Görkəmli şərqşünas alim Rüstəm Əliyevin anadan olmasının 90 illiyi qeyd edilib
İyulun 3-də AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda görkəmli şərqşünas alim, Əməkdar elm xadimi, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Rüstəm Əliyevin 90 illik yubileyi ilə əlaqədar elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdən öncə Şərqşünaslıq İnstitutunun əməkdaşları Rüstəm Əliyevin İkinci Fəxri xiyabanda məzarını ziyarət ediblər.
Sessiyanı giriş sözü ilə AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova açaraq Rüstəm Əliyevin Azərbaycan şərqşünaslığını dünya miqyasında tanıdan alimlərdən olduğunu qeyd edib. O, R.Əliyevin keçdiyi ömür yolunun hər bir alimə örnək olduğunu vurğulayaraq, onun gələcək nəsillər üçün böyük bir elmi miras qoyduğunu söyləyib.
AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli isə Rüstəm Əliyevi azərbaycanşünas alim kimi xarakterizə edib və onun nizamişünaslıqda xidmətlərinin əvəzsiz olduğunu deyib.
“Rüstəm Əliyevin həyatı və elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətləri” mövzusunda məruzə edən Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva dünya şöhrətli şərqşünas Rüstəm Əliyevin Azərbaycan xalqının elm və mədəniyyət tarixində tək-tək parlayan zəkalardan olduğunu söyləyib. G.Baxşəliyeva orta əsrlər İran, Azərbaycan, ərəb və türk filologiyası sahəsində yüksək intellektə malik bu görkəmli alimin farsdilli ədəbiyyatın tədqiqi və nəşri, mənbəşünaslıq və mətnşünaslıq sahələri üzrə apardığı tədqiqatların onun istedadının, zəhmətsevərliyinin və elmə məhəbbətinin bəhrəsi kimi yarandığını vurğulayıb.
Qeyd edilib ki, alimə şöhrət gətirən, onu Şərq və Qərb aləmində geniş tanıtdıran Firdovsinin “Şahnamə”, Ömər Xəyyamın rübailərinin, Sədi Şirazinin “Bustan” və “Gülüstan” əsərlərinin elmi-tənqidi mətninin tərtibi, tərcüməsi və tədqiqi olub. Sonralar alim Nizaminin “Sirlər xəzinəsi”nin elmi-tənqidi mətnini və “Fəzlullah Nəimi Təbrizi və İmadəddin Nəsimi Şirvaninin fars divanı”nın tərtibi kimi mühüm elmi işləri ərsəyə gətirib.
Sonra Şərqşünaslıq İnstitutunun İran filologiyası şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Məsiağa Məhəmmədinin “Dünya miqyaslı iranşünas”, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor İmamverdi Həmidovun “Rüstəm Əliyev ərəbşünas kimi” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Məruzələrdən sonra Rüstəm Əliyevin Moskvada yaşayan oğlu Med Əliyevin tədbir iştirakçılarına videomüraciəti səsləndirilib.
Daha sonra akademik Möhsün Nağısoylu, professorlar - Mehdi Kazımov, Vilayət Cəfərov, Rəhim Əliyev, Mahirə Quliyeva, Şəfəq Əlibəyli, Şahin Fazil çıxış edərək Rüstəm Əliyevlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Rüstəm Əliyevin ailəsi adından yaxın qohumu Əli Həsənov çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib.

Celebrated the 90th anniversary of the famous orientalist Rustam Aliyev
On July 3, at the Institute of Oriental Studies named after academician Ziya Bunyadov, held scientific session on the 90th anniversary of prominent orientalist, Honored Scientist, Doctor of Philology, Professor Rustam Aliyev.
Before the event, the staff of the Institute of Oriental Studies visited the grave of Rustam Aliyev in the Second Honorary Alley.
Opening the session, academician-secretary of the Department of Social Sciences of ANAS, academician Nargiz Akhundova noted that Rustam Aliyev is one of the world-famous scholars of Oriental studies in Azerbaijan. He stressed that the life path of R. Aliyev is an example of every scientist and said he has made a great scientific heritage for future generations.
Academician-secretary of the Department of Humanities of ANAS, academician Teymur Karimli characterized Rustam Aliyev as an Azerbaijani scientist and said his services were invaluable in his work.
Director of the Institute of Oriental Studies, academician Govhar Bakhshaliyeva, who spoke on "Rustam Aliyev's life and main directions of scientific activity," said that world-renowned orientalist Rustam Aliyev is one of the brightest minds in the history of science and culture of the Azerbaijani people. G.Bakhshaliyeva emphasized that this prominent scientist in the Middle Ages, Iran, Azerbaijan, Arabic and Turkic philology, was the result of his talent, hard work and love of science, his research on Persian literature and research, textbooks and science studies.
Head of the Department of Iranian Philology of the Institute of Oriental Studies, PhD in philology Masiaga Mohammadi, the head of the Department of Literature of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi, the Doctor of Philology, Professor Imamverdi Hamidov made reports at the event.
After the speeches, Rustem Aliyev's son Med Aliyev, living in Moscow, had a video interview with the event participants.
Later, academician Mohsun Naghysoylu, professors - Mehdi Kazimov, Vilayat Jafarov, Rahim Aliyev, Mahira Guliyeva, Shafag Alibeyli and Shahin Fazil shared memories about Rustam Aliyev.
His closest relative Ali Hasanov spoke on behalf of Rustam Aliyev's family and thanked the organizers of the event.