Azərbaycanda İnternet-media mətbuatın ən inkişaf etmiş sahələrindən biridir
Bu gün cəmiyyətin inkişafında, ictimai fikrin formalaşmasında İnternetin, informasiya texnologiyalarının rolu əvəzsizdir. Məhz informasiya cəmiyyətinin həyatımıza gətirdiyi yeniliklərin nəticəsidir ki, müasir dövrdə mətbuatımızın inkişafı istiqamətində mühüm nailiyyətlər əldə olunmuşdur. Əminliklə demək olar ki, İnternet-media Azərbaycanda mətbuatın ən inkişaf etmiş sahələrindən biridir. Ölkəmizdə onlarla veb-saytlar, portallar, İnternet-televiziyaları fəaliyyət göstərir. Əgər Azərbaycanda bu sahənin tarixinə nəzər salsaq görərik ki, ilk veb-portal olan science.gov.az 1995-ci ildə www.ab.az adı altında yaradılmışdır. İlk dəfə İnternetə çıxış isə 1991-ci ildə rabitə və yüksək texnologiyalar naziri, akademik Əli Abbasovun rəhbərliyi ilə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda həyata keçirilmişdir.
AMEA-nın rəsmi portalı olan science.gov.az-ın əsas məqsədi akademiya haqqında müvafiq məlumatların, onun çoxşaxəli fəaliyyətinin Azərbaycan və dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, həmçinin akademiya əməkdaşlarının beynəlxalq elmi informasiya məkanı ilə əlaqələrinin təmin edilməsidir. Bundan əlavə, portalda AR Prezidenti tərəfindən elm və təhsil sahəsində imzalanmış rəsmi sənədlər, AMEA Rəyasət Heyətinin rəsmi sənədləri, eləcə də AMEA-nın dövri nəşrləri yerləşdirilir.  Portal AMEA tərəfindən keçirilən elmi tədbirlər (konfranslar, simpoziumlar, forumlar və s.), Azərbaycan alimlərinin elmi nailiyyətləri, həmçinin dünyada baş verən elmi yeniliklər haqqında mühüm və etibarlı informasiya mənbəyidir.
Science.gov.az-ın inkişaf mərhələləri
Portalın 20 ildəki fəaliyyətinə nəzər salsaq onun 2 inkişaf mərhələsini geridə qoyduğunu görərik. 1995-2003-ci illəri əhatə edən I mərhələdə sayt statik, strukturlaşdırılmamış səhifələrdən ibarət idi, verilənlər bazası isə mövcud deyildi.
Portalın II inkişaf mərhələsi 2003-2015-ci illərə təsadüf edir. Qeyd edək ki,  AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən 26 sentyabr 2001-ci il tarixdə “www.science.az portalının yaradılması haqqında” qərar qəbul edilmiş və bu iş İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna həvalə etmişdir. Bundan sonra saytın  dəqiq strukturunun, dizaynının olmaması, buradakı məlumatların sistemsiz doldurulması və nəhayət yeni texnologiyaların meydana gəlməsi veb-portalın yenidən işlənməsini zəruri etmişdir. Bu mərhələdə portalın dizaynı və strukturu yenilənmiş, fotoqalereyası yaradılmış, xəbərlər verilənlər bazası əsasında işlənilməyə başlamışdır. Eyni zamanda science.az-da animasiya şəkillərinin yerləşdirilməsi, səhifələrin daim yenilənməsi və yeni konsepsiyanın işlənilməsi həyata keçirilmişdir.
Portal cari ildə yeni bir mərhələyə qədəm qoymuşdur ki, bu da mühüm dəyişikliklərin baş verməsilə müşaiyət olunmuşdur. Son zamanlar AMEA-da islahatlar və struktur dəyişikliklərinin aparılması, AMEA-nın yeni korporativ üslubunun işlənilməsi və yeni texnologiyaların meydana gəlməsi veb-portalın yenidən qurulması zərurətini ortaya qoymuşdur. Bu zərurətdən irəli gələrək AMEA Rəyasət Heyətinin 3 iyul 2013-cü il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş "AMEA Rəyasət Heyətinin informasiyalaşdırılmasına dair Fəaliyyət Planı"nda digər məsələlərlə yanaşı, www.science.az portalının yeni versiyasının hazırlanması da nəzərdə tutulmuşdur. Qərarın icrasını təmin etmək məqsədilə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun mütəxəssisləri tərəfindən ən yeni texnologiyaların tətbiq olunması şərtilə portalın yeni versiyası hazırlanmışdır. Yeni versiya AMEA Rəyasət Heyəti aparatı, AMEA-nın elmi müəssisə və digər təşkilatlarının strukturu və fəaliyyəti, AMEA-nın sabiq prezidentləri, fəxri, həqiqi və müxbir üzvləri, elmi müəssisə və digər təşkilatlarda çalışan elmlər doktorları və fəlsəfə doktorlarının elmi fəaliyyətlərinin əsas istiqamətləri, elmi nailiyyətləri, elmi-pedaqoji fəaliyyətləri, əsas elmi əsərləri və s. haqqında məlumatları dəqiq və tam şəkildə əks etdirən böyük informasiya bazasına və güclü axtarış imkanlarına malik informasiya sistemidir. AMEA-da aparılan islahatlar və struktur dəyişikliklərinin portalda əks olunması, videoqalereya və internet-televiziya olan “ElmTV”nin yaradılması, o cümlədən ən yeni texnologiyalardan istifadə hazırkı mərhələdə portalın əsas xüsusuiyyətləridir.
“ElmTv” mühüm videomənbədir
www.science.az portalında mühüm yeniliklərdən olan  “ElmTv” Azərbaycanda elmin populyarlaşdırılması məqsədini daşıyan ilk İnternet-televiziyadır. AMEA-nın institut və təşkilatlarının fəaliyyətini əks etdirən bu videomənbə mühüm əhəmiyyət kəsb edən tədbirlərin canlı yayımını həyata keçirir. Azərbaycan elmi nailiyyətləri ilə yanaşı, dünyada baş verən elmi yeniliklərin də yayımı ilə məşğul olan “Elm Tv”də xəbərlər, xüsusi reportajlar, reklam çarxları, müsahibələr və s. öz əksini tapır.
www.science.az portalı tədris bazası kimi
www.science.az portalı fəaliyyət göstərdiyi bu illər ərzində həm də tədris bazası rolunu oynamışdır. Burada ölkənin müxtəlif ali məktəblərindən olan tələbələr təcrübə keçmiş, onlarla jurnalist, veb-dizayner və veb-proqramçılar yetişdirilmişdir. Belə ki, Bakı Dövlət Universitetinin jurnalistika fakültəsinin çoxsaylı tələbələri veb-jurnalistika sahəsində kadr hazırlığı məktəbi olan science.gov.az portalında işləyərək təcrübə qazanmışlar. Həmin fakültənin tələbələri üçün institutda təşkil olunmuş təcrübə kurslarında  ümumilikdə 300 tələbə iştirak etmişdir. Eyni zamanda qeyd etmək lazımdır ki, ölkənin bir çox tanınmış saytlarında fəaliyyət göstərən media mütəxəssisləri məhz science.gov.az-ın yetirmələridir. Azərbaycan Dövlət Teleqraf Agentliyinin (AzərTAC) əməkdaşlarına isə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda İnternet-medianın  praktiki əsasları, saytların yaradılması və idarə edilməsi üzrə təcrübə keçilmişdir.
www.science.az həm də informasiya-sorğu sistemidir
Portal AMEA-nın bütün struktur bölmələri, həqiqi və müxbir üzvləri, institut və təşkilatlarında çalışan elmlər və fəlsəfə doktorları haqqında informasiya mənbəyidir. Azərbaycanın nüfuzlu alimlərinin həyat və fəaliyyətinə, elm sahəsində əldə etdikləri nailiyyətlərə dair bütün məlumatları bu portaldan əldə etmək olar.
2014-cü ildə portala 1216407 müraciət qeydə alınmışdır
2004-2014-cü illər ərzində www.science.gov.az portalının “Xəbərlər” bölməsinin statistikası aparılmış və məlum olmuşdur ki, 2014-cü ildə portalda 1379 xəbər yer almışdır. 2005-ci ildə science.az-a müraciətlərin sayı 260120 idisə, 2014-cü ildə bu rəqəm 1216407 olmuşdur. Portala ölkəmizdən sonra ən çox Türkiyə, Rusiya, ABŞ və Almaniyadan olan istifadəçilər daxil olmuşlar.
www.science.az multimedia qalereyasıdır
science.gov.az-ın fotoqalereyasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası tərəfindən keçirilən  konfrans, seminar, görüş və digər tədbirlərdən çəkilən minlərlə fotoşəkillər öz əksini tapmışdır ki, bu materialları Azərbaycan elminin tarixi salnaməsi hesab etmək olar. 2004-2014-cü illər ərzində müxtəlif tədbirlərdən əldə olunan fotomaterialların sayı 54 866-dan çoxdur.
20 yaşınız mübarək!
Məlumat üçün bildirək ki, 2003-cü ildən bəri istismarı AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda həyata keçirilən science.az portalı 2014-cü ildə AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin strukturuna daxil edilmişdir.
Azərbaycanda İnternet-medianın qaranquşu hesab edilən science.gov.az bu gün də öz işini uğurla davam etdirir. Ölkənin elmi ictimai həyatının dəqiq, dolğun və obyektiv şəkildə işıqlandırılması yönündə mühüm rol oynayaraq, ölkədə fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssislərin elmi nailiyyətlərinin dünya informasiya fəzasında tanınmasına geniş imkanlar yaradır. AMEA və bütövlükdə respublika elmi ictimai mühitində, o cümlədən dünya elm məkanında baş verən yeniliklər portalın əməkdaşları tərəfindən operativ əldə edilərək ölkə ictimaiyyətinə çatdırılır. Burada əksini tapan məlumatlar  daim yenilənir, təkmilləşdirilir və genişləndirilir. İnformasiya kommunikasiya texnologiyalarının sürətli inkişafı şəraitində Azərbaycan elminin informasiya təminatında mühüm rol oynayan portal Azərbaycan, rus və ingilis dillərində fəaliyyət göstərir. Hazırda www.science.az-ın əməkdaşları tərəfindən portalın Facebook və Twitter səhifəsi idarə olunur. Portalda yerləşdirilən mühüm məlumatlar sosial şəbəkələrdə də operativ olaraq işıqlandırılır.
Bu illər ərzində göstərdiyi uğurlu və səmərəli fəaliyyətinə, Azərbaycanın elminin işıqlandırılması istiqamətindəki əvəzsiz xidmətlərinə görə science.gov.az kollektivini ürəkdən təbrik edir, portalın əməkdaşlarına gələcək fəaliyyətlərində yeni-yeni nailiyyətlər, yaradıcılıq uğurları arzu edirik! 20 yaşınız mübarək!

Internet media is one of the most advanced areas in the press.
Today, internet and information technology plays a significant role in development of society, formation of public opinion. It is the result of innovations in information society that have been achieved important succeses in the development of the modern press. We can confidently say that the Internet is one of the most advanced in the press of Azerbaijan. In our country, dozens of web sites, portals, Internet TV are functioning. If we glance at the history of this field, the first web-portal science.gov.az was created under the name of www.ab.az in 1995. For the first time Internet access was realized supervised by acad. Ali Abbasov, Minister of Communications and High Technologies at the Institute of Information Technology in 1991.
Science.gov.az the official portal of the Azerbaijan National Academy of Sciences, which aims the delivering relevant information about the Academy, its diversified operations to Azerbaijan and whole world community, as well as providing links of employees of the academy with the international scientific information space. In addition, official documents of the AR President in the field of science and education, official documents of the Presidium of ANAS, periodicals of ANAS are being posted in the portal as well. The portal is a reliable source of information on the scientific events of ANAS (conferences, symposia, forums, etc.), scientists’ academic achievements, as well as scientific innovations in the world.
Development phases of science.gov.az
If we look at the 20 years of portal we can see 2 development phases left behind. First phase covering 1995-2003 years, site was composed of static and unstructured pages, database did not exist.
Second development phase of the portal came across 2003-2015 years. Note that Presidium of ANAS made decision "On the establishment of www.science.az portal" dated September 26, 2001 and this task was entrusted to the Institute of Information Technology. After that, lack of exact structure and design of the site, unsystematic data charging, and finally emerging of new technologies have made it necessary to re-formation of the web-portal. At this stage, photo gallery of the site design and structure was created, news elaborated based on database. Meanwhile, posting of animated pictures, constantly updating of the pages and development of a new concept has been implemented in the site.
The portal has entered a new phase in the current year, which accompanied by significant changes. Recently carried out reforms and restructuring in ANAS, developing a new corporate identity for ANAS and emergence of new technologies revealed the need for the reconstruction of the web-portal. Pursuant to the necessity, “Action Plan on the Informatization of the ANAS Presidium” dated July 3, 2013 approved by the Presidium has intended development of new version of the www.science.az, besides other issues. With the goal to ensure the execution of the decision, developed a new version of the portal by the specialists of the Institute of Information Technology by applying latest technologies. The new version has a huge database covering complete and accurate information about the structure and activity of scientific institutes and other organizations of ANAS Presidium Administration, Azerbaijan National Academy of Sciences, former presidents, emeritus, active and corresponding members of ANAS, key directions of scientific activities of the doctors and doctors of philosophy working in the academic institutions and other organizations of ANAS, academic achievements, academic-educational activities, key scientific works as well as powerful searching capabilities. Reflecting the reforms and and structural changes of ANAS in the portal, video and Internet television, creation of "ElmTV", including the usage of latest technologies are key indexes of the site at state-of-the-art.
“ElmTv” is a vital video source
"ElmTv" is the first Internet TV with the aim of popularizing science in the science.gov.az portal. This video source which reflects the activity of ANAS institutes and organizations carries out live broadcasts of vital events. In addition to the broadcasting the scientific achievements, scientific innovations in the world, news, special reports, commercials, interviews etc. are manifested on "ElmTv".
www.science.az portal as a training base
Over the years www.science.az portal has operated as a training base. Students from various high schools of the country, dozens of journalists, web designer and web-programmers had probated here. Thus, students of the journalism department of Baku State University held probation and gained working experience at science.gov.az web-portal which was training school for journalism. In the practice courses of the institute for students of the same department were participated 300 students. Meanwhile, should be noted that media specialists at the country's many celebrate sites are the alumni science.gov.az. Azerbaijan State Telegraph Agency (AzerTAc) employees were probated practical basis of online media, creation and management of the sites at the Institute of Information Technology.
www.science.az also as an information-inquiry system
The portal is a database of academicians and corresponding members, doctors and PhDs working in the institutes and organizations of ANAS. You can obtain all data about life and activity of influential scientists, their achievements in the field of science at this portal.
Portal has been registered 1216407 requests in 2014
During the years of 2004-2014 statistics of www.science.gov.az portal "News" section was carried out 1379 news were posted in the portal in 2014. If in 2015, number of requests to a site was 260120 while in 2014 it reached 1216407. After our country, Turkey, Russia, the U.S .and Germany was included in the users.
www.science.az is a multimedia gallery
Photo gallery of science.gov.az embraces photos shot in the conferences, seminars, meetings and other events of Azerbaijan National Academy of Sciences that can be estimated as chronicle of the history of the science. During the years 2004-2014, the number of photo materials from a variety of events exceeds 54 866.
Happy 20th birthday!
Note that, has been commissioned by Institute of Information Technology since 2003, science.gov.az portal has been included the ANAS Presidium Administration, Department of Public Relations and the popularization of science.
Being the messenger of Internet-media in Azerbaijan science.gov.az successfully continues its work today. Playing an important role in highlighting country's social-scientific life in an accurate , comprehensive and objective way, leads to great opportunities for promoting scientific achievements of scientists and experts to the world community. Innovations in ANAS, in the scientific community of the country, as well as the in the world of science are delivered promptly by the staff of portal to the public access. The information contained herein is constantly updated, improved and expanded. Providing vital role in information space of Azerbaijan under the condition of rapid development of information and communication technologies the portal functions in three –Azerbaijani, Russian and English languages. Currently Facebook and Twitter pages of www.science.az are managed by associates of the portal. Important information that posted on the portal timely highlights on social networks.
We congratulate the science.gov.az staff for their merits in successful and cost-effective performance, contribution for elucidating of Azerbaijan science, and wish them new achievements and success! Happy 20th birthday!