AMEA-da akademik İsa Həbibbəylinin sədrliyi ilə müşavirə keçirilib
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin sədrliyi ilə Akademiyada yeni iş mövsümünün başlaması münasibətilə qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş müşavirə keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin alimləri tərəfindən görkəmli dövlət xadiminin zəngin irsinə həsr olunmuş genişmiqyaslı tədqiqatların aparıldığını və hər biri fundamental monoqrafik əsər olmaqla, 29 kitabın işıq üzü gördüyünü söyləyib. Qeyd edib ki, cari ilin sonuna kimi ümumilikdə bu istiqamətdə 40-a yaxın nəşrin çapı nəzərdə tutulur və ərsəyə gətirilmiş əsərlər dekabr ayında AMEA-da “Heydər Əliyev İli”nə həsr olunmuş Rəyasət Heyətinin genişləndirilmiş iclasında geniş ictimaiyyətə təqdim olunacaq.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin bu günlərdə Türkiyəyə səfəri zamanı qardaş ölkədəki elmi qurumlarda keçirdiyi görüşlər barədə müşavirə iştirakçılarını məlumatlandırıb. Diqqətə çatdırıb ki, Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun tərkibinə daxil olan Dil Qurumunun hər il ənənəvi olaraq keçirdiyi Beynəlxalq Oğuz Türkcəsi konfransı bu ilin sentyabr ayında Qurumun tarixində ilk dəfə olaraq Türkiyədən kənarda, Azərbaycanda AMEA ilə birgə keçiriləcək. AMEA prezidenti, beynəlxalq konfransın Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illik yubileylərinə həsr ediləcəyini vurğulayıb.
AMEA prezidenti, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Dövlət orqanları (qurumları) arasında sənəd mübadiləsinin elektronlaşdırılması haqqında” Fərmanı ilə əlaqədar olaraq Akademiyada həyata keçirilməkdə olan tədbirləri diqqətə çatdırıb.
Müşavirədə, o cümlədən AMEA-nın qarşıda keçiriləcək Ümumi yığıncağına, oktyabr ayında keçiriləcək “Nobel mükafatına aparan yolun dərsləri: mif, uğurlar və çağırışlar” mövzusunda elmi konfransa, Azərbaycanı Tədqiq və Tətəbbö Cəmiyyətinin 100 illiyinə və Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı nəzərdə tutulan tədbirlər və qarşıda duran vəzifələr müzakirə edilib.
AMEA prezidenti, həmçinin Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunda daimi fəaliyyət göstərən Qarabağ arxeoloji ekspedisiyasının yaradıldığını diqqətə çatdırıb və ekspedisiyanın işğaldan azad olmuş ərazilərdə uğurla fəaliyyət göstərdiyini söyləyib.
Müşavirədə Rəyasət Heyətinin üzvləri, akademiklər – Arif Həşimov, İbrahim Quliyev, Rasim Əliquliyev, Dilqəm Tağıyev, Tofiq Nağıyev və Gövhər Baxşəliyeva çıxış edərək müzakirəyə çıxarılan məsələlər ətrafında fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

В Академии наук под председательством президента НАНА, академика Исы Габиббейли прошло совещание, посвященное началу нового трудового сезона и предстоящим задачам.
В своем выступлении на мероприятии академик Иса Габиббейли сообщил, что в рамках «Года Гейдара Алиева» учеными отделений гуманитарных и общественных наук НАНА проводятся широкомасштабные исследования, посвященные богатому наследию выдающегося государственного деятеля, выпущены в свет 29 книг, каждая из которых является фундаментальным монографическим трудом. Академик отметил, что в целом до конца текущего года предусмотрено издание около 40-а трудов, которые будут представлены широкой общественности в декабре на расширенном заседании Президиума НАНА, посвященном итогам «Года Гейдара Алиева».
Затем академик Иса Габиббейли рассказал участникам совещания о проведенных им встречах в научных организациях Турции. Академик сообщил, что в сентябре текущего года международная конференция «Огузские языки», которую ежегодно проводит Лингвистическое общество, функционирующее в составе Высшего совета по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка, впервые за историю общества пройдет за пределами Турции в Азербайджане и будет организована совместно с НАНА, она будет посвящена 100-летним юбилеям общенационального лидера Гейдара Алиева и Турецкой Республики.
На совещании президент НАНА также говорил о мероприятиях, которые реализовываются в Академии наук в связи с Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «Об электронизации обмена документами между государственными органами (структурами)».
Далее были рассмотрены вопросы, связанные с подготовкой к предстоящему Общему собранию НАНА и международной конференции «Уроки пути, ведущего к Нобелевской премии: мифы, успехи и вызовы», которая пройдет в октябре этого года, празднованием 100-летия Общества исследования и изучения Азербайджана, а также мероприятия, предусмотренные в связи с объявлением города Шуша «Культурной столицей тюркского мира» на 2023-й год.
Сказав, что по постановлению Президиума НАНА в Институте археологии, этнографии и антропологии была создана постоянно действующая Карабахская археологическая экспедиция, академик Иса Габиббейли отметил, что экспедиция успешно ведет исследовательские работы на освобожденных от оккупации территориях.
На совещании выступили члены Президиума, академики Ариф Гашимов, Ибрагим Гулиев, Расим Алигулиев, Дильгам Тагиев, Тофиг Нагиев и Говхар Бахшалиева, которые поделились своими мыслями и предложениями по вынесенным на обсуждение вопросам.