Oktyabrın 21-də AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində bu qurumun 95 illik yubileyinə həsr olunan sərginin açılışı və “Virtual Qarabağ Tarixi Muzeyi”nin təqdimat mərasimi keçirildi. Vitual muzey Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi ilə “Virtual Qarabağ” İnformasiya – Kommunikasiya Texnologiyaları Mərkəzi və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin birgə əməkdaşlığı çərivəsində təşkil olunub.
Təqdimat mərasimində dövlət və hökümət rəsmiləri, ictimai qurumların və gənclər təşkilatlarının rəhbərləri, elmi ictimaiyyətin üzvləri və KİV nümayəndələri iştirak edirdilər.
Sərginin açılış mərasimində muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı rəhbərlik etdiyi qurumun keçdiyi tarixi yola nəzər saldı, bu müəssisənin fəaliyyət istiqamətlərindən danışdı.
Sərgidə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin 95 illik tarixi, burada çalışmış görkəmli mütəxəssislər barədə məlumatlar verildi, fondlarda qorunan maraqlı eksponatlar, muzeyin nəşrləri nümayiş etdirildi. Muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlının müəllifi və tərtibatçısı olduğu “Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi – 95” kitab-albomu da təqdim olundu.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Azərbaycan tarixinin təbliği istiqamətində qurumun mühüm işlər gördüyünü vurğuladı, muzeyin ekspozisiyasında cəmiyyətimizin müxtəlif inkişaf mərhələlərinin əks olunduğunu bildirdi. Azərbaycanda tarix elminin inkişafında muzeyin əvəzsiz xidmətləri olduğunu söyləyən İ.Həbibbəyli bildirdi ki, tariximizə və mədəni irsin qorunmasına böyük diqqətlə yanaşan Prezident İlham Əliyevin göstərişinə əsasən çoxsaylı abidələr və mədəniyyət ocaqları ilə yanaşı, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi də yenidən qurulmuş, yeni eksponatlarla zənginləşmişdir.
Tədbirdə “Virtual Qarabağ Tarixi Muzeyi” layihəsinin koordinatoru, “Virtual Qarabağ” İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyaları Mərkəzinin əlaqələndiricisi Nurəddin Mehdiyev “Virtual Qarabağ Tarixi Muzeyi”nin Azərbaycanda ilk peşəkar virtual muzey mahiyyətini daşıdığını bildirdi. Qeyd etdi ki, bu cür muzeylər dünyanın müxtəlif tanınmış muzeyləri tərəfindən hazırlanır. Təqdim olunan muzey internet məkanında Qarabağ həqiqətlərinin daha geniş miqyasda yayılmasına xidmət edəcək.
Daha sonra Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin elmi işçisi, “Virtual Qarabağ Tarixi Muzeyi”nin layihə rəhbəri Səbuhi Hüseynov muzey haqqında geniş təqdimatla çıxış etdi.
Bildirildi ki, “Virtual Qarabağ Tarixi Muzeyi” layihəsinin məqsədi müxtəlif muzeylərdə saxlanılan və Qarabağın tarixi, mədəni irsini əks etdirən eksponatları bir yerdə toplamaq, Qarabağın mədəniyyətini, tarixini təbliğ etməkdən ibarətdir. Burada Qarabağa dair Azərbaycanın və dünyanın 32 muzey və şəxsi kolleksiyasından 900-ə yaxın eksponat toplanıb.
Təqdimat mərasimində Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman nazirinin müavini İntiqam Babayev, Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyasının İctimai-siyasi məsələlər şöbəsinin sektor müdiri Vüsal Quliyev, Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov və başqaları çıxış edərək muzeyin keçdiyi inkişaf yolundan danışdılar, qurumun kollektivini yubiley münasibətilə təbrik etdilər.

ANAS National Museum of Azerbaijan History opened the exhibition devoted to 95th anniversary of this structure and presentation of the "Virtual Museum of Karabakh History"
ANAS National Museum of Azerbaijan History opened the exhibition devoted to 95th anniversary of this structure and presentation of the "Virtual Museum of the Karabakh History" on October 21.
Co-organizers of the Virtual Museum were the Ministry of Youth and Sports of Azerbaijan Republic, Center of Information and Communication Technologies "Virtual Karabagh" and the National Museum of Azerbaijan History.
The presentation was attended by state and government officials, heads of public institutions and youth organizations, MPs, members of the scientific community, as well as media representatives.
At the opening ceremony, Director of the museum, Academician Naila Velikhanli told about the traversed historical path and areas of activity of the institution led by her.
At the exhibition was given the information on 95-history of the National Museum of Azerbaijan History, prominent experts working in the museum, also were shown the interesting exhibits and editions of the museum which are stored in funds.
On the event also was presented book by Director of the museum, Academician Nailya Velikhanli "The National Museum of Azerbaijan History – 95".
Further Vice-president of ANAS, academician Isa Habibbeyli, stressed the importance of works in the direction of promotion of Azerbaijan history. He also noted that, the museum reflects the different stages of development of our society.
Stressing the invaluable merits of the museum in the historical development of science in Azerbaijan, I.Habibbeyli noted that, on the orders of President Ilham Aliyev, who pays special attention to the protection of cultural heritage, along with numerous monuments and cultural centers, the National Museum of Azerbaijan History was also reconstructed and enriched with new exhibits.
During the event coordinator of the project "Virtual Museum of Karabakh History", coordinator of "Virtual Karabagh" Center for Information and Communication Technologies Nureddin Mekhdiyev noted that, "Virtual Museum of Karabakh History" is the first professional virtual museum in Azerbaijan. He noted that, such museums established by various well-known world museums. The presented museum will serve as the dissemination on Karabakh realities in the Internet space.
Then, with extensive presentation about the museum acted the research associate of the National Museum of Azerbaijan History, head of the project "Virtual Museum of Karabakh History" Sabuhi Huseynov.
Noted that, the purpose of the "Virtual Museum of Karabakh History" project to gather the exhibits which are stored in various museums to promote the culture and history of Karabakh reflecting history and cultural heritage of Karabakh. Here over 900 exhibits across Karabakh from 32 museums and personal collections of Azerbaijan and the world are collected.
At the presentation ceremony also spoke the Deputy Minister of Youth and Sports of Azerbaijan Intigam Babayev, head of the department of social and political affair of the Presidential Administration of Azerbaijan Republic Vusal Guliyev, Director of the Institute of History, correspondent member of ANAS Yagub Mahmudov and others, who spoke about the development of the museum, congratulated museum staff on the occasion of the anniversary.