AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) direktoru, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Nazim Şükürov Azərbaycan Televiziyasının "Səhər" proqramının qonağı olub.
Verilişdə N.Şükürov YT Parkın ölkə başçısının 8 noyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya yönümlü və elmtutumlu məhsulların istehsalı, alimlərin elmi tədqiqatlarının tətbiqi, kommersiyalaşdırılması məqsədilə yaradıldığını bildirib.
YT Parkın 21 hektar ərazini əhatə etdiyini deyən alim burada yeni innovativ layihələri olanlar, bizneslə məşğul olmaq istəyənlər, o cümlədən startapçılar üçün vergi, gömrük güzəştlərinin nəzərdə tutulduğunu söyləyib. Gənc alimləri və startapçıları rəhbərlik etdiyi quruma dəvət edən N.Şükürov onların ideyalarını dəstəkləməyə hazır olduqlarını vurğulayıb.
O, YT Parkın alimlərdən ibarət Ekspertlər Şurasının olduğunu və şura tərəfindən yeni ideyaların uğurlu tətbiqi üçün biznes planının, texniki-iqtisadi əsaslandırılmanın, satış bazarı və marketinqinin müəyyənləşdirilməsinə dəstəyin verildiyini diqqətə çatdırıb.
N.Şükürov bu gün Parkın ərazisində 10 rezidentin fəaliyyət göstərdiyini, mülki və respublikanın hərbi-müdafiə qüdrətinin artırılması istiqamətində rəqabətədavamlı məhsulların istehsal olunduğunu bildirib.

В Парке ВТ НАНА созданы все условия для молодых ученых и желающих заняться бизнесом
Директор Парка высоких технологий Национальной академии наук Азербайджана (Парк ВТ), д.ф.п.э. Назим Шукюров был гостем программы «Səhər» («Утро») Азербайджанского телевидения.
Н. Шукюров отметил, что что Парк высоких технологий создан Распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева от 8 ноября 2016 года, основным направлением деятельности которого является создание прямой связи между наукой и производством а также производство инновационной нефтехимической продукции и товаров технического назначения.
Ученый отметил, что в парке, охватывающим 21 га земли, созданы все условия для молодых ученых и желающих, заняться бизнесом, в том числе для стартаперов предназначены налоговые и таможенные льготы.
Директор отметил, что в парке существует Совет экспертов, оказывающий помощь в определении бизнес-планов, технико-экономических обоснований, рынка сбыта и маркетинга для успешной реализации новых идей.
Он заявил, что на территории парка функционируют 10 резидентов, производящих продукцию для повышения военной мощи и обороноспособности.