AMEA “Gənclər üçün Prezident Mükafatı"na 8 gənc alimin namizədliyini irəli sürəcək
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na 8 gənc alimin namizədliyini irəli sürəcək. Bu haqda qərar AMEA Rəyasət Heyətinin noyabrın 20-də keçirilən iclasında qəbul olunub.
Belə bir mükafatın təsis olunmasının ümumilikdə gənclərin, o cümlədən AMEA-da çalışan gənc tədqiqatçıların potensialının reallaşdırılmasına stimul yaradacağını qeyd edən AMEA-nın akademik katibi və müxbir üzvü, professor Rasim Əliquliyev namizədlərin müvafiq Ekspert komissiyasına təqdim olunmuş 24 nəfər arasından seçildiyini və Rəyasət Heyətinə təklif edildiyini bildirib. R.Əliquliyev akademiyanın mükafata layiq bildiyi gənc alimlərin siyahısının dekabrın 1-dək Azərbaycan Gənclər və İdman Nazirliyinə təqdim ediləcəyini söyləyib.
Prezident mükafatına namizədlər AMEA Riyaziyyat və Mexanika, Fizika, Geologiya, Botanika və Ədəbiyyat institutlarının, həmçinin Azərbaycan Tibb Universitetinin elmi nəticələri ilə fərqlənən gəncləridir. Bunlar riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktorları Toğrul Muradov və Rövşən Bəndəliyev, tibb üzrə fəlsəfə doktorları - Yusif Hacıyev və Pərviz Abbasov, filologiya üzrə fəlsəfə doktoruElnarə Akimova, Fizika İnstitutunun böyük elmi işçisi, dissertant Xuraman Xəlilova, Geologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi Rafiq Səfərov və AMEA Botanika İnstitutunun elmi işçisi Gülnarə Balakişiyevadır.

Национальная академия наук Азербайджана выдвинет кандидатуру 8 молодых ученых на соискание «Президентской премии для молодежи». Данное решение было приято в ходе прошедшего 20 ноября 2013 года заседания Президиума НАНА.
Академик-секретарь НАНА член-корреспондент, проф. Расим Алгулиев отметив, что учреждение такой премии создаст стимул для реализации потенциала молодежи, а также молодых исследователей НАНА, сообщил, что выдвинутые кандидаты были выбраны Экспертной комиссией среди 24 претендентов. Р.Алгулиев отметил, что список молодых ученых, кандидатуры которых выдвинуты Академией на соискание премии, будет представлен в Министерство молодежи и спорта Азербайджанской Республики до 1 декабря текущего года.
Кандидатами являются отличающиеся научными результатами молодые ученые из Института математики и механики, Института физики, Института геологии, Института ботаники и Института литературы НАНА, а также из Азербайджанского медицинского университета. Это доктора философии по математике Тогрул Мурадов и Ровшан Бандалиев, доктора философии по медицинским наукам Юсиф Гаджиева и Парвиз Аббасов, доктор философии по филологии Эльнара Акимова, старшая научная сотрудница Института физики, диссертант Хураман Халилова, ведущий научный сотрудник Института геологии Рафик Сафаров и научная сотрудница Института ботаники НАНА Гульнара Балакишиева.