Akademik İsa Həbibbəyli Türk dünyasının arxeoloqları ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Şuşa şəhərində keçirilmiş Türk Dünyası Tədqiqat İnstitutları və Arxeologiya Mərkəzləri Birliyinin (ARICA) I toplantısının iştirakçıları ilə görüşüb.
Görüşdə AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev, Türkiyənin Hacettepe Universitetinin professoru Dr. Yunus Koç, Özbəkistan Elmlər Akademiyası Milli Arxeologiya Mərkəzinin direktoru Farhod Maksudov, Y.Qulamov adına Səmərqənd Arxeologiya İnstitutunun direktoru Muminxan Saidov və Tatarıstan Elmlər Akademiyasının (Rusiya Federasiyası) Arxeologiya İnstitutunun direktor müavini Ruzim Sattarov iştirak ediblər.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli ölkə başçısının Türk dünyası ilə əlaqələrə böyük önəm verdiyini və bu istiqamətdə əməkdaşlığı dövlət siyasətində əsas prioritet kimi qarşıya qoyduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi “Bir millət, iki dövlət” strategiyası ötən müddət ərzində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın sıx dostluq, qardaşlıq münasibətləri nəticəsində dövlətlərimiz arasında strateji müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəlib və bu da öz növbəsində Türk Dövlətləri Təşkilatının fəaliyyətinin güclənməsinə və genişlənməsinə müsbət təsir edib.
Bu gün dünyada müxtəlif təşkilatların olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli belə bir şəraitdə ortaq dilə, tarixə, mədəniyyətə malik türk xalqlarının da birliyinin və həmrəyliyinin olmasının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, hazırda Türk Dövlətləri Təşkilatının Beynəlxalq Türk Akademiyası, TÜRKSOY, TÜRKPA, Türk Universitetlər Birliyi (TÜRKÜNİB), Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu kimi qurumları uğurla fəaliyyət göstərir.
Dövlət başçısının qarşıya qoyduğu vəzifələrdən irəli gələrək AMEA-nın Türk dünyasının elm mərkəzləri və ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında türk xalqlarının dilini, tarixini, ədəbiyyatını, folklorunu, fəlsəfi fikir tarixini öyrənən şöbələrin fəaliyyət göstərdiyini, tezliklə Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda da müvafiq şöbənin açılacağını söyləyib.
“Bu gün Türk dünyasının elm xadimlərinin də birlik və həmrəyliyi olduqca vacibdir. Uzun illərdir tarix, dilçilik və ədəbiyyat sahəsində sıx əməkdaşlığımız və birliyimiz var. Bu gün arxeoloq alimlərin də birliyi yaranır və Akademiya olaraq bunu dəstəkləyirik. Bu cəhətdən Şuşa şəhərində keçirilmiş Türk Dünyası Tədqiqat İnstitutları və Arxeologiya Mərkəzləri Birliyinin (ARICA) I toplantısı olduqca önəmlidir”, - deyə AMEA prezidenti bildirib.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev növbəti ildən etibarən Türk dünyasının arxeoloqlarının birliyi və arxeoloji irsinin öyrənilməsi istiqamətində mühüm layihələrin keçiriləcəyini söyləyib.
Öz növbəsində Türkiyənin Hacettepe Universitetinin professoru Dr. Yunus Koç da Türk dünyasının arxeoloqlarının birliyinin yaradılmasının xalqlarımızın həmrəyliyinə öz töhfəsini verəcəyini vurğulayıb.
Görüşdə, həmçinin birgə tədqiqatların, layihələrin, konfransların keçirilməsi, kadr mübadiləsinin aparılması kimi məsələlər də müzakirə olunub.

Academician Isa Habibbeyli met with archaeologists of the Turkic world
The president of the Azerbaijan National Academy of Sciences, academician Isa Habibbeyli, met with the participants of the 1st meeting of the Association of Turkic World Archaeological Research Institutes and Centers (ARICA) held in Shusha.
The meeting was attended by the director of the Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS, PhD in history Farhad Guliyev, Professor Dr. Yunus Koç from Hacettepe University of Türkiye, director of the National Center of Archaeology of the Academy of Sciences of Uzbekistan Farhod Maksudov, director of the Samarkand Archaeological Institute named after Yahyo Gulamov, Saidov Muminxon, and deputy director of the Institute of Archaeology of the Tatarstan Academy of Sciences (Russian Federation) Ruzim Sattarov.
Speaking at the meeting, the academician Isa Habibbeyli stated that the head of the country attaches great importance to the relations with the Turkic world and has made cooperation in this area a primary priority of state policy. He noted that the “One nation, two states” strategy, defined by the National Leader Heydar Aliyev, has risen to the level of strategic alliance between our states, thanks to the strong friendship and fraternal relations between President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the Republic of Türkiye Recep Tayyip Erdoğan. This, in turn, has had a positive impact on the strengthening and expansion of the activities of the Organization of Turkic States.
Academician Isa Habibbeyli said that there are various organizations around the world today and emphasized the importance of unity and solidarity among Turkic peoples who have a common language, history, and culture in such circumstances. He highlighted that currently, institutions such as the International Turkic Academy of the Organization of Turkic States, TURKSOY, TURKPA, Turkic Universities Union (TÜRKÜNİB), and the Turkic Culture and Heritage Foundation are operating successfully.
Academician Isa Habibbeyli noted that ANAS is closely cooperates with the scientific centers and higher education institutions of the Turkic world based on the tasks set by the head of state. He mentioned that there are departments in the Academy’s scientific institutions and organizations studying the language, history, literature, folklore, and philosophical thought history of Turkic peoples, and that a similar department will soon be established at the Institute of Architecture and Art.
“The unity and solidarity of scholars of the Turkic world are extremely important today. For many years, we have close cooperation and unity in the fields of history, linguistics, and literature. The union of archaeologists is also forming, and as the Academy, we support this. In this regard, the 1st meeting of the Association of Turkic World Archaeological Research Institutes and Centers (ARICA) held in Shusha is highly significant,” stated the president of ANAS.
Later, director of the Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS, PhD in history Farhad Guliyev stated that starting from next year, significant projects will be carried out regarding study of the archaeological heritage of Turkic world.
In turn, Professor Dr. Yunus Koç from Hacettepe University of Türkiye emphasized that the creation of a union of archaeologists of the Turkic world will contribute to the solidarity of our nations.
Issues such as conducting joint research, projects, and conferences, as well as staff exchanges were discussed at the meeting.
Subsequently, mutual gifts were exchanged.
The guests also toured the main building of the Azerbaijan National Academy of Sciences and took a commemorative photo.