AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında yenidən təşkilatlanma ilə bağlı məsələlər müzakirə olunub
İclasda AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli və Rəyasət Heyətinin digər üzvləri iştirak ediblər.
Tədbiri akademik İsa Həbibbəyli açaraq iclasın gündəliyi barədə məlumat verib.
Sonra Akademiyanın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin “AMEA-nın təşkilatlanmasında yeni mərhələ: müasir çağırışlar və perspektivlər” mövzusunda çıxışı dinlənilib. Akademik bildirib ki, AMEA-nın Ümumi yığıncağının 25 oktyabr 2022-ci il tarixli Akademiyanın prezidenti vəzifəsinə seçkinin nəticələri barədə qərarından və ölkə başçısının onu bu vəzifəyə təsdiqləməsi barədə 26 oktyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamından sonra Rəyasət Heyətinin ilk iclasıdır: “Məni AMEA-nın prezidenti kimi məsuliyyətli və şərəfli vəzifəyə etibar etdiyinə görə, cənab Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığımı bildirirəm. Həmçinin AMEA-nın Ümumi yığıncağında mənə səs verən Akademiyanın həqiqi üzvlərinə təşəkkürümü ifadə edirəm. Ölkə başçısının Azərbaycan elmi və Akademiya qarşısında müəyyənləşdirdiyi hədəflərə çatmaq üçün mən və alimlərimiz tərəfindən dövlətçilik prinsipi və respublikamızın prioritetləri əsas götürülməklə fəal şəkildə çalışacağıq. Qarşımızdakı ilk hədəf elm məbədimizin, Akademiyamızın əvvəlki nüfuzunu bərpa etmək, sabit elmi mühit yaratmaqla elmin inkişafına nail olmaqdan ibarətdir”.
AMEA rəhbəri “Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” ölkə Prezidentinin 28 iyul 2022-ci il tarixli Fərmanı ilə Akademiyanın yenidən təşkilatlanmasına başlanıldığını bildirib. Həmçinin Nazirlər Kabinetinin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının strukturunun və işçilərinin say həddinin təsdiq edilməsi haqqında” 30 sentyabr 2022-ci il tarixli qərarı ilə Akademiyanın yeni strukturu və işçilərinin say həddinin təsdiqləndiyini deyib: “Artıq ölkə başçısının Fərmanından sonra AMEA-nın yenidən təşkilatlanması prosesinə başlanılıb və bundan sonra da həmin proses davam etdiriləcəkdir. Akademiyanın fəaliyyəti 2 istiqamət üzrə qurulacaq: Akademiyanın tabeliyində olan qurumların idarə olunması və Akademiyanın əhatə etdiyi qurumlarla elmi-metodiki iş.
Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının 1945-ci ildə yaradılarkən əsas fəaliyyət istiqamətinin hərbi sənaye kompleksinin inkişaf etdirilməsinə hesablandığını deyən akademik müstəqillik illərində hədəflərin dəyişildiyini bildirib: “Bu gün Akademiyanın qarşısında yeni hədəflər, fərqli vəzifələr dayanır. Fəaliyyətimizi tamamilə yenidən qurmalıyıq: bunlardan birincisi, ölkə başçısının 2 fevral 2021-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiqlənmiş “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”in qarşıya qoyduğu vəzifələr, ikincisi isə cənab Prezidentin 22 iyul 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” və nəhayət, Dördüncü Sənaye İnqilabının çağırışlarından ibarət olmalıdır.
Son illərdə Akademiyanın beynəlxalq əlaqələri genişlənib, amma etiraf etmək lazımdır ki, bu gün cənab Prezident İlham Əliyevin açdığı magistral istiqamətlərə tam cavab vermir. AMEA bu gün Avropa və Avrasiyanın heç bir nüfuzlu beynəlxalq elmi təşkilatının, assosiasiyasının üzvü deyil. Asiya Elmlər Akademiyasının üzvü olsaq da, heç bir layihələrində, qrant proqramlarında iştirak etmirik. Beynəlxalq elmi təşkilatlarla əlaqələrimizin genişlənməsi istiqamətində yeni imkanlar açmalıyıq.
Həmçinin fəaliyyətimizin əsas istiqamətini Azərbaycançılıq ideyası təşkil etməlidir. Azərbaycan xalqının mənşəyi, Azərbaycan dövlətçilik ənənələri, Azərbaycan tarixinin dövrləşdirilməsi konsepsiyası, Albanşünaslıq, antropologiya, müstəqil Azərbaycan Respublikasının inkişaf mərhələləri, tarixi Qarabağ Zəfəri, Böyük Qayıdış strategiyası, ədəbi-tarixi şəxsiyyətlərimizin fəaliyyəti və xidmətləri və sair kimi zəruri məsələlər Azərbaycan humanitar və ictimai elmlərinin əsas prioritetlərini təşkil etməlidir. Qlobal iqlim dəyişiklikləri, enerji və ərzaq təhlükəsizliyi, kibertəhlükəsizlik, müasir hərb elmi Azərbaycan elminin maraq dairəsində xüsusi yer tutacaqdır.
Cənab Prezident İlham Əliyevin bu gün müasir, inkişaf etmiş Azərbaycanın qurucusu olduğunu və 30 ildən sonra tarixi qələbə ilə xalqımızın Qarabağa qayıdışını təmin etdiyini deyən İ.Həbibbəyli qeyd edib ki, ötən iki il ərzində ölkə başçısının Vətən müharibəsindəki xilaskarlıq və quruculuq missiyası lazımi şəkildə elmi ədəbiyyatda əks olunmayıb və bu istiqamətdə kompleks yanaşmaya, fundamental tədqiqatlara ehtiyac vardır: “Bir məqamı da xüsusi vurğulamaq istəyirəm ki, “Qarabağ” adının yazılışı vahid formada olmalıdır və beynəlxalq arenada “Karabakh” formada əks olunması doğru yanaşma deyil. Artıq Türkiyə parlamenti “Türkiyə” adının “Turkey” kimi deyil, “Türkiyə” kimi yazılışı ilə bağlı qərar qəbul edib və düşünürəm ki, biz də “Qarabağ” adının vahid formada “Qarabağ” şəklində yazılışı ilə bağlı müvafiq addımlar atmalıyıq.
Bu gün AMEA olaraq Qarabağda Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutu tərəfindən müəyyən tədqiqatlar aparılır. Lakin ümumilikdə Qarabağın tarixi, musiqisi, ədəbiyyatı, folkloru ilə bağlı geniş araşdırmalar aparılmasına ehtiyac var və bunun üçün də AMEA-da Qarabağı kompleks şəkildə araşdıran elmi qurumun yaradılması faydalı olardı.
AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu tərəfindən “Azərbaycan dilinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzur dialektoloji atlası” hazırlanaraq çap olunub. Bu, Qarabağın dilçilik pasportudur. “Şuşa ili”nin yekunları ilə bağlı Rəyasət Heyətinin xüsusi iclasını keçirməyi planlaşdırırıq”.
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Sərəncamı ilə “Heydər Əliyev İli”nin keçirilməsi ilə əlaqədar beynəlxalq və respublika miqyasında, həmçinin AMEA Rəyasət Heyəti səviyyəsində və elmi-tədqiqat institutlarında elmi tədbirlərin təşkil edilməsi və fundamental elmi nəşrlərin hazırlanıb çap olunması diqqət mərkəzinə çəkilib.
Doktorantura təhsilinə də toxunan alim vurğulayıb ki, bu gün ölkəmizdəki doktorantura təhsili SSRİ-dən qalma modeldir. Yalnız doktorant və onun elmi rəhbəri ilə peşəkar kadr hazırlamaq mümkün deyil. Onun sözlərinə görə, doktorantların tədris planı, təhsil kreditləri, imtahanları olmalıdır və bu istiqamətdə əməli addımların atılması planlaşdırılır: “Eyni zamanda elmdə qocalmanın qarşısını almalıyıq. Akademiyada son 7 ildə elmlər doktorluğunu müdafiə edən və yaşı 40-dan aşağı olan yalnız 8 nəfər, yaşı 50-dən aşağı isə 20 nəfərə yaxın elmi işçi vardır. 10 il sonra necə olacaq? Belə getsə, elmlər doktoru məsələsi ciddi problemə çevriləcək. Bunun bir sıra obyektiv və subyektiv səbəbləri var. Dissertantlara, doktorantlara tələbkarlıq da, qayğı da artırılmalıdır.
İclasda akademiklər Adil Qəribov və Fikrət Əliyevin bu vaxta qədərki səmərəli fəaliyyəti qeyd edilməklə Rəyasət Heyətinin üzvlüyündən azad olunmaları məsələsi həll edilib. Hər iki tanınmış alim AMEA-nın Rəyasət Heyətinin Fəxri fərmanı ilə təltif olunub.
Daha sonra iclasda “Heydər Əliyev İli”, həmçinin Ömər Faiq Nemanzadənin 150 illik yubileyi ilə əlaqədar AMEA-nın Tədbirlər planı təsdiqlənib. Ömər Faiq Nemanzadə haqqında sənədli filmin çəkilməsi və monoqrafiyanın hazırlanıb nəşr edilməsi, ona həsr edilmiş elmi konfransların keçirilməsi kimi məsələlər Tədbirlər planına daxil edilib. Bundan əlavə, akademik Ömər Eldarovun 95, akademik Hüseyn Həsənovun 90 və AMEA-nın müxbir üzvü Zəhmət Şahverdiyevin 80 illik yubileyləri barədə qərarlar qəbul edilib. AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının strukturunda “Akademiya şəhərciyi” şöbəsinin yaradılmasına qərar verilib. Əmək intizamı ilə əlaqədar məsələlərə baxılıb. Eyni zamanda A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun kiçik elmi işçisi Samirə Hadıyevanın təhsili ilə əlaqədar Türkiyəyə təcrübəyə göndərilməsinə razılıq verilib. Rəyasət Heyətinin digər qərarları ilə Geologiya və Geofizika İnstitutunun elmlər doktoru hazırlığı üzrə dissertantı Rauf Muradov dissertanturadan, akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorantı Mirfatimə Əhmədova isə doktoranturadan öz xahişləri əsasında azad olunublar.

31 октября состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана.
Затем было прослушано выступление президента НАНА, академика Исы Габиббейли на тему: «Новый этап в организации НАНА: современные призывы и перспективы». Академик сообщил, что данное заседание является первым заседанием Президиума после принятия постановления Общего собрания НАНА от 25 октября 2022 года об итогах выборов на должность президента Академии наук и подписания главой государства 26 октября 2022 года Распоряжения об утверждении его на эту должность: «Я выражаю свою благодарность господину Президенту Ильхаму Алиеву за то, что он доверил мне ответственную и почетную должность президента НАНА. Также я выражаю благодарность действительным членам Академии наук, проголосовавшим на Общем собрании НАНА за мою кандидатуру. Взяв за основу принцип государственности и приоритеты республики, я и наши ученые приложим все усилия, чтобы достичь целей, поставленных главой государства перед отечественной наукой и Академией. Первая цель, стоящая перед нами, заключается в восстановлении авторитета храма науки – Академии наук, создании стабильной научной атмосферы и обеспечении развития науки».
Руководитель НАНА отметил, что реорганизация Академии наук началась с Указа Президента от 28 июля 2022 года «О некоторых мерах по совершенствованию управления в сфере науки и образования в Азербайджанской Республике». Академик также добавил, что постановлением Кабинета министров «Об утверждении структуры и предела численности сотрудников Национальной академии наук Азербайджана», принятым 30 сентября 2022 года, были утверждены новая структура НАНА и предел численности ее сотрудников: «После Указа главы государства уже начался процесс реорганизации НАНА, этот процесс продолжится и впредь. Деятельность Академии будет организована в двух направлениях: управление находящимися под ведомством НАНА организациями и научно-методическая работа с организациями, которые она охватывает».
Сказав, что при учреждении Академии наук Азербайджанской ССР в 1945 году ее основная сфера деятельности была нацелена на развитие военно-промышленного комплекса, академик подчеркнул, что в годы независимости цели изменились: «Сегодня перед Академией наук стоят новые цели, иные задачи. Мы должны совершенно по-другому организовать свою деятельность, учитывая цели, поставленные как в утвержденном Распоряжением главы государства от 2 февраля 2021 года документе «Азербайджан 2030: Национальные приоритеты социально-экономического развития», так и в утвержденной Распоряжением господина Президента от 22 июля 2022 года «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы». Нельзя также забывать и о призывах Четвертой промышленной революции.
За последние годы были расширены международные связи Академии, однако следует признать, что сегодня они не полностью отвечают магистральным направлениям, определенным главой государства. В настоящее время НАНА не является членом ни одной авторитетной научной организации, ассоциации Европы и Азии. Мы должны рассмотреть новые возможности для расширения сотрудничества с международными научными структурами.
Также основную сферу нашей деятельности должна составлять идея Азербайджанства. Основными приоритетами гуманитарных и общественных наук должны быть такие вопросы, как происхождение азербайджанского народа, традиции Азербайджанской государственности, концепция периодизации истории Азербайджана, Албановедение, антропология, этапы развития независимой Азербайджанской Республики, историческая Победа, стратегия Великого возвращения в Карабах, деятельность и заслуги исторических личностей и т.д. Особое место также займут вопросы глобального изменения климата, энергетической и продовольственной безопасности, кибербезопасности, современной военной науки».
Сказав, что благодаря одержанной спустя 30 лет великой победе строитель современного, развивающегося Азербайджана Президент Ильхам Алиев обеспечил возвращение азербайджанского народа в Карабах, академик Иса Габиббейли сообщил, что за прошедшие два года в научной литературе не была достаточно отражена спасительная и созидательная миссия главы государства в Отечественной войне, есть необходимость в комплексном подходе и проведении фундаментальных исследований в этом направлении: «Хочу особо подчеркнуть еще один момент. Написание названия «Qarabağ» должно осуществляться в единой форме, представление этого названия на международной арене в форме «Karabakh» является неправильным. Парламент Турции уже принял постановление в связи с написанием названия «Türkiyə» не в форме «Turkey», а как «Türkiyе». Думаю, мы должны предпринять аналогичные меры в связи с единой формой написания названия «Qarabağ».
Сегодня Институтом археологии, этнографии и антропологии НАНА в Карабахе ведутся определенные исследования. Однако было бы целесообразным создать в НАНА научную структуру, в которой будут вестись комплексные исследования, связанные с изучением истории, музыки, литературы, фольклора Карабаха и т.д.
Институтом языкознания имени Насими НАНА был подготовлен и издан «Атлас карабахского и восточно-зангезурского диалектов азербайджанского языка». Это – лингвистический паспорт Карабаха. Мы планируем провести специальное заседание Президиума по итогам Года города Шуша».
Руководитель НАНА отметил, что в связи с объявлением 2023 года в Азербайджанской Республике Годом Гейдара Алиева планируется организация научных мероприятий международного и республиканского масштабов, на уровне Президиума НАНА и научно-исследовательских институтов, а также подготовка и издание фундаментальных научных трудов.
Касаясь вопроса обучения в докторантуре, ученый подчеркнул, что сегодня обучение в докторантуре в республике является моделью, оставшейся со времен СССР. По его словам, невозможно подготовить профессиональные кадры только при участии докторанта и его научного руководителя, у докторантов должны быть учебные планы, образовательные кредиты, экзамены, в этом направлении должны быть предприняты реальные меры: «В то же время, мы должны предотвратить процесс старения в науке. За последние 7 лет в Академии диссертации на соискание ученой степени доктора наук защитили всего 8 человек в возрасте ниже 40-а лет и около 20-ти человек в возрасте ниже 50-ти лет. А что будет через 10 лет? Если так пойдет, вопрос докторов наук превратится в серьезную проблему. Этому есть ряд объективных и субъективных причин. По отношению к диссертантам, докторантам должны возрасти и требовательность, и забота».
На заседании был решен вопрос об освобождении академиков Адиля Гарибова и Фикрета Алиева от членства в Президиуме НАНА, при этом была отмечена их плодотворная деятельность, известные ученые были награждены Почетной грамотой Президиума НАНА.
Далее на заседании были утверждены планы мероприятий НАНА, связанные с Годом Гейдара Алиева и 150-летним юбилеем Омара Фаига Неманзаде. В соответствующий План мероприятий были включены такие вопросы, как создание документального фильма и издание монографии об Омаре Фаиге Неманзаде, проведение посвященных ему научных конференций. Помимо этого, были приняты постановления о 95-летнем юбилее академика Омара Эльдарова, 90-летнем юбилее академика Гусейна Гасанова и 80-летнем юбилее члена-корреспондента НАНА Захмата Шахвердиева. Было постановлено создать в структуре аппарата Президиума НАНА отдел «Академический городок». Также были рассмотрены вопросы, связанные с трудовой дисциплиной. В то же время, было дано согласие на отправку младшего научного сотрудника Института истории имени А.А.Бакиханова Самиры Хадыевой в Турцию для прохождения практики в связи с учебой. Следующими постановлениями Президиума по собственному желанию от диссертантуры был освобожден диссертант Института геологии и геофизики по программе подготовки докторов наук Рауф Мурадов, а от докторантуры – докторант Института химии присадок имени академика А.Гулиева по программе подготовки докторов философии Мирфатима Ахмедова.