Akademik Akif Əlizadə: "Biotexnologiya, kök hüceyrələri, nüvə tibbi istiqamətləri üzrə laboratoriyaların yaradılması vacibdir"
16.02.2018 11:38
Fevralın 16-da AMEA-nın Ümumi yığıncağı və Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Kollegiyasının "İnsan sağlamlığı Azərbaycan cəmiy­yə­tinin inkişa­fı­nın əsasıdır" mövzu­su­nda birgə elmi sessiyası keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə qeyd edib ki, elmi tədqiqatların gələcək inkişafı bilavasitə unikal elmi cihazlardan istifadə ilə bağlıdır. Bunun tibb sahəsi üçün xüsusilə aktual olduğunu deyən akademik AMEA ilə Səhiyyə Nazirliyi institutları arasında cihaz və avadanlıqlardan istifadə sahəsində əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Elmi nəticələrin təcrübəyə tətbiqi istiqamətində respublikada əlverişli şərait yaradıldığını vurğulayan akademik qeyd edib ki, birgə sessiyanın əsas qərarlarından biri startapların inkişafı üzrə müştərək layihələrin hazırlanması istiqamətində səylərin birləşdirilməsi olmalıdır. Akademik Akif Əlizadə bildirib ki, AMEA-da yaradılan Yüksək Texnologiyalar Parkı nəzəri biotibbi nəticələrin praktiki tətbiq sahələrini tapdığı və biznes layihələrin yer aldığı poliqona çevrilməlidir. Akademik biotexnologiya, kök hüceyrələri, nüvə tibbi istiqamətləri üzrə birgə laboratoriyaların yaradılmasının vacib olduğunu deyib.

Academician Akif Alizade: "It is necessary to create laboratories on biotechnologies, stem cells and nuclear medicine"
16.02.2018 11:38
On February 16 was held General Meeting of ANAS and the scientific session "Human Health - the Basis for the Development of the Azerbaijani Society" of the collegium of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan.
Speaking at the event, Academician Akif Alizadeh noted that, the future development of scientific research is directly related to the use of unique scientific instruments. Noting that this is especially important for medicine, the academician stressed the need to strengthen the cooperation ties between the institutes of ANAS and the Ministry of Health in the field of using instruments and equipment.
Noting that, favorable conditions have been created for the application of scientific results in practice, the academician noted that one of the main decisions of the joint meeting should be to unite efforts to develop joint projects for the development of start-ups. Academician Akif Alizadeh said that, the High-Tech Park, created in ANAS, should turn into a training ground, where theoretical biomedical results will find a sphere of practical application and will be given a place to business projects. The academician stressed the need to create joint laboratories on biotechnology, stem cells and nuclear medicine.