AMEA Naxçıvan Bölməsində bu elmi qurumun və Naxçıvan Muxtar Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Naxçıvan Muxtar Respublikasında kənd təsərrüfatının inkişafı: mövcud vəziyyəti və perspektivləri” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq muxtar respublikada kənd təsərrüfatının inkişafı ilə bağlı görülən işlərdən danışıb. Bildirib ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasının müasir sosial-iqtisadi inkişaf səviyyəsində kənd təsərrüfatı da yeni bir inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub. Bütün bunlar aqrar sektorun sürətli inkişafını təmin etməklə yanaşı, ölkəmizdə kənd təsərrüfatı məhsullarına olan tələbatın yerli istehsal hesabına ödənilməsini stimullaşdırıb.
Akademik İ.Hacıyev qeyd edib ki, aqrar sektora göstərilən diqqət onun muxtar respublika iqtisadiyyatında ümumi payının artmasına və əsas gəlirli sahələrdən birinə çevrilməsinə səbəb olub.
Sonra Naxçıvan Muxtar Respublikası Kənd Təsərrüfatı naziri Elşad Əliyevin “Aqrar sahənin dinamik inkişafı və perspektivləri” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Məruzədə əldə olunan yeniliklər barədə ətraflı məlumat diqqətə çatdırılıb. Qeyd olunub ki, muxtar respublikada iqtisadiyyatın aparıcı sahələrindən biri də aqrar sektordur. Aqrar islahatların aparılması, yeni mülkiyyət münasibətlərinə əsaslanan təsərrüfat sahələrinin yaradılması istiqamətində görülmüş işlər muxtar respublikada kənd təsərrüfatının dinamik inkişafına şərait yaradıb.
E.Əliyev təsdiq olunmuş dövlət proqramındakı tədbirlərin icrası, meliorasiya və irriqasiya tədbirlərinin gücləndirilməsi, lizinq xidmətinin genişləndirilməsi, taxıl və soyuducu anbarların tutumunun artırılması, istixana komplekslərinin, quşçuluq və balıqçılıq təsərrüfatlarının, meyvə-tərəvəz müəssisələrinin işə salınmasının muxtar respublikada kənd təsərrüfatının inkişafına zəmin yaratdığını bildirib.
Elmi konfransda Naxçıvan Muxtar Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin şöbə müdiri Əsgər Həsənov “Genetik fondun qorunub saxlanılması və ərzaq təminatı”, Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnsitutunun direktoru, akademik Tariyel Talıbov “Naxçıvan Muxtar Respublikasında meyvəçilik və tərəvəzçilik: imkanlar, perspektivlər”, bölmənin Elmi-təşkilat şöbəsinin rəisi, kənd təsərrüfatı üzrə fəlsəfə doktoru Orxan Bağırov “Naxçıvan Muxtar Respublikasının təsərrüfat əhəmiyyətli çəyirdəkli meyvə bitkiləri”, Bioresurslar İnsitutunun laboratoriya rəhbəri, kənd təsərrüfatı üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Pərviz Fətullayev “Naxçıvan Muxtar Respublikası şəraitində stress amillərə qarşı davamlı taxıl sortlarının yaradılması”, həmin institutun böyük elmi işçisi, kənd təsərrüfatı üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Loğman Bayramov “Naxçıvan Muxtar Respublikasında almanın genefondu” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
İclasa yekun vuran akademik İsmayıl Hacıyev həyata keçirilən tədbirlərin Naxçıvan Muxtar Respublikasında kənd təsərrüfatının inkişafı istiqamətində mühüm əhəmiyyət daşıdığını bildirib.

В Нахчыванском отделении НАНА обсуждены работы, проделанные в связи с развитием сельского хозяйства
В Нахчыванском отделении НАНА при совместной организации этого научного учреждения и Министерства сельского хозяйства Нахчыванской Автономной Республики состоялась научная конференция на тему «Развитие сельского хозяйства в Нахчыванской Автономной Республике: текущее состояние и перспективы».
Открывая мероприятие вступительным словом, председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев рассказал о работе, проделанной в связи с развитием сельского хозяйства в автономной республике. Он отметил, что на уровне современного социально-экономического развития Нахчыванской Автономной Республики сельское хозяйство тоже вступило в новый этап развития. Все это наряду с обеспечением стремительного развития аграрного сектора в нашей стране, стимулировало возмещение потребностей в сельскохозяйственной продукции за счет местного производства.
Академик И.Гаджиев отметил, что внимание к аграрному сектору способствовало росту его доли в экономике автономной республики и превращению в одно из основных доходных отраслей.
Затем был заслушан доклад министра сельского хозяйства Нахчыванской Автономной Республики Эльшада Алиева на тему «Динамичное развитие и перспективы аграрного сектора». В докладе была дана подробная информация о достигнутых успехах и отмечено, что в автономной республике аграрный сектор является одним из ведущих отраслей экономики. Работы, проделанные в направлении проведения аграрных реформ, создания хозяйственных отраслей, основанных на новые имущественные отношения, создали условия для динамичного развития сельского хозяйства в автономной республике.
Э.Алиев отметил, что реализация мероприятий в утвержденной государственной программе, укрепление мелиоративных и ирригационных мероприятий, расширение лизинговых услуг, увеличение емкости хранилищ зерна, ввод в строй тепличных комплексов, объектов птицеводства и рыболовного хозяйста, плодоводства и овощеводства создали почву для развития сельского хозяйства в автономной республике.
На научной конференции были заслушаны доклады заведующего отделом Министерства сельского хозяйства Аскера Гасанова «Сохранение генофонда и обеспечение продовольствия», директора Института биоресурсов Нахчыванского отделения, академика Тариэля Талыбова «Плодоводство и овощеводство в Нахчыванской Автономной Республике: возможности и перспективы», руководителя научно-организационного отдела, доктора философии по аграрным наукам Орхана Багирова «Имеющие хозяйственное значение плодовые косточковые культуры Нахчыванской Автономной Республики», руководителя лаборатории Института биоресурсов, доктор философии по аграрным наукам, доцента Парвиза Фатуллаева «Создание устойчивых стрессовым факторам сортов зерна в условиях Нахчыванской Автономной Республики», старшего научного сотрудника того же института, доктора философии по аграрным наукам, доцента Логмана Байрамова «Генофонд яблока в Нахчыванской Автономной Республике».
Состоялись обсуждения по докладам, были даны ответы на вопросы.
Подводя итоги, академик Исмаил Гаджиев отметил важное значение мер, осуществляемых в Нахчыванской Автономной Республике в области развития сельского хозяйства.