AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında İzzəddin Həsənoğlu və Mirzə Ələkbər Sabirin Türkiyədə nəşr olunmuş kitablarının təqdimatı olub.
İzzəddin Həsənoğlunun “Kitab-ı Siretün-nebi” kitabını və Mirzə Ələkbər Sabirin “Hophopnamə”sini Seyfəddin Altaylı çapa hazırlayıb.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Avrasiya Yazarlar Birliyinin başqanı Ufuk Tuzman, Xalq şairi Sabir Rüstəmxanlı, AMEA-nın Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli, Akademiyanın müxtəlif institutlarının əməkdaşları, media mənsubları və digərləri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açıb. Akademik İsa Həbibbəyli Türkiyə və Azərbaycanın dostluq-qardaşlıq münasibətlərinin elm və mədəniyyət sahəsində də günü-gündən inkişaf etdiyini vurğulayıb. Ədəbi əlaqələrin nəticəsi olaraq Türkiyədə işıq üzü görən bu kitabların tarixi və elmi əhəmiyyətindən bəhs edib. İki ölkə arasındakı mədəni səviyyədə nəzərə çarpan uğurların digər türk dövlətlərində də geniş vüsət aldığını vurğulayıb. Son vaxtlar tərcümə sahəsində işlərin xeyli genişləndiyini də qeyd edib. Əlavə edib ki, Sabirin kitabını Türkiyədə 1950-ci illərdə çap ediblər. Seyfəddin Altaylının “Hophopnamə”ni orada yenidən nəşr etdirməsini “Molla Nəsrəddin” ədəbi məktəbinə böyük töhfə kimi xarakterizə edib.
Akademik İsa Həbibbəyli hər iki kitabı böyük əziyyət və şövqlə ərsəyə gətirdiyi üçün Seyfəddin Altaylıya təşəkkürlərini bildirib. Avrasiya Yazarlar Birliyininə uzun illər rəhbərlik etmiş, Türk dünyası aşiqi, Azərbaycan sevdalısı Yaqub Öməroğlunu qədirşünalıqla xatırlayıb. Yeni başqana da işlərində uğurlar arzulayıb, əçəkdaşlıq sahəsinə təkliflər səsləndirib.
Avrasiya Yazarlar Birliyinin başqanı Ufuk Tuzman çıxışında yeni başqan olaraq ilk dəfə AMEA-nın kürsüsündə olmaqdan qürur duyduğunu bildirib. Birlik tərəfindən həyata keçirilən işlər haqqında məlumat verərək bildirib ki, rəhbərlik etdiyi qurumun 29 Cümhuriyyət və Muxtar Respublikalarla əlaqələri qurulub. “Hophopnamə”nin mahiyyətini yüksək qiymətləndirən başqan əlavə edib ki, bu kitab Yaqub Öməroğlu üçün “Bengü” yayınlarının 500-cü nəşri idi.
Natiq vurğulayıb ki, Azərbaycana səfəri zamanı Sabirin yurdu Şamaxını da gəzib, oranın çoxlu sayda ziyalı yetişdirməsindən məmnun qalıb. Bildirib ki, Avrasiya Yazarlar Birliyinin 540 kitabı çap olunub, onun da əllisi Azərbaycan ədəbiyyatına aiddir. Özünün başqanlıq etdiyi müddətdə isə 40 kitabın işıq üzü gördüyünü vurğulayıb. Eyni zamanda Birlik tərəfindən türk toplumları arasında aparılan maarifləndirmə işləri haqında da məlumat verib.
Qonaqlardan Xalq şairi Sabir Rüstəmxanlı, AMEA-nın Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli çıxışlarında nəşrlərin milli və elmi əhəmiyyətinə xüsusi nəzər salıblar.
Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşlarından Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatı və yazılı abidələr şöbəsinin baş elmi işçisi, professor, Əməkdar elm xadimi Qəzənfər Paşayev, elmi katib filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aygün Bağırlı nəşrlərin əhəmiyyətindən söz açıblar.
Həmçinin Bakı Avrasiya Universitetinin müəllimi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Seyfəddin Altaylı da nəşrlərin xarakterik xüsusiyyətləri, kitabların özəllikləri, hazırlanma prosesin incəlikləri haqqında ətraflı məlumat verib.
Sonda Bakı Avrasiya Universitetinin kafedra müdiri filologiya elmləri doktoru Elmira Məmmədova-Kekeç tədbirin təşkili üçün təşəkkürlərini bildirib, kitabların tərtibçisi Seyfəddin Altaylıya hədiyyə tədqim edib.

Состоялась презентация изданных в Турции книг Иззеддина Гасаноглу и Мирзы Алекпера Сабира
В Центральной научной библиотеке НАНА состоялась презентация изданных в Турции книг Иззеддина Гасаноглу и Мирзы Алекпера Сабира.
Книги «Китаб-и Сиретун-неби» Иззеддина Гасаноглу и «Хопхопнаме» Мирзы Алекпера Сабира к печати подготовил Сейфеддин Алтайлы.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, глава Союза писателей Евразии Уфук Тузман, народный поэт Сабир Рустамханлы, директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА академик Теймур Керимли, сотрудники различных институтов Академии наук, представители СМИ и т.д.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул, что дружеские и братские взаимоотношения между Азербайджаном и Турцией развиваются с каждым днём и охватывают все области, в том числе и сферу науки и культуры. Академик рассказал об исторической и научной значимости указанных книг, издание которых в Турции является результатом литературных связей. Сказав, что успехи в культурной сфере, достигнутые в ходе двустороннего сотрудничества, получают широкий отклик и в других тюркских государствах, академик добавил, что в последнее время реализуются мероприятия и в сфере переводческой деятельности. Руководитель НАНА сообщил, что книга Сабира была издана в Турции в 1950-х гг., и назвал повторное издание «Хопхопнаме» Сейфеддином Алтайлы в братской стране весомым вкладом в литературную школу «Молла Насреддин».
Академик Иса Габиббейли поблагодарил Сейфеддина Алтайлы за кропотливый труд над обеими книгами. Академик с благодарностью вспомнил о заслугах Якупа Омероглу, который долгие годы возглавлял Союз писателей Евразии и любил тюркский мир и Азербайджан, пожелал новому главе организации успехов в его деятельности и озвучил свои предложения, связанные с дальнейшим сотрудничеством.
В своём выступлении глава Союза писателей Евразии Уфук Тузман отметил, что рад впервые посетить НАНА в качестве нового главы организации. Говоря о мероприятиях, реализованных союзом, он сообщил, что руководимая им организация сотрудничает с различными структурами 29-ти стран и автономных республик. Высоко оценив значение «Хопхопнаме», глава Союза писателей добавил, что эта книга была 500-м выпуском издательства «Бенгю» при Якупе Омероглу.
Оратор подчеркнул, что во время своей поездки в Азербайджан посетил и родину Сабира город Шамахы, с удовольствием узнав об обилии представителей интеллигенции, которые являются выходцами этого города. Сказав, что Союзом писателей Евразии были изданы 540 книг, Уфук Тузман добавил, что 50 из них относятся к азербайджанской литературе. Он подчеркнул, что за время его руководства организацией были выпущены 40 книг, а также рассказал о мероприятиях, которые реализуются союзом для просвещения тюркских сообществ.
Затем выступили народный поэт Сабир Рустамханлы, директор Института рукописей НАНА академик Теймур Керимли, главный научный сотрудник Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, заслуженный деятель науки профессор Газанфар Пашаев и учёный секретарь института доктор философии по филологии, доцент Айгюн Багирли, которые говорили о национальной и научной значимости изданий.
В своём выступлении педагог Бакинского Евразийского университета доктор философии по филологии, доцент Сейфеддин Алтайлы подробно рассказал о характерных особенностях изданий и процессе подготовки книг к печати.
В заключение заведующая кафедрой Бакинского Евразийского университета доктор филологических наук Эльмира Мамедова-Кекеч поблагодарила организаторов мероприятия и преподнесла подарки составителю книг Сейфеддину Алтайлы.