"Cümhuriyyət tariximiz qürurumuzdur" layihəsi çərçivəsində "dəyirmi masa" keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun təşkilatçılığı, AMEA Tarix İnstitutunun dəstəyi ilə fondun "Cümhuriyyət tariximiz qürurumuzdur" layihəsi çərçivəsində "dəyirmi masa" keçirilib.
Bilik Fondunun və Tarix İnstitutunun əməkdaşları, eləcə də Bakı şəhərinin orta ümumtəhsil məktəblərinin tarix müəllimləri, "Tariximizi öyrənək və öyrədək" Gənclər Klubunun üzvləri və digər şəxslərin iştirak etdiyi tədbir Prezident İlham Əliyevin 2018-ci ilin ölkəmizdə "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli" elan edilməsi haqqında Sərəncamı çərçivəsində baş tutub.
İclası Bilik Fondunun icraçı direktoru Oktay Səmədov açaraq əvvəlcə rəhbərlik etdiyi qurum barədə iştirakçılara məlumat verib. Bildirib ki, fond ölkə başçısının 7 may 2014-cü il tarixli Fərmanı ilə yaradılıb və əsas vəzifəsi respublika əhalisinin elmi-texniki, siyasi-ictimai, sosial-iqtisadi, ekoloji və humanitar biliklərini artırmaq məqsədi ilə təşkilati və təbliğat xarakterli tədbirlər həyata keçirməkdir.
O.Səmədov AR Təhsil Nazirliyi ilə AMEA arasında əldə olunmuş razılaşmaya əsasən, elm adamları ilə orta məktəb müəllimlərinin, şagirdlərin mütəmadi görüşlərinin keçirildiyini, elmlə təhsilin inteqrasiyası istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü söyləyib. O, bugünkü tədbirin artıq ənənə halını aldığını, bundan öncə isə coğrafiya və ədəbiyyat müəllimləri ilə görüşlərin təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb.
"Dəyirmi masa"nın mövzusunun önəminə toxunan alim cari ilin Bilik Günündə respublikanın orta ümumtəhsil məktəblərində fondun əməkdaşları tərəfindən "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli" ilə bağlı 130-a yaxın mühazirənin keçirildiyini vurğulayıb.
İcraçı direktor 2018-ci il oktyabr ayının sonu noyabr ayının əvvəlində "Cümhuriyyət İli" çərçivəsində Azərbaycanın 63 orta ümumtəhsil məktəbi, həmçinin Rusiya, Gürcüstan və Türkiyə ilə qardaşlaşmış məktəblərin şagirdlərinin iştirakı ilə respublikada arxeoloji turun təşkil olunacağı barədə məlumat verib.
Sonra Tarix İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhramovun "Cümhuriyyət tariximiz məktəbli auditoriyasında" mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Alim AXC-nin zəngin dövlət quruculuğu təcrübəsi ilə milli dövlətçilik tarixində silinməz izlər qoyduğunu, xalqın qəlbində azadlıq və istiqlal duyğularını gücləndirdiyini və ölkəmizin gələcək müstəqilliyi üçün etibarlı zəmin hazırladığını söyləyib. C.Bəhramov AXC-nin çox gərgin siyasi bir dövrdə yarandığını, dünyanın aparıcı dövlətlərinin Bakı neftinə marağının siyasi çarpışmaları daha da gərginləşdirdiyini diqqətə çatdırıb.
O, bu illərdə ermənilərin məqsədli şəkildə aktivləşdirildiyini, Şimali və Cənubi Azərbaycanda məqsədyönlü şəkildə kütləvi qırğınların həyata keçirildiyini deyib.
Tarixçi alim AXC-nin mövcud olduğu 23 ay ərzində xalq hakimiyyəti və insanların bərabərliyi prinsiplərinə əsaslandığını, irqi, milli, dini, sinfi bərabərsizliyi ortadan qaldırdığını bildirib.
C.Bəhramov Tarix İnstitutunun əməkdaşlarının 1945-ci ildən bu günə kimi AXC ilə bağlı sistematik tədqiqatlar apardığını və ölkəmizin bu dövr tarixinin saxtalaşdırılmasının, məhv edilməsinin qarşısının alındığını vurğulayıb. O, son illərdə dünyanın bir çox yerindən Azərbaycanla bağlı məlumatların ölkəmizə gətirildiyini, bu sənədlər əsasında İrəvan xanlığının tarixi Azərbaycan torpağı olmasının növbəti dəfə təsdiqini tapdığını qeyd edib.
Məruzə iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb, suallar cavablandırılıb.
Daha sonra "dəyirmi masa" iştirakçıları tarix fənninin tədrisi ilə bağlı keçirilən anket sorğusunu cavablandırıblar.

A roundtable was held within the framework of the project "Our Republic's history is our pride"
“A round table” was held within the framework "Our Republic's History is our pride " with organizational support of the Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan, with the support of the Institute of History of ANAS.
Employees of Knowledge Foundation and History Institute, as well as history teachers of secondary schools in Baku, "Learning and Teaching History" Youth Club members and others attended the event organized on President Ilham Aliyev's Decree on declaring 2018 as the "Year of Azerbaijan Democratic Republic".
Executive Director of Knowledge Foundation Oktay Samadov briefed the participants about the organization he was leading. He noted that the fund was established by the Decree of the President of the Republic of May 7, 2014 and the main task is to carry out organizational and propaganda activities to increase the scientific, technical, political, social, economic, ecological and humanitarian knowledge of the population of the republic.
According to the agreement reached between the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and ANAS, that regular meetings of scientists and secondary school teachers, pupils were held, important work was done to integrate science and education. Today's event has already become a tradition, and that meetings with geography and literature teachers have been organized earlier, O.Samadov said.
Touching upon the importance of the "round table", the scientist noted that about 130 lectures on the "Year of the People's Republic of Azerbaijan" were held by the employees of the Fund at the secondary schools of the republic on Knowledge Day of the current year.
Then Deputy Director of the Institute for History of the Institute of History, PhD on History Jabi Bahramov's report on "Our Republic's History in the Schoolchildren's Audience" was listened. The scientist said that the ADR has rich experience in state-building and has put an endless track in the history of national statehood, enhances freedom and independence in the hearts of the people and creates a sound basis for future independence of our country.
ADR during the 23 months of the existence based on the principles of the rule of the people and the people, which eliminated race, nationality, religion and class inequality, historian noted.
J.Bahramov underlined that the employees of the Institute of History have systematically researched the ADR since 1945 and that the country's history has been falsified and destroyed.
The report was welcomed by the participants and the questions were answered.
Then the participants of the round table answered the survey questionnaire on the subject of history teaching.
Within the framework of the event, new publications reflecting our history of the republic were also demonstrated.