Akademik İsa Həbibbəyli “I Beynəlxalq Şah İsmayıl Xətai” konfransının iştirakçıları ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutu və Türkiyənin Hacettepe Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən və görkəmli dövlət xadimi Şah İsmayıl Xətaiyə həsr olunan “I Beynəlxalq Şah İsmayıl Xətai” konfransının iştirakçıları ilə görüşüb.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizdə ilk dəfə keçirilən beynəlxalq konfransın Şah İsmayıl Xətainin zəngin həyat və fəaliyyətinin yenidən araşdırılmasına və yeni faktların üzə çıxmasına öz töhfəsini verəcəyini bildirib. Qeyd edib ki, Şah İsmayıl Xətai tək Azərbaycanın deyil, ümumilikdə Qafqazın, Türk dünyasının və Şərqin tarixində böyük rol oynayıb, haqqında sözügedən regionlarda və Avropada bir çox tədqiqatlar aparılaraq məqalələr, kitablar ərsəyə gətirilib, Türkiyədə Şah İsmayıl Xətainin külliyatı çap olunub.
Şah İsmayıl Xətainin sovet ideologiyasının təsiri altında ölkəmizdə daha çox şair kimi öyrənildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli müstəqillik dövrünün geniş imkanları çərçivəsində Xətainin hökmdar, sərkərdə olaraq fəaliyyətinin geniş araşdırıldığını vurğulayıb. Türkiyədə isə Şah İsmayılın daha çox təriqət başçısı kimi öyrənildiyini diqqətə çatdırıb.
Qərbin məkrli planları əsasında Səfəvilərlə Osmanlı imperiyası arasında baş tutan Çaldıran döyüşünün baş vermə səbəbləri üzərində geniş araşdırmalar aparıldığını bildirən akademik İsa Həbibbəyli Xətainin bir neçə il öncə aşkara çıxarılmış və Sultan Səlimə yazılmış 31 məktubunun tarixi həqiqətləri meydana qoyduğunu deyib. Eyni zamanda konfransdan irəli gələrək Avropa arxivlərində bununla əlaqədar yeni tədqiqatların aparılmasının nəzərdə tutulduğunu söyləyib.
Diqqətə çatdırıb ki, Şah İsmayıl Xətai türk dövlətçilik tarixinin önəmli səhifələrindəndir və ədəbiyyat tariximiz üçün də mühüm simadır. Prezident İlham Əliyevin andiçmə mərasimində Türk dünyası ilə bağlı alimlərimiz qarşısında mühüm tapşırıqlar qoyduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli beynəlxalq konfransın Türk dünyasının birliyinə və alimlərinin əlaqələrinin genişləndirilməsinə öz töhfəsini verəcəyini vurğulayıb. Akademik İsa Həbibbəyli konfransın, həmçinin Xətai irsinin gənc nəsillər arasında təbliğində mühüm rol oynayacağını söyləyib, tədbirin iki ildən bir keçirilməsini təklif edib.
Daha sonra AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun direktoru professor Kərim Şükürov çıxış edərək “I Beynəlxalq Şah İsmayıl Xətai” konfransı ilə bağlı məlumat verib, tədbirin beynəlxalq tədqiqatçılar tərəfindən maraqla və rəğbətlə qarşılandığını söyləyib, tədbirə Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan, Avstriya, Böyük Britaniya və İran İslam Respublikasından 50-dən artıq alim və tədqiqatçının qatıldığını deyib. O, konfransın səfəvişünaslığa mühüm töhfə verəcəyini diqqətə çatdırıb.
Türkiyənin Hacı Bayram Veli Universitetinin professoru Əhməd Taşğın isə beynəlxalq konfransın təşkilinə verdiyi dəstəyə görə akademik İsa Həbibbəyliyə və Tarix və Etnologiya İnstitutunun rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib. Şah İsmayıl Xətainin azərbaycanlı, Səfəvilərin isə Azərbaycan dövləti olduğunu deyən Əhməd Taşğın konfransın yeni tarixi həqiqətlərin üzə çıxmasına öz töhfəsini verəcəyini söyləyib.
Görüşdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva və İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov da iştirak ediblər.
Görüşdən sonra konfrans iştirakçıları AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olub, xatirə şəkli çəkdiriblər.

The president of ANAS, Academician Isa Habibbeyli met with the participants of the 1st International Conference “Shah Ismail Khatai,” organized jointly by the Institute of History and Ethnology of ANAS named after A.A. Bakikhanov and Hacettepe University (Turkey), dedicated to the prominent statesman Shah Ismail Khatai.
During the meeting Academician Isa Habibbeyli stated that the international conference, held for the first time in our country, would help in reviewing Shah Ismail Khatai's rich life and achievements, as well as uncovering new facts. He noted that Shah Ismail Khatai played a significant role not only in the history of Azerbaijan but also in the Caucasus, the Turkic world, and the East. Numerous studies have been conducted about him in the mentioned areas and in Europe, resulting in articles and books, and his collected works have been published in Turkey.
Academician Isa Habibbeyli noted that while under the influence of Soviet ideology Shah Ismail Khatai was studied more as a poet in our country, research is now being conducted on his role as a ruler and military leader, thanks to the broad opportunities that emerged after the restoration of independence. He added that in Turkey, Shah Ismail is studied more as a sect leader.
Academician Isa Habibbeyli stated that extensive research has been conducted on the reasons behind the Battle of Chaldiran between the Safavids and the Ottoman Empire, which resulted from insidious plans of the West. He also noted that Shah Ismail Khatai's 31 letters, recently discovered and addressed to Sultan Selim, reveal historical truths. Additionally, he mentioned that the conference will lead to new research in European archives related to this topic.
It was noted that Shah Ismail Khatai's activities are an important part of Turkic statehood history and that he is also a prominent figure in Azerbaijani literature. Academician Isa Habibbeyli stated that President Ilham Aliyev set important tasks for our scholars regarding the Turkic world during his inauguration ceremony. He emphasized that the international conference would contribute to the unity of the Turkic world and the expansion of relations among the scholars. Academician Isa Habibbeyli also stated that the conference would play a crucial role in promoting Khatai's heritage among younger generations and suggested holding the conference every two years.
Next, Professor Karim Shukurov, director of the Institute of History and Ethnology of ANAS named after A.A. Bakikhanov provided information about the 1st International Conference “Shah Ismail Khatai”. He mentioned that the event was met with great interest and admiration from international researchers. Over 50 scholars and researchers from Turkey, Kazakhstan, Uzbekistan, Austria, the United Kingdom, and the Islamic Republic of Iran attended the conference. He highlighted that the conference would make a significant contribution to Safavid studies.
Professor Ahmet Taşğin from Haci Bayram Veli University (Turkey) expressed his gratitude to Academician Isa Habibbeyli and the leadership of the Institute of History and Ethnology for their support in organizing the international conference. He stated that Shah Ismail Khatai was Azerbaijani and the Safavid was an Azerbaijani state. Professor Ahmet Taşğin noted that the conference would contribute to revealing new historical truths.
The meeting was also attended by Head of the Department of Foreign Relations and International Organizations at the Presidium of ANAS, PhD in biology, docent Esmira Alirzayeva, and Head of the Department of Public Relations, Press, and Information at the Presidium of ANAS, PhD in philology Agahuseyn Shukurov.
After the meeting, the conference participants toured the ANAS Presidium building and took a commemorative photo.