Görkəmli şərqşünas alim Rüstəm Əliyevin anadan olmasının 90 illiyi qeyd edilib
İyulun 3-də AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda görkəmli şərqşünas alim, Əməkdar elm xadimi, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Rüstəm Əliyevin 90 illik yubileyi ilə əlaqədar elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdən öncə Şərqşünaslıq İnstitutunun əməkdaşları Rüstəm Əliyevin İkinci Fəxri xiyabanda məzarını ziyarət ediblər.
Sessiyanı giriş sözü ilə AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova açaraq Rüstəm Əliyevin Azərbaycan şərqşünaslığını dünya miqyasında tanıdan alimlərdən olduğunu qeyd edib. O, R.Əliyevin keçdiyi ömür yolunun hər bir alimə örnək olduğunu vurğulayaraq, onun gələcək nəsillər üçün böyük bir elmi miras qoyduğunu söyləyib.
AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli isə Rüstəm Əliyevi azərbaycanşünas alim kimi xarakterizə edib və onun nizamişünaslıqda xidmətlərinin əvəzsiz olduğunu deyib.
“Rüstəm Əliyevin həyatı və elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətləri” mövzusunda məruzə edən Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva dünya şöhrətli şərqşünas Rüstəm Əliyevin Azərbaycan xalqının elm və mədəniyyət tarixində tək-tək parlayan zəkalardan olduğunu söyləyib. G.Baxşəliyeva orta əsrlər İran, Azərbaycan, ərəb və türk filologiyası sahəsində yüksək intellektə malik bu görkəmli alimin farsdilli ədəbiyyatın tədqiqi və nəşri, mənbəşünaslıq və mətnşünaslıq sahələri üzrə apardığı tədqiqatların onun istedadının, zəhmətsevərliyinin və elmə məhəbbətinin bəhrəsi kimi yarandığını vurğulayıb.
Qeyd edilib ki, alimə şöhrət gətirən, onu Şərq və Qərb aləmində geniş tanıtdıran Firdovsinin “Şahnamə”, Ömər Xəyyamın rübailərinin, Sədi Şirazinin “Bustan” və “Gülüstan” əsərlərinin elmi-tənqidi mətninin tərtibi, tərcüməsi və tədqiqi olub. Sonralar alim Nizaminin “Sirlər xəzinəsi”nin elmi-tənqidi mətnini və “Fəzlullah Nəimi Təbrizi və İmadəddin Nəsimi Şirvaninin fars divanı”nın tərtibi kimi mühüm elmi işləri ərsəyə gətirib.
Sonra Şərqşünaslıq İnstitutunun İran filologiyası şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Məsiağa Məhəmmədinin “Dünya miqyaslı iranşünas”, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor İmamverdi Həmidovun “Rüstəm Əliyev ərəbşünas kimi” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Məruzələrdən sonra Rüstəm Əliyevin Moskvada yaşayan oğlu Med Əliyevin tədbir iştirakçılarına videomüraciəti səsləndirilib.
Daha sonra akademik Möhsün Nağısoylu, professorlar - Mehdi Kazımov, Vilayət Cəfərov, Rəhim Əliyev, Mahirə Quliyeva, Şəfəq Əlibəyli, Şahin Fazil çıxış edərək Rüstəm Əliyevlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Rüstəm Əliyevin ailəsi adından yaxın qohumu Əli Həsənov çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib.

3 июля в Институте востоковедения имени академика Зии Буньятова НАНА состоялась научная сессия, посвященная 90-летию со дня рождения выдающегося ученого-востоковеда, Заслуженного деятеля науки, доктора филологических наук, профессора Рустама Алиева.
До мероприятия сотрудники Института востоковедения посетили могилу Рустама Алиева во Второй Аллее почетного захоронения.
Открыв сессию вступительным словом, академик-секретарь Отделения общественных наук НАНА, академик Наргиз Ахундова сообщила, что Рустам Алиев является одним из ученых, благодаря которым азербайджанское востоковедение получило известность во всем мире. Подчеркнув, что пройденный Р.Алиевым жизненный путь является примером для каждого ученого, она добавила, что профессор оставил для будущих поколений богатое научное наследие.
Академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, академик Теймур Керимли охарактеризовал Рустама Алиева как ученого-азербайджановеда и отметил, что незаменимы его заслуги в развитии низамиведения.
Выступив с докладом «Жизнь и основные сферы научной деятельности Рустама Алиева», директор Института востоковедения, академик Говхар Бахшалиева сообщила, что великий востоковед Рустам Алиев является одним из величайших умов, которые блистали в истории науки и культуры азербайджанского народа. Г.Бахшалиева подчеркнула, что исследования выдающегося ученого, который обладал высоким интеллектом и обширными знаниями в области средневековой иранской, азербайджанской, арабской и тюркской филологии, в сфере изучения персоязычной литературы, источниковедения и текстологии, являются результатом его таланта, трудолюбия и любви к науке.
Отмечалось, что славу и широкую известность на Востоке и Западе Рустаму Алиеву принесли составление научно-критических текстов, перевод и изучение «Шахнаме» Фирдоуси, рубаи Омара Хайяма, произведений Сади Ширази «Бустан» и Гюлистан». В дальнейшем ученый составил научно-критический текст «Сокровищницы тайн» Низами и подготовил к изданию «Диван»ы Фазлуллаха Наими Тебризи и Имадеддина Насими.
Затем были прослушаны доклады заведующего Отделом иранской филологии Института востоковедения, доктора философии по филологии Масиаги Мухаммади «Ирановед мирового масштаба» и заведующего отделом Института литературы имени Низами Гянджеви, доктора филологических наук, профессора Имамверди Гамидова «Рустам Алиев как арабовед».
После докладов было прослушано видеообращение сына Рустама Алиева, который проживает в Москве.
Затем выступили академик Мохсун Нагисойлу, профессора Мехти Кязымов, Вилаят Джафаров, Рагим Алиев, Махира Гулиева, Шафаг Алибейли, Шахин Фазиль, которые поделились своими воспоминаниями о Рустаме Алиеве.
Далее от имени семьи Рустама Алиева выступил его близкий родственник Али Гасанов, который поблагодарил организаторов мероприятия.