Azərbaycanda İnternet-media mətbuatın ən inkişaf etmiş sahələrindən biridir
Bu gün cəmiyyətin inkişafında, ictimai fikrin formalaşmasında İnternetin, informasiya texnologiyalarının rolu əvəzsizdir. Məhz informasiya cəmiyyətinin həyatımıza gətirdiyi yeniliklərin nəticəsidir ki, müasir dövrdə mətbuatımızın inkişafı istiqamətində mühüm nailiyyətlər əldə olunmuşdur. Əminliklə demək olar ki, İnternet-media Azərbaycanda mətbuatın ən inkişaf etmiş sahələrindən biridir. Ölkəmizdə onlarla veb-saytlar, portallar, İnternet-televiziyaları fəaliyyət göstərir. Əgər Azərbaycanda bu sahənin tarixinə nəzər salsaq görərik ki, ilk veb-portal olan science.gov.az 1995-ci ildə www.ab.az adı altında yaradılmışdır. İlk dəfə İnternetə çıxış isə 1991-ci ildə rabitə və yüksək texnologiyalar naziri, akademik Əli Abbasovun rəhbərliyi ilə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda həyata keçirilmişdir.
AMEA-nın rəsmi portalı olan science.gov.az-ın əsas məqsədi akademiya haqqında müvafiq məlumatların, onun çoxşaxəli fəaliyyətinin Azərbaycan və dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, həmçinin akademiya əməkdaşlarının beynəlxalq elmi informasiya məkanı ilə əlaqələrinin təmin edilməsidir. Bundan əlavə, portalda AR Prezidenti tərəfindən elm və təhsil sahəsində imzalanmış rəsmi sənədlər, AMEA Rəyasət Heyətinin rəsmi sənədləri, eləcə də AMEA-nın dövri nəşrləri yerləşdirilir.  Portal AMEA tərəfindən keçirilən elmi tədbirlər (konfranslar, simpoziumlar, forumlar və s.), Azərbaycan alimlərinin elmi nailiyyətləri, həmçinin dünyada baş verən elmi yeniliklər haqqında mühüm və etibarlı informasiya mənbəyidir.
Science.gov.az-ın inkişaf mərhələləri
Portalın 20 ildəki fəaliyyətinə nəzər salsaq onun 2 inkişaf mərhələsini geridə qoyduğunu görərik. 1995-2003-ci illəri əhatə edən I mərhələdə sayt statik, strukturlaşdırılmamış səhifələrdən ibarət idi, verilənlər bazası isə mövcud deyildi.
Portalın II inkişaf mərhələsi 2003-2015-ci illərə təsadüf edir. Qeyd edək ki,  AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən 26 sentyabr 2001-ci il tarixdə “www.science.az portalının yaradılması haqqında” qərar qəbul edilmiş və bu iş İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna həvalə etmişdir. Bundan sonra saytın  dəqiq strukturunun, dizaynının olmaması, buradakı məlumatların sistemsiz doldurulması və nəhayət yeni texnologiyaların meydana gəlməsi veb-portalın yenidən işlənməsini zəruri etmişdir. Bu mərhələdə portalın dizaynı və strukturu yenilənmiş, fotoqalereyası yaradılmış, xəbərlər verilənlər bazası əsasında işlənilməyə başlamışdır. Eyni zamanda science.az-da animasiya şəkillərinin yerləşdirilməsi, səhifələrin daim yenilənməsi və yeni konsepsiyanın işlənilməsi həyata keçirilmişdir.
Portal cari ildə yeni bir mərhələyə qədəm qoymuşdur ki, bu da mühüm dəyişikliklərin baş verməsilə müşaiyət olunmuşdur. Son zamanlar AMEA-da islahatlar və struktur dəyişikliklərinin aparılması, AMEA-nın yeni korporativ üslubunun işlənilməsi və yeni texnologiyaların meydana gəlməsi veb-portalın yenidən qurulması zərurətini ortaya qoymuşdur. Bu zərurətdən irəli gələrək AMEA Rəyasət Heyətinin 3 iyul 2013-cü il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş "AMEA Rəyasət Heyətinin informasiyalaşdırılmasına dair Fəaliyyət Planı"nda digər məsələlərlə yanaşı, www.science.az portalının yeni versiyasının hazırlanması da nəzərdə tutulmuşdur. Qərarın icrasını təmin etmək məqsədilə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun mütəxəssisləri tərəfindən ən yeni texnologiyaların tətbiq olunması şərtilə portalın yeni versiyası hazırlanmışdır. Yeni versiya AMEA Rəyasət Heyəti aparatı, AMEA-nın elmi müəssisə və digər təşkilatlarının strukturu və fəaliyyəti, AMEA-nın sabiq prezidentləri, fəxri, həqiqi və müxbir üzvləri, elmi müəssisə və digər təşkilatlarda çalışan elmlər doktorları və fəlsəfə doktorlarının elmi fəaliyyətlərinin əsas istiqamətləri, elmi nailiyyətləri, elmi-pedaqoji fəaliyyətləri, əsas elmi əsərləri və s. haqqında məlumatları dəqiq və tam şəkildə əks etdirən böyük informasiya bazasına və güclü axtarış imkanlarına malik informasiya sistemidir. AMEA-da aparılan islahatlar və struktur dəyişikliklərinin portalda əks olunması, videoqalereya və internet-televiziya olan “ElmTV”nin yaradılması, o cümlədən ən yeni texnologiyalardan istifadə hazırkı mərhələdə portalın əsas xüsusuiyyətləridir.
“ElmTv” mühüm videomənbədir
www.science.az portalında mühüm yeniliklərdən olan  “ElmTv” Azərbaycanda elmin populyarlaşdırılması məqsədini daşıyan ilk İnternet-televiziyadır. AMEA-nın institut və təşkilatlarının fəaliyyətini əks etdirən bu videomənbə mühüm əhəmiyyət kəsb edən tədbirlərin canlı yayımını həyata keçirir. Azərbaycan elmi nailiyyətləri ilə yanaşı, dünyada baş verən elmi yeniliklərin də yayımı ilə məşğul olan “Elm Tv”də xəbərlər, xüsusi reportajlar, reklam çarxları, müsahibələr və s. öz əksini tapır.
www.science.az portalı tədris bazası kimi
www.science.az portalı fəaliyyət göstərdiyi bu illər ərzində həm də tədris bazası rolunu oynamışdır. Burada ölkənin müxtəlif ali məktəblərindən olan tələbələr təcrübə keçmiş, onlarla jurnalist, veb-dizayner və veb-proqramçılar yetişdirilmişdir. Belə ki, Bakı Dövlət Universitetinin jurnalistika fakültəsinin çoxsaylı tələbələri veb-jurnalistika sahəsində kadr hazırlığı məktəbi olan science.gov.az portalında işləyərək təcrübə qazanmışlar. Həmin fakültənin tələbələri üçün institutda təşkil olunmuş təcrübə kurslarında  ümumilikdə 300 tələbə iştirak etmişdir. Eyni zamanda qeyd etmək lazımdır ki, ölkənin bir çox tanınmış saytlarında fəaliyyət göstərən media mütəxəssisləri məhz science.gov.az-ın yetirmələridir. Azərbaycan Dövlət Teleqraf Agentliyinin (AzərTAC) əməkdaşlarına isə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda İnternet-medianın  praktiki əsasları, saytların yaradılması və idarə edilməsi üzrə təcrübə keçilmişdir.
www.science.az həm də informasiya-sorğu sistemidir
Portal AMEA-nın bütün struktur bölmələri, həqiqi və müxbir üzvləri, institut və təşkilatlarında çalışan elmlər və fəlsəfə doktorları haqqında informasiya mənbəyidir. Azərbaycanın nüfuzlu alimlərinin həyat və fəaliyyətinə, elm sahəsində əldə etdikləri nailiyyətlərə dair bütün məlumatları bu portaldan əldə etmək olar.
2014-cü ildə portala 1216407 müraciət qeydə alınmışdır
2004-2014-cü illər ərzində www.science.gov.az portalının “Xəbərlər” bölməsinin statistikası aparılmış və məlum olmuşdur ki, 2014-cü ildə portalda 1379 xəbər yer almışdır. 2005-ci ildə science.az-a müraciətlərin sayı 260120 idisə, 2014-cü ildə bu rəqəm 1216407 olmuşdur. Portala ölkəmizdən sonra ən çox Türkiyə, Rusiya, ABŞ və Almaniyadan olan istifadəçilər daxil olmuşlar.
www.science.az multimedia qalereyasıdır
science.gov.az-ın fotoqalereyasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası tərəfindən keçirilən  konfrans, seminar, görüş və digər tədbirlərdən çəkilən minlərlə fotoşəkillər öz əksini tapmışdır ki, bu materialları Azərbaycan elminin tarixi salnaməsi hesab etmək olar. 2004-2014-cü illər ərzində müxtəlif tədbirlərdən əldə olunan fotomaterialların sayı 54 866-dan çoxdur.
20 yaşınız mübarək!
Məlumat üçün bildirək ki, 2003-cü ildən bəri istismarı AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda həyata keçirilən science.az portalı 2014-cü ildə AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin strukturuna daxil edilmişdir.
Azərbaycanda İnternet-medianın qaranquşu hesab edilən science.gov.az bu gün də öz işini uğurla davam etdirir. Ölkənin elmi ictimai həyatının dəqiq, dolğun və obyektiv şəkildə işıqlandırılması yönündə mühüm rol oynayaraq, ölkədə fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssislərin elmi nailiyyətlərinin dünya informasiya fəzasında tanınmasına geniş imkanlar yaradır. AMEA və bütövlükdə respublika elmi ictimai mühitində, o cümlədən dünya elm məkanında baş verən yeniliklər portalın əməkdaşları tərəfindən operativ əldə edilərək ölkə ictimaiyyətinə çatdırılır. Burada əksini tapan məlumatlar  daim yenilənir, təkmilləşdirilir və genişləndirilir. İnformasiya kommunikasiya texnologiyalarının sürətli inkişafı şəraitində Azərbaycan elminin informasiya təminatında mühüm rol oynayan portal Azərbaycan, rus və ingilis dillərində fəaliyyət göstərir. Hazırda www.science.az-ın əməkdaşları tərəfindən portalın Facebook və Twitter səhifəsi idarə olunur. Portalda yerləşdirilən mühüm məlumatlar sosial şəbəkələrdə də operativ olaraq işıqlandırılır.
Bu illər ərzində göstərdiyi uğurlu və səmərəli fəaliyyətinə, Azərbaycanın elminin işıqlandırılması istiqamətindəki əvəzsiz xidmətlərinə görə science.gov.az kollektivini ürəkdən təbrik edir, portalın əməkdaşlarına gələcək fəaliyyətlərində yeni-yeni nailiyyətlər, yaradıcılıq uğurları arzu edirik! 20 yaşınız mübarək!

Интернет-медиа является одной из самых развитых областей прессы в Азербайджане
Сегодня, неопровержима роль Интернета, информационных технологий в развитии общества и формировании общественного мнения. В достижении важных результатов в сфере развития отечественной прессы на современном этапе велика роль информационного общества. С уверенностью можно сказать, что Интернет-медиа является одной из самых развитых сфер прессы в Азербайджане. В нашей стране функционируют десятки веб-сайтов, порталов, Интернет-телевидений. Если взглянуть на историю Азербайджана этой области, то увидим, что первый веб-портал science.gov.az был создан в 1995 году под названием www.ab.az. Впервые выход в Интернет был осуществлен в 1991 году под руководством министра связи и высоких технологий, академика Али Аббасова в Институте информационных технологий НАНА.
Основная цель официального портала Национальной академии наук Азербайджана science.gov.az является доведение до отечественной и мировой общественности соответствующей информации о многогранной деятельности Академии, в том числе, обеспечение установления связи сотрудников Академии с международным научным информационным пространством. Кроме того, в портале размещаются подписанные Президентом АР официальные документы в области науки и образования, официальные документы Президиума НАНА, а также периодические издания Академии. Портал является надежным источником информации о проводимых НАНА научных мероприятиях (конференции, симпозиумы, форумы и т.д.), научных достижениях отечественных ученых, а также инновациях в области науки во всем мире.
Этапы развития science.gov.az
За 20-летний период деятельности портал преодолел два этапа развития. На охватывающем 1995-2003 годы I этапе сайт состоял из статических, неструктурированных страниц и не имел базу данных.
II этап развития портала приходится на 2003-2015 годы. Отметим, что Президиумом НАНА 26 сентября 2001 года был принят указ «О создании портала www.science.az», и эта работа была поручена Институту информационных технологий. После этого, отсутствие точной структуры и дизайна сайта, несистематичное размещение информации и, наконец, появление новых технологий выявили необходимость разработки веб-портала заново. На этом этапе, был обновлен дизайн и структура нового портала, создана фотогалерея. В то же время, в science.az осуществлялось размещение анимированных картин, регулярное обновление страниц и разработка новой концепции.
В текущем году портал вступил в новую фазу развития, которая была сопровождена значительными изменениями. В последнее время проведение реформ и структурных изменений в НАНА, разработка нового корпоративного стиля НАНА и возникновение новых технологий выявили необходимость реконструкции веб-портала. В соответствии с этим в «Плане деятельности по информатизации Президиума НАНА», утвержденном указом Президиума НАНА от 3 июля 2013 года, наряду с прочими вопросами была также предусмотрена разработка новой версии портала www.science.az.
В целях обеспечения реализации указа специалистами Института информационных технологий НАНА посредством внедрения новейших технологий была разработана новая версия портала. Новая версия представляет собой обладающую мощной поисковой возможностью информационную систему, отражающую в себе полную и точную информацию об аппарате Президиума НАНА, структуре и деятельности научных учреждений и прочих организаций НАНА, бывших президентах НАНА, основных направлениях деятельности, научных достижениях, научно-педагогической деятельности, основных научных трудах и т.д. почетных, действительных членов и членов-корреспондентов НАНА, докторов наук и докторов философии, работающих в научных учреждениях и организациях НАНА. Отображение в портале проведенных в НАНА реформ и структурных изменений, создание видеогалереи и интернет-телевидения «ElmTV», в том числе, применение новейших технологий являются основными показателями портала.
«ElmTV» - важный видеоисточник
«ElmTV», являющийся важным нововведением портала www.science.az, представляет собой первое Интернет-телевидение, нацеленное на популяризацию отечественной науки. Данный видеоисточник, отображающий деятельность институтов и организаций НАНА, проводит прямую трансляцию важных мероприятий, происходящих в жизни Академии. ElmTV занимается трансляцией не только достижений азербайджанской науки, но и всего мира. Здесь находят свое отражение новости, специальные репортажи, рекламные ролики, интервью и т.д.
Портал www.science.az как образовательная база
Портал www.science.az за годы своей деятельности также выполнял роль образовательной базы. Здесь прошли стажировку студенты из разных высших учебных заведений республики, подготовлены десятки веб-дизайнеров и веб-программистов. Многочисленные студенты факультета журналистики Бакинского государственного университета получили ценный опыт работы в портале science.gov.az, который является школой кадровой подготовки в области веб-журналистики. В курсах стажировки, организованных в институте для студентов этого факультета, в общей сложности приняли участие 300 студентов. В то же время следует отметить, что многие медиа-специалисты, работающие в известных сайтах страны, являются выпускниками science.gov.az. В Институте информационных технологий для сотрудников Азербайджанского государственного телеграфного агентства (АзерТАдж) были организованы учебные курсы по практическим основам Интернет-СМИ, созданию и управлению сайтами.
Www.science.az также является информационно-справочной системой
Портал представляет собой источник информации обо всех структурных подразделениях НАНА, действительных членах, членах-корреспондентах НАНА, докторах наук и докторах философии, работающих в институтах и организациях Академии. В портале можно получить подробную информацию о жизни и деятельности и научных достижениях видных ученых Азербайджана.
В 2014 году было зарегистрировано 1216407 обращений к порталу
По статистике было выявлено, что в 2014 году в портале были размещены 1379 новостей. Если количество обращение в 2005-м году было 260120,то это число в 2014 году составило 1216407. Большее количество запросов после Азербайджана было зарегистрировано из Турции, России, США и Германии.
Www.science.az - мультимедийная галерея
В фотогалерее science.gov.az находят свое отражение тысяч фотографий из конференций, семинаров, совещаний и других мероприятий, прошедших в Национальной академии наук Азербайджана. Эти материалы можно считать исторической хроникой азербайджанской науки. За 2004-2014 годы количество фотоматериалов из различных мероприятий составило более 54 866.
Поздравляем с 20-летием!
Отметим что, портал science.az, эксплуатация которого осуществлялась в Институте информационных технологий начиная с 2003 года, в 2014 году был включен в структуру Управления по связям с общественностью и популяризации науки Центрального аппарата Президиума НАНА.
Поздравляем коллектив science.gov.az за успешную и эффективную деятельность в направлении полного и объективного освещения отечественной науки, желаем им успехов и новых достижений в дальнейшей деятельности!