AMEA-nın həqiqi üzvü, Dövlət Mükafatı laureatı Yaqub Mahmudov Elmlərin İnkişafı üzrə Müstəqil İsrail Akademiyası (EİMİA) Rəyasət Heyətinin 2022-ci il 10 noyabr tarixli qərarı ilə EİMİA-nın həqiqi üzvü seçilib.
“Azərbaycan Tarixçiləri” İctimai Birliyindən bildirilib ki, tarixçi-alimə bu ad Azərbaycan-İsrail əlaqələri tarixinin araşdırılmasındakı xidmətlərinə görə verilib.
Yaqub Mahmudov Azərbaycan həqiqətlərinin dünyada, o cümlədən İsraildə təbliğinə töhfələr verib. Akademikin müxtəlif dillərdə yayılan “Real tarix və “Böyük Ermənistan” uydurması” kitabı ibri dilində də nəşr olunub. Hazırda onun elmi rəhbərliyi ilə “İsrail tarixşünaslığında Azərbaycan tarixi məsələləri” mövzusunda araşdırmalar aparılır.
Qeyd edək ki, bundan əvvəl o, Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının, Beynəlxalq Aytmatov Akademiyasının, Lütfi Zadə adına Beynəlxalq Müasir Elmlər Akademiyasının, İtaliyanın Beynəlxalq İqtisadi və Sosial Elmlər Akademiyasının, Avropa Təbiət Elmləri Akademiyasının və İtaliyanın Bonifasiana Akademiyasının həqiqi üzvü seçilib.

Заслуженный деятель науки Азербайджанской Республики, академик Ягуб Махмудов избран действительным членом Независимой израильской академии по развитию наук. Соответствующее постановление принято президиумом НИАРН 10 ноября 2022 года.
По информации общественного объединения «Азербайджанские историки», азербайджанский ученый был удостоен этого почетного звания за заслуги в изучении истории азербайджано-израильских отношений.
Академик Я.Махмудов долгие годы и плодотворно занимался вопросами отечественной истории, многое сделал для распространения правды об Азербайджане за рубежом, в том числе и в Израиле. Его книга «Реальная история и вымысел о «великой Армении» издана на многих иностранных языках, в том числе и на иврите.
В настоящее время под научным руководством академика Я.Махмудова проводятся исследования по теме «Вопросы истории Азербайджана в израильской историографии». За вклад в историческую науку ранее азербайджанский ученый избирался действительным членом Международной академии наук по исследованиям тюркского мира, Международной академии Айтматова, Международной академии современных наук имени Лютфи Заде, Итальянской международной академии экономических и социальных наук, Европейской академии естественных наук и Итальянской академии Бонифация.