Yanvarın 12-də AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, Rəyasət Heyətinin digər üzvləri akademiklər - Arif Həşimov, Dilqəm Tağıyev, İradə Hüseynova, Rasim Əliquliyev, Gövhər Baxşəliyeva, Fikrət Əliyev, Adil Qəribov, İsmayıl Hacıyev, Fuad Əliyev, eləcə də AMEA Rəyasət Heyətinin aparat rəhbəri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Seyfəl Həsənov və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev açıb.
Sonra akademik Ramiz Mehdiyev tərəfindən akademiklər Məhərrəm Babayev və Qərib Məmmədova, AMEA-nın müxbir üzvləri Təhsin Mütəllimov və İsmayıl İsmayılova yubileyləri münasibətilə, Ülkər Hüseynovaya və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürova isə AMEA-nın “Elm və həyat” jurnalının fəaliyyətindəki xidmətlərinə görə AMEA-nın Fəxri fərmanı təqdim olunub.
İclasda daha sonra AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin 2021-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat dinlənilib. Hesabatı təqdim edən AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin Elmi şurasının sədri, akademik Dilqəm Tağıyev bildirib ki, 2021-ci ildə bölmənin institutlarında 12 problemi əhatə edən 42 mövzu və 118 iş üzrə tədqiqatlar aparılıb və 66 iş tamamlanıb.
Akademik AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin elmi müəssisələri və respublikanın kimya elmləri sahəsində digər elm və təhsil müəssisələrində fundamental və tətbiqi elmi tədqiqatlar sahəsində 22 mühüm elmi nəticənin əldə edildiyini söyləyib. Həmçinin bölmənin institutları tərəfindən təklif edilən 4 tətbiqi xarakterli işin müxtəlif təşkilatlarda sınaqdan keçirildiyini, müsbət nəticələrin əldə olunduğunu vurğulayıb. Həmin işlərdən bir neçəsini təqdim edən akademik D.Tağıyev bildirib ki, “Qarabağ-4” bitki boy stimullaşdırıcısı Tərtər rayonunun 4 hektar tinglik sahəsində tətbiq olunub və bitkilərin kök sisteminin və gövdəsinin böyük fərqlə inkişaf etdiyi aşkarlanıb. O cümlədən “Baku Steel Company” MMC-də valların işlək hissəsinin hazırlanmasında istifadə olunan ağ çuqunun burulmağa və sınmağa qarşı davamlılığını artırmaq üçün keçid metalları ilə legirləşmiş funksional xassəli çuqun alınıb. Bundan əlavə, yerli xammal əsasında hazırlanmış kompleks üzvi-mineral gübrənin Saatlı rayonunda yerləşən pambıq sahəsində tətbiq edildiyini diqqətə çatdırıb.
Natiq, həmçinin hesabat dövründə bölmənin institutlarının əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış 21 monoqrafiya, kitab və dərsliyin çapdan çıxdığını, 841 məqalə və tezisin (474-ü xaricdə) nəşr olunduğunu, 259 məqalənin “Web of Science” və “Scopus” bazasına düşən jurnallarda işıq üzü gördüyünü, 64 məqalənin isə Clarivate Analytics bazasının Q 1 - Q 4 qruplarında yer aldığını vurğulayıb. Akademik Dilqəm Tağıyev akademik M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda ingilis dilində nəşr olunan “Azerbaijan Chemical Journal” və “Chemical Problems” jurnallarının “Scopus” bazasına daxil edildiyini də bildirib.
Alim çıxışında eyni zamanda 38 Azərbaycan və 2 Avrasiya patentinin, eləcə də 6 qrantın alındığını söyləyib və bölmənin institutları ilə təhsil müəssisələri arasındakı münasibətləri, beynəlxalq elmi əlaqələri, təltif və mükafatları və digər məlumatları slayd vasitəsilə iclas iştirakçılarına təqdim edib.
Hesabat dinlənildikdən sonra çıxış ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Mövzu ilə bağlı çıxış edən AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elmi-təşkilat idarəsinin rəisi, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rüstəm Rüstəmov hesabatın idarənin əməkdaşları tərəfindən yoxlanıldığını və qənaətbəxş olduğunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən hesabat qəbul olunub və müvafiq tövsiyələr verilib.
İclasın gündəliyində yer alan digər məsələ AMEA-nın Gəncə Bölməsinin 2021-ci il üzrə elmi və elmi təşkilati fəaliyyəti haqqında olub. Onlayn bağlantı vasitəsilə hesabatı təqdim edən bölmənin sədri, akademik Fuad Əliyev 2021-ci ildə qurumun elmi müəssisələrində “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”nın, “Azərbaycan elminin inkişaf doktrinası”nın, AMEA-nın Ümumi yığıncağının təsdiq etdiyi müddəaların və Dövlət proqramlarının əsasında elmi-tədqiqat işlərinin həyata keçirildiyini deyib.
O, bölmənin institutlarında hesabat ilində 13 problemə aid 23 mövzu üzrə 30 elmi-tədqiqat işinin aparıldığını, 14 iş və 41 mərhələnin tamamlandığını, 1 patent və 7 mühüm nəticənin alındığını söyləyib. Bildirib ki, 2021-ci ildə Gəncə Bölməsinin əməkdaşları tərəfindən 7 kitab, 4 monoqrafiya, 2 dərslik, 92 məqalə (31-i xaricdə), 75 tezis (17-si xaricdə) dərc olunub, bölmə əməkdaşlarının əsərlərinə beynəlxalq elmi bazalarda 198 dəfə istinad edilib.
Bölmənin mühüm nəticələrini təqdim edən alim Naftalan nefti və tullantılarını kanserogen birləşmələrdən təmizləmək məqsədilə yerli materiallar - bentonit-seolit əsasında yeni tərkibli adsorbentlərin hazırlandığını, onların adsorbsiya xüsusiyyətlərinin tədqiq edildiyini diqqətə çatdırıb. Həmçinin texniki məqsədlər üçün istifadəsi mümkün olan polietilen tullantısından və Yuxarı Ağcakənd yatağı gipsindən optimal nisbətdə keyfiyyətli kompozisiya materialının alındığını vurğulayıb. Eyni zamanda Qərb bölgəsi bitkilərindən boyaq maddəsinin ayrılması və boyanma xüsusiyyətlərinin tədqiq edildiyini, Korçay Dövlət Təbiət Qoruğunda isə 15 fəsilə və 30 cinsə dахil оlаn 56 növ mаmırın yаyılmasının müəyyənləşdirildiyini bildirib.
Alim, həmçinin “Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində görülən işləri və digər məlumatları diqqətə çatdırıb.
Hesabat dinlənildikdən sonra çıxış ətrafında müzakirələr aparılıb və Rəyasət Heyətinin qərarı ilə hesabat qəbul olunub, müvafiq qərarlar verilib.
Tədbirdə daha sonra bir sıra kadr məsələlərinə baxılıb. AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Rəyasət Heyəti aparatının Kadrlar və Daxili audit və nəzarət şöbələri birləşdirilib və Qarabağ müharibəsi veteranı Natiq Mehdiyev həmin şöbənin, İqbal Qəhrəmanov isə Xüsusi şöbənin müdiri təyin olunublar.
İclasda, həmçinin 2022-ci ildə keçiriləcək beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi və elmi-təşkilati tədbirlərin planı təsdiqlənib.
Yığıncaqda qeyd olunan məsələlər ətrafında akademiklər - Arif Həşimov, İradə Hüseynova, Rasim Əliquliyev, Fikrət Əliyev və Adil Qəribov çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Sonda AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev çıxış edərək Azərbaycan iqtisadiyyatına töhfə verəcək tətbiqi xarakterli işlərə üstünlük verilməsi, respublikada elmi tədqiqatların əlaqələndirilməsi sahəsində işin gücləndirilməsi və digər məsələlər barədə müvafiq tapşırıqlarını verib.

12 января состоялось очередное заседание Президиума НАНА.
В заседании приняли участие президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев, другие члены Президиума-академики Ариф Гашимов, Дильгам Тагиев, Ирада Гусейнова, Расим Алигулиев, Говхар Бахшалиева, Фикрет Алиев, Адиль Гарибов, Исмаил Гаджиев, Фуад Алиев, а также руководитель аппарата Президиума НАНА, доктор философии по филологии, доцент Сейфал Гасанов и соответствующие лица.
Президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев открыл заседание вступительной речью.
Затем академик Рамиз Мехтиев вручил Почетные грамоты НАНА по случаю юбилеев академиков Магеррама Бабаева и Гариба Мамедова, членов-корреспондентов НАНА Тахсина Муталлимова и Исмаила Исмаилова, а Улькер Гусейновой и доктору философии по филологии Агагусейну Шукюрову-  За заслуги в деятельности журнала НАНА «Наука и жизнь».
Далее на заседании был заслушан отчет о научной и научно-организационной деятельности отделения химических наук НАНА за 2021 год. Представляя отчет, вице-президент НАНА, председатель Научного совета отделения, академик Дильгам Тагиев отметил, что в 2021 году в институтах отделения были проведены исследования по 42 темам и 118 работам, охватывающим 12 проблем, и завершены 66 работ.
Академик отметил, что в научных учреждениях Отделения химических наук НАНА и других научных и образовательных учреждениях республики были достигнуты 22 важных научных результата в области фундаментальных и прикладных научных исследований. Он также отметил, что 4 работы прикладного характера, предложенные институтами отделения, были апробированы в различных организациях и были получены положительные результаты. Представляя несколько из этих работ, академик Д.Тагиев отметил, что стимулятор роста растений «Карабах-4» был применен на площади в 4 гектара Тертерского района и было обнаружено, что корневая система и ствол растений развиваются с большой разницей. Так, в ООО «Baku Steel Company» для повышения устойчивости белого чугуна, используемого при изготовлении рабочей части валов, к кручению и поломке приобретен функциональный чугун, спаянный с переходными металлами. Кроме того, академик довел до внимания, что комплексное органоминеральное удобрение, изготовленное на основе местного сырья, применяется в хлопковой сфере, расположенной в Саатлинском районе.
Он также отметил, что за отчетный период были опубликованы 21 монографий, книг и учебников, подготовленные сотрудниками институтов отделения, а также были опубликованы 841 статьей и тезисов (474-за рубежом), 259 статей - в журналах, входящих в базу «Web of Science» и «Scopus» и  64 - в группах Q 1-Q 4 базы «Clarivate Analytics».Академик Дильгам Тагиев отметил, что журналы «Azerbaijan Chemical Journal» и «Chemical Problems», издаваемые на английском языке в Институте катализа и неорганической химии им. М.Нагиева, включены в базу данных «Scopus».
В своем выступлении ученый отметил, что одновременно были получены 38 азербайджанских и 2 евразийских патента, а также 6 грантов и представил участникам заседании слайд-информацию об отношениях между институтами и учебными заведениями, о международных научных связях, наградах и т.д.
После заслушивания доклада были проведены широкие обсуждения вокруг выступления. В своем выступлении начальник научно-организационного управления аппарата Президиума НАНА, доктор философии по физике, доцент Рустам Рустамов отметил, что отчет был проверен сотрудниками управления и был удовлетворительным.
Затем Президиумом НАНА был принят отчет и даны соответствующие рекомендации.
Другой вопрос повестки дня заседания касался научной и научно-организационной деятельности Гянджинского отделения НАНА на 2021 год. Представляя отчет через онлайн-соединение, академик Фуад Алиев отметил, что в 2021 году в научных учреждениях НАНА осуществлялся научно-исследовательские работы на основе «Программы развития НАНА на 2020-2025 годы», «Доктрины развития азербайджанской науки», положений и государственных программ, утвержденных Общим собранием НАНА.
Он добавил, что в отчетном году в институтах отделения было проведено 30 научно-исследовательских работ по 23 темам, относящимся к 13 проблемам, завершено 14 работ и 41 этап, а также был получен 1 патент и 7 важных результатов. Он отметил, что в 2021 году сотрудниками Гянджинского отделения было издано 7 книг, 4 монографии, 2 учебника, 92 статьи (31-за рубежом), 75 тезисов (17-за рубежом) и на работы сотрудников отделения в международных научных базах ссылались 198 раз.
Представляя важные результаты, ученый отметил, что с целью очистки Нафталановой нефти и отходов от канцерогенных соединений были разработаны новые адсорбенты на основе местных материалов - бентонит-цеолит и были изучены их адсорбционные свойства. Он также отметил, что были изучены особенности выделения красящего вещества и окрашивания растений Западного региона, а в Корчайском Государственном Природном Заповеднике было выявлено распространение 56 видов мхов.
Ученый также довел до внимания работы, проделанные в рамках «Года Низами Гянджеви».
После заслушивания отчета были проведены обсуждения вокруг выступления и по решению Президиума был принят отчет и соответствующие решения.
Затем на мероприятии был рассмотрен ряд кадровых вопросов. Решением Президиума НАНА отделы кадров и внутреннего аудита и контроля аппарата Президиума были объединены и заведующим отделом был назначен ветеран Карабахской войны Натиг Мехтиев, а Игбал Гахраманов-руководителем Особого отдела.
На заседании также был утвержден план научных и научно-организационных мероприятий международного и республиканского уровней на 2022 год.
Академики Ариф Гашимов, Ирада Гусейнова, Расим Алигулиев, Фикрет Алиев и Адиль Гарибов поделились своим мнением и озвучили свои предложения.
В заключение президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев дал соответствующие поручения о приоритете прикладных работ, которые внесут вклад в экономику Азербайджана, усилении работы в области координации научных исследований в республике и т.д.