Azərbaycan və Yaponiya seysmoloqları arasında əməkdaşlıq əlaqələri genişləndirilir
Azərbaycan və Yaponiya seysmoloqlarının palçıq vulkanlarının öyrənilməsi və Bakıda tikilən hündürmərtəbəli binalarda seysmik monitorinqin aparılması istiqamətində əməkdaşlığı genişləndirəcək. Bu barədə AMEA Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzindəqurumun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli və Yaponiyanın “SHİNYEİ OYO S-İ” şırkətinin seysmik avadanlıqların istehsalı və tətbiqi üzrə baş mühəndisi Enji Koide arasında keçirilən görüşdə razılıq əldə olunub.
Enji Koide Azərbaycan seysmoloqlarının seysmik müşahidələrin aparılması, eləcə də palçıq vulkanları ilə zəlzələlər arasında əlaqənin öyrənilməsinə dair əhəmiyyətli işlər apardıqlarını və yaponiyada bu işlərin böyük maraq doğurduğunu qeyd edib. Q.Yetirmişli ötən il Azərbaycan ərazisində baş verən vulkanın püskürməsi zamanı aparılan seysmoloji müşahidələr haqqında qonağa ətraflı məlumat verib.
Görüşdə, həmçinin Bakıda tikilən hündürmərtəbəli binalarda seysmik monitorinqin aparılması istiqamətində Azərbaycan və Yaponiya seysmoloqları arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Collaboration ties between Azerbaijanian and Japanese seismologists to enhance
Collaboration ties will be enhanced between Azerbaijanian and Japanese seismologists in the field of studying the mud volcanoes and conducting seismic monitoring in high buildings in Baku. Agreement about it has been gained in a meeting between Gurban Yetrmishli, director of ANAS Republican Seismological Survey Center and Enji Koide, chief engineer on the production and application of seismic equipment at Japanese “SHINYEI OYO S-I” Co.
Azerbaijanian seismologists’ observations and vital fulfillments related to studying the relation between mud volcanoes and earthquakes arouse interest in Japan, noted Enji Koide.
G. Yetirmishli informed the guest about seismic observations while volcano erection in the territory of Azerbaijan in last year.