Yanvarın 12-də AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, Rəyasət Heyətinin digər üzvləri akademiklər - Arif Həşimov, Dilqəm Tağıyev, İradə Hüseynova, Rasim Əliquliyev, Gövhər Baxşəliyeva, Fikrət Əliyev, Adil Qəribov, İsmayıl Hacıyev, Fuad Əliyev, eləcə də AMEA Rəyasət Heyətinin aparat rəhbəri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Seyfəl Həsənov və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev açıb.
Sonra akademik Ramiz Mehdiyev tərəfindən akademiklər Məhərrəm Babayev və Qərib Məmmədova, AMEA-nın müxbir üzvləri Təhsin Mütəllimov və İsmayıl İsmayılova yubileyləri münasibətilə, Ülkər Hüseynovaya və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürova isə AMEA-nın “Elm və həyat” jurnalının fəaliyyətindəki xidmətlərinə görə AMEA-nın Fəxri fərmanı təqdim olunub.
İclasda daha sonra AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin 2021-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat dinlənilib. Hesabatı təqdim edən AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin Elmi şurasının sədri, akademik Dilqəm Tağıyev bildirib ki, 2021-ci ildə bölmənin institutlarında 12 problemi əhatə edən 42 mövzu və 118 iş üzrə tədqiqatlar aparılıb və 66 iş tamamlanıb.
Akademik AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin elmi müəssisələri və respublikanın kimya elmləri sahəsində digər elm və təhsil müəssisələrində fundamental və tətbiqi elmi tədqiqatlar sahəsində 22 mühüm elmi nəticənin əldə edildiyini söyləyib. Həmçinin bölmənin institutları tərəfindən təklif edilən 4 tətbiqi xarakterli işin müxtəlif təşkilatlarda sınaqdan keçirildiyini, müsbət nəticələrin əldə olunduğunu vurğulayıb. Həmin işlərdən bir neçəsini təqdim edən akademik D.Tağıyev bildirib ki, “Qarabağ-4” bitki boy stimullaşdırıcısı Tərtər rayonunun 4 hektar tinglik sahəsində tətbiq olunub və bitkilərin kök sisteminin və gövdəsinin böyük fərqlə inkişaf etdiyi aşkarlanıb. O cümlədən “Baku Steel Company” MMC-də valların işlək hissəsinin hazırlanmasında istifadə olunan ağ çuqunun burulmağa və sınmağa qarşı davamlılığını artırmaq üçün keçid metalları ilə legirləşmiş funksional xassəli çuqun alınıb. Bundan əlavə, yerli xammal əsasında hazırlanmış kompleks üzvi-mineral gübrənin Saatlı rayonunda yerləşən pambıq sahəsində tətbiq edildiyini diqqətə çatdırıb.
Natiq, həmçinin hesabat dövründə bölmənin institutlarının əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış 21 monoqrafiya, kitab və dərsliyin çapdan çıxdığını, 841 məqalə və tezisin (474-ü xaricdə) nəşr olunduğunu, 259 məqalənin “Web of Science” və “Scopus” bazasına düşən jurnallarda işıq üzü gördüyünü, 64 məqalənin isə Clarivate Analytics bazasının Q 1 - Q 4 qruplarında yer aldığını vurğulayıb. Akademik Dilqəm Tağıyev akademik M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda ingilis dilində nəşr olunan “Azerbaijan Chemical Journal” və “Chemical Problems” jurnallarının “Scopus” bazasına daxil edildiyini də bildirib.
Alim çıxışında eyni zamanda 38 Azərbaycan və 2 Avrasiya patentinin, eləcə də 6 qrantın alındığını söyləyib və bölmənin institutları ilə təhsil müəssisələri arasındakı münasibətləri, beynəlxalq elmi əlaqələri, təltif və mükafatları və digər məlumatları slayd vasitəsilə iclas iştirakçılarına təqdim edib.
Hesabat dinlənildikdən sonra çıxış ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Mövzu ilə bağlı çıxış edən AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elmi-təşkilat idarəsinin rəisi, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rüstəm Rüstəmov hesabatın idarənin əməkdaşları tərəfindən yoxlanıldığını və qənaətbəxş olduğunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən hesabat qəbul olunub və müvafiq tövsiyələr verilib.
İclasın gündəliyində yer alan digər məsələ AMEA-nın Gəncə Bölməsinin 2021-ci il üzrə elmi və elmi təşkilati fəaliyyəti haqqında olub. Onlayn bağlantı vasitəsilə hesabatı təqdim edən bölmənin sədri, akademik Fuad Əliyev 2021-ci ildə qurumun elmi müəssisələrində “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”nın, “Azərbaycan elminin inkişaf doktrinası”nın, AMEA-nın Ümumi yığıncağının təsdiq etdiyi müddəaların və Dövlət proqramlarının əsasında elmi-tədqiqat işlərinin həyata keçirildiyini deyib.
O, bölmənin institutlarında hesabat ilində 13 problemə aid 23 mövzu üzrə 30 elmi-tədqiqat işinin aparıldığını, 14 iş və 41 mərhələnin tamamlandığını, 1 patent və 7 mühüm nəticənin alındığını söyləyib. Bildirib ki, 2021-ci ildə Gəncə Bölməsinin əməkdaşları tərəfindən 7 kitab, 4 monoqrafiya, 2 dərslik, 92 məqalə (31-i xaricdə), 75 tezis (17-si xaricdə) dərc olunub, bölmə əməkdaşlarının əsərlərinə beynəlxalq elmi bazalarda 198 dəfə istinad edilib.
Bölmənin mühüm nəticələrini təqdim edən alim Naftalan nefti və tullantılarını kanserogen birləşmələrdən təmizləmək məqsədilə yerli materiallar - bentonit-seolit əsasında yeni tərkibli adsorbentlərin hazırlandığını, onların adsorbsiya xüsusiyyətlərinin tədqiq edildiyini diqqətə çatdırıb. Həmçinin texniki məqsədlər üçün istifadəsi mümkün olan polietilen tullantısından və Yuxarı Ağcakənd yatağı gipsindən optimal nisbətdə keyfiyyətli kompozisiya materialının alındığını vurğulayıb. Eyni zamanda Qərb bölgəsi bitkilərindən boyaq maddəsinin ayrılması və boyanma xüsusiyyətlərinin tədqiq edildiyini, Korçay Dövlət Təbiət Qoruğunda isə 15 fəsilə və 30 cinsə dахil оlаn 56 növ mаmırın yаyılmasının müəyyənləşdirildiyini bildirib.
Alim, həmçinin “Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində görülən işləri və digər məlumatları diqqətə çatdırıb.
Hesabat dinlənildikdən sonra çıxış ətrafında müzakirələr aparılıb və Rəyasət Heyətinin qərarı ilə hesabat qəbul olunub, müvafiq qərarlar verilib.
Tədbirdə daha sonra bir sıra kadr məsələlərinə baxılıb. AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Rəyasət Heyəti aparatının Kadrlar və Daxili audit və nəzarət şöbələri birləşdirilib və Qarabağ müharibəsi veteranı Natiq Mehdiyev həmin şöbənin, İqbal Qəhrəmanov isə Xüsusi şöbənin müdiri təyin olunublar.
İclasda, həmçinin 2022-ci ildə keçiriləcək beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi və elmi-təşkilati tədbirlərin planı təsdiqlənib.
Yığıncaqda qeyd olunan məsələlər ətrafında akademiklər - Arif Həşimov, İradə Hüseynova, Rasim Əliquliyev, Fikrət Əliyev və Adil Qəribov çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Sonda AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev çıxış edərək Azərbaycan iqtisadiyyatına töhfə verəcək tətbiqi xarakterli işlərə üstünlük verilməsi, respublikada elmi tədqiqatların əlaqələndirilməsi sahəsində işin gücləndirilməsi və digər məsələlər barədə müvafiq tapşırıqlarını verib.

On January 12, the next meeting of the Presidium of ANAS was held.
The meeting was attended by the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev, other members of the Presidium - academicians Arif Hashimov, Ibrahim Guliyev, Dilgam Tagiyev, Irada Huseynova, Rasim Aliguliyev, Govhar Bakhshalieva, Fikret Aliyev, Adil Garibov, Fuad Aliyev, as well as the head of the Presidium of ANAS, Doctor of philosophy in philology, associate professor Seyfal Hasanov and relevant persons.
The President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev opened the meeting with an introductory speech.
Then academician Ramiz Mehdiyev presented Honorary Decree of ANAS on the occasion of the anniversaries of academicians Maharram Babayev and Garib Mammadov, corresponding members of ANAS Tahsin Mutallimov and Ismayil Ismayilov and Ulker Huseynova and Doctor of Philosophy in Philology Agagusein Shukurov – For merits in the long-term activities of the journal of ANAS “Science and Life”.
Then, a report on the scientific and scientific-organizational activities of the Department of Chemical Sciences of ANAS for 2021 was heard at the meeting.
Presenting the report, Vice-President of ANAS, Chairman of the Scientific Council of the department, academician Dilgam Tagiyev noted that in 2021, research on 42 topics and 118 works covering 12 problems were conducted in the institutes of the department and 66 works were completed.
Academician noted that 22 important scientific results in the field of fundamental and applied scientific research were achieved in scientific institutions of the Department of Chemical Sciences of ANAS and other scientific and educational institutions of the republic. He also noted that 4 works of an applied nature proposed by the institutes of the department were tested in various organizations and positive results were obtained.
He also noted that during the reporting period, 21 monographs, books and textbooks prepared by the staff of the department's of institutes were published, as well as 841 articles and abstracts were published (474-abroad), 259 articles - in journals included in the “Web of Science” and “Scopus” database and 64 - in groups Q 1-Q 4 of the Clarivate Analytics database. Academician Dilgam Tagiyev noted that the journals “Azerbaijan Chemical Journal” and “Chemical Problems”, published in english at the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry named after M. Nagiyev, are included in the “Scopus” database.
In his speech, the scientist noted that 38 Azerbaijani and 2 Eurasian patents, as well as 6 grants were received at the same time and presented slide information about the relations between institutes and educational institutions, international scientific relations, awards, etc. to the participants of the meeting.
After hearing the report, extensive discussions were held around the speech. In his speech, the head of the Scientific and Organizational Department of the ANAS Presidium, PhD in Physics, Associate Professor Rustam Rustamov noted that the report was checked by the staff of the department and was satisfactory.
Then the Presidium of ANAS adopted the report and made appropriate recommendations.
Another issue on the agenda of the meeting concerned the scientific and scientific-organizational activities of the Ganja branch of ANAS for 2021. Presenting the report via an online connection, academician Fuad Aliyev noted that in the reporting year 30 research works on 23 topics related to 13 problems were carried out in the institutes of the department, 14 works and 41 stages were completed and 1 patent and 7 important results were obtained.
The scientist also brought to attention the work done within the framework of the “Year of Nizami Ganjavi”.
After hearing the report, discussions were held around the speech and by the decision of the Presidium, the report and relevant decisions were adopted.
Then a number of personnel issues were considered at the event. By the decision of the Presidium of ANAS, the departments of personnel and internal audit and control of the Presidium's staff were merged and Karabakh War veteran Natig Mehdiyev was appointed head of the Department, and Igbal Gahramanov was appointed head of the Special Department.
The meeting also approved a plan of scientific and scientific-organizational events at the international and national levels for 2022.
Academicians Arif Hashimov, Irada Huseynova, Rasim Aliguliyev, Fikret Aliyev and Adil Garibov shared their opinions and voiced their proposals.
In conclusion, the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev gave relevant instructions on the priority of applied works that will contribute to the economy of Azerbaijan, strengthening work in the field of coordination of scientific research in the republic, etc.