Noyabrın 28-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının elmi müəssisə və təşkilatlarının kadrlar şöbələrinin və kargüzarlıq işi üzrə məsul işçilərinin iştirakı ilə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Kadrlar şöbəsinin və Katibliyinin birgə seminar-məşğələsi keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Kadrlar şöbəsinin müdiri Rzaqulu Hacıyev akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında elmi idarəetmənin səmərəli təşkili, işçilərin işə davamiyyətinə, əmək və icra intizamına nəzarətin gücləndirilməsi və iş vaxtının uçotunun aparılmasının təmin olunması məqsədilə qəbul edilmiş AMEA daxili intizam qaydalarına dair məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, bu istiqamətdə bəzi çatışmazlıqların aradan qaldırılması üçün Əmək Məcəlləsinin 102 və 182-ci maddələrinə uyğun olaraq AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə tərəfindən 23 noyabr 2018-ci il tarixində iş vaxtının uçotunun aparılmasının təmin edilməsi barədə sərəncam imzalanıb.
Şöbə rəisi sərəncama əsasən, “İş vaxtının uçotu tabeli”ni tərtib edilməli olduğunu bildirib.
İclasda çıxış edən AMEA İşlər İdarəsinin müdir müavini Sərdar Əliyev tabelin uçotunun dəqiq aparılması qaydalarına nəzarətin təmsil etdiyi orqana həvalə olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, bu sahə ilə məşğul olacaq vəzifəli şəxslər müvafiq qanunvericiliyi, həmçinin Əmək Məcəlləsini mənimsəməlidirlər.
Sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Katibliyinin müdiri Rəqsanə Əzizovanın ölkə başçısının 23 iyun 2016-cı il tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Dövlət orqanlarında, dövlət mülkiyyətində olan və paylarının (səhmlərinin) nəzarət zərfi dövlətə məxsus olan hüquqi şəxslərdə və büdcə təşkilatlarında vətəndaşların müraciətləri ilə bağlı kargüzarlığın aparılmasına nəzarətin həyata keçirilməsi Qaydası"na əsasən akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının qarşısında duran vəzifələr və bu sahədə görülən işlər barədə hesabatların təqdim olunması qaydaları haqqında çıxış edib.
O, sözügedən Qaydanın 2.10-cu bəndinin icrası məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri, akademik Ramiz Mehdiyev tərəfindən 21 oktyabr 2016-cı il tarixində Sərəncam imzalandığını xatırladıb. Bundan əlavə, həmin sənəddən irəli gələrək AMEA prezidentinin 2 mart 2018-ci ildə müvafiq sərəncam imzaladığını deyib.
Bildirib ki, AMEA prezidentinin sərəncamına əsasən, vətəndaşların müraciətlərilə bağlı illik hesabat forması doldurularaq dekabr ayının 20-dək elektron variantla birlikdə Katibliyə təqdim olunmalıdır.
Seminar-məşğələdə məruzələr və digər cari işlərlə bağlı müzakirələr aparılıb, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.

HR Department and Secretariat of ANAS Presidium hold joint seminar-workshop
On November 28, HR Department and Secretariat of ANAS Presidium held joint seminar-workshop with participation of cadres departments and clerical workers of scientific institutions and organizations of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
Speaking at the event, Rzagulu Hajiyev, Head of Human Resources Department of the Presidium of ANAS, made a report on the internal discipline rules of the Academy of Sciences adopted in order to ensure efficient management of scientific management in the scientific institutions and organizations of the Academy, to strengthen the control over labor discipline and performance discipline, made.
In his speech, he emphasized the issue of attendance at work is at the attention of ANAS leadership. According to Articles 102 and 182 of the Labor Code, academician Akif Alizadeh signed an order to ensure the recording of working hours on November 23, 2018 in order to eliminate some deficiencies in this direction.
The head of the department noted that according to the decree, responsible official should be identified in order to control the attendance of employees in scientific institutions and organizations.
He later demonstrated the procedure for compiling the "Attendance sheet template".
Speaking at the meeting, deputy director of the ANAS Office of Administration Sardar Aliyev said that he was entrusted with the body representing the control of the rules of the registration of the sign. He noted that officials engaged in this field should learn relevant legislation, as well as the Labor Code.
Then the head of the Secretariat of the Presidium of ANAS, Raksana Azizova, made a report on the procedures for submitting reports on the tasks and activities of the Academy's scientific institutions and organizations approved by the Presidential Decree of June 23, 2016.
She reminded that the Order was signed by the head of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, academician Ramiz Mehdiyev on October 21, 2016 for the execution of paragraph 2.10 of the mentioned rule. In addition, she said that according to this document, the President of ANAS signed an order on March 2, 2018.
She said that according to the decree of the President of ANAS, the annual report form of citizens' appeals should be filled and submitted to the Secretariat together with the electronic version until December 20.