Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA), M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin (MDU) alimlərinin və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin məsul nümayəndələrinin iştirakı ilə iclas keçirilib.
AMEA Rəyasət Heyətində baş tutan iclasın məqsədi elektron kənd təsərrüfatının yaradılmasında müasir elmi yanaşmalardan istifadə potensialı və perspektivlərin müzakirəsi olub.
İclası AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev açaraq aqrar sahənin inkişafında elmi təminatın rolundan danışıb. Qeyd edib ki, bu baxımdan torpaq tədqiqatlarının ən müasir standartlara uyğun aparılması və beynəlxalq elm məkanına inteqrasiyanın əhəmiyyəti böyükdür. Akademik bildirib ki, hazırda respublikamızda aqrar sektorun inkişafına göstərilən diqqət fonunda aqrar elmə tələbat artıb: “AMEA ilə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi arasında əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar yaranıb. Bu baxımdan müasir torpaqşünaslıqda qlobal trendlərə həsr olunmuş təqdimatlar elmi və praktiki baxımdan olduqca əhəmiyyətlidir”.
Sonra AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov "Azərbaycan torpaqşünaslığının beynəlxalq inteqrasiya prosesində MDU-nun alimləri ilə birgə fəaliyyətə dair" mövzuda çıxış edib. Alim torpaqşünaslıq elmində beynəlxalq torpaq-coğrafi məkana inteqrasiya problemlərindən və bu istiqamətdə görülən işlərdən bəhs edib.
M.V.Lomonosov adına MDU-nun, Ərzaq təhlükəsizliyi üzrə Avrasiya Mərkəzinin və Data Mərkəzinin nümayəndələri, professor İrina Alyabina və BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatından ekspert Oleq Qolozubov “Torpaq-coğrafi Verilənlər Bazası. Torpaq Data Mərkəzləri: Rusiya və postsovet məkanında həyata keçirilmə təcrübəsi. (Global Trend in Modern Soil Sciences)” mövzusunda təqdimatla çıxış ediblər. Təqdimatda adıçəkilən mərkəzlərin fəaliyyəti, eləcə də onların iştirak etdikləri beynəlxalq layihələr haqqında məlumat verilib. AMEA ilə elmi əməkdaşlıq imkanlarından danışılıb.
Daha sonra Kənd təsərrüfatı nazirinin müşaviri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru İlham Bayramov “Elektron Kənd Təsərrüfatı İnformasiya Sistemində aqrar elmin rolu” və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzinin baş direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev “AMEA və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi arasında əməkdaşlıq perspektivləri” mövzularında çıxış ediblər.
İclasda ərzaq təhlükəsizliyi, torpaq tədqiqatlarında standartlar, harmonizasiya və s. mövzularda fikir mübadiləsi aparılıb. Aqrar elmlərin inkişafı sahəsində qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi, məsləhətləşmələr, elmi-tədqiqat işlərinin səmərəliliyinin artırılması məqsədilə birgə tədbirlərin həyata keçirilməsi, habelə sözügedən sahədə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyət zamanı tərəflərin qarşılıqlı dəstək göstərməsi məsələləri müzakirə edilib.

В НАНА проведено собрание на тему электронного сельского хозяйства
Проведено собрание с участием учёных Азербайджанской Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), Московского государственного университета имени М. В. Ломоносова (МГУ) и ответственных лиц Министерства сельского хозяйства.
Целью встречи, проведённой в Президиуме НАНА, было обсуждение потенциала и перспектив использования современных научных подходов в создании электронного сельского хозяйства.
Встречу открыл вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев и рассказал о роли научного назначения в развитии аграрного сектора. Он отметил, что в этой связи важное значение имеет проведение исследований земли по самым современным стандартам и интеграция в международное научное пространство. Академик сказал, что спрос на аграрную науку вырос на фоне развития аграрного сектора в нашей стране: "Были созданы возможности для сотрудничества между НАНА и Министерством сельского хозяйства. С научной и практической точки зрения очень важны презентации, посвящённые глобальным трендам в почвоведении".
Затем член-корреспондент НАНА Амин Исмаилов выступил с речью на тему «Совместная работа с учёными МГУ в процессе международной интеграции азербайджанского почвоведения». Учёный рассказал о проблемах интеграции в международную почво-географическую сферу и о проделанной работе в этом направлении.
Представители МГУ имени М. В. Ломоносова, Евразийского центра продовольсвенной безопасности и Центра данных, профессор Ирина Альябина и эксперт из Организации сельского хозяйства и продуктов ООН Олег Голозубов выступили с презентацией на тему «База почво-географических данных. Базы данных почв: опыт реализации в России и постсоветском пространстве. (Global Trend in Modern Soil Sciences)». В презентации основное внимание было уделено деятельности этих центров, а также их международным проектам. Обсуждались возможности научного сотрудничества с НАНА.
Далее советник министра Сельского хозяйства, кандидат аграрных наук Ильхам Байрамов выступил на тему «Роль аграрной науки в Информационной системе Электронного сельского хозяйства», а Генеральный директор Центра аграрной науки и инноваций Министерства сельского хозяйства, кандидат аграрных наук Вюгар Бабаев выступил на тему «Перспективы сотрудничества между НАНА и Министерством сельского хозяйства».
На встрече состоялся обмен мнениями по продовольственной безопасности, стандартам в исследовании земли, гармонизацией и т. д. Были обсуждены вопросы взаимного обмена опытом в области аграрной науки, консультации, совместные мероприятия по повышению эффективности научно-исследовательской работы, а также взаимная поддержка сторон в научной и научно-организационной деятельности в этой области.