Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA), M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin (MDU) alimlərinin və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin məsul nümayəndələrinin iştirakı ilə iclas keçirilib.
AMEA Rəyasət Heyətində baş tutan iclasın məqsədi elektron kənd təsərrüfatının yaradılmasında müasir elmi yanaşmalardan istifadə potensialı və perspektivlərin müzakirəsi olub.
İclası AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev açaraq aqrar sahənin inkişafında elmi təminatın rolundan danışıb. Qeyd edib ki, bu baxımdan torpaq tədqiqatlarının ən müasir standartlara uyğun aparılması və beynəlxalq elm məkanına inteqrasiyanın əhəmiyyəti böyükdür. Akademik bildirib ki, hazırda respublikamızda aqrar sektorun inkişafına göstərilən diqqət fonunda aqrar elmə tələbat artıb: “AMEA ilə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi arasında əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar yaranıb. Bu baxımdan müasir torpaqşünaslıqda qlobal trendlərə həsr olunmuş təqdimatlar elmi və praktiki baxımdan olduqca əhəmiyyətlidir”.
Sonra AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov "Azərbaycan torpaqşünaslığının beynəlxalq inteqrasiya prosesində MDU-nun alimləri ilə birgə fəaliyyətə dair" mövzuda çıxış edib. Alim torpaqşünaslıq elmində beynəlxalq torpaq-coğrafi məkana inteqrasiya problemlərindən və bu istiqamətdə görülən işlərdən bəhs edib.
M.V.Lomonosov adına MDU-nun, Ərzaq təhlükəsizliyi üzrə Avrasiya Mərkəzinin və Data Mərkəzinin nümayəndələri, professor İrina Alyabina və BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatından ekspert Oleq Qolozubov “Torpaq-coğrafi Verilənlər Bazası. Torpaq Data Mərkəzləri: Rusiya və postsovet məkanında həyata keçirilmə təcrübəsi. (Global Trend in Modern Soil Sciences)” mövzusunda təqdimatla çıxış ediblər. Təqdimatda adıçəkilən mərkəzlərin fəaliyyəti, eləcə də onların iştirak etdikləri beynəlxalq layihələr haqqında məlumat verilib. AMEA ilə elmi əməkdaşlıq imkanlarından danışılıb.
Daha sonra Kənd təsərrüfatı nazirinin müşaviri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru İlham Bayramov “Elektron Kənd Təsərrüfatı İnformasiya Sistemində aqrar elmin rolu” və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzinin baş direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev “AMEA və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi arasında əməkdaşlıq perspektivləri” mövzularında çıxış ediblər.
İclasda ərzaq təhlükəsizliyi, torpaq tədqiqatlarında standartlar, harmonizasiya və s. mövzularda fikir mübadiləsi aparılıb. Aqrar elmlərin inkişafı sahəsində qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi, məsləhətləşmələr, elmi-tədqiqat işlərinin səmərəliliyinin artırılması məqsədilə birgə tədbirlərin həyata keçirilməsi, habelə sözügedən sahədə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyət zamanı tərəflərin qarşılıqlı dəstək göstərməsi məsələləri müzakirə edilib.

A meeting was held with the participation of scientists from the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), Moscow State University after M.V.Lomonosov (Moscow State University) and responsible persons of the Ministry of Agriculture.
The purpose of the meeting held in the Presidium of ANAS was to discuss the potential and prospects of using modern scientific approaches in the creation of electronic agriculture.
The meeting was opened by the Vice-President of ANAS, academician Ibrahim Guliyev and spoke about the role of scientific appointment in the development of the agricultural sector. He noted that in this connection, it is very important to conduct research on the land according to the most modern standards and to integrate into the international scientific space. The academician said that, the demand for agrarian science has grown against the backdrop of the development of the agricultural sector in our country: "There have been opportunities for cooperation between ANAS and the Ministry of Agriculture." From a scientific and practical point of view, presentations devoted to global trends in soil science are very important".
Then, correspondent member of ANAS Amin Ismailov delivered a speech on the topic "Joint work with scientists of Moscow State University in the process of international integration of Azerbaijani soil science". The scientist spoke about the problems of integration into the international soil and geographical area and about the work done in this direction.
Representatives of the Moscow State University named after M.V.Lomonosov, the Eurasian Center for Food Security and the Data Center, Professor Irina Alabina and an expert from the Organization of Agriculture and Food Products of the United Nations Oleg Golozubov made a presentation on the theme "Soil and Geographic Data Base. Soil databases: the experience of implementation in Russia and the post-Soviet space. (Global Trend in Modern Soil Sciences)". The presentation focused on the activities of these centers, as well as their international projects. The possibilities of scientific cooperation with ANAS were discussed.
Further, the adviser of the Minister of Agriculture, candidate of agrarian sciences Ilham Bayramov spoke on the topic "The role of agrarian science in the Information system of Electronic Agriculture" and the General Director of the Center for Agrarian Science and Innovations of the Ministry of Agriculture, candidate of agrarian sciences Vugar Babayev spoke on "Prospects for cooperation between ANAS and the Ministry of Agriculture ".
The meeting exchanged views on food security, standards in the study of land, harmonization, etc. The sides discussed issues of mutual exchange of experience in the field of agrarian science, consultations, joint measures to increase the effectiveness of scientific research work, as well as mutual support of the parties in scientific and scientific and organizational activities in this field.