Akademik İsa Həbibbəyli “I Beynəlxalq Şah İsmayıl Xətai” konfransının iştirakçıları ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutu və Türkiyənin Hacettepe Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən və görkəmli dövlət xadimi Şah İsmayıl Xətaiyə həsr olunan “I Beynəlxalq Şah İsmayıl Xətai” konfransının iştirakçıları ilə görüşüb.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizdə ilk dəfə keçirilən beynəlxalq konfransın Şah İsmayıl Xətainin zəngin həyat və fəaliyyətinin yenidən araşdırılmasına və yeni faktların üzə çıxmasına öz töhfəsini verəcəyini bildirib. Qeyd edib ki, Şah İsmayıl Xətai tək Azərbaycanın deyil, ümumilikdə Qafqazın, Türk dünyasının və Şərqin tarixində böyük rol oynayıb, haqqında sözügedən regionlarda və Avropada bir çox tədqiqatlar aparılaraq məqalələr, kitablar ərsəyə gətirilib, Türkiyədə Şah İsmayıl Xətainin külliyatı çap olunub.
Şah İsmayıl Xətainin sovet ideologiyasının təsiri altında ölkəmizdə daha çox şair kimi öyrənildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli müstəqillik dövrünün geniş imkanları çərçivəsində Xətainin hökmdar, sərkərdə olaraq fəaliyyətinin geniş araşdırıldığını vurğulayıb. Türkiyədə isə Şah İsmayılın daha çox təriqət başçısı kimi öyrənildiyini diqqətə çatdırıb.
Qərbin məkrli planları əsasında Səfəvilərlə Osmanlı imperiyası arasında baş tutan Çaldıran döyüşünün baş vermə səbəbləri üzərində geniş araşdırmalar aparıldığını bildirən akademik İsa Həbibbəyli Xətainin bir neçə il öncə aşkara çıxarılmış və Sultan Səlimə yazılmış 31 məktubunun tarixi həqiqətləri meydana qoyduğunu deyib. Eyni zamanda konfransdan irəli gələrək Avropa arxivlərində bununla əlaqədar yeni tədqiqatların aparılmasının nəzərdə tutulduğunu söyləyib.
Diqqətə çatdırıb ki, Şah İsmayıl Xətai türk dövlətçilik tarixinin önəmli səhifələrindəndir və ədəbiyyat tariximiz üçün də mühüm simadır. Prezident İlham Əliyevin andiçmə mərasimində Türk dünyası ilə bağlı alimlərimiz qarşısında mühüm tapşırıqlar qoyduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli beynəlxalq konfransın Türk dünyasının birliyinə və alimlərinin əlaqələrinin genişləndirilməsinə öz töhfəsini verəcəyini vurğulayıb. Akademik İsa Həbibbəyli konfransın, həmçinin Xətai irsinin gənc nəsillər arasında təbliğində mühüm rol oynayacağını söyləyib, tədbirin iki ildən bir keçirilməsini təklif edib.
Daha sonra AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun direktoru professor Kərim Şükürov çıxış edərək “I Beynəlxalq Şah İsmayıl Xətai” konfransı ilə bağlı məlumat verib, tədbirin beynəlxalq tədqiqatçılar tərəfindən maraqla və rəğbətlə qarşılandığını söyləyib, tədbirə Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan, Avstriya, Böyük Britaniya və İran İslam Respublikasından 50-dən artıq alim və tədqiqatçının qatıldığını deyib. O, konfransın səfəvişünaslığa mühüm töhfə verəcəyini diqqətə çatdırıb.
Türkiyənin Hacı Bayram Veli Universitetinin professoru Əhməd Taşğın isə beynəlxalq konfransın təşkilinə verdiyi dəstəyə görə akademik İsa Həbibbəyliyə və Tarix və Etnologiya İnstitutunun rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib. Şah İsmayıl Xətainin azərbaycanlı, Səfəvilərin isə Azərbaycan dövləti olduğunu deyən Əhməd Taşğın konfransın yeni tarixi həqiqətlərin üzə çıxmasına öz töhfəsini verəcəyini söyləyib.
Görüşdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva və İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov da iştirak ediblər.
Görüşdən sonra konfrans iştirakçıları AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olub, xatirə şəkli çəkdiriblər.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с участниками Первой международной конференции «Шах Исмаил Хатаи», которая проходит при совместной организации Института истории и этнологии имени А.А.Бакиханова НАНА и Университета Хаджеттепе (Турция) и посвящена деятельности выдающегося правителя Шаха Исмаила Хатаи.
В ходе встречи академик Иса Габиббейли сообщил, что международная конференция, которая проводится в нашей стране впервые, внесет свою лепту в изучение жизни и деятельности Шаха Исмаила Хатаи и выявление новых фактов. Академик отметил, что Шах Исмаил Хатаи сыграл большую роль в истории не только Азербайджана, но и всего Кавказа, тюркского мира и Востока, в указанных регионах и странах Европы велись многочисленные исследования, связанные с ним, были подготовлены статьи и книги, а в Турции был издан полный сборник произведений Хатаи.
Сказав, что под влиянием советской идеологии Шах Исмаил Хатаи воспринимался в республике в основном в качестве поэта, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в рамках широких возможностей, которые появились после восстановления независимости, ведутся исследования, связанные с деятельностью Хатаи в качестве правителя и полководца, а в Турции Шах Исмаил Хатаи изучается в основном как глава тариката (братство, течение).
Академик Иса Габиббейли сообщил, что долгие годы ведутся глубокие исследования, связанные с причинами Чалдыранской битвы между Сефевидами и Османской империей, которая явилась следствием проводимой западными державами коварной политики, а несколько лет назад было обнаружено 31 письмо, написанное Хатаи султану Селиму; эти письма пролили свет на неизвестные доселе исторические факты, в связи с чем предусмотрено проведение новых исследований в архивах стран Европы.
Отмечалось, что деятельность Шаха Исмаила Хатаи – важная страница в истории тюркской государственности, помимо этого, Хатаи является выдающимся представителем азербайджанской литературы. Сказав, что в своей речи на церемонии инаугурации Президент Ильхам Алиев поставил перед учеными важные задачи, связанные с тюркским миром, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что международная конференция внесет вклад в укрепление единства тюркского мира и расширение научных связей, а также сыграет важную роль в деле пропаганды наследия Хатаи среди представителей молодого поколения, и предложил проводить конференцию раз в два года.
Затем директор Института истории и этнологии имени А.А.Бакиханова НАНА профессор Керим Шукюров рассказал о Первой международной конференции «Шах Исмаил Хатаи», сообщил, что мероприятие было встречено с большим интересом со стороны зарубежных исследователей, в работе конференции принимают участие более 50-ти ученых и исследователей из Турции, Казахстана, Узбекистана, Австрии, Великобритании и Исламской Республики Иран. Профессор подчеркнул, что конференция внесет весомую лепту в развитие сефевидоведения.
В свою очередь, профессор Университета Хаджи Байрам Вели (Турция) Ахмет Ташкын поблагодарил академика Ису Габиббейли и руководство Института истории и этнологии за поддержку, оказанную в проведении международной конференции. Сказав, что Шах Исмаил Хатаи – азербайджанец, а государство Сефевидов – азербайджанское государство, Ахмет Ташкын выразил свою уверенность в том, что в ходе конференции будут выявлены новые исторические факты.
На встрече также приняли участие заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными организациями аппарата Президиума НАНА доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева и заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА доктор философии по филологии, доцент Агагусейн Шукюров.
В заключение участники конференции ознакомились со зданием Президиума НАНА и сфотографировались на память.