AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) direktoru, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Nazim Şükürov Azərbaycan Televiziyasının "Səhər" proqramının qonağı olub.
Verilişdə N.Şükürov YT Parkın ölkə başçısının 8 noyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya yönümlü və elmtutumlu məhsulların istehsalı, alimlərin elmi tədqiqatlarının tətbiqi, kommersiyalaşdırılması məqsədilə yaradıldığını bildirib.
YT Parkın 21 hektar ərazini əhatə etdiyini deyən alim burada yeni innovativ layihələri olanlar, bizneslə məşğul olmaq istəyənlər, o cümlədən startapçılar üçün vergi, gömrük güzəştlərinin nəzərdə tutulduğunu söyləyib. Gənc alimləri və startapçıları rəhbərlik etdiyi quruma dəvət edən N.Şükürov onların ideyalarını dəstəkləməyə hazır olduqlarını vurğulayıb.
O, YT Parkın alimlərdən ibarət Ekspertlər Şurasının olduğunu və şura tərəfindən yeni ideyaların uğurlu tətbiqi üçün biznes planının, texniki-iqtisadi əsaslandırılmanın, satış bazarı və marketinqinin müəyyənləşdirilməsinə dəstəyin verildiyini diqqətə çatdırıb.
N.Şükürov bu gün Parkın ərazisində 10 rezidentin fəaliyyət göstərdiyini, mülki və respublikanın hərbi-müdafiə qüdrətinin artırılması istiqamətində rəqabətədavamlı məhsulların istehsal olunduğunu bildirib.

ANAS High Technologies Park has created all the necessary conditions for young scientists
Director of ANAS High Technologies Park, Ph.D. in Economy Nazim Shukurov was a guest of the “Seher” program of Azerbaijan TV.
N.Shukurov noted that, ANAS High Technologies Park was established by the decree  of AR President Ilham Aliyev dated November 8, 2016, the main activity of which is the creation of the ties between science and production, as well as manufacturing of innovative petrochemical products and technical goods.
The scientist noted that, the High Technologies Park has 21 hectares of land, and created all the conditions for young scientists and who want to do business, including tax and customs benefits for startups.
Director noted that, there is an Expert Council at the Park, which assists in determining the business plans, feasibility studies, sales market and marketing for the successful implementation of new ideas.
He said that, there are 10 residents at the Park, manufactiring product to increase military power and defence capacity.