AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində görkəmli alim, Dövlət Mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, akademik Məmmədağa Şirəliyevin anadan olmasının 110 illiyinə həsr olunan “İlk dilçi akademik Məmmədağa Şirəliyev” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbiri bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq Prezident İlham Əliyevin “Akademik Məmmədağa Şirəliyevin 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 19 iyul 2019-cu il tarixli Sərəncamını xatırladıb. Bildirib ki, bu sənəd Azərbaycan dilçilik elminin inkişafında müstəsna xidmətləri olan alimin fəaliyyətinin təbliği baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Məmmədağa Şirəliyevin çoxşaxəli elmi yaradıcılığından danışan İ.Hacıyev bildirib ki, alimin Azərbaycan dilçilik elminin yaranması və inkişafında, onun dünyada, xüsusilə türkdilli ölkələrdə tanınmasında böyük xidmətləri olub.
Qeyd olunub ki, M.Şirəliyev elmi fəaliyyəti ilə yanaşı, təhsil sahəsində də əvəzsiz işlər görüb. Görkəmli alim ömrünün 50 ildən çoxunu dilçiliyin nəzəri və tətbiqi problemlərinin araşdırmasına həsr edib. Azərbaycan dilinin tətbiqi məsələlərinə aid dəyərli araşdırmalarının nəticəsi olaraq M.Şirəliyevin müxtəlif illərdə sanbalı elmi məqalələri, kitabları nəşr edilib. Onun fundamental “Azərbaycan dialektologiyanın əsasları” əsəri Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatına layiq görülüb.
İ.Hacıyev bildirib ki, yüksəkixtisaslı dilçi kadrların, xüsusilə dialektoloqların hazırlanmasında da Məmmədağa Şirəliyevin böyük xidmətləri olub. Onun rəhbərliyi altında 40-dan çox elmlər namizədi, onlarla elmlər doktoru hazırlanıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, elmi irsi dilçiliyimiz üçün dəyərli olan Məmmədağa Şirəliyev Azərbaycan filoloji elmində dilçilik coğrafiyasının banisidir. Onun rəhbərliyi ilə 128 xəritədən ibarət “Azərbaycan dilinin dialektoloji atlası”ı tərtib edilib.
Konfransda, həmçinin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyevin “Akademik Məmmədağa Şirəliyevin həyatı və elmi fəaliyyəti”, həmin institutun Dilçilik şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nuray Əliyevanın “Akademik Məmmədağa Şirəliyev və Azərbaycan dialekt və şivələrinin təsnifi məsələləri”, Dilçilik şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zülfiyyə İsmayılın “Akademik Məmmədağa Şirəliyev və dialektologiya məsələləri” və Onomastika şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Firudin Rzayevin “Akademik Məmmədağa Şirəliyev və türk dünyası” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

ANAS Nakhchivan Branch has hosted for a scientific conference on topic “The first linguist-scientist Mammadagha Shiraliyev” devoted to notable scientist, State Laureate, Honored Figure, academic Mammadagha Shiraliyev’s 110th anniversary.
Chairman of the branch academic Ismayil Hajiyev opened the event, organizing by Institute of Art, Language and Literature, and reminded President Ilham Aliyev’s Order dated July 19, 2019 on the celebrating 110th anniversary of academic Mammadagha Shiraliyev. He stated that, this document is of great importance from viewpoint of promoting scientist, having had exceptional merits in linguistics of Azerbaijan.
Making speech about his creativity, I. Hajiyev stressed out that, M. Shiraliyev had great services in creation and development of Azerbaijan linguistics and its recognition in the whole world, including in Turkic countries.
It was noted that in addition to his scientific activity, M. Shiraliyev did a great job in the field of education. A prominent scientist has devoted more than 50 years of his life to the study of theoretical and applied problems of linguistics. As a result of valuable research on the application of the Azerbaijani language, M. Shiraliyev published numerous scientific articles and books in different years. His fundamental work “Fundamentals of Azerbaijani dialectology” was awarded the State Prize of the Republic of Azerbaijan.
According to I.Hajiyev, Mammadaga Shiraliyev also played an important role in the training of highly skilled linguists, especially dialectologists.
Under his leadership, more than 40 PhDs of sciences and doctors were trained.
It was noted that, Mammagaga Shiraliyev is the founder of linguistic geography in Azerbaijan philological science, which is valuable for our scientific heritage.
Under his leadership, was composed the "Dialectological Atlas of the Azerbaijani Language", consicting from 128 maps.
The conference also listened papers by Director of the Institute of Art, Language and Literature, correspondent member of ANAS Abulfaz Guliyev, head of the linguistics Department of the Institute, PhD in Philology, associate professor Nuray Aliyeva, Leading resercher of the Department of Linguistics, PhD in Philology, associate professor Zulfiya Ismaili and head of the Onomastics Department, Ph.D in Philology, associate professor Firudin Rzayev.