Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin materialları tədqiqatçıların marağını cəlb etməkdədir
COVİD-19 pandemiyası ilə bağlı respublikamızda tətbiq edilən karantin rejiminin müəyyən qədər yumşaldılmasından sonra cari ilin 25 yanvar tarixindən etibarən ölkəmizin elmi və mədəni həyatında önəmli yer tutan AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi də öz fəaliyyətini bərpa edib.
Fevral ayından başlayaraq muzey kiçik qruplar halında ziyarətçiləri qəbul edir. Böyük şair və dramaturqun ev muzeyini son on gün ərzində ziyarət edənlər sırasında ziyalılar, təhsil işçiləri və tələbələr üstünlük təşkil edib. Bu sırada tədqiqatçılar da kifayət qədərdir.
11 fevral 2021-ci il tarixində də S.Vurğun adına Azərbaycan Dövlət Akademik Rus Dram Teatrının ədəbi-dramatik işlər üzrə direktor müavini, Əməkdar mədəniyyət işçisi Valentina Reznikova və AMEA A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun elmi işçisi, Xəzər Universitetinin müəllimi Gülşən Kəngərlinskaya Hüseyn Cavidin Ev Mueyində olublar. Tədqiqatçılar Hüseyn Cavidin həyat və yaradıcılığı, ədibin qızı Turan Cavidin teatrşünaslıq fəaliyyəti və muzeyin ekspozisiyasında nümayiş olunan sənət nümunələri ilə maraqlanıblar. Alimlər muzeydə nümayiş olunan materialların sənətşünaslıq baxımından tədqiqi və Turan Cavidin teatrşünaslıq fəaliyyətinin araşdırılması ilə bağlı planları ilə bölüşüblər.
Qonaqlara muzeyin nəşr etdirdiyi Hüseyn Cavidin həyat və yaradıcılığını əks etdirən təqvim, “Vətən simurqları – II Qarabağ Vətən müharibəsinin qəhrəmanları” adlı kitab hədiyyə olunub.

The materials of Huseyn Javid House Museum are of interest to researchers
After some easing of the quarantine regime applied in our country in connection with the COVID-19 pandemic, the House Museum of Huseyn Javid of ANAS, which has an important place in the scientific and cultural life of our country since January 25, has resumed its activities.
Starting in February, the museum welcomes visitors in small groups. Intellectuals, educators and students dominated the last ten days of visiting the house museum of the great poet and playwright. There are enough researchers among them.
On February 11, 2021, Valentina Reznikova, Deputy Director for Literary and Dramatic Affairs of the Azerbaijan State Academic Russian Drama Theater named after S. Vurgun, and Gulshan Kangarlinskaya, a researcher at the Institute of History named after A. Bakikhanov of ANAS, a teacher at Khazar University, visited Huseyn Javid House. Researchers were interested in the life and work of Huseyn Javid, the theatrical activity of the writer's daughter Turan Javid and the works of art displayed in the museum's exposition. The scholars shared their plans to study the materials displayed in the museum from the point of view of art criticism and to study Turan Javid's theatrical activity.