AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunda Rusiya Elmlər Akademiyası (REA) Arxivinin elmi katibi, tarix elmləri namizədi Nadejda Osipova və Rusiya Elmlər Akademiyası Vavilov adına Təbiət və Texnika Tarixi İnstitutunun direktoru, REA-nın müxbir üzvü Yuri Baturin ilə görüş keçirildi.
Öncə institutun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli akademiyanın yaranma tarixindən danışdı. AMEA-nın 70 illik tarixə malik olduğunu bildirən institut direktoru bu elm ocağında müxtəlif istiqamətlərdə aparılan elmi araşdırmalar haqqında qonaqlara məlumat verdi.
Elm Tarixi İnstitutunun Azərbaycan elminin dünyanın prioritet elmi-texniki istiqamətlərinə uyğun təşkili baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayan M.Seyidbəyli institut qarşısında duran əsas hədəflərin elm və texnikanın tarixi, elmşünaslıq, elm tarixinin mənbəşünaslığı, onun təşəkkülü, inkişafı və müasir vəziyyətinin öyrənilməsi olduğunu bildirdi. Həmçinin, institutun əsas fəaliyyət istiqamətlərindən, burada həyata keçirilən layihələrdən, aparılan elmi-tədqiqat işlərindən söz açdı.
Sonra Nadejda Osipova REA-nın arxivində qorunub saxlanılan elmi sənədlər barədə məlmat verərək, burada Azərbaycan elmi və AMEA-ya dair arxiv sənədlərinin də mövcud olduğunu bildirdi.
Yuri Baturin son zamanlar REA-nın maddi-texniki bazasının daha da zənginləşdirildiyini, sənədlərin müasir texnologiyalardan istifadə olunaraq, 3-D çapı vasitəsilə arxivləşdirildiyini diqqətə çatdırdı.
Daha sonra tarix üzrə elmlər doktoru Fərid Ələkbərli öz elmi işləri və "Vatikan arxivlərində saxlanan Azərbaycana aid əlyazmalar" adlı monoqrafiyası barədə məlumat verdi. AMEA Tarix İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə elmlər doktoru Tamilla Kərimova isə 2005-ci ildə AMEA-nın 60 illiyi münasibətilə çap olunmuş, müəllifi olduğu " Azərbaycan MEA-nın tarixindən" (rusca) adlı monoqrafiyası haqqında danışdı. Bildirdi ki, çoxsaylı arxiv materialları əsasında hazırlanmış bu nəşr Azərbaycan elminin formalaşmasından 1945-ci ildə AMEA-nın yaranma tarixinə qədər olan dövrü əhatə edən ilk tədqiqat əsəridir.
Görüşdə, həmçinin AMEA və REA arasında əməkdaşlıq perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparıldı, kadr və təcrübə mübadiləsi müzakirə olundu.

Institute of Science History of ANAS hosted for meeting with Nadezda Ospiova, PhD in History, scientific secretary of Russian Academy of Sciences (RAS) and Yuri Baturin, corresponding member of RAS, director of RAS Institute of Nature and Technique on behalf of Vavilov.
In advance, director of the institute, PhD in History Maryam Seyidbeyli spoke about establishment history of ANAS. Institute director stated that, having 70 years of history, this scientific temple carries out in different directions of researches.
Institute of Science History attaches importance in terms of organizing Azerbaijan science met with world’s priority scientific-technical trends, and its key tasks are to research history of science and technique, source study of science history, its emerging, development and state-of-the-art. She drew attention to the implemented projects and research works in the institute as well.
Then, Yuri Baturin informed about the stored scientific documents in the archive of RAS, also stated on the existence of documents belonging to Azerbaijan science and ANAS.
Guest brought to mind that, material-technical base of the RAS has even more enriched recently, the documents are being archived by using modern technology trough 3-D printing.
Afterwards, Dr. History Farid Alakbarli provided information on his research works and monograph entitled “Manuscripts about Azerbaijan stored in Vatican archives”. Leading researcher of ANAS Institute of History, Dr. History Tamilla Karimova retell about co-authored “From history of Azerbaijan AS” (in Russian) monograph released in 2005 on the occasion of 60th anniversary of ANAS. Developed relied on numerous archive materials, this edition is the first research work covering the era from formation of Azerbaijan science up to date of the establishment of Azerbaijan National Academy of Sciences in 1945, she said.
In a meeting, view exchange was held on cooperation outlooks between ANAS and RAS, staff and experience issues were scheduled as well.