Akademik İsa Həbibbəyli Türk dünyasının arxeoloqları ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Şuşa şəhərində keçirilmiş Türk Dünyası Tədqiqat İnstitutları və Arxeologiya Mərkəzləri Birliyinin (ARICA) I toplantısının iştirakçıları ilə görüşüb.
Görüşdə AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev, Türkiyənin Hacettepe Universitetinin professoru Dr. Yunus Koç, Özbəkistan Elmlər Akademiyası Milli Arxeologiya Mərkəzinin direktoru Farhod Maksudov, Y.Qulamov adına Səmərqənd Arxeologiya İnstitutunun direktoru Muminxan Saidov və Tatarıstan Elmlər Akademiyasının (Rusiya Federasiyası) Arxeologiya İnstitutunun direktor müavini Ruzim Sattarov iştirak ediblər.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli ölkə başçısının Türk dünyası ilə əlaqələrə böyük önəm verdiyini və bu istiqamətdə əməkdaşlığı dövlət siyasətində əsas prioritet kimi qarşıya qoyduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi “Bir millət, iki dövlət” strategiyası ötən müddət ərzində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın sıx dostluq, qardaşlıq münasibətləri nəticəsində dövlətlərimiz arasında strateji müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəlib və bu da öz növbəsində Türk Dövlətləri Təşkilatının fəaliyyətinin güclənməsinə və genişlənməsinə müsbət təsir edib.
Bu gün dünyada müxtəlif təşkilatların olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli belə bir şəraitdə ortaq dilə, tarixə, mədəniyyətə malik türk xalqlarının da birliyinin və həmrəyliyinin olmasının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, hazırda Türk Dövlətləri Təşkilatının Beynəlxalq Türk Akademiyası, TÜRKSOY, TÜRKPA, Türk Universitetlər Birliyi (TÜRKÜNİB), Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu kimi qurumları uğurla fəaliyyət göstərir.
Dövlət başçısının qarşıya qoyduğu vəzifələrdən irəli gələrək AMEA-nın Türk dünyasının elm mərkəzləri və ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında türk xalqlarının dilini, tarixini, ədəbiyyatını, folklorunu, fəlsəfi fikir tarixini öyrənən şöbələrin fəaliyyət göstərdiyini, tezliklə Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda da müvafiq şöbənin açılacağını söyləyib.
“Bu gün Türk dünyasının elm xadimlərinin də birlik və həmrəyliyi olduqca vacibdir. Uzun illərdir tarix, dilçilik və ədəbiyyat sahəsində sıx əməkdaşlığımız və birliyimiz var. Bu gün arxeoloq alimlərin də birliyi yaranır və Akademiya olaraq bunu dəstəkləyirik. Bu cəhətdən Şuşa şəhərində keçirilmiş Türk Dünyası Tədqiqat İnstitutları və Arxeologiya Mərkəzləri Birliyinin (ARICA) I toplantısı olduqca önəmlidir”, - deyə AMEA prezidenti bildirib.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev növbəti ildən etibarən Türk dünyasının arxeoloqlarının birliyi və arxeoloji irsinin öyrənilməsi istiqamətində mühüm layihələrin keçiriləcəyini söyləyib.
Öz növbəsində Türkiyənin Hacettepe Universitetinin professoru Dr. Yunus Koç da Türk dünyasının arxeoloqlarının birliyinin yaradılmasının xalqlarımızın həmrəyliyinə öz töhfəsini verəcəyini vurğulayıb.
Görüşdə, həmçinin birgə tədqiqatların, layihələrin, konfransların keçirilməsi, kadr mübadiləsinin aparılması kimi məsələlər də müzakirə olunub.

Академик Иса Габиббейли встретился с археологами тюркского мира
Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с участниками первого заседания Ассоциации научно-исследовательских институтов и центров археологии тюркского мира (The Association of Research Institutes and Centers of Archaeology of the Turkic WorldARICA), которое состоялось в городе Шуша.
На встрече приняли участие директор Института археологии и антропологии НАНА доктор философии по истории Фархад Гулиев, профессор Университета Хаджеттепе (Турция) Юнус Коч, директор Национального центра археологии Академии наук Республики Узбекистан Фарход Максудов, директор Самаркандского института археологии имени Я.Гулямова Муминхон Саидов и заместитель директора Института археологии имени А.Х.Халикова Академии наук Республики Татарстан (Российская Федерация) Рузиль Саттаров.
В ходе встречи академик Иса Габиббейли сообщил, что глава нашего государства придает большое значение расширению связей с тюркским миром и объявил сотрудничество в данном направлении основным приоритетом государственной политики. Академик отметил, что в результате тесных дружеских и братских взаимоотношений между президентами Азербайджана и Турции Ильхамом Алиевым и Реджепом Тайипом Эрдоганом стратегия «Одна нация – два государства», выдвинутая общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, поднялась на уровень стратегического партнерства между нашими странами, что, в свою очередь, оказало положительное влияние на усиление и расширение деятельности Организации тюркских государств.
Сказав, что сегодня в мире функционируют различные организации, руководитель НАНА подчеркнул значимость усиления единства и солидарности тюркских народов, обладающих общим языком, историей и культурой, и добавил, что сегодня свою успешную деятельность осуществляют Международная тюркская академия, Международная организация тюркской культуры (TÜRKSOY), Парламентская ассамблея тюркских государств (TÜRKPA), Союз университетов тюркского мира (TÜRKÜNİB), Международный фонд тюркской культуры и наследия.
Следуя поставленным главой государства задачам, продолжил академик Иса Габиббейли, НАНА тесно сотрудничает с научными центрами и высшими учебными заведениями тюркского мира, в научных учреждениях и организациях Академии наук функционируют отделы, в которых изучаются языки, история, литература, фольклор, история философской мысли тюркских народов, скоро соответствующий отдел будет создан и в Институте архитектуры и искусства НАНА.
Президент НАНА подчеркнул: «В настоящее время необходимо расширить единство и солидарность деятелей науки тюркского мира. Наше сотрудничество в сфере истории, лингвистики и литературы продолжается уже долгие годы. Сегодня налаживаются связи и между учеными-археологами, Академия наук всецело поддерживает эту инициативу. С этой точки зрения первое заседание Ассоциации научно-исследовательских институтов и центров археологии тюркского мира (ARICA), которое прошло в городе Шуша, обладает огромной значимостью».
Затем выступил директор Института археологии и антропологии НАНА доктор философии по истории Фархад Гулиев, который  сообщил, что со следующего года начнется реализация важных проектов, связанных с изучением археологического наследия тюркских народов.
В свою очередь, профессор Университета Хаджеттепе (Турция) Юнус Коч подчеркнул, что создание сообщества археологов тюркского мира внесет свой вклад в солидарность наших народов.
Далее в ходе встречи были обсуждены такие вопросы, как проведение совместных исследований, реализация проектов, организация конференций, обмен кадрами и т.д.