Yer Elmləri Bölməsinin 2021-ci ildəki fəaliyyətinə dair hesabat dinlənilib
Aprelin 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağında Yer Elmləri Bölməsinin (YEB) 2021-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat dinlənilib.
Hesabatı təqdim edən bölmənin Elmi şurasının sədr müavini, akademik Fəxrəddin Qədirov bildirib ki, ötən il Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərman və sərəncamları  ilə təsdiq olunmuş “Azərbaycan Respublikasında peyk vasitəsilə Yerin məsafədən müşahidəsi xidmətlərinin inkişafına dair 2019-2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı”, “Yerin təkinin geoloji öyrənilməsinə və mineral xammal bazasından səmərəli istifadəyə dair 2020-2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı”, “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı” və “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasından irəli gələrək tədqiqatlar aparılıb və bir sıra mühüm nəticələr alınıb.
Məruzəçi qeyd edib ki, 2021-ci ildə bölmədə 14 problemi əhatə edən 48 mövzu, 53 elmi-tədqiqat işi, 21 mərhələ üzrə yerinə yetirilib, 8 mövzu, 14 iş və 21 mərhələ isə başa çatdırılıb. Akademik Fəxrəddin Qədirovun sözlərinə görə, Yer Elmləri Bölməsinin elmi müəssisələrində 12 mühüm nəticə, bölməyə daxil olmayan elmi tədqiqat, təhsil və sahə müəssisələrində isə 1 mühüm nəticə alınıb. Təqdirəlayiq haldır ki, bu tədqiqatlar nəticəsində AMEA geofizika sahəsində 24 Şərqi Avropa ölkəsi arasında 5 pillə irəliləyərək 7-ci  yerə yüksəlib.
Elmi göstəricilər haqqında bəhs edən akademik vurğulayıb ki, hesabat ilində bölmə üzrə 9 kitab, 10 monoqrafiya və 23 dərs vəsaiti, həmçinin 217 məqalə (75-i xaricdə), 100 tezis (32-si xaricdə) çap edilib.  Bölmə  üzrə nəşr edilən 75 məqalədən 46-sı “Web of Science” bazasına daxil edilən impakt faktorlu jurnallarda işıq üzü görüb.
Yerli və beynəlxalq qrantlara əsasən həyata keçirilən tədbirlərdən danışan akademik Fəxrəddin Qədirov Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, ARDNŞ-nin Elm Fondu, İtaliyanın Milli Tədqiqatlar Şurası, Rusiya Fundamental Tədqiqatlar Fondu, Ukrayna Elm və Texnologiya Mərkəzi və digər qurumların maliyyə dəstəyilə görülən işlərdən ətraflı bəhs edib.
Məruzəçi hesabat ilində Qarabağ və Zəngəzur iqtisadi rayonlarının su ehtiyatlarından səmərəli istifadə, Azərbaycanda karbon dioksidin tutulması və istifadəsi, həmçinin qlobal iqlim dəyişikliklərinin ətraf mühitə təsiri və s. istiqamətlərdə araşdırmaların aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Sonra akademik Fəxrəddin Qədirov YEB üzrə aparılan elmi-tədqiqat işlərinin prioritet istiqamətlərinə toxunub. Bildirib ki, bölməyə daxil olan müəssisələrdə ölkənin müdafiə qüdrətinin artırılması, neft və qazın geologiyası və geokimyasının fundamental problemləri, neft-qaz yataqlarının işlənilməsi, palçıq vulkanizmi, Yerin geofiziki sahələri və təbiəti, müasir geodinamika və seysmologiya, filiz və qeyri-filiz faydalı qazıntı yataqlarının yeni innovativ üsullarla təhlili, alternativ enerji mənbələri, Xəzər dənizi ekosisteminin kompleks tədqiqi, iqlim dəyişmələri və Qarabağ ərazisində geodinamik və seysmik şəbəkənin təşkili və ümümdünya sistemlərinə daxil edilməsi, Qarabağ ərazisinin toponimi: oykonim, оrоnim və hidronimlərin öyrənilməsi, su balansı və su ehtiyatlarının tədqiqi, demoqrafiya və digər mühüm istiqamətlər üzrə kompleks tədqiqatlar aparılır. Sosial istiqamətdə də mühüm işlərin aparıldığını, 44 günlük Vətən müharibəsi iştirakçısı qazilər və iştirakçılar ilə görüşlərin keçirildiyini, yardım göstərildiyini və onların işlə təmin edilməsi istiqamətində addımların atıldığını qeyd edib.
Daha sonra natiq elektron elmin vəziyyəti, elmin maddi-texniki bazasının yeniləndirilməsi və informasiya təminatı sisteminin təkmilləşdirilməsi, elmi tədqiqat ekspedisiyaları, elm və təhsilin inteqrasiyası, beynəlxalq əlaqələr və laboratoriyalar, konfranslar, seminar və yubileylər, təltiflər və kadr hazırlığı haqqında ətraflı bəhs edib. Akademik dünya elminə inteqrasiya üçün müasir tədqiqatların aparılmasına imkan verən geofiziki cihazlarla təchiz edilmiş pilotsuz uçuş aparatlarından və kosmik məlumatlardan geniş istifadə olunmasının zəruriliyini qeyd edib.

A report on the activities of the Division of Earth Sciences in 2021 was heard
On April 27, at the General meeting of the Azerbaijan National Academy of Sciences, a report on scientific and scientific-organizational activities of the Division of Earth Sciences for 2021 was heard.
Presenting the report, Deputy Chairman of the Scientific Council of the Division, academician Fakhraddin Gadirov noted that approved last year by decrees and orders of the President of the Republic of Azerbaijan “State Program for the development of remote sensing services by satellite in the Republic of Azerbaijan for 2019-2022”, “State Program for the geological study of the Earth's interior and the rational use of mineral resources on 2020-2024”, based on the implementation of measures, studies have been carried out and a number of important results have been obtained as provided for in the ”Action plan to ensure the efficient use of water resources for 2020-2022” and the “ANAS development program for 2020-2025”.
The speaker noted that in 2021, the section covered 14 problems, 48 topics, 53 scientific-research works, 21 stages, 8 topics, 14 works and 21 stages were completed.
According to academician Fakhraddin Gadirov, 12 important results were obtained in scientific institutions of the Division of Earth Sciences and 1 important results in scientific research, educational and field institutions that are not included in the division. It is commendable that as a result of these studies, ANAS has reached the 24th place among the 5th Eastern European countries in the field of geophysics.
Speaking about scientific indicators, the academician stressed that in the reporting year 9 books, 10 monographs and 23 textbooks, as well as 217 articles (75 abroad), 100 theses (32 abroad) were published.  Of the 75 articles published in the section, 46 of them have been published in impact factor journals included in the database of “Web of Science”.
Speaking about the measures carried out according to local and international grants, academician Fakhraddin Gadirov spoke in detail about the work done with the financial support of the Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan, SOCAR Science Fund, National Research Council of Italy, Russian Foundation for Basic Research, Ukrainian Science and Technology Center and other institutions.
The speaker noted the effective use of water resources of Karabakh and Zangazur economic regions, the capture and use of carbon dioxide in Azerbaijan, as well as the impact of global climate changes on the environment, etc. he brought to the attention that studies are being carried out in the directions.
Then, academician Fakhraddin Gadirov touched upon the priorities of scientific-research work carried out on DES. He said that the enterprises included in the division are increasing the country's defense power, fundamental problems of oil and gas geology and geochemistry, development of oil and gas fields, mud volcanism, geophysical fields and nature of the Earth, modern geoynamics and seismology, analysis of ore and non-ore mineral deposits by new innovative methods, alternative energy sources, complex research of the Caspian, the study of oykonim, oronim and hydronyms, the study of water balance and water resources, demography and other important areas are carried out. He also noted that important work was carried out in the social direction, meetings were held with veterans and participants of the 44-day Patriotic War, assistance was provided and steps were taken to provide them with jobs.
Then, the speaker spoke about the state of e-science, updating the material and technical base of science and improving the information provision system, scientific research expeditions, integration of science and education, international relations and laboratories, conferences, seminars and anniversaries, awards and staff training. The academician noted the need for widespread use of unmanned aerial vehicles and space data equipped with geophysical devices that allow conducting modern research for integration into world science.
After listening to the report, speeches were made around the report, corresponding instructions were given to scientific institutions and organizations of the division by the decision of the General meeting of ANAS.