Yer Elmləri Bölməsinin 2021-ci ildəki fəaliyyətinə dair hesabat dinlənilib
Aprelin 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağında Yer Elmləri Bölməsinin (YEB) 2021-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat dinlənilib.
Hesabatı təqdim edən bölmənin Elmi şurasının sədr müavini, akademik Fəxrəddin Qədirov bildirib ki, ötən il Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərman və sərəncamları  ilə təsdiq olunmuş “Azərbaycan Respublikasında peyk vasitəsilə Yerin məsafədən müşahidəsi xidmətlərinin inkişafına dair 2019-2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı”, “Yerin təkinin geoloji öyrənilməsinə və mineral xammal bazasından səmərəli istifadəyə dair 2020-2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı”, “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı” və “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasından irəli gələrək tədqiqatlar aparılıb və bir sıra mühüm nəticələr alınıb.
Məruzəçi qeyd edib ki, 2021-ci ildə bölmədə 14 problemi əhatə edən 48 mövzu, 53 elmi-tədqiqat işi, 21 mərhələ üzrə yerinə yetirilib, 8 mövzu, 14 iş və 21 mərhələ isə başa çatdırılıb. Akademik Fəxrəddin Qədirovun sözlərinə görə, Yer Elmləri Bölməsinin elmi müəssisələrində 12 mühüm nəticə, bölməyə daxil olmayan elmi tədqiqat, təhsil və sahə müəssisələrində isə 1 mühüm nəticə alınıb. Təqdirəlayiq haldır ki, bu tədqiqatlar nəticəsində AMEA geofizika sahəsində 24 Şərqi Avropa ölkəsi arasında 5 pillə irəliləyərək 7-ci  yerə yüksəlib.
Elmi göstəricilər haqqında bəhs edən akademik vurğulayıb ki, hesabat ilində bölmə üzrə 9 kitab, 10 monoqrafiya və 23 dərs vəsaiti, həmçinin 217 məqalə (75-i xaricdə), 100 tezis (32-si xaricdə) çap edilib.  Bölmə  üzrə nəşr edilən 75 məqalədən 46-sı “Web of Science” bazasına daxil edilən impakt faktorlu jurnallarda işıq üzü görüb.
Yerli və beynəlxalq qrantlara əsasən həyata keçirilən tədbirlərdən danışan akademik Fəxrəddin Qədirov Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, ARDNŞ-nin Elm Fondu, İtaliyanın Milli Tədqiqatlar Şurası, Rusiya Fundamental Tədqiqatlar Fondu, Ukrayna Elm və Texnologiya Mərkəzi və digər qurumların maliyyə dəstəyilə görülən işlərdən ətraflı bəhs edib.
Məruzəçi hesabat ilində Qarabağ və Zəngəzur iqtisadi rayonlarının su ehtiyatlarından səmərəli istifadə, Azərbaycanda karbon dioksidin tutulması və istifadəsi, həmçinin qlobal iqlim dəyişikliklərinin ətraf mühitə təsiri və s. istiqamətlərdə araşdırmaların aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Sonra akademik Fəxrəddin Qədirov YEB üzrə aparılan elmi-tədqiqat işlərinin prioritet istiqamətlərinə toxunub. Bildirib ki, bölməyə daxil olan müəssisələrdə ölkənin müdafiə qüdrətinin artırılması, neft və qazın geologiyası və geokimyasının fundamental problemləri, neft-qaz yataqlarının işlənilməsi, palçıq vulkanizmi, Yerin geofiziki sahələri və təbiəti, müasir geodinamika və seysmologiya, filiz və qeyri-filiz faydalı qazıntı yataqlarının yeni innovativ üsullarla təhlili, alternativ enerji mənbələri, Xəzər dənizi ekosisteminin kompleks tədqiqi, iqlim dəyişmələri və Qarabağ ərazisində geodinamik və seysmik şəbəkənin təşkili və ümümdünya sistemlərinə daxil edilməsi, Qarabağ ərazisinin toponimi: oykonim, оrоnim və hidronimlərin öyrənilməsi, su balansı və su ehtiyatlarının tədqiqi, demoqrafiya və digər mühüm istiqamətlər üzrə kompleks tədqiqatlar aparılır. Sosial istiqamətdə də mühüm işlərin aparıldığını, 44 günlük Vətən müharibəsi iştirakçısı qazilər və iştirakçılar ilə görüşlərin keçirildiyini, yardım göstərildiyini və onların işlə təmin edilməsi istiqamətində addımların atıldığını qeyd edib.
Daha sonra natiq elektron elmin vəziyyəti, elmin maddi-texniki bazasının yeniləndirilməsi və informasiya təminatı sisteminin təkmilləşdirilməsi, elmi tədqiqat ekspedisiyaları, elm və təhsilin inteqrasiyası, beynəlxalq əlaqələr və laboratoriyalar, konfranslar, seminar və yubileylər, təltiflər və kadr hazırlığı haqqında ətraflı bəhs edib. Akademik dünya elminə inteqrasiya üçün müasir tədqiqatların aparılmasına imkan verən geofiziki cihazlarla təchiz edilmiş pilotsuz uçuş aparatlarından və kosmik məlumatlardan geniş istifadə olunmasının zəruriliyini qeyd edib.

Заслушан отчет о деятельности Отделения наук о Земле в 2021 году
На Общем собрании Национальной академии наук Азербайджана, которое состоялось 27 апреля, был заслушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения наук о Земле (ОНЗ) в 2021 году.
Представляя отчет, заместитель председателя Ученого совета отделения, академик Фахраддин Гадиров сообщил, что в прошлом году в ОНЗ велись исследования, нацеленные на реализацию мероприятий, предусмотренных в утвержденных указами и распоряжениями Президента Азербайджанской Республики «Государственной программе по развитию услуг дистанционного наблюдения за поверхностью Земли посредством спутника в Азербайджанской Республике на 2019-2022 годы», «Государственной программе по геологическому изучению недр Земли и эффективному использованию минерально-сырьевой базы на 2020-2024 годы», «Плане мероприятий по обеспечению рационального использования водных ресурсов на 2020-2022 годы», а также «Программе развития НАНА на 2020-2025 годы», были получены важные результаты.
Докладчик отметил, что в 2021 году в отделении велись научно-исследовательские работы, охватывающие 14 проблем, 48 тем, 53 работы и 21 этап, завершены 8 тем, 14 работ и 21 этап. По словам академика Фахраддина Гадирова, в научных учреждениях Отделения наук о Земле были получены 12 важных результатов, а в научно-исследовательских, образовательных и отраслевых учреждениях вне отделения – 1 важный результат. В результате этих исследований в области геофизики НАНА поднялась среди 24-х стран Восточной Европы на 5 ступеней и заняла 7-е место.
Рассказав о научных показателях, академик подчеркнул, что в отчетный период по отделению были изданы 9 книг, 10 монографий и 23 учебных пособия, а также 217 статей (75 – за рубежом), 100 тезисов (32 – за рубежом). Из опубликованных 75-ти статей 46 увидели свет в журналах с импакт-фактором, включенных в базу «Web of Science».
Говоря о мероприятиях, реализованных в рамках республиканских и международных грантов, академик Фахраддин Гадиров подробно рассказал о работах, которые были выполнены при финансовой поддержке Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, Научного фонда ГНКАР, Национального исследовательского совета Италии, Российского фонда фундаментальных исследований, Украинского научно-технологического центра и других структур.
Докладчик сообщил, что в отчетном году велись исследования, охватывающие такие вопросы, как рациональное использование водных ресурсов Карабахского и Зангезурского экономических районов, влияние глобальных климатических изменений на окружающую среду и т.д.
Затем академик Фахраддин Гадиров рассказал о приоритетных направлениях научно-исследовательских работ, которые ведутся в ОНЗ. Ученый отметил, что в научных учреждениях отделения реализуются комплексные мероприятия, нацеленные на повышение оборонной мощи страны, изучение фундаментальных проблем геологии и геохимии нефти и газа, грязевого вулканизма, разработку месторождений нефти и газа, геофизическое исследование различных участков, решение вопросов современной геодинамики и сейсмологии, анализ месторождений рудных и нерудных полезных ископаемых инновационными методами, изучение альтернативных источников энергии, исследование экосистемы Каспийского моря, изменений климата, организацию геодинамической и сейсмической сети на территории Карабаха и ее включение во всемирные системы, изучение топонимов Карабахского региона – ойконимов, оронимов и гидронимов, исследование водного баланса и водных ресурсов, вопросов демографии и т.д. Также академик добавил, что ведутся важные работы и в социальной сфере, проводятся встречи с гази и участниками 44-дневной Отечественной войны, им оказывается посильная помощь, а также реализуются мероприятия по обеспечению их работой.
Далее оратор подробно рассказал о состоянии электронной науки, обновлении материально-технической базы науки и совершенствовании системы информационного обеспечения, научно-исследовательских экспедициях, интеграции науки и образования, международных связях и лабораториях, конференциях, семинарах и юбилеях, наградах и подготовке кадров. Академик подчеркнул, что для интеграции в мировую науку необходимо широко применять оснащенные геофизическими приборами беспилотные летательные аппараты, которые позволяют проводить исследования, отвечающие требованиям современной науки, а также расширить использование космических данных.