AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Türkiyənin ölkəmizdə səfərdə olan bir qrup universitet rəhbərləri ilə görüşüb.
AMEA Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə Azərbaycan-Türkiyə dostluq və qardaşlıq əlaqələrindən söz açan akademik İsa Həbibbəyli xalqlarımızın ortaq dil, din və mədəni birliyinin sarsılmaz tarixi köklərə bağlı olduğunu xüsusi vurğulayıb. Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Bir millət – iki dövlət” kimi xarakterizə etdiyi Azərbaycan-Türkiyə qardaşlıq əlaqələrinin bu gün ölkələrimizin Prezidentləri tərəfindən daha da möhkəmləndiyini diqqətə çatdıran AMEA rəhbəri bu birliyin digər türk dövlətlərini də əhatə etdiyini bildirib. Akademik qarşılıqlı elmi əlaqələrin bütün istiqamətlər üzrə bundan sonra da uğurla davam etdiriləcəyinə əminliyini fadə edib.
Qafqaz Universitetlər Birliyinin sədri, professor Ramazan Qorxmaz, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Universitetinin rektoru, professor Muhammed Fatih Andı və İstanbul Gelişim Universitetinin prorektoru, professor Nəcməddin Maraşlı çıxış edərək iki qardaş xalqın bütün sahələrdə yüksək dinamika ilə inkişaf edən əlaqələrindən söz açıblar. Ölkələrimizin elm və təhsil sahəsində bütün istiqamətlər üzrə qarşılıqlı əlaqələrinin son illərdə daha da möhkəmləndiyi xüsusi vurğulanıb.
Görüşdə Başkənd Universitetinin rektor vəkili, professor Haldun Müdərrisoğlu, Qafqaz Universitetlər Birliyinin dosenti Canan Qorxmaz, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Universitetinin baş katibi Fatih Hastemir, həmin universitetin müəllimləri Necla Hastemir və Kübra Andı, Balıkesir Universitetinin müəllimləri İhsan Kısadere və Kutlu Ergün də iştirak ediblər.

Президент НАНА, академик Иса Габиббейли встретился с руководителями ряда университетов Турции, которые находятся с визитом в Азербайджане.
В ходе встречи, которая проходила в Президиуме НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о дружеских и братских связях между Азербайджаном и Турцией и особо подчеркнул, что языковое, религиозное и культурное единство наших народов опирается на незыблемые исторические корни. Сообщив, что азербайджано-турецкие братские связи, охарактеризованные общенациональным лидером Гейдаром Алиевым в тезисе «Одна нация – два государства», сегодня еще более укрепляются Президентами обеих стран, руководитель НАНА добавил, что это единство охватывает и другие тюркские государства. Академик выразил свою уверенность в том, что взаимные научные связи во всех направлениях будут успешно развиваться и в дальнейшем.
Затем выступили председатель Союза университетов «Кавказ», профессор Рамазан Горхмаз, ректор Университета Фатиха Султана Мехмета Вакифа, профессор Мухаммед Фатих Анды и проректор Стамбульского университета Гелишим, профессор Неджмеддин Марашлы. Говоря о динамично развивающихся связях между двумя братскими народами во всех сферах, ученые особо подчеркнули, что за последние годы еще более расширилось двустороннее сотрудничество в области науки и образования.
На встрече также приняли участие представитель ректора Башкентского университета, профессор Халдун Мударрисоглу, доцент Союза университетов «Кавказ» Джанан Горхмаз, главный секретарь Университета Фатиха Султана Мехмета Вакифа Фатих Хастемир, педагоги указанного университета Неджла Хастемир и Кюбра Анды, педагоги Университета Балыкесир Ихсан Кысадере и Кутлу Эргюн.