Görkəmli şərqşünas alim Aida İmanquliyevanın xatirəsi yad edilib
Sentyabrın 19-da AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru akademik Gövhər Baxşəliyeva və Şərqşünaslıq İnstitutunun kollektivi XX əsrdə Azərbaycanın dünya elminə bəxş etdiyi görkəmli simalardan biri - şərqşünas alim, pedaqoq, filologiya elmləri doktoru, professor Aida İmanquliyevanın məzarını ziyarət edib, xatirəsini dərin ehtiramla anıb, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Anım mərasimində çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan şərqşünaslığında ərəbşünaslıq sahəsinin çox inkişaf etdiyini bildirərək, onun ədəbiyyat istiqamətinin fundamentinin görkəmli şərqşünas alim, professor Aida İmanquliyevanın elmi əsərləri ilə qoyulduğunu, Aida xanımın bu istiqamətin inkişafında əvəzsiz xidmətlərinin olduğunu vurğulayıb. Professor Aida İmanquliyevanın Azərbaycan ərəbşünaslığında bir məktəb yaratdığını, mühacir ədəbiyyatının tədqiqində yeni bir yol açdığını deyən akademik İsa Həbibbəyli alimin dünya elmində ərəb məhcər ədəbiyyatının tədqiqi sahəsinə böyük töhfələr verdiyini, Azərbaycan və dünya şərqşünaslığını zənginləşdirdiyini qeyd edib.
Akademik Gövhər Baxşəliyeva 32 il öncə sentabrın 19-da dünyasını dəyişmiş böyük alim Aida İmanquliyevanın həm ictimai fəaliyyəti, həm şəxsi keyfiyyətləri baxımından başqalarından fərqlənən, parlaq bir şəxsiyyət olduğunu deyib. Aida İmanquliyevanın Azərbaycan şərqşünaslıq elminin inkişafında silinməz iz qoyduğunu söyləyən G.Baxşəliyeva elmi fəaliyyətini ərəb ədəbiyyatının tədqiqinə həsr edən 3 sanballı monoqrafiya, 100-dən çox elmi və elmi populyar məqalənin müəllifinin ərəb-Qərb ədəbiyyatlarının qarşılıqlı əlaqələrini və təsirini öyrənən ilk alimimiz olduğunu qeyd edib.
Aida İmanquliyevanın Şərqşünaslıq İnstitutuna rəhbərlik etdiyi dövrdə bacarıqlı elm təşkilatçısı kimi özünü göstərdiyini xatırladan G.Baxşəliyeva əlavə edib ki, o, Azərbaycan elmini dünya səviyyəsində təmsil edən gözəl alim idi.
G.Baxşəliyeva Aida İmanquliyevanın itkisinin şərqşünaslarımız üçün çox ağır olduğunu, alimlərimizin onun əziz xatirəsini daim uca tutduqlarını deyib.
Şərqşünaslıq İnstitutunun böyük elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Bəşarət Bəşirova Aida İmanquliyevanın dəyərli elmi fəaliyyətindən bəhs edib, onun gənc şərqşünaslara göstərdiyi qayğıdan danışıb, görkəmli alimlə bağlı xatirələrini paylaşıb.

19-го сентября президент НАНА академик Иса Габиббейли, и.о. вице-президента НАНА, директор Института востоковедения имени академика Зии Буниятова НАНА академик Говхар Бахшалиева и коллектив Института востоковедения посетили могилу одного из выдающихся азербайджанских ученых ХХ века – востоковеда, педагога, доктора филологических наук, профессора Аиды Имангулиевой, почтили ее светлую память и возложили на могилу ученого венки и букеты цветов.
В своем выступлении на церемонии почтения памяти академик Иса Габиббейли сообщил, что в азербайджанском востоковедении сильно развита область арабистики, фундамент ее литературного направления был заложен научными трудами выдающегося ученого-востоковеда, профессора Аиды Имангулиевой, которая внесла исключительный вклад в развитие данной сферы. Сказав, что профессор Аида Имангулиева создала научную школу в отечественной арабистике и заложила новый путь в изучении эмигрантской литературы, руководитель НАНА подчеркнул, что своими трудами ученый обогатила азербайджанскую и всемирную арабистику.
Затем выступила академик Говхар Бахшалиева, которая отметила, что профессор Аида Имангулиева отличалась от других ученых своей общественной деятельностью и личными качествами, была выдающейся личностью. Академик добавила, что Аида Имангулиева оставила неизгладимый след в отечественном востоковедении, была первым азербайджанским ученым, изучавшим взаимосвязи и взаимовлияние арабской и западной литератур, автором трех ценных монографий, более 100 научных и научно-популярных статей.
Напомнив, что в годы руководства Институтом востоковедения Аида Имангулиева показала себя умелым организатором науки, академик Говхар Бахшалиева сообщила, что профессор была прекрасным ученым, представлявшим отечественную науку на мировом уровне, ученые-востоковеды всегда высоко чтут светлую память профессора Аиды Имангулиевой.
О научной деятельности Аиды Имангулиевой и ее заботе о молодых ученых рассказала старший научный сотрудник Института востоковедения доктор философии по истории Башарат Баширова. Она поделилась и своими воспоминаниями о видном ученом.