İctimai Elmlər Bölməsi 2021-ci ildəki fəaliyyətinə dair hesabat verib
Aprelin 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağında İctimai Elmlər Bölməsinin (İEB) 2021-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat dinlənilib.
Hesabatı təqdim edən AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., bölmənin Elmi şurasının sədri, akademik Gövhər Baxşəliyeva bildirib ki, bölməyə daxil olan müəssisələrdə Prezident İlham Əliyevin imzaladığı “Azərbaycan Respublikasında 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi İli” elan edilməsi haqqında”, “Azərbaycan Respublikasında Zəfər Gününün təsis edilməsi haqqında”, “Anım gününün təsis edilməsi haqqında”, “Şuşa şəhərinin Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi haqqında”, eləcə də “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”in təsdiq edilməsi haqqında” və digər sərəncamlar, Dövlət proqramları, habelə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamları, o cümlədən AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarlarının icrasından irəli gələn tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib.
Alim 2021-ci ildə bölmənin elmi-tədqiqat müəssisələri tərəfindən beynəlxalq elmi əlaqələrin genişləndirilməsi, elmi-tədqiqat fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi, milli dövlətçiliyimizin möhkəmləndirilməsi, ölkəmizin beynəlxalq nüfuzunun artırılması və digər istiqamətlərdə əhəmiyyətli işlərin görüldüyünü, elmin inkişafı üçün mühüm addımların atıldığını söyləyib.
Akademik vurğulayıb ki, ötən il bölmədə Azərbaycanın ümumi, siyasi və sosial-iqtisadi tarixi, yeraltı və yerüstü tarixi abidələrin tədqiqi, bərpası və qorunması, şəhərlərin tədqiqi, yaşayış məskənləri və müxtəlif tipli qəbir abidələrində arxeoloji qazıntıların aparılması, Asiya ölkələrinin tarixi, ictimai-siyasi, iqtisadi və mədəni inkişafının qanunauyğunluqlarının və xüsusiyyətlərinin tədqiqi və təhlili, fəlsəfə tarixi, müxtəlif sahələrin fəlsəfi məsələləri, keçid dövrünün sosioloji, sosial-psixoloji problemləri, Azərbaycanda gender münasibətlərinin inkişafının fəlsəfi təhlili üzrə tədqiqat işləri aparılıb. Bundan əlavə, Azərbaycanın müstəqil milli iqtisadiyyatının formalaşmasının sosial-iqtisadi, makroiqtisadi və regional inkişaf problemlərinin tədqiqi, mülki, siyasi, iqtisadi, sosial və mədəni hüquqların, həmçinin bu sahədə beynəlxalq və milli-tarixi təcrübənin təhlili və süni intelekt problemlərinin öyrənilməsi, Qafqazda baş verən siyasi problemlərin təhlili, müasir dövrdə milli məfkurə problemlərinin öyrənilməsi, Azərbaycan xalqının tarixini əks etdirən maddi sərvətin ekspozisiya və sərgilərdə nümayişi, təbliği, eləcə də onların toplanması, mühafizəsi, tədqiqi və nəşri, Dövlət atributları, numizmatika, epiqrafika istiqamətində mühüm işlər görülüb.
Qeyd edib ki, hesabat ilində bölmənin elmi-tədqiqat müəssisələrində 9 istiqamət üzrə 37 problemə aid 112 mövzu, 361 iş, 174 mərhələ üzərində elmi tədqiqatlar aparılıb, bunlardan il ərzində 52 mövzu, 292 iş, 172 mərhələ tamamlanıb. Həmçinin bölmənin elmi tədqiqat müəssisələrində 21, kənar təşkilatlarda isə 19 mühüm nəticə əldə olunub.
Elmi göstəricilər haqqında danışan məruzəçi bölmə əməkdaşları tərəfindən 2279 əsərin nəşr edildiyini, bunlardan 67-sinin kitab (8-i xaricdə), 83-nün monoqrafiya (9-u xaricdə), 1746-sının məqalə (341-i xaricdə, 55-i “Web of Science”, “Scopus” bazalarında), 383-nün tezis (137-si xaricdə), 6-sının dərslik, dərs vəsaiti və metodik vəsait olduğunu bildirib. O cümlədən bölmə əməkdaşlarının əsərlərinə 2384 istinadın edildiyini söyləyib.
Daha sonra akademik Gövhər Baxşəliyeva Qarabağın və Zəngəzurun tarixi, arxeologiyası, iqtisadiyyatı, mədəniyyəti və s. istiqamətlərdə aparılan və nəzərdə tutulan tədqiqatlar, İEB-in beynəlxalq əlaqələri, elektron elmin vəziyyəti, fundamental elmlə təhsilin qarşılıqlı əlaqəsi, təltiflər və mükafatlar haqqında məlumatı Ümumi yığıncaq iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
AMEA-nın fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi və inkişafı üçün strateji məsələlərə toxunan akademik bir sıra təkliflərini səsləndirib. Burada ölkədə biznes mühitinin yaxşılaşdırılması və elmi rəqabətliliyin təmin edilməsi məqsədilə inkişaf etmiş ölkələrin elmi və ali təhsil müəssisələrində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasının həyata keçirilməsi, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə yerləşən tarixi, mədəniyyət, eləcə də Qafqaz Albaniyası dövrü arxeoloji abidələrdə tədqiqatların aparılması işinin gücləndirilməsi, “Şuşa ili” çərçivəsində Şuşa şəhəri və ətrafına arxeoloji ekspedisiyaların təşkil edilməsinə və etnoqrafik tədqiqatların aparılmasına diqqətin artırılması, əlyazmalar, arxiv sənədləri və digər mənbələr əsasında “Şuşanın görkəmli şəxsiyyətləri” haqqında kollektiv monoqrafiyanın hazırlanması və digər mühüm məsələlər öz əksini tapıb.

Отделение общественных наук представило отчет о своей деятельности в 2021 году
На Общем собрании Национальной академии наук Азербайджана, которое состоялось 27 апреля, был заслушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения общественных наук НАНА в 2021 году.
Представляя отчет, и.о. вице-президента НАНА, председатель Ученого совета отделения, академик Говхар Бахшалиева сообщила, что в учреждениях, которые входят в состав отделения, были реализованы мероприятия по выполнению распоряжений Президента Ильхама Алиева «Об объявлении 2021 года в Азербайджанской Республике Годом Низами Гянджеви», «Об учреждении Дня Победы в Азербайджанской Республике», «Об учреждении Дня памяти в Азербайджанской Республике», «Об объявлении города Шуша культурной столицей Азербайджана», «Об утверждении “Национальных приоритетов по социально-экономическому развитию: Азербайджан 2030”» и т.д., а также государственных программ, постановлений и распоряжений Кабинета министров Азербайджанской Республики, постановлений Президиума НАНА.
Ученый отметила, что в 2021 году научно-исследовательские учреждения отделения реализовали важные мероприятия, нацеленные на расширение международных научных связей, координирование научно-исследовательской деятельности, усиление национальной государственности, рост международного авторитета республики и т.д.
Академик подчеркнула, что в прошлом году в отделении осуществлялись мероприятия в таких сферах, как изучение общей, политической и социально-экономической истории Азербайджана, исследование, реставрация и охрана подземных и наземных памятников истории, исследование городов, проведение археологических раскопок на территории поселений и захоронений различного типа, исследование и анализ закономерностей и особенностей исторического, общественно-политического, экономического и культурного развития стран Азии,  изучение истории философии и вопросов философии различных сфер, а также социологических и социально-психологических проблем переходного периода, философский анализ развития гендерных отношений в Азербайджане. Помимо этого, были проделаны важные работы по исследованию проблем социально-экономического, макроэкономического и регионального развития в процессе формирования независимой национальной экономики Азербайджана, анализу гражданских, политических, экономических, социальных и культурных прав, а также международного и национально-исторического опыта в данной сфере, изучению проблем искусственного интеллекта, исследованию происходящих на Кавказе политических процессов, изучению проблем национальной идеологии в современный период, сбору, хранению, изучению и демонстрации в экспозиции и на выставках памятников материальной культуры Азербайджана, их пропаганде и подготовке к печати соответствующих материалов, проведению исследований в области нумизматики, эпиграфики и т.д.
Отмечалось, что в отчетном году в научно-исследовательских учреждениях отделения велись исследования по 9-ти направлениям, охватывающим 37 проблем, 112 тем, 361 работу и 174 этапа, из них завершены 52 темы, 292 работы и 172 этапа. Также в учреждениях отделения был получен 21 важный результат, а в организациях вне отделения – 19 важных результатов.
Говоря о научных показателях, докладчик сообщила, что сотрудниками отделения были изданы 2279 научных трудов, в том числе 67 книг (8 – за рубежом), 83 монографии (9 – за рубежом), 1746 статей (341 – за рубежом, 55 – в журналах, которые входят в базы «Web of Scinece» и «Scopus»), 383 тезиса (137 – за рубежом), 6 учебников, учебных и методических пособий, на труды сотрудников ссылались 2384 раза.
Затем академик Говхар Бахшалиева рассказала о реализованных и планируемых мероприятиях по изучению истории, археологии, экономики, культуры Карабаха и Зангезура, международных связях отделения, состоянии электронной науки, взаимосвязях фундаментальной науки и образования, премиях и наградах.
Говоря о стратегических задачах по совершенствованию и развитию деятельности НАНА, академик озвучила ряд предложений, в которых нашли свое отражение такие важные вопросы, как подготовка высокоспециализированных кадров в научных центрах и высших учебных заведениях развитых стран, нацеленная на улучшение бизнес-среды в стране и обеспечение конкурентоспособности, расширение работ по изучению памятников истории и культуры, расположенных на освобожденных от оккупации территориях, в том числе археологических памятников периода Кавказской Албании, повышение внимания организации в рамках Года города Шуша археологических экспедиций в город Шуша и прилегающие территории и проведению этнографических исследований, подготовка на основе рукописей, архивных документов и других источников коллективной монографии «Выдающиеся личности города Шуша» и т.д.