Azərbaycan arxeoloqlarının onlayn videokonfransı keçirilib
AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşları xüsusi karantin dövründə səmərəli elmi fəaliyyətlərini davam etdirirlər. İnstitut əməkdaşlarının "Facebook" sosial şəbəkəsində yaratdıqları “Arxeoloqlar karantində” qapalı qrupunda görülən işlər və qarşıda duran vəzifələr müzakirə edilməkdədir.
Müəssisə əməkdaşları aprelin 18-ində Beynəlxalq Abidələr və Tarixi Yerlər Gününə həsr olunmuş videokonfrans təşkil ediblər. Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin əməkdaşları, eləcə də Avropada "Arxeologiya" ixtisası üzrə təhsil alan magistrantlar videokonfransa qatılıblar.
Onlayn konfransda ölkəmizdə son illər aparılan arxeoloji araşdırmaların nəticələri və tədqiqatlardan sonra abidələrin ümumi vəziyyəti əsas müzakirə obyekti olub. Tədbirdə dünyanın yeni çağırışlarına uyğun formatda qazıntıların aparılması, arxeoloji abidələrin mühafizəsi və bərpası istiqamətində əlaqədar dövlət təşkilatları ilə əməkdaşlığın intensivləşdirilməsinin zəruriliyi vurğulanıb.
İştirakçılar arxeologiya sahəsində gənc kadrların hazırlanması, tədqiqatlarda müasir texnologiyalardan istifadə və arxeometrik araşdırmalar istiqamətində müzakirələr aparıb, ölkəmizin təhsil sistemində Arxeologiya fakültəsinin təşkilinin vacibliyini qeyd ediblər.
Videokonfransda ölkəmizdə arxeoloji tədqiqatların aparılması ilə əlaqədar mövcud bir sıra problemlərin aradan qaldırılması üçün Nazirlər Kabinetinin müəyyən qərarlarında müvafiq dəyişikliklərin edilməsi ilə bağlı təkliflərin hazırlanmasının önəmi bildirilib. Müzakirələr zamanı institutun və onun nəzdindəki Arxeoloji Fondun müasir dünya standartlarına cavab verən inzibati binasının inşasına ciddi ehtiyac olduğu qeyd olunub.
Sonda xüsusi karantin dövründə arxeologiyaya dair onlayn konfransların davam etdirilməsi qərara alınıb.

An online video conference of Azerbaijani archaeologists
The staff of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS continues their effective scientific activities during the special quarantine period. The work done in the closed group "Archaeologists in quarantine" created by the employees of the institute on the social network "Facebook" and the tasks ahead are being discussed.
Employees of the company organized a video conference dedicated to the International Day of Monuments and Historic Sites on April 18. Employees of the Institute of Archeology and Ethnography, National Museum of Azerbaijan History, as well as master students, studying "Archeology" in Europe participated in the video conference.
The main topic of discussion at the online conference was the results of archeological research conducted in our country in recent years and the general condition of the monuments after the research.
The participants discussed the training of young professionals in the field of archeology, the use of modern technologies in research and archeometric research, and noted the importance of organizing the Faculty of Archeology in the education system of our country.
The importance of preparing proposals to make relevant amendments in certain decisions of the Cabinet of Ministers to eliminate a number of problems related to the conduct of archaeological research in our country was stressed at the video conference.
In the end, it was decided to continue online conferences on archeology during the special quarantine period.