Akademik Akif Əlizadə: "Biotexnologiya, kök hüceyrələri, nüvə tibbi istiqamətləri üzrə laboratoriyaların yaradılması vacibdir"
16.02.2018 11:38
Fevralın 16-da AMEA-nın Ümumi yığıncağı və Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Kollegiyasının "İnsan sağlamlığı Azərbaycan cəmiy­yə­tinin inkişa­fı­nın əsasıdır" mövzu­su­nda birgə elmi sessiyası keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə qeyd edib ki, elmi tədqiqatların gələcək inkişafı bilavasitə unikal elmi cihazlardan istifadə ilə bağlıdır. Bunun tibb sahəsi üçün xüsusilə aktual olduğunu deyən akademik AMEA ilə Səhiyyə Nazirliyi institutları arasında cihaz və avadanlıqlardan istifadə sahəsində əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Elmi nəticələrin təcrübəyə tətbiqi istiqamətində respublikada əlverişli şərait yaradıldığını vurğulayan akademik qeyd edib ki, birgə sessiyanın əsas qərarlarından biri startapların inkişafı üzrə müştərək layihələrin hazırlanması istiqamətində səylərin birləşdirilməsi olmalıdır. Akademik Akif Əlizadə bildirib ki, AMEA-da yaradılan Yüksək Texnologiyalar Parkı nəzəri biotibbi nəticələrin praktiki tətbiq sahələrini tapdığı və biznes layihələrin yer aldığı poliqona çevrilməlidir. Akademik biotexnologiya, kök hüceyrələri, nüvə tibbi istiqamətləri üzrə birgə laboratoriyaların yaradılmasının vacib olduğunu deyib.

Академик Акиф Ализаде: «Необходимо создать лаборатории по биотехнологиям, стволовым клеткам и ядерной медицине»
16.02.2018 11:38
16 февраля состоялось Общее собрание НАНА и научная сессия «Здоровье человека - основа развития азербайджанского общества» коллегии Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики.
Выступая на мероприятии, академик Акиф Ализаде отметил, что будущее развитие научных исследований непосредственно связано с использованием уникальных научных приборов. Отметив, что это особенно актуально для медицины, академик подчеркнул необходимость укрепления связей сотрудничества между институтами НАНА и Министерством здравоохранения в области использования приборов и оборудования.
Отметив, что в республике созданы благоприятные условия для применения научных результатов на практике, академик довел до внимания, что одним из основных решений совместного заседания должно стать объединение усилий по разработке совместных проектов по развитию стартапов. Академик Акиф Ализаде сказал, что Парк высоких технологий, созданный в НАНА, должен превратиться в полигон, где теоретические биомедицинские результаты найдут сферу практического применения и будет отведено место бизнес-проектам. Академик подчеркнул необходимость создания совместных лабораторий по биотехнологиям, стволовым клеткам и ядерной медицине.