Aprelin 1-də AMEA-nın Əsas binasında Akademiyanın Mikrobiologiya İnstitutunun yaradılmasının 50 illiyinə və bu elmi müəssisənin inkişafında əhəmiyyətli xidmətləri olan akademik Məmməd Salmanovun anadan olmasının 90 illiyinə həsr edilmiş yubiley tədbiri və “Yeni tendensiyalar və innovasiyalar: Azərbaycanda mikrobiologiya elminin inkişaf perspektivləri” mövzusunda respublika konfransı keçirilib.
Əvvəlcə konfrans iştirakçıları Fəxri xiyabanda Ulu Öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyeva, tanınmış dövlət xadimi Əziz Əliyev və görkəmli alim, akademik Cəlal Əliyevin məzarları da ziyarət olunub, məzarları önünə gül dəstələri düzülüb.
Konfransdan öncə institutda 50 ildə əldə olunan elmi nailiyyətlərə həsr edilmiş sərgiyə baxış keçirilib.
Konfransı giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov müasir dövrdə mikrobiologiya elminin əhəmiyyətinə toxunub. O, Mikrobiologiya İnstitutunda 50 il müddətində uğurlu kadr potensialının formalaşdırılması ilə yanaşı, elm sahəsində də mühüm işlərin görüldüyünü bildirib. Akademik Arif Həşimov mikrobiologiya elminin müasir inkişaf səviyyəsinə çatdırılmasında görkəmli mikrobioloq alimlərimizin böyük xidmətləri olduğunu qeyd edərək, akademik Məmməd Salmanovun bu alimlər arasında elmimizə verdiyi töhfələri ilə seçildiyini, o cümlədən institutun yaradılmasında yaxından iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, akademik Məmməd Salmanovun elmi yaradıcılığı sıx şəkildə bu institutla bağlı olmuş, o, təşkilatın yaradılışının ilk günündən burada çalışmış, uzun illər bu müəssisəyə rəhbərlik etmişdir.
“Aparılan uğurlu dövlət siyasətinin nəticəsidir ki, Azərbaycan dünyada baş verən çaxnaşmalar, müharibələr dövründə belə öz stabilliyini qoruyub saxlayır”, - deyə bildirən akademik Arif Həşimov bu stabilliyin saxlanılması, ölkənin gələcək inkişafının təmin olunmasında elm adamlarının üzərinə də böyük məsuliyyət düşdüyünü diqqətə çatdırıb.
Onun sözlərinə görə, əhalisi getdikcə artan və qlobal problemlərlə üzləşən dünyamızda ərzaq və qida təhlükəsizliyinin, həmçinin bioloji təhlükəsizliyin təmin edilməsi həyati əhəmiyyət daşıyır. Bunun üçün isə müxtəlif istiqamətli fundamental və tətbiqi mikrobioloji tədqiqatların aparılması vacibdir.
Akademik Arif Həşimov çıxışının sonunda Mikrobiologiya İnstitutunun kollektivini müəssisənin 50 illiyi münasibətilə təbrik edib, onlara mikrobiologiya elminin inkişafında yeni nailiyyətlər, yaradıcılıq uğurları arzulayıb. Alim institutun əldə etdiyi təcrübəyə və mövcud kadr potensialına, eləcə də AMEA-nın dəstəyinə arxalanaraq bundan sonra da öz işini effektiv quracağına, qarşıya qoyulmuş vəzifələrin öhdəsindən gəlmək üçün bütün gücünü səfərbər edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova “Azərbaycanda mikrobiologiya elminin inkişafı və müasir dövrün çağırışları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək, bugünkü konfransın iki əlamətdar hadisəyə – Mikrobiologiya İnstitutunun yaradılmasının 50, akademik Məmməd Salmanovun anadan olmasının 90 illiyinə həsr olunduğunu bildirib.
Alim 100-dən çox yaşı olan mikrobiologiya elminin yaranması və inkişaf tarixi haqqında danışıb. Vitse-prezident 1902-ci ildə Gəncədə taun əleyhinə stansiyanın fəaliyyətə başladığını qeyd edərək, burada ilk dəfə olaraq insanlarda və heyvanlarda xəstəlik törədən patogen mikroorqanizmlərlə bağlı tədqiqatların aparıldığını bildirib. O, 1935-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetində (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Mikrobiologiya kafedrasının yaradıldığını, mikrobiologiya elminin əsaslı inkişafının isə AMEA ilə bağlı olduğunu qeyd edib. Akademikin sözlərinə görə, Azərbaycanda ümumi mikrobiologiyanın bir çox sahələri ilə bağlı tədqiqatlar 20 ilə yaxın bir müddətdə AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya, Zoologiya institutlarında kiçik bölmələrdə aparılmışdır.
İradə Hüseynova diqqətə çatdırıb ki, 1972-ci ilin fevralında Azərbaycan SSR EA-nın Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən, Mikrobiologiya sektoru yaradılmış və 1994-cü ilə kimi həmin adla fəaliyyət göstərmişdir. Həmin illərdə bu sektora görkəmli alim, ictimai-siyasi xadim, Azərbaycan elminin müasir istiqamətlərinin yaradıcısı, akademik Cəlal Əliyev rəhbərlik etmişdir. Alim əlavə edib ki, 1994-cü ildə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə Mikrobiologiya bölməsinə institut statusu verilmiş və Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən elmin mikrobiologiya və biotexnologiya sahələrinə aid fundamental elmi-tədqiqat işləri aparan dövlət müəssisəsi kimi dövlət qeydiyyatına alınmışdır.
“Hazırda Mikrobiologiya İnstitutu AMEA-nın struktur vahidi kimi AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin tərkibində fəaliyyətini davam etdirir, institutda mikrobiologiya və biotexnologiya sahəsində fundamental və praktiki tədqiqatlar aparılır”, - deyə vitse-prezident bildirib.
O, pandemiya dövrünün mikrobiologiya elminin inkişaf etdirilməsi zəruriliyini ortaya qoyduğunu, dünyanın ən zəngin ölkələrinin belə koronavirus qarşısında acizlik göstərdiyini bildirib. Bu baxımdan mikrobiologiya elminin maddi-texniki bazasının yaradılmasının, onun inkişafına daima diqqət göstərilməsinin mühüm məsələlərdən olduğunu vurğulayıb.
“Bu gün Mikrobiologiya İnstitutunda aparılan tədqiqat işləri bir çox sahələr üçün əhəmiyyətlidir və ölkəmiz üçün vacib xarakter daşıyır”, - deyən akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, topraqlarımızın öyrənilməsi, suların mikrobioloji təhlükəsizliyinin təmin olunması kimi problemlər akademik elmin innovativ xarakterli tədqiqatlarına önəm verən Mikrobiologiya İnstitutunda geniş tədqiq olunur.
Vitse-prezidentin sözlərinə görə, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsi Zəfərlə başa çatdıqdan sonra Qarabağa böyük qayıdışda Azərbaycan alimləri də fəal iştirak edirlər: “Qarabağın su və torpaq resurslarında mikrobioloji tədqiqatların aparılması, burada bioloji təhlükəsizlik problemlərinin araşdırılması dövlət əhəmiyyəti daşıyır və alimlərimizin üzərinə mühüm vəzifələr qoyur. Mikrobiologiya İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən artıq Qubadlı və Zəngilan rayonlarının, Şuşa və ətraf ərazilərin su ehtiyatlarının mikrobioloji tədqiqinə başlanılıb və onların əhatə dairəsi getdikcə genişlənir”.
İradə Hüseynova, həmçinin akademik Məmməd Salmanovun institutun formalaşmasında gördüyü əhəmiyyətli işlər barədə məlumat verib, alimin elmi fəaliyyətinin 20 ilinin bu institutla bağlı olduğunu diqqətə çatdırıb, eləcə də apardığı tədqiqatların böyük bir qisminin ölkəmizin sularının öyrənilməsinə həsr olunduğunu bildirib. O, görkəmli alimi 90 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib, Məmməd Salmanova bundan sonra da uzun illər elmimizə dəyərli töhfələr verməyi arzu edib.
Yubiley tədbirində Mikrobiologiya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov “AMEA Mikrobiologiya İnstitutu – 50” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək müəssisənin 50 il ərzində keçdiyi yola nəzər salıb. Baş direktor akademiklər Məmmədtağı Qəniyev, Məhərrəm Məmmədyarov, prof. Nisəxanım Mehdiyeva kimi mərhum alimlərimizin institutun inkişafında göstərdiyi xidmətlərdən bəhs edib.
İnstitutda аpаrılаn еlmi-tədqiqat işlərinin əsаs istiqаmətlərini diqqətə çatdıran məruzəçi ölkəmizin su, meşə və torpaq ekosistemlərində məskunlaşan mikrооrqаnizmlərin yayılması qanunauyğunluqlarının fiziоlоji-biоkimyəvi, еkоlоji və biоtехnоlоji əsaslarının öyrənilməsi, onlardan praktiki məqsədlər üçün istifadənin elmi əsaslarının hazırlanması, eləcə də su, torpaq və meşələrin müasir ekoloji vəziyyətinin mikrobioloji və mikoloji cəhətdən qiymətləndirilməsi istiqamətində müəssisədə əhəmiyyətli elmi nailiyyətlərin əldə olunduğunu vurğulayıb.
Pənah Muradov, həmçinin su mikrоbiоlоgiyаsı, mikrobioloji biotexnologiya və nеftlə çirklənmiş tоrpаqlаrdа gеdən mikrоbiоlоji prоsеslərin öyrənilməsi və nеftin pаrçаlаnmаsındа iştirаk еdən mikrооrqаnizmlərin fəаliyyətlərinin intеnsivləşdirilməsi üçün Аzərbаycаndа nеft mikrоbiоlоgiyаsının inkişаfına institut tərəfindən verilən elmi dəstəyin əhəmiyyətindən danışıb.
Yubiley tədbirində institutun laboratoriya müdiri, professor Nəriman İsmayılov “Akademik Məmməd Salmanovun elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Bildirib ki, akademik Məmməd Salmanovun su mikrobiologiyası sahəsində son 60 ildə Xəzər dənizində apardığı tədqiqatlarda əldə etdiyi nailiyyətlər yerli və xarici mütəxəssislər tərəfindən fundamental tədqiqatlar kimi qiymətləndirilib.
Məruzəçi Məmməd Salmanovun indiyə kimi dünyanın müxtəlif ölkələrində 600-ə yaxın elmi əsər, monoqrafiya, kitab, məqalə-oçerk və s. xarakterli yazılarının dərc edildiyini, alimin rəhbərliyi altında onlarla fəlsəfə doktorunun yetişdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Professor Nəriman İsmayılov qeyd edib ki, akademik Məmməd Salmanovun xidmətləri dövlətimiz tərəfindən yüksək qiymətləndirilib, alim “Şöhrət” ordeni və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fəxri dipomu ilə təltif olunub. Görkəmli alim elmin populyarlaşdırılması, xüsusilə ekologiyanın təbliğində, tədris-tərbiyə məqsədli dərslik vəsaitlərinin çap olunmasına görə müxtəlif medal və mükafatlara layiq görülüb.
Qeyd olunub ki, 2002-2020-ci illərdə Mikrobiologiya İnstitutunun direktoru kimi çalışmış Məmməd Salmanov hazırda həmin institutda baş elmi işçisi kimi elmi tədqiqatlarını, pedaqoji fəaliyyətini və ictimai işlərini davam etdirir.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev çıxış edərək akademik Məmməd Salmanovla uzun illər davam edən dostluq münasibətlərindən danışıb, alimlə bağlı xatirələrini bölüşüb və yubilyarı təbrik edib.
“Mikrobiologiya İnstitutunun AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinə daxil olan institutlarla sıx əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur”, - deyən akademik Dilqəm Tağıyev bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin zəruriliyinə toxunub.
AMEA-nın vitse-prezidenti 2022-ci ilin UNESCO tərəfindən “Fundamental Elm İli” elan edildiyinə diqqət çəkərək bu gün keçirilən konfransın da məhz belə bir əlamətdar tarixə təsadüf etdiyini bildirib.
Akademik Dilqəm Tağıyev institut kollektivini müəssisənin yaradılmasının 50 illiyi münasibətilə təbrik edib, onlara yeni elmi nailiyyətlər arzulayıb.
Konfransda, həmçinin Radiasiya Problemləri İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü İslam Mustafayev, Fiziologiya İnstitutunun baş direktoru, professor Ulduz Həşimova, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev, Botanika İnstitutunun icraçı direktoru, b.e.d. Şakir Qasımov, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun icraçı direktoru, b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov, Azərbaycan Tibb Universitetinin əməkdaşı, b.ü.f.d. Aynur Ənsərova və digərləri çıxış edərək AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunun fəaliyyət göstərdiyi müddətdə Azərbaycan elminə verdiyi dəyərli töhfələrdən danışıb, akademik Məmməd Salmanovla bağlı xatirələrini bölüşüblər. Çıxış edənlər akademik Məmməd Salmanovun Azərbaycan elminin inkişafında çoxillik zəngin və məhsuldar fəaliyyətindən, alimin zəngin elmi irsindən, yüksək mənəvi və insani keyfiyyətlərindən bəhs ediblər.
Daha sonra Mikrobiologiya İnstitutuna və akademik Məmməd Salmanova həsr edilmiş filmin nümayişi olub.
Konfrans işini onlayn formatda “Mikrobiologiyanın müasir problemləri”, “Leyşmanioza qarşı mübarizənin müasir aspektləri”, “Göbələklər vasitəsilə gümüş nanohissəciklərin alınması” və digər aktual mövzulara həsr olunmuş plenar məruzələr, eləcə də “Torpaq mikrobiologiyasının dünəni, bugünü və gələcək perspektivləri: nəzəriyyədən təcrübəyə”, “Azərbaycanın müxtəlif biotoplarına aid mikromisetlərin eko-fizioloji xüsusiyyətləri”, “Yem bitkilərinin becərildiyi torpaqların tərkibindəki qida elementlərinə tələbatı”, “Antropogen təsirə məruz qalmış meşələrdə patogen mikobiotanın formalaşması” və s. mövzularda seksiya çıxışları ilə davam etdirib.

The 50th anniversary of the establishment of the Institute of Microbiology of ANAS and the 90th anniversary of academician Mammad Salmanov was celebrated
On April 1, an anniversary event dedicated to the 50th anniversary of the establishment of the Institute of Microbiology of the Academy and the 90th anniversary of the birth of academician Mammad Salmanov, who made a significant contribution to the development of this scientific institution and a republican conference on “New trends and innovations: prospects for the development of microbiological science in Azerbaijan” took place in the Main building of ANAS.
First, participants of the conference visited the grave of great leader Heydar Aliyev in the Alley of Honor, laid wreaths and flowers in front of his grave.
The graves of prominent ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva, well-known statesman Aziz Aliyev and prominent scientist, academician Jalal Aliyev were also visited, flowers were laid before their graves.
Before the conference, the institute had an exhibition dedicated to the scientific achievements of 50 years.
Opening the conference, Acting President of ANAS, academician Arif Hashimov touched upon the importance of microbiology science in modern times. He noted that, along with the formation of the successful human resources potential at the Institute of Microbiology for 50 years, important work has been done in the field of science. Academician Arif Hashimov noted the great merits of our outstanding microbiologists in bringing microbiology science to the modern level, noting that academician Mammad Salmanov was distinguished for his contribution to our science among these scientists, as well as his active participation in the establishment of the Institute. He said that academician Mammad Salmanov's scientific creativity was closely connected with this institute, he worked here from the first day of the organization's creation, he led this institution for many years.
“As a result of the successful state policy carried out, Azerbaijan maintains its stability even during the periods of panic and wars in the world,” said academician Arif Hashimov, noting that scientists have a great responsibility for maintaining this stability and ensuring the future development of the country.
According to him, in our world, whose population is growing and facing global problems, ensuring food and food safety, as well as biological security, is vital. For this purpose, fundamental and applied microbiological studies of various directions are required.
At the end of his speech Arif Hashimov congratulated the staff of the Institute of Microbiology on the occasion of the 50th anniversary of the Institute and wished them new achievements and creative success in the development of microbiology science. The scientist expressed his confidence that he will continue to build his work effectively, mobilize all his strength to cope with the tasks set, relying on the experience and available human resources of the institute, as well as on the support of ANAS.
Then, vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova made a report on “development of microbiology Science in Azerbaijan and challenges of the modern era” and said that today's conference is dedicated to two significant events-the 50th anniversary of the establishment of the Institute of Microbiology and the 90th anniversary of academician Mammad Salmanov.
The scientist spoke about the history of the emergence and development of microbiology science, which is more than 100 years old. Noting that the anti-plague station started operating in Ganja in 1902, the vice-president said that for the first time, studies on pathogenic microorganisms that cause diseases in humans and animals were conducted here. He noted that in 1935 the Department of Microbiology was established at Azerbaijan State University (now Baku State University) and the fundamental development of microbiology science is connected with ANAS. According to the academician, research on many areas of general microbiology in Azerbaijan has been carried out in small sections of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, Zoology of ANAS for about 20 years.
Irada Huseynova noted that in February 1972, according to the decision of the Presidium of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR, the Microbiology sector was established and operated under the same name until 1994. In those years, this sector was led by prominent scientist, public and political figure, creator of modern directions of Azerbaijani science, academician Jalal Aliyev. The scientist added that in 1994, by the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, the Department of Microbiology was given the status of an İnstitute and registered by the Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan as a state institution carrying out fundamental scientific research works on microbiology and biotechnology.
“At present, the Institute of Microbiology continues its activity as a structural unit of ANAS within the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS, the institute conducts fundamental and practical research in the field of microbiology and biotechnology,” said the vice-president.
She said that during the pandemic period it was necessary to develop microbiology science and the richest countries of the world showed helplessness in the face of coronavirus. In this regard, the creation of the material and technical base of microbiology science and constant attention to its development are important issues he emphasized.
According to the vice-president, Azerbaijani scientists are actively involved in the Great Return to Karabakh after the 44-day Patriotic War ended with victory under the leadership of the Supreme Commander-In-Chief Ilham Aliyev: “Microbiological research in water and soil resources of Karabakh, investigation of biological security problems is of state importance and puts important tasks on our scientists. Employees of the Institute of Microbiology have already started microbiological study of water resources of Gubadli and Zangilan regions, Shusha and surrounding areas and their coverage is gradually expanding”.
Irada Huseynova also informed about the significant work done by academician Mammad Salmanov in the formation of the institute, brought to the attention that 20 years of the scientist's scientific activity are connected with this institute, as well as a large part of his research is devoted to the study of the waters of our country. She congratulated the outstanding scientist on his 90th anniversary and wished Mammad Salmanova to make a valuable contribution to our science for many years to come.
At the jubilee event, general director of the Institute of Microbiology, corresponding member of ANAS Panah Muradov made a report on “Institute of Microbiology of ANAS-50” and reviewed the path passed by the enterprise over 50 years. General director academicians Mammadtaghi Ganiyev, Maharram Mammadyarov, prof. Nisakhanim Mehdiyeva spoke about the services rendered by our late scientists in the development of the Institute.
At the jubilee event, the head of the laboratory of the Institute, professor Nariman Ismayilov presented a report on “Scientific and scientific-organizational activity of academician Mammad Salmanov”. He said that the achievements of academician Mammad Salmanov in the field of water microbiology in the last 60 years in the Caspian Sea were evaluated as fundamental studies by local and foreign experts.
Reporter Mammad Salmanov's nearly 600 scientific works, monographs, books, articles and essays in different countries of the world so far. He noted that his character articles were published and dozens of doctors of philosophy were trained under the guidance of the scientist.
Professor Nariman Ismayilov noted that the merits of academician Mammad Salmanov were highly appreciated by our state, the scientist was awarded the “Shohrat” Order (Order of Glory) and the Honorary Diploma of the President of the Republic of Azerbaijan. The prominent scientist was awarded various medals and awards for popularization of science, especially in the promotion of ecology, publication of textbooks and educational purposes.
He was noted that Mammad Salmanov, who worked as director of the Institute of Microbiology in 2002-2020, continues his scientific research, pedagogical activity and public work as a senior researcher at the Institute.
Vice-president of ANAS, academician Dilgam Tagiyev spoke about the long-term friendly relations with academician Mammad Salmanov, shared his memories of the scientist and congratulated him.
Noting that 2022 was declared “The International Year of Basic Sciences for Sustainable Development” by UNESCO, vice-president of ANAS noted that the conference held today coincided with such a significant date.
Academician Dilgam Tagiyev congratulated the staff of the Institute on the 50th anniversary of the establishment of the enterprise and wished them new scientific achievements.
The conference was also attended by general director of the Institute of Radiation Problems, corresponding member of ANAS Islam Mustafayev, general director of the Institute of Physiology, professor Ulduz Hashimova, general director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, corresponding member of ANAS Alovsat Guliyev, executive director of the Institute of Botany, Doctor of Science in Biology Shakir Gasimov, executive director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, PhD in Biology Alamdar Mammadov, employee of the Azerbaijan Medical University, PhD in Biology  Aynur Ansarova and others spoke about the valuable contribution of the Institute of Microbiology of ANAS to Azerbaijani science, shared memories of academician Mammad Salmanov.
Then a film dedicated to the Institute of Microbiology and academician Mammad Salmanov was shown.
Plenary reports on “Modern problems of Microbiology”, “Modern aspects of the fight against Leishmaniosis”, “Obtaining silver nanoparticles through mushrooms” and other topical topics, as well as “The past, present and future perspectives of soil microbiology: from theory to practice”, “Eco-physiological characteristics of micrometics related to various biotopes of Azerbaijan”, “Demand for nutrients in the soil in which fodder crops are cultivated”, “Formation of pathogenic mycobiote in he continued with Section speeches on topics.