Bu gün Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda ölkəmizdə yüksək molekullu birləşmələr və neft kimyası sahəsində tanınmış alim, AMEA-nın müxbir üzvü Eldar Zeynalovun 70 illiyinə həsr olunan tədbir yubiley keçirilib.
Yubiley yığıncağında AMEA-nın vitse prezidenti, institutun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev kimyaçı alimin keçdiyi ömür yolundan, onun zəngin elmi və pedaqoji fəaliyyətindən danışıb. Bildirib ki, AMEA-nın müxbir üzvü E.Zeynalovun elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətləri füllerenlərin, metal saxlayan karbon nanoboruların, nanoliflərin və funksionallaşdırılmış karbon nanostrukturların iştirakında karbohidrogenlərin və polimerlərin maye fazada katalitik aerob və peroksid oksidləşmə proseslərinin kinetik qanınauyğunluqlarının öyrənilməsidir. Bundan əlavə, sintetik neft- və oksiturşuların müasir tələblərə cavab verən alınma proseslərinin işlənib təkmilləşməsi, neft kompozisiyalarının tərkibində olan antioksidantların fəallığına dair kinetik araşdırılmaların aparılması və polimer materialların termiki və termooksidləşdirici stabilliyi məsələlərinin öyrənilməsi də alimin əsas elmi fəaliyyət istiqamətləridir.
Akademik D.Tağıyev diqqətə çatdırıb ki, E.Zeynalovun rəhbərliyi altında aparılmış tədqiqat işlərinin nəticəsində ilk dəfə olaraq Azərbaycan neftlərinin və neft fraksiyalarının tərkibində olan təbii antioksidantların aktivliyi tədqiq olunub, Azərbaycan ərazisi üzrə neftlərin inhibitor aktivliyinə dair məlumat bankı yaradılıb, sintetik neft turşuları və oksiturşuların alınmasının elmi və praktiki əsasları işlənib hazırlanıb, nanoölçülü titan oksidlərin iştirakı ilə efirlərin alınma reaksiyaları öyrənilib. Hazırda kimyaçı alim neft mənşəli kaustobiolitlərdən alınan nano-karbon materialları əsasında katalizatorların sintezinə və tətbiqinə dair funtamental tədqiqatlar aparır.
Yubliyarın yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsi sahəsindəki xidmətlərindən də bəhs edən D.Tağıyev onun rəhbərliyi altında 11 kimya və texnika üzrə fəlsəfə doktoru və 1 kimya elmlər doktorunun hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, E.Zeynalovun apardığı tədqiqat işləri 10 monoqrafiya və kitabda, 400-ə yaxın elmi məqalədə, o cümlədən 15 müəlliflik şəhadətnaməsi və patentdə əksini tapıb.
Sonra akademik D.Tağıyev institutun Fəxri fərmanını alimə təqdim edib.
Tədbirdə kimya üzrə fəlsəfə doktoru Elçın Hüseynov yubilyarın həyat və elmi fəaliyyətindən bəhs edən məruzə ilə çıxış edib.
Daha sonra akademik Əjdər Məcidov, professor Asif Məmmədov və başqaları çıxış edərək kimyaçı alimi 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib, onunla bağlı xoş xatirələrini bölüşüblər.
Sonda çıxış edən E.Zeynalov tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına öz minnətdarlığını bildirib.

Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry held an event dedicated to the 70th anniversary of the famous scientist, corresponding member of ANAS Eldar Zeynalov was held.
Vice-president of ANAS, director of the institute, academician Dilgam Tagiyev talked about the lifetime of the chemist, his rich scientific and pedagogical activity at the anniversary meeting. He noted that the main directions of scientific activity of ANAS correspondent E. Zeynalov are the study of kinetic compatibility of hydrocarbon and polymeric catalytic aerobic and peroxid oxidation processes in the presence of fullerenes, metal-containing carbon nanostructures, nanofibers and functionalized carbon nanostructures.
Academician D.Taghiyev informed that as a result of research conducted under E.Zeynalov's leadership, the activity of natural antioxidants contained in Azerbaijani oil and oil fractions for the first time was researched, a data bank on the inhibitory activity of oils was established in Azerbaijan, synthetic oil acids and oxidisation scientific and practical basics have been developed and the reactions of ether with the participation of nano-dimensional titanium oxides have been studied. At present, chemist scientist conducts research on the synthesis and application of catalysts based on nanoparticles derived from kaustobiolites of oil origin.
He has prepared 11 PhD and 1 doctor of chemistry, the speaker underlined. He said that the research work of the chemist scientist was reflected in 10 monographs and books, about 400 scientific articles, including 15 patents and patents.
Then D.Taghiyev presented the Honorary Order of the Institute to the scientist.
PHD in Chemistry, Elchin Huseynov delivered a report on the life and scientific activity of the jubilee.
Then acad. Ajdar Majidov, Professor Asif Mammadov and others congratulated the chemist scientist on his 70th anniversary and shared pleasant memories about it.