Görkəmli şərqşünas alim Aida İmanquliyevanın xatirəsi yad edilib
Sentyabrın 19-da AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru akademik Gövhər Baxşəliyeva və Şərqşünaslıq İnstitutunun kollektivi XX əsrdə Azərbaycanın dünya elminə bəxş etdiyi görkəmli simalardan biri - şərqşünas alim, pedaqoq, filologiya elmləri doktoru, professor Aida İmanquliyevanın məzarını ziyarət edib, xatirəsini dərin ehtiramla anıb, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Anım mərasimində çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan şərqşünaslığında ərəbşünaslıq sahəsinin çox inkişaf etdiyini bildirərək, onun ədəbiyyat istiqamətinin fundamentinin görkəmli şərqşünas alim, professor Aida İmanquliyevanın elmi əsərləri ilə qoyulduğunu, Aida xanımın bu istiqamətin inkişafında əvəzsiz xidmətlərinin olduğunu vurğulayıb. Professor Aida İmanquliyevanın Azərbaycan ərəbşünaslığında bir məktəb yaratdığını, mühacir ədəbiyyatının tədqiqində yeni bir yol açdığını deyən akademik İsa Həbibbəyli alimin dünya elmində ərəb məhcər ədəbiyyatının tədqiqi sahəsinə böyük töhfələr verdiyini, Azərbaycan və dünya şərqşünaslığını zənginləşdirdiyini qeyd edib.
Akademik Gövhər Baxşəliyeva 32 il öncə sentabrın 19-da dünyasını dəyişmiş böyük alim Aida İmanquliyevanın həm ictimai fəaliyyəti, həm şəxsi keyfiyyətləri baxımından başqalarından fərqlənən, parlaq bir şəxsiyyət olduğunu deyib. Aida İmanquliyevanın Azərbaycan şərqşünaslıq elminin inkişafında silinməz iz qoyduğunu söyləyən G.Baxşəliyeva elmi fəaliyyətini ərəb ədəbiyyatının tədqiqinə həsr edən 3 sanballı monoqrafiya, 100-dən çox elmi və elmi populyar məqalənin müəllifinin ərəb-Qərb ədəbiyyatlarının qarşılıqlı əlaqələrini və təsirini öyrənən ilk alimimiz olduğunu qeyd edib.
Aida İmanquliyevanın Şərqşünaslıq İnstitutuna rəhbərlik etdiyi dövrdə bacarıqlı elm təşkilatçısı kimi özünü göstərdiyini xatırladan G.Baxşəliyeva əlavə edib ki, o, Azərbaycan elmini dünya səviyyəsində təmsil edən gözəl alim idi.
G.Baxşəliyeva Aida İmanquliyevanın itkisinin şərqşünaslarımız üçün çox ağır olduğunu, alimlərimizin onun əziz xatirəsini daim uca tutduqlarını deyib.
Şərqşünaslıq İnstitutunun böyük elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Bəşarət Bəşirova Aida İmanquliyevanın dəyərli elmi fəaliyyətindən bəhs edib, onun gənc şərqşünaslara göstərdiyi qayğıdan danışıb, görkəmli alimlə bağlı xatirələrini paylaşıb.

On September 19, the president of the Azerbaijan National Academy of Sciences, academician Isa Habibbeyli, acting vice-president of ANAS, director of the Institute of Oriental Studies named after academician Ziya Bunyadov, academician Govhar Bakhshaliyeva, and the staff of the Institute of Oriental Studies visited the grave of distinguished scholar and orientalist, one of the prominent figures of Azerbaijan science, doctor of philological sciences, teacher, Professor Aida Imanguliyeva. They paid their deep respects, honoring her memory, and placed wreaths and flowers at her grave.
In his speech academician Isa Habibbeyli noted that the field of Arabic studies in Azerbaijani Oriental studies has developed significantly, emphasizing that the foundation of its literary direction was laid by the prominent orientalist scientist, Professor Aida Imanguliyeva, through her scientific works. He highlighted that Aida Imanguliyeva made invaluable contributions to the development of this field. Academician Isa Habibbeyli also mentioned that Professor Aida Imanguliyeva laid a foundation for Arabic studies in Azerbaijan and opened a new path in the study of immigrant literature. He said that Aida Imanguliyeva made substantial contributions to the study of Arabic emigrant literature in global science, enriching both Azerbaijani and world Oriental studies.
Academician Govhar Bakhshaliyeva said that Aida Imanguliyeva, who passed away 32 years ago on September 19, was a distinguished and remarkable personality, both in her public activities and personal qualities. She emphasized that Aida Imanguliyeva left an indelible mark on the development of Azerbaijani Oriental studies. She highlighted that Aida Imanguliyeva was the first scholar to study the interactions and influences between Arab and Western literatures, authoring three substantial monographs and over 100 scientific and popular scientific articles.
Govhar Bakhshaliyeva recalled Aida Imanguliyeva's tenure as the head of the Institute of Oriental Studies, where she demonstrated herself as a skilled organizer of science, and added that she was an outstanding scholar representing Azerbaijani science on a global level.
Govhar Bakhshaliyeva stated that Aida Imanguliyeva's loss is a great sorrow for our orientalists, and emphasized that scholars always hold her cherished memory in high regard.
Basharat Bashirova, a senior researcher at the Institute of Oriental Studies and Ph.D. in history, spoke about Aida Imanguliyeva's valuable scientific work, her care for young orientalists, and shared her memories of the distinguished scholar.