Qobustan Milli Tarix-Bədii Qoruğunda tanınmış arxeoloq, Qobustan abidələrinin tədqiqatçısı, AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun baş elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Firuzə Muradovanın 85 illik yubileyi münasibətilə tədbir keçirilib.
Əvvəlcə çıxış edən Qobustan Milli Tarix-Bədii Qoruğunun direktoru Vüqar İsayev xalqımızın milli sərvəti olan Qobustan qayaüstü təsvirlərinin tədqiqi və öyrənilməsində Firuzə Muradovanın əvəzsiz xidmətlərindən danışıb.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək alimin həyat yolu, elmi tədqiqatları və Azərbaycan arxeologiya elminə verdiyi töhfələrdən bəhs edib. AMEA-nın vitse-prezidenti arxeoloqun yorulmaz elmi fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
Tədbirdə Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru Maisə Rəhimova alimin səmərəli iş fəaliyyətindən söz açıb, onun Qobustanın maddi mədəniyyət qalıqları əsasında arxeoloji mədəniyyətləri tədqiq etdiyini diqqətə çatdırıb.
Bildirilib ki, Firuzə Muradova 100-dən artıq elmi əsərin, o cümlədən “Qobustan tunc dövründə”, “Qobustan petroqlifləri” və “Kiçikdaş abidələri” kitablarının müəllifidir.
Mərasimdə çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Əliyev, professor Abbas Seyidov, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev və digərləri F.Muradovanı 85 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıblar.
Daha sonra yubilyarın həyat və fəaliyyətindən bəhs edən videoçarx nümayiş olunub.
Sonda F.Muradovaya Qobustan Milli Tarix- Bədii Qoruğu adından Fəxri fərman və hədiyyələr təqdim olunub.

The event was dedicated to the 85th anniversary of the famous archaeologist at Gobustan National Historical and Art Reserve, researcher of Gobustan monuments, chief researcher of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS, PhD in History Firuza Muradova.
In advance, director of the Gobustan National Historical and Art Reserve Vugar Isayev spoke about the invaluable services of Firuza Muradova in the study and study of rock depictions of the national wealth of our people.
Then, vice-president of ANAS academician Isa Habibbayli spoke about the scientist's life, scientific researches and contributions to the archeology of Azerbaijan. Vice-president of ANAS highly appreciated the tireless scientific activity of the archeologist.
At the event, director of the Institute of Archeology and Ethnography, Doctor of Historical Sciences Maisa Rahimova spoke about the effective work of the scientist and said that she researched archaeological cultures based on the remains of Gobustan material culture.
It is noted that Firuza Muradova is the author of more than 100 scientific works, including "Bronze Age in Gobustan", "Petroglyphs of Gobustan" and "Kichikdash Monuments".
Speaking at the ceremony, corresponding member of ANAS Veli Aliyev, Professor Abbas Seyidov, PhD in History Farhad Guliyev and others congratulated F.Muradova on her 85th anniversary and wished her success in activity.
Later a video showing the life and activities of the scientist was shown.
Finally, F.Muradova was presented the Honorary Decree and Gifts on behalf of the Gobustan National Historical and Art Reserve.