AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin qarşısında duran vəzifələrə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbiri bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq elmi nailiyyətlərin iqtisadiyyatda tətbiqinin, elmi tədqiqatların davam etdirilməsi və beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsinin cari ildə bölmə qarşısında duran əsas vəzifələr olduğunu bildirib.
2019-cu ilin birinci yarısında aparılan elmi-təşkilati işlərin nəticələrini diqqətə çatdıran İ.Hacıyev qeyd edib ki, ötən dövr ərzində bölmə əməkdaşlarının 290 elmi məqaləsi, 101 konfrans materialı olmaqla 403 elmi əsəri çap olunub. Elmi məqalələrdən 14-nün impakt faktorlu jurnallarda işıq üzü gördüyünü deyən bölmə rəhbəri 46 əməkdaşın respublikada və xaricdə keçirilən 15 beynəlxalq tədbirdə məruzələrlə çıxış etdiyini vurğulayıb.
Bundan əlavə, “Nemətullah Naxçıvani: taleyi və sənəti” məqalələr toplusu çap olunub, “Naxçıvan tarixi-mənbələrdə”, “Naxçıvan Duzdağı” kitabları çapa təqdim edilib. Bölmədə humanitar və ictimai elmlər seriyası üzrə “Xəbərlər” və “Axtarışlar” jurnallarının hər birinin iki nömrəsi çapdan çıxıb.
Eyni zamanda ilin birinci yarısında bölmədə yerinə yetirilən iki respublika səviyyəli qrant layihəsinə yekun vurulub, 3 qrant layihəsinin icrası isə davam etdirilir.
Qurumun beynəlxalq əlaqələrindən söz açan bölmə sədri Qazaxıstan, Türkiyə, İran, Rusiya, ABŞ və Fransanın elm və təhsil müəssisələrinin alim və tədqiqatçıları ilə sıx elmi əməkdaşlığın aparıldığını bildirib.
Bölmə sədri vurğulayıb ki, ixtisaslı elmi kadrların hazırlanması, tətbiqyönümlü işlərin həyata keçirilməsi, ümumiləşdirici əsərlər, monoqrafiya və kitabların hazırlanması əsas vəzifələrdən biri olmalıdır: “Bununla yanaşı, əməkdaşların beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi konfrans və simpoziumlarda iştirak etməsinə, respublikanın və xarici ölkələrin elm, təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsinə, arxivlərdə araşdırmaların aparılması və digər tədbirlərin həyata keçirilməsinə diqqəti artırılmalıyıq”.
Sonda akademik Tariyel Talıbov, AMEA-nın müxbir üzvləri Fəxrəddin Səfərli və Əbülfəz Quliyev çıxış edərək elmi göstəriciləri qənaətbəxş hesab edib, gələcəkdə aparılacaq tədqiqatların səmərəliliyini yüksəltməyin zəruriliyini vurğulayıblar.

Прошло мероприятие, посвященное обсуждению задач, стоящих перед Нахичеванским отделением НАНА.
Открыв мероприятие, председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев сообщил, что в текущем году перед отделением поставлены такие важные задачи, как применение научных достижений в экономике, продолжение научных исследований и расширение международного сотрудничества.
Говоря о результатах научно-организационных работ, проделанных в первой половине 2019 года, И.Гаджиев отметил, что за истекший период сотрудники отделения опубликовали 290 научных статей и 403 научных труда, 101 из которых – материалы конференций. Сказав, что 14 научных статей были изданы в журналах с импакт-фактором, руководитель отделения подчеркнул, что 46 сотрудников выступили с докладами на 15 международных мероприятиях, которые прошли в республике и за рубежом.
Помимо этого, вышел в свет сборник статей «Нематуллах Нахичевани: Судьба и профессия», к печати были представлены книги «Нахичевань в исторических источниках» и «Дуздаг Нахичевани». Также вышли два номера каждого из журналов «Известия» и «Поиски» из серии гуманитарных и общественных наук.
В первой половине года в отделении были завершены два грантовых проекта республиканского масштаба, работы по 3 грантовым проектам продолжаются.
Говоря о международном научном сотрудничестве, председатель отделения сообщил, что налажены тесные связи с учеными и специалистами научных и образовательных учреждений Казахстана, Турции, Ирана, России, США и Франции.
Академик И.Гаджиев подчеркнул, что основными предстоящими задачами являются подготовка высокоспециализированных научных кадров, осуществление прикладных исследовательских работ, подготовка обобщающих трудов, монографий и книг: «Наряду с этим, мы должны уделить особое внимание участию сотрудников на конференциях и симпозиумах республиканского и международного уровня, расширению сотрудничества с научными и образовательными учреждениями республики и зарубежных стран, ведению исследований в архивах и т.д.».
В заключение выступили академик Тариэль Талыбов, члены-корреспонденты НАНА Фахраддин Сафарли и Абульфаз Гулиев, которые отметили, что научные показатели являются удовлетворительными, и подчеркнули необходимость в повышении эффективности дальнейших исследований.