AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında İzzəddin Həsənoğlu və Mirzə Ələkbər Sabirin Türkiyədə nəşr olunmuş kitablarının təqdimatı olub.
İzzəddin Həsənoğlunun “Kitab-ı Siretün-nebi” kitabını və Mirzə Ələkbər Sabirin “Hophopnamə”sini Seyfəddin Altaylı çapa hazırlayıb.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Avrasiya Yazarlar Birliyinin başqanı Ufuk Tuzman, Xalq şairi Sabir Rüstəmxanlı, AMEA-nın Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli, Akademiyanın müxtəlif institutlarının əməkdaşları, media mənsubları və digərləri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açıb. Akademik İsa Həbibbəyli Türkiyə və Azərbaycanın dostluq-qardaşlıq münasibətlərinin elm və mədəniyyət sahəsində də günü-gündən inkişaf etdiyini vurğulayıb. Ədəbi əlaqələrin nəticəsi olaraq Türkiyədə işıq üzü görən bu kitabların tarixi və elmi əhəmiyyətindən bəhs edib. İki ölkə arasındakı mədəni səviyyədə nəzərə çarpan uğurların digər türk dövlətlərində də geniş vüsət aldığını vurğulayıb. Son vaxtlar tərcümə sahəsində işlərin xeyli genişləndiyini də qeyd edib. Əlavə edib ki, Sabirin kitabını Türkiyədə 1950-ci illərdə çap ediblər. Seyfəddin Altaylının “Hophopnamə”ni orada yenidən nəşr etdirməsini “Molla Nəsrəddin” ədəbi məktəbinə böyük töhfə kimi xarakterizə edib.
Akademik İsa Həbibbəyli hər iki kitabı böyük əziyyət və şövqlə ərsəyə gətirdiyi üçün Seyfəddin Altaylıya təşəkkürlərini bildirib. Avrasiya Yazarlar Birliyininə uzun illər rəhbərlik etmiş, Türk dünyası aşiqi, Azərbaycan sevdalısı Yaqub Öməroğlunu qədirşünalıqla xatırlayıb. Yeni başqana da işlərində uğurlar arzulayıb, əçəkdaşlıq sahəsinə təkliflər səsləndirib.
Avrasiya Yazarlar Birliyinin başqanı Ufuk Tuzman çıxışında yeni başqan olaraq ilk dəfə AMEA-nın kürsüsündə olmaqdan qürur duyduğunu bildirib. Birlik tərəfindən həyata keçirilən işlər haqqında məlumat verərək bildirib ki, rəhbərlik etdiyi qurumun 29 Cümhuriyyət və Muxtar Respublikalarla əlaqələri qurulub. “Hophopnamə”nin mahiyyətini yüksək qiymətləndirən başqan əlavə edib ki, bu kitab Yaqub Öməroğlu üçün “Bengü” yayınlarının 500-cü nəşri idi.
Natiq vurğulayıb ki, Azərbaycana səfəri zamanı Sabirin yurdu Şamaxını da gəzib, oranın çoxlu sayda ziyalı yetişdirməsindən məmnun qalıb. Bildirib ki, Avrasiya Yazarlar Birliyinin 540 kitabı çap olunub, onun da əllisi Azərbaycan ədəbiyyatına aiddir. Özünün başqanlıq etdiyi müddətdə isə 40 kitabın işıq üzü gördüyünü vurğulayıb. Eyni zamanda Birlik tərəfindən türk toplumları arasında aparılan maarifləndirmə işləri haqında da məlumat verib.
Qonaqlardan Xalq şairi Sabir Rüstəmxanlı, AMEA-nın Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli çıxışlarında nəşrlərin milli və elmi əhəmiyyətinə xüsusi nəzər salıblar.
Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşlarından Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatı və yazılı abidələr şöbəsinin baş elmi işçisi, professor, Əməkdar elm xadimi Qəzənfər Paşayev, elmi katib filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aygün Bağırlı nəşrlərin əhəmiyyətindən söz açıblar.
Həmçinin Bakı Avrasiya Universitetinin müəllimi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Seyfəddin Altaylı da nəşrlərin xarakterik xüsusiyyətləri, kitabların özəllikləri, hazırlanma prosesin incəlikləri haqqında ətraflı məlumat verib.
Sonda Bakı Avrasiya Universitetinin kafedra müdiri filologiya elmləri doktoru Elmira Məmmədova-Kekeç tədbirin təşkili üçün təşəkkürlərini bildirib, kitabların tərtibçisi Seyfəddin Altaylıya hədiyyə tədqim edib.

A presentation of the books by Izzaddin Hasanoglu and Mirza Alakbar Sabir, published in Türkiye, was held at the Central Scientific Library (CSL) of ANAS.
Seyfaddin Altaylı prepared the book “Kitâb-ı Sîretü’n-Nebî” by Izzaddin Hasanoglu and “Hophopname” by Mirza Alakbar Sabir for publication.
The event was attended by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, the Head of the Association of Authors of Eurasia Ufuk Tuzman, People’s Poet Sabir Rustamkhanli, the Director of the Institute of Manuscripts of ANAS, Academician Teymur Karimli, employees of various institutes of the Academy, media representatives, and others.
The event was opened with an introductory speech by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli. He said that the friendship and brotherhood relations between Türkiye and Azerbaijan are developing day by day also in the fields of science and culture. He spoke about the historical and scientific significance of the books published in Türkiye as a result of literary relations and underlined that the noticeable cultural successes between the two countries have a positive impact on relations with other Turkic states as well. According to the academician Sabir’s book was published in Türkiye in the 1950s and in recent times, the field of translation has significantly expanded. He characterized Seyfaddin Altaylı’s re-publication of “Hophopname” there as a significant contribution to the literary school of “Molla Nasreddin”.
Academician Isa Habibbeyli expressed his gratitude to Seyfaddin Altayli for putting great effort and enthusiasm into the publication of both books. He fondly remembered Yagub Omaroghlu, who led the Association of Authors of Eurasia for many years and loved the Turkic world and Azerbaijan. The President of ANAS wished success to a new head of the Association and made suggestions for cooperation.
In his speech, the Head of the Association of Authors of Eurasia Ufuk Tuzman, expressed his pride in making a speech from the rostrum of the Azerbaijan National Academy of Sciences for the first time as the new head of association. Ufuk Tuzman provided information about the works carried out by the association, mentioning that the organization he leads has established relations with 29 republics and autonomous republics. Touching upon the significance of “Hophopname”, he added that this book was the 500th publication of the “Bengü” publishing house for Yagub Omaroghlu.
The scientist emphasized that during his visit to Azerbaijan, he also visited Sabir’s homeland, Shamakhi, and was pleased to see the large number of intellectuals from there. He said that the Eurasian Authors’ Association has published 540 books, 50 of which are related to Azerbaijani literature. During his tenure as head, 40 books were published. He also provided information about the educational works carried out by the Association among Turkic communities.
People’s Poet Sabir Rustamkhanli and the Director of the Institute of Manuscripts of ANAS, Academician Teymur Karimli spoke about the national and scientific significance of the publications during their speeches.
Professor Gazanfar Pashayev, a distinguished scientist and chief researcher of the Department of Azerbaijani Oral Folk Literature and Written Monuments of the Institute of Literature, as well as Augun Baghirli, a scientific secretary, PhD in philology, associate professor, also spoke about the importance of the books.
Seyfaddin Altayli, a teacher at Baku Eurasian University, PhD in philology, and associate professor gave information about the characteristic features of the publications, the unique aspects of the books, and the details of the preparation process.
In conclusion, Elmira Mammadova-Kekech, the Head of the Department at Baku Eurasian University and Doctor of Philological Sciences, expressed her gratitude for the organization of the event and presented a gift to Seyfaddin Altayli, the compiler of the books.