Qobustan Milli Tarix-Bədii Qoruğunda tanınmış arxeoloq, Qobustan abidələrinin tədqiqatçısı, AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun baş elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Firuzə Muradovanın 85 illik yubileyi münasibətilə tədbir keçirilib.
Əvvəlcə çıxış edən Qobustan Milli Tarix-Bədii Qoruğunun direktoru Vüqar İsayev xalqımızın milli sərvəti olan Qobustan qayaüstü təsvirlərinin tədqiqi və öyrənilməsində Firuzə Muradovanın əvəzsiz xidmətlərindən danışıb.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək alimin həyat yolu, elmi tədqiqatları və Azərbaycan arxeologiya elminə verdiyi töhfələrdən bəhs edib. AMEA-nın vitse-prezidenti arxeoloqun yorulmaz elmi fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
Tədbirdə Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru Maisə Rəhimova alimin səmərəli iş fəaliyyətindən söz açıb, onun Qobustanın maddi mədəniyyət qalıqları əsasında arxeoloji mədəniyyətləri tədqiq etdiyini diqqətə çatdırıb.
Bildirilib ki, Firuzə Muradova 100-dən artıq elmi əsərin, o cümlədən “Qobustan tunc dövründə”, “Qobustan petroqlifləri” və “Kiçikdaş abidələri” kitablarının müəllifidir.
Mərasimdə çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Əliyev, professor Abbas Seyidov, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev və digərləri F.Muradovanı 85 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıblar.
Daha sonra yubilyarın həyat və fəaliyyətindən bəhs edən videoçarx nümayiş olunub.
Sonda F.Muradovaya Qobustan Milli Tarix- Bədii Qoruğu adından Fəxri fərman və hədiyyələr təqdim olunub.

Отмечался юбилей исследователя памятников Гобустана
Состоялось мероприятие, посвященное 85-летию со дня рождения известного археолога Гобустанского национального историко-художественного заповедника, исследователя памятников Гобустана, ведущего научного сотрудника Института археологии и этнографии НАНА, доктора философии по истории Фирузы Мурадовой.
На мероприятии выступил директор Гобустанского национального историко-художественного заповедника Вугар Исаев, который рассказал о неоценимых заслугах Фирузы Мурадовой в исследовании и изучении наскальных рисунков Гобустана - национального богатства нашего народа.
Затем вице-президент НАНА академик Иса Габиббейли проинформировал о жизни ученого, ее научных исследованиях и вкладе в отечественную археологию. Вице-президент НАНА высоко оценил неустанную научную деятельность археолога.
На мероприятии директор Института археологии и этнографии доктор исторических наук Маиса Рагимова рассказала об эффективной деятельности ученого и сказала, что она занималась исследованием археологической культуры на основе остатков материальной культуры Гобустана.
Было отмечено, что Фируза Мурадова является автором более 100 научных работ, в том числе «Гобустан в Бронзовый век», «Гобустанские петроглифы» и «Мелкокаменные памятники».
Выступившие на церемонии член-корреспондент НАНА Вели Алиев, профессор Аббас Сеидов, доктор философии по истории Фархад Гулиев и другие поздравили Ф.Мурадову с 85-летием и пожелали ей успехов.
Далее был показан видеоролик, демонстрирующий жизнь и деятельность юбиляра.
В конце Ф.Мурадова была награждена Почетным дипломом и подарками от имени Гобустанского национального историко-художественного заповедника.