AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda görkəmli ədəbiyyatşünas alim Mirəli Seyidovun 100 illik yubileyi ilə bağlı elmi sessiya keçirilib.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə Fəxri xiyabanda M.Seyidovun məzarını ziyarət edib, abidəsi önünə gül dəstələri düzüblər.
Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron zalında keçirilən tədbirdə M.Seyidovun ədəbi yaradıcılığı, türkdilli qəbilələr - qaşqaylar, saqlar, buntürklər barədə məqalələri və mifologiyaya dair araşdırmaları barədə danışılıb. Qeyd olunub ki, Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığında Mirəli Seyidovun elmi-nəzəri fəaliyyətinin əhəmiyyətli rolu var. O, Azərbaycanda mifologiya məktəbinin əsasını qoyub, bu elmlə məşğul olan tədqiqatçıların məqalələrinin ərsəyə gəlməsində yaxından iştirak edib.
Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya elmləri doktoru Əlizadə Əsgərli görkəmli folklorşünas alimin zəngin elmi irsindən, onun mifologiya istiqamətində tədqiqatlarından bəhs edib. Mirəli Seyidovun “Azərbaycan xalqının soykökünü düşünərkən” kitabının Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən nəşr olunduğu diqqətə çatdırılıb.
Tədbirdə Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Məhərrəm Qasımlı “Folklor və mifologiyanın unudulmaz, ustad araşdırıcısı Mirəli Seyidov” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, məruzəsində alimi əksər folklorşünasların ustadı adlandırıb. Bildirilib ki, Mirəli Seyidov 1918-ci ildə İrəvanda doğulub, təhsilini də bu şəhərdə alıb. Bir müddət “Sovet Azərbaycanı” qəzetində müxtəlif vəzifələrdə çalışıb. M.Qasımlı deyib ki, İrəvan mühiti M.Seyidovun milli ruhlu tədqiqatçı kimi yetişməsində böyük rol oynayıb.
AMEA Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanov, professor Qəzənfər Paşayev və digər çıxış edənlər M.Seyidovun elmi fəaliyyətindən söz açıb, milli-ictimai təfəkkürün formalaşmasında, azərbaycançılıq dünyagörüşünün təbliğində alimin xidmətlərini yüksək qiymətləndiriblər.
Sonda alimin oğlu Elçin Seyidov atasının xatirəsinə göstərilən yüksək ehtirama görə ailəsi adından tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına öz təşəkkürünü bildirib.

Institute of Literature named after Nizami Ganjavi held scientific session on the 100th anniversary of prominent literary scholar Mirali Seyidov.
The event participants visited the grave of M.Seyidov at the Alley of Honor and laid flowers at the monument.
Literary creativity of M.Seyidov, articles about Turkic-speaking tribes - Gashgay, sags, bunturks and mythology were discussed at the conference hall of the Institute of Literature. It was noted that Mirali Seyidov's scientific-theoretical activity plays an important role in Azerbaijan literary studies. He laid the foundations of the school of mythology in Azerbaijan and took an active part in the research of the researchers engaged in science.
Deputy Director of the Institute of Literature, Doctor of Philology Alizade Askgerli spoke about the rich scientific heritage of the prominent folklore scientist, his research on mythology.
The head of the department of oral folk literature of Azerbaijan, doctor of philological sciences, professor Maharram Gasimli made a report on the theme "Mirali Seyidov, the unforgettable master of folklore and mythology". In his report he called the scientist a master of most folklore artists.
Director of the Institute of Folklore of ANAS, Academician Mukhtar Imanov, Professor Gazanfar Pashayev and other speakers spoke about M.Seyidov's scientific activity and highly appreciated the services of the scientist in the formation of national-social thinking, propagation of Azerbaijanism.
Finally, the son of the scientist Elchin Seyidov expressed his gratitude to the organizers and participants of the event on behalf of his family for the high respect shown to his father's memory.