha sonra Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli çıxış edərək görkəmli Azərbaycan bəstəkarının müasir musiqi mədəniyyətində ən parlaq şəxsiyyətlərdən biri olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, Arif Məlikov çoxsaylı sənət nümunələri ilə musiqi salnaməmizin daha da zənginləşməsində və ölkə mədəniyyətinin inkişafında müstəsna xidmətlər göstərib. O, mahir pedaqoq kimi zəngin təcrübəsindən bəhrələnərək uzun illərdən bəri istedadlı musiqiçilər nəslinin yetişdirilməsində böyük xidmətlər göstərir.
T.Kərimli görkəmli sənətkarın AMEA Humanitar Elmlər Bölməsinin üzvü olduğunu da diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə “Arif Məlikovun yaradıcılığı dünya musiqi mədəniyyəti kontekstində”, “Arif Məlikovun musiqisi dünya balet teatrında”, “Arif Məlikovun rəssamlıq fəaliyyəti” mövzularında məruzələr dinlənilib.
Məruzə və çıxışlarda Arif Məlikov sənətinin böyüklüyündən, zənginliyindən və ecazkarlığından ətraflı söz açılıb.

Electronic Assembly Hall of ANAS Institute of Literature after Nizami Ganjavi hosted an event dedicated to the 85th anniversary of the outstanding composer, People's Artist, State Prize Laureate, Istiglal and Shohrat, academician Arif Melikov on September 21. The meeting, which was attended by well-known figures of science, culture and art took place by the organization of the Department of Humanitarian Sciences and ANAS Institute of Architecture and Art.
The event was opened by director of the Institute of Architecture and Art, corresponding member of ANAS Ertegin Salamzadeh. He spoke about the role of the fruitful activity of the outstanding composer in the history and culture of Azerbaijan, in various areas of Arif Melikov's work. E.Salamzadeh stressed that, the work of Academician A.Melikov is highly appreciated by our state, he was awarded with the highest awards of Azerbaijan.
Arif Malikov is a brilliant composer, talented artist, conductor, experienced teacher and also an active member of ANAS. His works have gained great popularity not only in Azerbaijan, but also abroad. An example of this is the production of the ballet "The Legend of Love" in more than 60 countries of the world, which the composer wrote back in his youth.
The academician-secretary of the Humanities Department, academician Teymur Kerimli stressed that, the outstanding Azerbaijani composer is one of the brightest figures in modern musical culture. Through numerous examples of art he provided exceptional services for enriching our musical traditions and developing the country's culture, he has merits and many years of experience in training young professionals. T.Kerimli also noted that, the famous artist is a member of the Department of Humanitarian Sciences of ANAS.
There were listened reports on the topics "Creativity of Arif Melikov in the context of the culture of world music", "Music of Arif Melikov in the world ballet theater", "Picturesque activities of Arif Melikov", which reflected the majesty and richness of Arif Melikov's creativity.