AMEA “Gənclər üçün Prezident Mükafatı"na 8 gənc alimin namizədliyini irəli sürəcək
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na 8 gənc alimin namizədliyini irəli sürəcək. Bu haqda qərar AMEA Rəyasət Heyətinin noyabrın 20-də keçirilən iclasında qəbul olunub.
Belə bir mükafatın təsis olunmasının ümumilikdə gənclərin, o cümlədən AMEA-da çalışan gənc tədqiqatçıların potensialının reallaşdırılmasına stimul yaradacağını qeyd edən AMEA-nın akademik katibi və müxbir üzvü, professor Rasim Əliquliyev namizədlərin müvafiq Ekspert komissiyasına təqdim olunmuş 24 nəfər arasından seçildiyini və Rəyasət Heyətinə təklif edildiyini bildirib. R.Əliquliyev akademiyanın mükafata layiq bildiyi gənc alimlərin siyahısının dekabrın 1-dək Azərbaycan Gənclər və İdman Nazirliyinə təqdim ediləcəyini söyləyib.
Prezident mükafatına namizədlər AMEA Riyaziyyat və Mexanika, Fizika, Geologiya, Botanika və Ədəbiyyat institutlarının, həmçinin Azərbaycan Tibb Universitetinin elmi nəticələri ilə fərqlənən gəncləridir. Bunlar riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktorları Toğrul Muradov və Rövşən Bəndəliyev, tibb üzrə fəlsəfə doktorları - Yusif Hacıyev və Pərviz Abbasov, filologiya üzrə fəlsəfə doktoruElnarə Akimova, Fizika İnstitutunun böyük elmi işçisi, dissertant Xuraman Xəlilova, Geologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi Rafiq Səfərov və AMEA Botanika İnstitutunun elmi işçisi Gülnarə Balakişiyevadır.

ANAS to nominate 8 young scientists to “President's Award for Youth”
Azerbaijan National Academy of Sciences will nominate 8 young scientists to “President's Award for Youth “. The decision was taken at a meeting of the Presidium held on November 20.
Such an award would create an incentive for young people in general, as well as the realization of the potential of young researchers working at ANAS, notified corresponding member of ANAS Rasim Alguliev and noted that, candidates have been elected from 24 individuals submitted to the Expert Committee and proposed for the Presidium. Young scientists’ list who deserves the academy award will be submitted to the Ministry of Youth and Sports to December 1, R. Alguliyev said .
Candidates for the Presidential Award are young people distinguished with their scientific results from Mathematics and Mechanics, Physics , Geology , Botany and Literature institutions, as well as, from Azerbaijan Medical University. These are PhDs in math – Togrul Muradov and Rovshen Bendeliyev, PhDs in Medicine - Yusif Hajiyev and Parviz Abbasov , PhD in philology - Elnara Akimova, senior scientific worker of the Institute of Physics PhD student Khuraman Khalilova, leading scientific worker of the Institute of Geology Rafiq Safarov and scientific worker of the Institute of Botany Gulnara Balakishiyeva.