Kimya Elmləri Bölməsi 2021-ci ildəki fəaliyyətinə dair hesabat verib
Aprelin 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağında Kimya Elmləri Bölməsinin (KEB) 2021-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat dinlənilib.
Hesabatı təqdim edən AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin Elmi şurasının sədri, akademik Dilqəm Tağıyev bildirib ki, ötən il “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı”, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinin bərpası və dayanıqlı inkişafı Dövlət Proqramının Tədbirlər Planı” və AMEA-nın Rəyasət Heyətinin 12 yanvar 2021-ci il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə dair elmi-tədqiqat işləri ilə bağlı AMEA-nın vəzifələri haqqında Tədbirlər Planı”ndan irəli gələrək müvafiq tapşırıqlar yerinə yetirilib.
Akademik diqqətə çatdırıb ki, 2021-ci ildə bölmənin institutlarında 12 problemi əhatə edən 42 mövzu və 118 iş üzrə tədqiqatlar aparılıb, 18 mühüm elmi nəticə əldə edilib.
O vurğulayıb ki, hesabat ilində vakuum qazoylunun hidrokrekinqi üçün modifikasiya olunmuş təbii alümosilikat katalizatorunun üstünlükləri göstərilib, kimya mühəndisliyi sahəsində qeyri-nyuton neftlərinin məsaməli mühitlərdə hidravlik diffuziya əmsallarının qiymətləndirilməsi üçün yeni ifadələr və filtrasiya tənlikləri alınıb, gələcəkdə potensial dərman maddəsi ola biləcək yeni üzvi birləşmələr sintez edilib, həmçinin mikroelektronika üçün yüksək litoqrafik xüsusiyyətlərə, fotohəssaslığa, optiki şəffaflığa malik tsiklopropan tərkibli polimerlər sintez olunub.
Bölmə institutları tərəfindən tətbiq üçün 2021-ci ildə 4 yeni nəticənin alındığını, 8 işin tətbiqinin davam etdirildiyini deyən natiq “Qarabağ-4” bitki boy stimullaşdırıcısının, “Baku Steel Company” QSC-də valların işlək hissəsinin davamlılığını artırmaq üçün yeni tərkibli ağ çuğunun, yerli xammal əsasında hazırlanmış üzvi-mineral gübrənin tətbiq olunduğunu, Təcrübə Sənaye Zavodunda 500 ton məhsul, o cümlədən 240 ton plastik sürtkülərin, eləcə də INKOR MMC-də 1700 ton “Kaspi” və “Kaspi X” ingibitorlarının, Xəzər deemulqatorunun, Bakı ərphəlledicisinin, “AzofosK” gübrəsinin, “V-2” qatqısının, Aşqar EİB-də 3000 ton depressatorun istehsal edilərək sifarişçilərə verildiyini söyləyib.
Bölmə alimlərinin elmi göstəricilərini təqdim edən akademik 2021-ci ildə 22 monoqrafiya, kitab və dərsliyin (2-si xaricdə), 841 məqalə və tezisin (474-ü xaricdə) çap olunduğunu, 259 məqalənin “Web of Science” bazalarında indeksləşən jurnallarda, o cümlədən 65 məqalənin “Clarivate Analytics” bazasının ən nüfuzlu Q1-Q4 qruplarına daxil olan jurnallarda işıq üzü gördüyünü diqqətə çatdırıb. Həmçinin 40 patentin (2-si xarici olmaqla) alındığını, 32 iddia sənədinin AR Əqli Mülkiyyət Agentliyinə təqdim edildiyini vurğulayıb.
Bundan əlavə, kadr hazırlığı, qrantlar, beynəlxalq əlaqələr, bölmədə işıq üzü görən jurnallar, maddi-texniki təchizat və maliyyələşmə haqqında məlumatı Ümumi yığıncaq iştirakçılarına təqdim edib.
Akademik Dilqəm Tağıyev bir sıra təkliflərini də səsləndirib. Bildirib ki, dövlətin elm siyasətini icra edən ali dövlət qurumu kimi AMEA-nın statusu yüksəldilməlidir. Onun sözlərinə görə, real təsirə və maliyyə imkanına malik, bilavasitə dövlət başçısının tabeliyində yaradılması məqsədəuyğun olan Ali Elm Şurası islahatlara rəhbərliyi, nəzarəti  və məqsədli maliyyə dəstəyini təmin edə bilər.
“Elmə münasibət inkişaf etmiş ölkələrdə olduğu kimi praqmatik olmalıdır. Elmin gəlir gətirməsi üçün ona dövlət sifarişləri, elm-istehsalat simbiozları və xüsusi fondlar vasitəsilə sərmayə qoyulmalıdır. Laboratoriya nəticələri avtomatik olaraq inqilabi texnologiyalara çevrilmir. Bunun üçün maliyyə, səbr və vaxt tələb olunur. Elmi nəticələrin maliyyələşməsinə və tətbiqinə isə özəl sektor və biznes maraq göstərmir, hərçənd ki, ÜDM-un 80%-dən çoxu onların payına düşür. Müasir istiqamətlər üzrə gənc və perspektivli fəlsəfə doktorlarında stimul yaratmaq üçün AMEA-da adlı tədqiqat  təqaüdləri proqramının təsis edilməsinə ehtiyac var. Elmlər doktoru dərəcəsinin nüfuzlu jurnallardakı məqalə və əsərlər külliyatına görə müdafiə prosedurunu keçmədən (xüsusən, təbiət elmləri və texnologiyalar sahəsində) verilməsi cavan fəlsəfə doktorlarının tədqiqatları davam etdirməsinə marağı və həvəsi artırar. AMEA əməkdaşlarının əmək pensiyalarının artırılması və optimal yaş həddinin tətbiq edilməsilə gənc elmi kadrların sayının artırılmasına köməklik edər”, - deyə akademik Dilqəm Tağıyev diqqətə çatdırıb.
Natiq çıxışının sonunda bildirib ki, elm insan fəaliyyətinin xüsusi formasıdır və buna görə də elmə və elm adamlarına münasibət də xüsusi olmalıdır.

Division of Chemical Sciences reports on its activity in 2021
On April 27, at the general meeting of the Azerbaijan National Academy of Sciences, a report on the scientific and scientific-organizational activities of the Division of Chemical Sciences (DCS) for 2021 was heard.
Presenting the report, vice-president of ANAS, chairman of the Scientific Council of the division, academician Dilgam Tagiyev noted that last year the “Action plan to ensure the efficient use of water resources for 2020-2022”, the relevant instructions arising from the “Action plan of the state program for the restoration and sustainable development of the liberated territories of the Republic of Azerbaijan” and “Action plan on the tasks of ANAS in connection with research work on the liberated territories of Azerbaijan”, approved by the resolution of the Presidium of ANAS dated January 12, 2021.
Academician brought to the attention that in 2021, the institutes of the division carried out 12 research on 42 topics and 118 cases covering 18 problems and achieved important scientific results.
He stressed that in the reporting year, the advantages of modified natural alumosilicate catalyst for hydrocracking of vacuum gasoil were demonstrated, new expressions and filtration equations were obtained for the assessment of hydraulic diffusion coefficients of non-newtonian oils in porous environments in the field of chemical engineering, new organic compounds were synthesized, as well as cyclopropane-containing polymers with high lithographic characteristics, photo-sensitivity, optical transparency have been synthesized.
Noting that in 2021 4 new results were obtained, 8 works were continued for implementation by the division institutes, the speaker said that “Karabakh-4” plant height stimulator, “Baku Steel Company” CJSC has introduced a new composition of white beet, organic-mineral fertilizer prepared on the basis of local raw materials in order to increase the continuity of the working part of the shafts, 500 tons of products, including 240 tons of plastic lubricants, as well 1700 tons of “Kaspi” and “Kaspi X” demulgator, Baku author, “AzofosK” fertilizer, “V-2” admixture, 3000 tons of depressants were produced and given to customers at “Ashgar” Scientific-production association, he said.
In 2021, 22 monographs, books and textbooks (2 abroad), 841 articles and theses (474 abroad) were published, 259 articles were published in journals indexed in “Web of Science” databases, including 65 articles in journals included in the most influential Q1-Q4 groups of “Clarivate Analytics” database. He also noted that 40 patents (2 of which are foreign) were received and 32 claim documents were submitted to the Intellectual Property Agency of AR.
In addition, he presented information on staff training, grants, international relations, magazines published in the section, logistics and financing to the participants of the General meeting.
Academic Dilgam Tagiyev also voiced a number of proposals. He said that the status of ANAS should be increased as a higher state institution implementing the state science policy. According to him, the Supreme Council of Science, which has a real effect and financial capacity and is advisable to establish directly under the head of state, can provide management, control and targeted financial support for reforms.
“The attitude to science should be as pragmatic as in developed countries. In order for science to generate income, it must be invested in it through state orders, symbiosis of science and production and special funds. Laboratory results do not automatically translate into revolutionary technologies. The private sector and business are not interested in financing and applying scientific results, although their share is more than 80 percent of GDP. There is a need to establish a research fellowship program at ANAS to create incentives for young and promising PhDs in modern areas. Awarding of the degree of Doctor of Sciences without passing the defense procedure (especially in the field of natural sciences and technology) for the merits of articles and works in prestigious journals increases the enthusiasm and interest of young doctors of philosophy in the continuation of their research. It will help to increase the number of young scientific personnel by increasing labor pensions of employees of ANAS and applying the optimal age limit”, - academician Dilgam Tagiyev brought to the attention.
At the end of his speech, the speaker said that science is a special form of human activity and therefore, the attitude to science and scientists should be special.
After listening to the report, speeches were made around the report, corresponding instructions were given to scientific institutions and organizations of the division by the decision of the general meeting of ANAS.