Oktyabrın 25-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri və Akademiyanın həqiqi və müxbir üzvləri iştirak ediblər.
İclası AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov açaraq tədbir iştirakçılarını salamlayıb, Ümumi yığıncağın gündəliyindəki məsələləri diqqətə çatdırıb.
Ümumi yığıncağın müzakirəsinə çıxarılan ilk məsələ Azərbaycan  Milli Elmlər Akademiyasının yeni Nizamnamə layihəsinin təsdiq edilməsi haqqında olub.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev “Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” 28 iyul 2022-ci il tarixli Fərman imzalayıb.  Fərmanda elm və təhsilin qarşılıqlı əlaqəsinin möhkəmləndirilməsi və bu sahələrdə idarəetmənin təkmilləşdirilməsi məqsədilə mühüm struktur dəyişiklikləri yer alıb.
Akademikin sözlərinə görə, elm və təhsil sahəsində əsaslı struktur dəyişikliyi ilə əlaqədar olaraq, Fərmanın 8-ci bəndində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına Akademiyanın Ümumi yığıncaqda qəbul edilmiş yeni Nizamnamənin üç ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim edilməsi tapşırılıb. Fərmanın 8-ci bəndinin icrasının təmin edilməsi məqsədilə  AMEA-nın vitse-prezidenti, Nizamnamə Komissiyasının sədri, akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərliyi ilə Nizamnamənin layihəsi hazırlanaraq AMEA-nın Ümumi yığıncağına təqdim edilib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, Nizamnamə Komissiyasının sədri, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək AMEA-nın yeni Nizamnamə layihəsini təqdim edib. Bildirib ki, yeni Nizamnamə Akademiyanın işinin və elmi fəaliyyətin yenidən təşkili ilə əlaqədar məsələləri, elmi-təşkilati proseslərin tənzimlənməsi mexanizmlərini əks etdirir. Akademikin sözlərinə görə, 14 maddədən və 228 bənddən ibarət olan yeni Nizamnamə layihəsində Akademiyanın strukturu, vəzifələri və hüquqları, Akademiyanın Ümumi yığıncağının, Rəyasət Heyətinin, elmi bölmələrin, regional elmi mərkəzlərin, elmi müəssisələrin, elmi-xidmət müəssisələrinin fəaliyyət istiqamətləri müəyyən olunub, Akademiyaya seçkilərlə əlaqədar məsələlərə dair prosedurlar əhatə edilib.
Daha sonra açıq səsvermənin nəticələrinə əsasən, AMEA-nın yeni Nizamnamə layihəsi təsdiq edilib. AMEA-nın Rəyasət Heyətinə Ümumi yığıncaqda qəbul edilmiş yeni Nizamnamə layihəsinin Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim edilməsinin təmin edilməsi tapşırılıb.
Tədbirdə akademik Arif Həşimov Ümumi yığıncağın gündəliyindəki növbəti məsələnin AMEA-nın prezidenti vəzifəsinə seçkinin keçirilməsi olduğunu bildirib. O, bu vəzifəyə akademik İsa Həbibbəylinin namizədliyini təklif edib.
AMEA prezidentliyinə namizədlə bağlı akademiklər Akif Əlizadə, İsmayıl Hacıyev, Zemfira Səfərova, Kamal Abdullayev və AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov çıxış edərək akademik İsa Həbibbəylinin zəngin elmi-təşkilati fəaliyyəti, elm və təhsilin intreqrasiyası və inkişafı sahəsində bu günə qədər gördüyü işlər və şəxsi məziyyətləri barədə fikirlərini bildirib, onun namizədliyini dəstəkləyiblər.
Sonra AMEA-nın prezidenti vəzifəsinə gizli səsvermə yolu ilə seçki keçirilib. Səsvermənin keçirilməsi üçün akademik Fəxrəddin Qədirovun sədrliyi, akademiklər – Nərgiz Axundova, Telman Əliyev, İsmayıl Hacıyev və Nazim Məmmədovun üzvlüyündən ibarət hesablayıcı komissiya yaradılıb.
Daha sonra akademik Fəxrəddin Qədirov səsvermənin nəticələrini açıqlayıb.
Səsvermənin nəticəsinə əsasən, akademik İsa Həbibbəyli yekdilliklə AMEA-nın yeni prezidenti seçilib.

25 октября состоялось Общее собрание Национальной академии наук Азербайджана.
На мероприятии приняли участие заведующая Отделом по гуманитарной политике, вопросам диаспоры, мультикультурализма и религии Администрации Президента Азербайджанской Республики Фарах Алиева, члены Президиума НАНА, действительные члены и члены-корреспонденты Академии наук.
Открыв заседание, и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов поприветствовал участников мероприятия и ознакомил их с вопросами, стоящими на повестке Общего собрания.
Первым на рассмотрение Общего собрания был вынесен вопрос об утверждении проекта нового Устава Национальной академии наук Азербайджана.
В своем выступлении и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов сообщил, что 28 июля 2022 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал Указ «О некоторых мерах по совершенствованию управления в области науки и образования в Азербайджанской Республике». В Указе нашли свое отражение важные структурные изменения, нацеленные на укрепление взаимосвязей между наукой и образованием и совершенствование управления в данных сферах.
По словам академика, в связи с основательными структурными изменениями в области науки и образования в 8-м пункте Указа Национальной академии наук Азербайджана было поручено представить в течение трех месяцев Президенту Азербайджанской Республики новый Устав, принятый на Общем собрании Академии наук. Для того, чтобы обеспечить исполнение 8-го пункта Указа, была создана Уставная комиссия под председательством вице-президента НАНА, академика Исы Габиббейли, которая разработала и представила на рассмотрение Общего собрания НАНА проект нового Устава.
Затем выступил вице-президент НАНА, председатель Уставной комиссии, академик Иса Габиббейли. Представив проект нового Устава НАНА, академик отметил, что документ содержит в себе пункты, связанные с реорганизацией работы Академии наук и научной деятельности, а также с механизмами регулирования научно-организационных процессов. По словам академика, в проекте нового Устава, который состоит из 14 статей и 228 параграфов, нашли свое отражение такие вопросы, как структура, обязанности и права НАНА, сферы деятельности Общего собрания и Президиума, научных отделений, региональных научных центров, научных и научно-служебных учреждений Академии наук, а также вопросы, связанные с процедурами проведения выборов в НАНА.
На мероприятии прошло открытое голосование, по итогам которого проект нового Устава НАНА был утвержден. Президиуму НАНА было поручено обеспечить представление принятого на Общем собрании проекта нового Устава Президенту Азербайджанской Республики.
Далее академик Ариф Гашимов сообщил, что следующим вопросом, стоящим на повестке дня Общего собрания, является проведение выборов на должность президента НАНА, и предложил кандидатуру академика Исы Габиббейли.
О кандидате на должность президента НАНА говорили академики Акиф Ализаде, Исмаил Гаджиев, Земфира Сафарова, Камал Абдуллаев и член-корреспондент НАНА Мисир Марданов. Они рассказали о богатой научно-организационной деятельности академика Исы Габиббейли, осуществленных им мероприятиях в сфере интеграции и развития науки и образования, личных качествах ученого, и поддержали его кандидатуру.
Затем путем тайного голосования прошли выборы на должность президента НАНА. Для проведения голосования была создана комиссия под председательством академика Фахраддина Гадирова, в состав которой вошли академики Наргиз Ахундова, Тельман Алиев, Исмаил Гаджиев и Назим Мамедов.