Milli Məclisin deputatı Fazil Mustafa aydın dövlətçilik mövqeyinə malik olan və dövlət müstəqilliyimizin daha da möhkəmləndirilməsinə ürəklə xidmət edən yüksək hazırlıqlı vətənpərvər ziyalıdır. O, müstəqillik dövründə Azərbaycanda yetişib formalaşmış tanınmış ictimai xadimdir. Fazil Mustafa geniş analitik təfəkkürə malik olan, dünyada və cəmiyyətdə gedən hadisələri bütün dərinliyi ilə qavrayan və təhlil edərək obyektiv nəticələr çıxarmağı, gəldiyi qənaətləri lazımi səviyyədə ictimaiyyətə çatdırmağı bacaran əsl millət vəkilidir.
Bütün bunlara görə Fazil Mustafaya qarşı atılmış güllə müstəqilliyimizin, Azərbaycanı təmsil etmək səviyyəsində yetişmiş tanınmış ziyalıların, ictimai-siyasi xadimlərin hədəfə alınması deməkdir. Bu, ölkəmizə, inkişafımıza arxadan vurulan zərbədir. Bu, insanlığa qarşı sui-qəsd hadisəsidir. Bütün xalqımız kimi, Azərbaycanın elmi ictimaiyyəti də bu terror hadisəsini qətiyyətlə qınayır.
Heç şübhə yoxdur ki, qüdrətli Azərbaycan dövləti, yüksək hazırlığa malik hüquq-mühafizə orqanlarımız bu terror hadisəsinin icraçısını və sifarişçisini üzə çıxarıb, onlara layiq olduqları cəzanı verəcəklər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ətrafında daha da sıx birləşməklə müstəqil dövlətçiliyimizi, ictimai-siyasi sabitliyi qorumaq, ayıq-sayıq olmaq hər bir vətəndaşımızın borcudur. Müstəqilliyimiz müqəddəs və toxunulmazdır.

Мы решительно осуждаем террористический акт
Депутат Милли Меджлиса Фазиль Мустафа – настоящий патриот, интеллигент, обладающий ясной позицией и искренне служащий Родине и еще большему укреплению государственной независимости. Он – известный общественный деятель, сформировавшийся в Азербайджане в период независимости. Фазиль Мустафа – настоящий слуга народа, обладающий широким аналитическим мышлением, глубоко понимающий события, происходящие во всем мире и в обществе, умеющий их проанализировать и сделать объективные выводы и затем на должном уровне донести их до общественности.
Поэтому пуля, выпущенная в Фазиля Мустафу, означает, что под прицелом – наша независимость, известные представители интеллигенции, общественно-политические деятели, способные представлять Азербайджан. Это – удар в спину, нанесенный нашей стране, нашему развитию. Это – покушение против человечества. Как и весь азербайджанский народ, научная общественность страны также решительно осуждает этот террористический акт.
Не вызывает сомнения, что могущественное Азербайджанское государство, высокопрофессиональные сотрудники наших правоохранительных органов найдут исполнителей и заказчиков этого теракта и сделают все, чтобы они понесли заслуженное наказание.
Долг каждого гражданина – еще теснее сплотиться вокруг Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и быть на страже нашей независимой государственности и общественно-политической стабильности. Наша независимость священна и неприкосновенна.