Bu gün AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunda (GGİ) Yer elmləri sahəsi üzrə ümumrespublika elmi seminarı keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktor müavini, geologiya-mineralogiya üzrə elmlər doktoru Dadaş Hüseynov dinləniləcək məruzə haqqında məlumat verdi.
“Bayıl sürüşmə zonasında aparılmış elektrik kəşfiyyatı tədqiqatlarının yeni nəticələri” adlı məruzə ilə geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Əvəz Salamov çıxış etdi. Ə.Salamov bildirdi ki, indiyədək Bakının Bayıl qəsəbəsində 14 sürüşmə qeydə alınıb: “Sürüşmə prosesləri XIX əsrin ortalarından başlamış və 1847, 1877, 1919, 1927, 1929, 1932, 1953, 1968, 1969, 1973, 1974, 1996, 2000 və 2011-ci illərdə aktivləşmişdir. 2000-ci ilin mart ayında baş vermiş sürüşmə eni 350m, uzunluğu 450m olan ərazini əhatə etmişdir. Ümumilikdə bu zaman baş vermiş sürüşmə nəticəsində 4,5-5,0 mln m3 həcmində olan kütlə sürüşmə prosesinə məruz qalmışdır. Nəticədə müxtəlif təyinatlı tikililər, kommunikasiya xətlərinə və əhaliyə küllü miqdarda ziyan dəymişdir”.
Qeyd etmək lazımdır ki, ekzogen geoloji proseslərdən (EGP) olan sürüşmələrin öyrənilməsi həmişə olduğu kimi, bu gün də aktual məsələlərdən biridir. Bayıl yamacında sürüşmə proseslərinin öyrənilməsi məqsədilə 1975, 1985, 1996, 2000 və 2012-ci illərdə kompleks mühəndis-geoloji və geofiziki üsullarla tədqiqatlar aparılmışdır.
Ə.Salamov həmçinin bildirib ki, 2012-ci ilə qədər aparılmış tədqiqatlar nəticəsində geoloji kəsiliş 40m dərinliyə qədər öyrənilmişdir ki, bu da ərazinin geoloji quruluşu haqqında tam məlumat alınmasını qismən təmin etmişdir. 2012-ci ildə Bayıl sürüşmə sahəsində yamacın geoloji kəsilişinin 100m dərinliyə qədər öyrənilməsi məqsədilə aralarındakı məsafə 100m, müşahidə nöqtələri arasındakı məsafə isə 20m olmaq şərti ilə şərq-qərb istiqamətində üç profil üzrə Şaquli Elektrik Zondlama (ŞEZ) üsulu ilə geofiziki tədqiqatlar aparılmışdır.

В Институте геологии и геофизики (ИГГ) был проведен общереспубликанский научный семинар.
Мероприятие вступительным словом открыл заместитель директора института, доктор геолого-минералогических наук Дадаш Гусейнов, который дал информацию о повестке дня. Затем выступил с докладом “Новые результаты электрических разведывательных исследований, проведенных в зоне Баиловского оползня” доктор философии по геолого-минералогическим наукам Аваз Саламов. Он сообщил о том, что на сегодняшний день в поселке Баилово были зарегистрированы 14 оползней: “Оползневые процессы начались еще в середине XIX века и были активными в 1847, 1877, 1919, 1927, 1929, 1932, 1953, 1968, 1969, 1973, 1974, 1996, 2000 и 2011-х годах. Произошедший в марте 2000-го года оползень охватывал территорию шириной 350м и длиной 450м. В целом в результате произошедшего оползня масса 4,5-5,0 м3 объема подверглась оползневому процессу. В результате был нанесен крупный ущерб различным строениям, коммуникационным линиям и населению”.
Надо отметить, что изучение оползней экзогенных геологических процессов (ЭГП) и сегодня является актуальной проблемой. С целью изучения оползневых процессов на баиловском склоне проводились исследования комплексными инженерно-геологическими и геофизическими методами в 1975, 1985, 1996, 2000 и 2012-х годах.
Также А.Саламов отметил, что в результате исследований, проведенных до 2012 года, геологический разрез был изучен до глубины 40м так, что это частично обеспечило получение полной информации о геологическом строении территории. В 2012-м году с целью изучения геологических разрезов до глубины 100м на Баиловском оползневом участке при условии, что расстояние между разрезами 100м, а между точками наблюдения будет 20м, были проведены геофизические исследования методом Вертикального электрического зондирования (ВЭЗ) по трем профилям в западно-восточном направлении.