Kimya Elmləri Bölməsi 2021-ci ildəki fəaliyyətinə dair hesabat verib
Aprelin 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağında Kimya Elmləri Bölməsinin (KEB) 2021-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat dinlənilib.
Hesabatı təqdim edən AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin Elmi şurasının sədri, akademik Dilqəm Tağıyev bildirib ki, ötən il “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı”, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinin bərpası və dayanıqlı inkişafı Dövlət Proqramının Tədbirlər Planı” və AMEA-nın Rəyasət Heyətinin 12 yanvar 2021-ci il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə dair elmi-tədqiqat işləri ilə bağlı AMEA-nın vəzifələri haqqında Tədbirlər Planı”ndan irəli gələrək müvafiq tapşırıqlar yerinə yetirilib.
Akademik diqqətə çatdırıb ki, 2021-ci ildə bölmənin institutlarında 12 problemi əhatə edən 42 mövzu və 118 iş üzrə tədqiqatlar aparılıb, 18 mühüm elmi nəticə əldə edilib.
O vurğulayıb ki, hesabat ilində vakuum qazoylunun hidrokrekinqi üçün modifikasiya olunmuş təbii alümosilikat katalizatorunun üstünlükləri göstərilib, kimya mühəndisliyi sahəsində qeyri-nyuton neftlərinin məsaməli mühitlərdə hidravlik diffuziya əmsallarının qiymətləndirilməsi üçün yeni ifadələr və filtrasiya tənlikləri alınıb, gələcəkdə potensial dərman maddəsi ola biləcək yeni üzvi birləşmələr sintez edilib, həmçinin mikroelektronika üçün yüksək litoqrafik xüsusiyyətlərə, fotohəssaslığa, optiki şəffaflığa malik tsiklopropan tərkibli polimerlər sintez olunub.
Bölmə institutları tərəfindən tətbiq üçün 2021-ci ildə 4 yeni nəticənin alındığını, 8 işin tətbiqinin davam etdirildiyini deyən natiq “Qarabağ-4” bitki boy stimullaşdırıcısının, “Baku Steel Company” QSC-də valların işlək hissəsinin davamlılığını artırmaq üçün yeni tərkibli ağ çuğunun, yerli xammal əsasında hazırlanmış üzvi-mineral gübrənin tətbiq olunduğunu, Təcrübə Sənaye Zavodunda 500 ton məhsul, o cümlədən 240 ton plastik sürtkülərin, eləcə də INKOR MMC-də 1700 ton “Kaspi” və “Kaspi X” ingibitorlarının, Xəzər deemulqatorunun, Bakı ərphəlledicisinin, “AzofosK” gübrəsinin, “V-2” qatqısının, Aşqar EİB-də 3000 ton depressatorun istehsal edilərək sifarişçilərə verildiyini söyləyib.
Bölmə alimlərinin elmi göstəricilərini təqdim edən akademik 2021-ci ildə 22 monoqrafiya, kitab və dərsliyin (2-si xaricdə), 841 məqalə və tezisin (474-ü xaricdə) çap olunduğunu, 259 məqalənin “Web of Science” bazalarında indeksləşən jurnallarda, o cümlədən 65 məqalənin “Clarivate Analytics” bazasının ən nüfuzlu Q1-Q4 qruplarına daxil olan jurnallarda işıq üzü gördüyünü diqqətə çatdırıb. Həmçinin 40 patentin (2-si xarici olmaqla) alındığını, 32 iddia sənədinin AR Əqli Mülkiyyət Agentliyinə təqdim edildiyini vurğulayıb.
Bundan əlavə, kadr hazırlığı, qrantlar, beynəlxalq əlaqələr, bölmədə işıq üzü görən jurnallar, maddi-texniki təchizat və maliyyələşmə haqqında məlumatı Ümumi yığıncaq iştirakçılarına təqdim edib.
Akademik Dilqəm Tağıyev bir sıra təkliflərini də səsləndirib. Bildirib ki, dövlətin elm siyasətini icra edən ali dövlət qurumu kimi AMEA-nın statusu yüksəldilməlidir. Onun sözlərinə görə, real təsirə və maliyyə imkanına malik, bilavasitə dövlət başçısının tabeliyində yaradılması məqsədəuyğun olan Ali Elm Şurası islahatlara rəhbərliyi, nəzarəti  və məqsədli maliyyə dəstəyini təmin edə bilər.
“Elmə münasibət inkişaf etmiş ölkələrdə olduğu kimi praqmatik olmalıdır. Elmin gəlir gətirməsi üçün ona dövlət sifarişləri, elm-istehsalat simbiozları və xüsusi fondlar vasitəsilə sərmayə qoyulmalıdır. Laboratoriya nəticələri avtomatik olaraq inqilabi texnologiyalara çevrilmir. Bunun üçün maliyyə, səbr və vaxt tələb olunur. Elmi nəticələrin maliyyələşməsinə və tətbiqinə isə özəl sektor və biznes maraq göstərmir, hərçənd ki, ÜDM-un 80%-dən çoxu onların payına düşür. Müasir istiqamətlər üzrə gənc və perspektivli fəlsəfə doktorlarında stimul yaratmaq üçün AMEA-da adlı tədqiqat  təqaüdləri proqramının təsis edilməsinə ehtiyac var. Elmlər doktoru dərəcəsinin nüfuzlu jurnallardakı məqalə və əsərlər külliyatına görə müdafiə prosedurunu keçmədən (xüsusən, təbiət elmləri və texnologiyalar sahəsində) verilməsi cavan fəlsəfə doktorlarının tədqiqatları davam etdirməsinə marağı və həvəsi artırar. AMEA əməkdaşlarının əmək pensiyalarının artırılması və optimal yaş həddinin tətbiq edilməsilə gənc elmi kadrların sayının artırılmasına köməklik edər”, - deyə akademik Dilqəm Tağıyev diqqətə çatdırıb.
Natiq çıxışının sonunda bildirib ki, elm insan fəaliyyətinin xüsusi formasıdır və buna görə də elmə və elm adamlarına münasibət də xüsusi olmalıdır.

Отделение химических наук представило отчет о своей деятельности в 2021 году
На Общем собрании Национальной академии наук Азербайджана, которое состоялось 27 апреля, был заслушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения химических наук (ОХН) в 2021 году.
Представляя отчет, вице-президент НАНА, председатель Ученого совета отделения, академик Дильгам Тагиев сообщил, что в прошлом году были выполнены соответствующие поручения, которые нашли свое отражение в «Плане мероприятий по обеспечению рационального использования водных ресурсов на 2020-2022 годы», Плане мероприятий «Государственной программы по восстановлению и устойчивому развитию освобожденных от оккупации территорий Азербайджана» и утвержденном на заседании Президиума НАНА 12 января 2021 года «Плане мероприятий по выполнению задач НАНА в связи с проведением научно-исследовательских работ на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана».
Академик отметил, что в 2021 году в институтах отделения велись исследования, охватывающие 12 проблем, 42 темы, 118 работ, получены 18 важных научных результатов.
Вице-президент НАНА подчеркнул, что в отчетном году были выявлены преимущества естественного алюмосиликатного катализатора, модифицированного для гидрокрекинга вакуумного газойля, в области химической инженерии были получены новые выражения и уровни фильтрации для оценивания гидравлических диффузионных критериев в пористой среде неньютоновских нефтей, синтезированы новые органические соединения, которые могут стать в будущем потенциальными лекарственными препаратами, а также для микроэлектроники были синтезированы циклопропансодержащие полимеры, обладающие высокими литографическими свойствами, фоточувствительностью и оптической прозрачностью.
Сказав, что для практического применения институтами отделения были получены 4 новых результата и продолжено применение результатов 8-ми работ, оратор сообщил, что был применен стимулятор роста растений «Карабах-4», для повышения прочности рабочей части валов в ЗАО «Baku Steel Company» был применен белый чугун, состав которого был обновлен, также практическое применение нашло удобрение, изготовленное на основе местного сырья, в Опытно-промышленном заводе были изготовлены и сданы заказчикам 500 тон продукции, в том числе 240 тон пластичных смазок, в ООО «INKOR» – 1700 тон ингибиторов «Каспий» и «Каспий Х», деэмульгатора «Хазар», устранителя налета «Баку», удобрения «АзофосК», добавки «V-2»,  в Научно-производственном объединении «Ашгар» – 3000 тон депрессатора.
Говоря о научных показателях ученых отделения, академик отметил, что  в 2021 году были изданы 22 монографии, книги и учебника (2 – за рубежом), 841 статья и тезис (474 – за рубежом), 259 статей увидели свет в журналах, индексируемых в базах «Web of Science», в том числе 65 – в журналах, которые входят в престижные группы Q1-Q4 базы «Clarivate Analytics». Также ученый подчеркнул, что были получены 40 патентов (2 – за рубежом), в Агентство интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики поданы 32 заявления на получение патента.
Помимо этого, вице-президент НАНА рассказал о подготовке кадров, грантах, международных связях, изданных в отделении журналах, материально-техническом оснащении и финансировании.
Академик Дильгам Тагиев также выдвинул ряд предложений. Ученый подчеркнул, что необходимо повысить статус НАНА, которая является высшей государственной структурой, осуществляющей научную политику государства. По его словам, следует создать Высший научный совет, обладающий реальным влиянием и финансовыми возможностями и подчиняющийся непосредственно главе государства. Созданный совет сможет руководить проведением реформ, осуществлять контроль и целенаправленную финансовую поддержку.
Академик Дильгам Тагиев отметил: «Отношение к науке должно стать таким же прагматичным, как в развитых странах. Чтобы наука приносила доход, в нее должны вкладываться инвестиции посредством государственных заказов, симбиозов науки и производства и специальных фондов. Результаты лабораторных исследований не превращаются в революционные технологии автоматически. Для этого требуются финансовые вложения, терпение и время. Несмотря на то, что более 80% ВВП приходится на их долю, частный сектор и бизнес не проявляют заинтересованности в финансировании и применении результатов научных исследований. Для стимулирования молодых и перспективных докторов философии, занятых в современных отраслях науки, необходимо учредить в НАНА именные стипендиальные программы. Предоставление ученой степени доктора наук за статьи и научные труды в престижных журналах без прохождения процедуры защиты (особенно, в области естественных и технических наук) повысит интерес и желание молодых докторов философии продолжать свои научные изыскания. Повышение трудовых пенсий сотрудников НАНА и установление оптимального возрастного ценза будет способствовать росту численности молодых научных кадров».
В заключение своего выступления оратор отметил, что наука является особой формой человеческой деятельности, поэтому и отношение к науке и ученым должно быть особым.