“Dədə Qorqud” jurnalı beynəlxalq elmi bazaya daxil edilib
AMEA-nın Folklor İnstitutunun elmi məqalələr toplusu olan “Dədə Qorqud” jurnalı “Index Copernicus” beynəlxalq elmi bazasına daxil edilib.
“Dədə Qorqud” jurnalı Azərbaycan, rus, ingilis və türk dillərində akademik səviyyədə araşdırılan və elmi heyət tərəfindən müsbət qiymətləndirilən orijinal məqalələrin nəşrini həyata keçirir. Jurnalda folklor nəzəriyyəsi, folklorun janr sistemi və poetikası, folklor və yazılı ədəbiyyat, dünya xalqlarının folkloru, Azərbaycan folklorunun toplanması, nəşri və tədqiqi məsələləri yer alır.
“Dədə Qorqud” elmi-ədəbi jurnalında “Qorqudşünaslıq: axtarışlar, aşkarlamalar”, “Folklorşünaslıq: problemlər, tədqiqlər”, “Azərbaycan folklorundan yeni nümunələr”, “Qardaş türk folklorundan örnəklər”, eləcə də “Folklorşünas təqvimi”, “Folklor həyatından”, “Rəylər” və “Yeni nəşrlər” kimi başlıqlar altında məqalələr dərc olunur. 2001-ci ilin aprel ayından ildə dörd buraxılışı nəşr edilən jurnalın bu günə kimi 71 sayı işıq üzü görüb.
Son illər ölkəmizin hüdudlarından kənarda Avropada və Orta Asiyada da jurnal böyük marağa səbəb olub. Belə ki, “Dədə Qorqud” jurnalında Orta Asiya respublikaları, eləcə də İran, Rusiya, Türkiyə, Estoniya və s. ölkələrdən də məqalələr əksini tapıb. Jurnal Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən tövsiyə olunan elmi nəşrlər sırasındadır.
Qeyd edək ki, “Dədə Qorqud” jurnalının baş redaktoru filologiya elmləri doktoru, professor Ramazan Qafarlıdır.

"Dede Gorgud" journal has been included in the international scientific database
"Dede Gorgud" journal, a collection of scientific articles of the Institute of Folklore of ANAS, is included in the “Index Copernicus” international scientific database.
"Dede Gorgud" journal publishes original articles in Azerbaijani, Russian, English and Turkish languages, which are researched at the academic level and positively evaluated by the scientific staff. The journal covers the theory of folklore, genre system and poetics of folklore, folklore and written literature, folklore of the peoples of the world, collection, publication and research of Azerbaijani folklore.
In recent years, the journal has aroused great interest in Europe and Central Asia outside our country. Thus, the journal "Dede Gorgud" includes articles from the Central Asian republics, as well as Iran, Russia, Turkey and Estonia and others. The journal is among the scientific publications recommended by the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.
It should be noted that the editor-in-chief of "Dede Gorgud" journal is Doctor of Philology, Professor Ramazan Gafarli.