Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının gənc qadın alimləri üçün elan olunan "Gənc qadınlar elmdə" müsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb. AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin 5 fevral 2019-cu il tarixli Sərəncamına əsasən təşkil edilən müsabiqənin məqsədi akademiyada çalışan gənc qadınların elmin müxtəlif sahələrində apardıqları tədqiqatlarını, əldə etdikləri nailiyyətlərini, aktual və müasir elmi problemlərin Azərbaycan üçün prioritet olan istiqamətlərində elmi fəaliyyətini stimullaşdırmaq və onların elmin inkişafında rolunu daha da artırmaqdır.
Müsabiqədə iştirak üçün 69 gənc qadının namizədliyi irəli sürülüb. Beləliklə, "Gənc qadınlar elmdə" müsabiqəsinin nəticələrinə görə, I yerə Nəsrəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının böyük elmi işçisi, astronomiya üzrə fəlsəfə doktoru Həmayil Adıgözəlzadə və Fəlsəfə İnstitutunun elmlər doktoru hazırlığı üzrə əyani doktorantı, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Günel Məlikli, II yerə Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun laboratoriya müdiri, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Sadıqova, akademik Murtuza Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun böyük elmi işçisi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Sevinc Osmanova, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Şəbnəm Həsənli-Qəribova, A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Lamiyə Qafar-zadə, III yerə isə akademik Yusif Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun böyük elmi işçisi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Əhmədova, akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun böyük elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Samirə Ələkbərova, akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ülkər Baxşiyeva, Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnstitutunun böyük elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əfruz Nəsirova layiq görülüblər.
Qeyd edək ki, qaliblərə I yer üçün 3000 manat, II yer üçün 2000 manat, III yer üçün isə 1500 manat məbləğində pul mükafatları və diplomlar təqdim olunacaq.

The results of the "Young Women in Science" competition unounced
According to the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated April 9, 2018, the “Science Day” was established in the country. In accordance with this decree, it was decided to celebrate this significant day on March 27 annually. In connection with the "Science Day" Azerbaijan National Academy of Sciences were organized a competition.
The results of the competition "Young Women in Science", which was held among young women scientists of ANAS were published. The purpose of the competition, held in accordance with the Decree of the President of ANAS, academician Akif Alizadeh dated February 5, 2019 is to stimulate the scientific activities of young women, who work at ANAS and conduct research works, covering current and priority areas of modern science and their scientific achievements.
To participate in the contest were nominated 69 young women. The presented works were evaluated by the Expert Commission, established in accordance with the order of ANAS Presiden. After the works were seriously analyzed by the commission, the relevant conclusions about the candidates were presented to the head of ANAS, after which the winners were identified.
So, according to the results of the competition “Young Women in Science”, the 1st place was awarded to Hamail Adigozalzade, Ph.D. in Astronomy, and full-time doctoral student of the Institute of Philosophy of ANAS for the preparation of doctors of science, Ph.D. in political science Gunel Malikli, II place - head of the laboratory of the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS, Ph.D. in Mathematics Sabina Sadigova, Senior Researcher of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry after Academician Murtuza Nagiyev of ANAS, Ph.D. in Chemistry Sevinj Osmanova, Leading Researcher of the Institute of Linguistics after Nasimi of ANAS, Ph.D. in Philology Shabnam Hasanli-Garibova, head of the International Relations Department of the Institute of History after Abbasgulu Aga Bakikhanov of ANAS, Ph.D. in history Lamia Gafarzade and III place - Senior Researcher of the Institute of Petrochemical Processes after academician Yusif Mamedaliyev ANAS, Ph.D. in Chemistry Sabina Ahmadova, Senior Researcher of the Institute of Geography after academician Hasan Aliyev of ANAS, Ph.D. in Geography Samira Alakparova, Researcher of the Institute of Oriental Studies after academician Ziya Bunyatov of ANAS, Ph.D. in Philology Ulkar Bakhshiyeva, Senior Researcher of the Institute of Bioresources of Nakhchivan Division of ANAS, Ph.D. in in Biology Afruz Nasirova.
Note that, the winners will be awarded diplomas and cash prizes in the amount of 3000 manat for I place, 2000 manat for II place and 1500 manat for III place.