Azərbaycan arxeoloqlarının onlayn videokonfransı keçirilib
AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşları xüsusi karantin dövründə səmərəli elmi fəaliyyətlərini davam etdirirlər. İnstitut əməkdaşlarının "Facebook" sosial şəbəkəsində yaratdıqları “Arxeoloqlar karantində” qapalı qrupunda görülən işlər və qarşıda duran vəzifələr müzakirə edilməkdədir.
Müəssisə əməkdaşları aprelin 18-ində Beynəlxalq Abidələr və Tarixi Yerlər Gününə həsr olunmuş videokonfrans təşkil ediblər. Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin əməkdaşları, eləcə də Avropada "Arxeologiya" ixtisası üzrə təhsil alan magistrantlar videokonfransa qatılıblar.
Onlayn konfransda ölkəmizdə son illər aparılan arxeoloji araşdırmaların nəticələri və tədqiqatlardan sonra abidələrin ümumi vəziyyəti əsas müzakirə obyekti olub. Tədbirdə dünyanın yeni çağırışlarına uyğun formatda qazıntıların aparılması, arxeoloji abidələrin mühafizəsi və bərpası istiqamətində əlaqədar dövlət təşkilatları ilə əməkdaşlığın intensivləşdirilməsinin zəruriliyi vurğulanıb.
İştirakçılar arxeologiya sahəsində gənc kadrların hazırlanması, tədqiqatlarda müasir texnologiyalardan istifadə və arxeometrik araşdırmalar istiqamətində müzakirələr aparıb, ölkəmizin təhsil sistemində Arxeologiya fakültəsinin təşkilinin vacibliyini qeyd ediblər.
Videokonfransda ölkəmizdə arxeoloji tədqiqatların aparılması ilə əlaqədar mövcud bir sıra problemlərin aradan qaldırılması üçün Nazirlər Kabinetinin müəyyən qərarlarında müvafiq dəyişikliklərin edilməsi ilə bağlı təkliflərin hazırlanmasının önəmi bildirilib. Müzakirələr zamanı institutun və onun nəzdindəki Arxeoloji Fondun müasir dünya standartlarına cavab verən inzibati binasının inşasına ciddi ehtiyac olduğu qeyd olunub.
Sonda xüsusi karantin dövründə arxeologiyaya dair onlayn konfransların davam etdirilməsi qərara alınıb.

Состоялась видеоконференция азербайджанских археологов
Сотрудники Института археологии и этнографии НАНА продолжают свою плодотворную научно-исследовательскую деятельность в условиях особого режима карантина. В социальной сети «Facebook» была создана закрытая группа «Археологи на карантине», в которой участники обсуждают проделанные работы и предстоящие задачи.
18 апреля сотрудники учреждения организовали видеоконференцию, посвященную Международному дню памятников и исторических мест. На мероприятии приняли участие сотрудники Института археологии и этнографии, Национального музея истории Азербайджана, а также магистранты, которые учатся в Европе по специальности «Археология».
На онлайн-конференции обсуждались результаты археологических исследований, которые велись в республике в последние годы, и общее состояние памятников после исследований. На мероприятии была подчеркнута необходимость в проведении раскопок в соответствии с современными требованиями и вызовами, расширении сотрудничества с соответствующими государственными структурами в сфере охраны и реконструкции археологических памятников.
Участники видеоконференции обсудили такие вопросы, как подготовка молодых кадров в области археологии, применение современных технологий в ходе исследований и археометрические исследования, и отметили, что в структуре системы образования республики необходимо создать факультет «Археология».
На мероприятии также говорилось о необходимости разработки предложений по внесению соответствующих изменений в определенные постановления Кабинета министров для устранения ряда проблем, существующих в сфере проведения археологических исследований в нашей стране. В ходе дискуссий было подчеркнуто, что чувствуется серьезная необходимость в возведении административного здания института и функционирующего при нем Археологического фонда, отвечающего современным мировым стандартам.