Dekabrın 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Əvvəlcə Azərbaycan Hava Yollarına (AZAL) məxsus sərnişin təyyarəsinin Qazaxıstanın Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğraması nəticəsində həlak olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
İclasda müzakirə olunan birinci məsələ “Doktorantura təhsili: mövcud vəziyyət, beynəlxalq təcrübə və qarşıda duran vəzifələr” haqqında olub.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, AMEA-nın tarixində ilk dəfə olaraq Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdiri Rəyasət Heyətinin iclasında məruzə ilə çıxış edir və bu istiqamətdə həyata keçirilən islahatlar gələcəkdə də davam etdiriləcək.
Daha sonra AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri “Doktorantura təhsili: mövcud vəziyyət, beynəlxalq təcrübə və qarşıda duran vəzifələr” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzəçi elmi fəaliyyətin ən mühüm istiqamətini təşkil edən doktorantura təhsili vasitəsilə yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı sahəsində mövcud vəziyyətə toxunub, beynəlxalq təcrübəni nəzərdən keçirməklə qarşıda duran bir sıra vəzifələri diqqətə çatdırıb. Məruzədə beynəlxalq təcrübə kontekstində respublikada doktorantura təhsili ilə bağlı mövcud vəziyyət və beynəlxalq təcrübə, əsasən, iki aspektdən - “Doktorantura təhsili ilə bağlı institusional səviyyədə mövcud vəziyyət və beynəlxalq təcrübə” və “Doktorantura təhsili ilə bağlı məzmun səviyyəsində mövcud vəziyyət və beynəlxalq təcrübə”, nəzərdən keçirilib.
S.Xavəri məruzəsində birinci istiqamət üzrə doktorantura təhsilini tənzimləyən mövcud normativ-hüquqi bazanı nəzərdən keçirib, ali təhsilin üçüncü səviyyəsi olaraq doktorantura təhsilinin hüquqi və fəlsəfi spesifikasını, struktur özəlliklərini Boloniya prinsipləri kontekstində dəyərləndirib. Bundan əlavə, AMEA-da doktorantura təhsili, onunla bağlı mühüm statistik göstəricilər, AMEA-da doktorantura təhsili ilə bağlı elm sahələri və ixtisaslar, onların elmi müəssisələr üzrə paylanması, elmi müəssisələrin elmi istiqamətlər və elmi problemlər üzrə koqnitiv institutlaşması modelləri kimi məsələlər də diqqət mərkəzinə gətirilib. Həmçinin, dünya elminin yeni çağırışları, İKT-nin, süni intellekt texnologiyalarının inkişafı, multidissiplinar, transdissiplinar tendensiyaların artdığı bir şəraitdə doktorantura təhsil səviyyəsi üzrə ixtisasların təsnifatına yenidən baxmaq zərurəti, respublikada doktoranturaya illik qəbul planı, qəbul və müdafiə edənlərin sayı arasında nisbət, bu istiqamətdə mövcud tendensiyalar və onların ehtimal olunan nəticələri, dissertasiyaların qiymətləndirilməsində mövcud mexanizmlər və beynəlxalq təcrübə (səlist və qeyri-səlis yanaşmalar), AMEA-da doktorantura təhsili ilə bağlı beynəlxalq əlaqələr və s. məsələlər məruzədə əksini tapıb.
Məruzədə ikinci əsas istiqamət olaraq məzmun səviyyəsində doktorantura təhsili ilə bağlı beynəlxalq təcrübə və respublikada mövcud vəziyyət nəzərdən keçirilib. Burada doktorantura təhsilinin məzmun spesifikası, beynəlxalq təcrübədə PhD-nin fəlsəfi platforması, ən ümumi modeldə elmi-tədqiqat prosesinin məntiqi ardıcıllığı, elmi fakt və düşüncə konstruksiyası arasında münasibətlər, elmi problemin formulə “problemi”, elmi problemin həm elmi, həm də dövlətin, millətin və bəşəriyyətin sosial-iqtisadi, mədəni-mənəvi və ideoloji inkişafı baxımından aktuallığı, Azərbaycanda doktorantura təhsilinin məzmununa yanaşmalar, elmlər və fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə elmi-tədqiqat işlərinin – dissertasiyaların hazırlanmasında məzmun səviyyəsində müşahidə olunan xarakterik problemlər diqqətə çatdırılıb.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Müzakirələrdə akademiklər Arif Həşimov, Dilqəm Tağıyev, Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova, Gövhər Baxşəliyeva, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fariz İmranov, professor İlham Məmmədzadə və fəlsəfə elmləri doktoru Füzuli Qurbanov çıxış edərək məruzəni yüksək qiymətləndirib, doktorantura təhsili sahəsində mövcud problemlərə toxunub, təkliflərini səsləndiriblər.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli elmimizin gələcəyi üçün AMEA-da doktorantura təhsilinin səviyyəsinin yüksəldilməsinin vacibliyini bildirib. Qeyd edib ki, doktorantlara qarşı diqqət və qayğı daha da artırılmalı, institut rəhbərləri və şöbə müdirləri tərəfindən elmi məqalələrin nəşrində və digər təşkilati işlərdə bütün zəruri dəstək verilməlidir. AMEA rəhbəri qarşıdakı hədəflər sırasında doktorantura təhsili haqqında əsasnamənin yenilənməsi üçün təkliflərin hazırlanması, doktorantura təhsilinin dünya təcrübəsinə uyğunlaşdırılması olduğunu bildirib.
Rəyasət Heyəti tərəfindən məruzədə və müzakirələrdə irəli sürülən təkliflər nəzərə alınaraq doktorantura təhsil səviyyəsində, dünya təcrübəsi nəzərə alınmaqla, yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlanması prosesinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflərin hazırlanması, dissertasiya mövzularının müəyyənləşdirilməsində tədqiq olunan elmi problemin elmilik, obyektivlik, aktuallıq (ölkənin real sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafı ilə bağlı tələbatların həllinə yönəlməsi) və əhəmiyyətlilik (həm milli maraqlar, həm də beynəlxalq çağırışlar baxımından tətbiq imkanlarının olması) kimi meyarları nəzərə alınmaq şərtilə elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorant və dissertantlar üçün elmi müəssisələrdə mövzular bankının yaradılması, son dövrlər dünya elmində baş verən sürətli dəyişikliklər, İKT-nin, süni intellekt texnologiyalarının, multidissiplinar və transdissiplinar tədqiqatların inkişafı, əmək bazarının tələblərinin dəyişməsi və s. nəzərə alınmaqla, digər aidiyyəti dövlət qurumları ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq şəraitində “Ali təhsilin doktorantura səviyyəsi üzrə ixtisasların Təsnifatı”nın təkmilləşdirilməsi istiqamətində təkliflərin hazırlanması, elmi müəssisələrdə doktorantların iş planlarının yerinə yetirilməsinə nəzarətin ciddiləşdirilməsi, doktorant və dissertantlara elmmetrik bilik və səriştələrin aşılanması üçün tədbirlərin həyata keçirilməsi və s. məsələlərlə bağlı müvafiq qərar qəbul edilib, Akademiyanın aidiyyəti qurumlarına tapşırıqlar verilib.
İclasda müzakirə edilən növbəti məsələ 2025-ci il üzrə AMEA-da aparılacaq elmi-tədqiqat işlərinin əhatəli planının təsdiq edilməsi haqqında olub. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrində müzakirə olunaraq təsdiq edilən planlar AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsi tərəfindən sistemləşdirilərək, AMEA Rəyasət Heyətinin müzakirəsinə təqdim edilib.
Rəyasət Heyəti tərəfindən 2025-ci il üzrə AMEA-da aparılacaq elmi-tədqiqat işlərinin əhatəli planı təsdiqlənib və görülmüş işlər barədə rüblük və illik yekun hesabatın müvafiq elmi bölmələrə təqdim olunması tapşırılıb.
Daha sonra iclasda AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında məsələ müzakirə edilib. Kitabxananın direktoru texnika elmləri doktoru Hüseyn Hüseynov bildirib ki, 2025-ci ilin avqust ayında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Mərkəzi Elmi Kitabxanasının yaradılmasının 100 ili tamam olur. 4 noyabr 1923-cü ildə Azərbaycanı Tədqiq və Tətəbbö Cəmiyyətinin  Biblioqrafiya bürosunun fəaliyyətə başlaması ilə Kitabxananın yaradılmasına start verilmiş, 19 avqust 1925-ci ildə Cəmiyyətin Mərkəzi Şurasının Rəyasət Heyətinin iclasında Biblioqrafiya bürosunun işi ilə kitabxana işinin birləşdirilməsi haqqında qərarla Kitabxana hüquqi baxımdan təsis edilmişdir.
Qeyd olunub ki, son iki il ərzində yeniləşən Akademiya hərəkatı kontekstində AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin təşəbbüsü ilə Mərkəzi Elmi Kitabxana da yeni islahatlar mərhələsinə qədəm qoyub. Bu islahatların əsas hədəfini “Elektron Kitabxana” konsepsiyası çərçivəsində bilikləri saxlama, qoruma və İKT imkanlarını təminetmə funksiyası ilə yanaşı, bu istiqamətdəki fəaliyyətin elmi-tədqiqat sahəsinə istiqamətləndirilməsi təşkil edir. Vurğulanıb ki, bu gün kitabxananın yeniləşən fəaliyyətinin ana xəttini dünyada baş verən kitabxana-informasiya prosesləri kontekstində oxuculara xidmət sisteminin müasir modelinin hazırlanıb həyata keçirilməsi təşkil edir.
Rəyasət Heyəti tərəfindən AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında qərar qəbul olunub.
İclasda müzakirə edilən növbəti məsələ isə AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin “Elmi əsərləri” (İctimai-humanitar və təbiət elmləri seriyası) jurnalının təsis edilməsi haqqında olub.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, AMEA-da həyata keçirilən genişmiqyaslı islahatların mühüm istiqamətlərindən birini regional elmi bölmə və mərkəzlərin elmi fəaliyyətlərinin müasir tələblər səviyyəsində qurulması, regionların özünəməxsus xüsusiyyətlərini nəzərə alınmaqla onların elmi fəaliyyətinin daha da təkmilləşdirilməsi təşkil edir. Bu istiqamətdə fəaliyyətin daha sistemli və məqsədəmüvafiq təşkilini təmin etmək üçün AMEA rəhbərliyi mütəmadi olaraq regional elmi bölmə və mərkəzlərin elmi fəaliyyəti ilə yerindəcə yaxından tanış olur, alimləri dinləyir, müvafiq tapşırıqlar verir.
Akademik İsa Həbibbəyli Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin bu ay keçirilən hesabat iclasında iştirak etdiyini xatırladıb və mərkəzin elmi fəaliyyətinin daha da gücləndirilməsi, regionun özünəməxsus spesifik xüsusiyyətlərini nəzərə almaqla elmi əlaqələrin daha da genişləndirilməsi ilə bağlı bir sıra tövsiyə, təklif və tapşırıqlar verdiyini söyləyib.
Sözügedən tapşırıqlardan irəli gələrək mərkəz rəhbərliyi Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin “Elmi əsərləri” (İctimai-humanitar və təbiət elmləri seriyası) adlı elmi jurnalının təsis edilməsi ilə bağlı AMEA prezidentinə müraciət edib.
AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən qeyd olunanları nəzərə alaraq, Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin “Elmi əsərləri” (İctimai-humanitar və təbiət elmləri seriyası) jurnalının təsis edilməsi haqqında qərar qəbul olunub və Redaksiya Heyəti təsdiqlənib.
İclasda müzakirə olunan növbəti məsələ AMEA-da elektron sənəd dövriyyəsinə keçidin təmin edilməsi və qarşıda duran vəzifələr haqqında olub.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov bildirib ki, AMEA-da Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sisteminin (ESDS) yaradılması və səmərəli fəaliyyəti ilə bağlı bir sıra tədbirlər görülmüş, şəbəkə infrastrukturunun yenilənməsi, elektron elmin inkişafı və digər sahələr üzrə əməli addımlar atılmışdır. Bildirib ki, həyata keçirilən işlər nəticəsində AMEA-da yaradılmış Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sistemi ölkə üzrə Rəqəmsal Sənəd Dövriyyəsi altsisteminə inteqrasiya olunub və digər dövlət orqanları (qurumları) ilə sənəd mübadiləsinin aparılması təmin edilib.
Daha sonra AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Sənədlərlə iş və protokol şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əsmər Əliyeva çıxış edərək AMEA-da Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sisteminin təşkili istiqamətində görülmüş işlər barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının və tabeliyindəki qurumların Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sisteminə qoşulması məqsədilə ASAN Xidmət ilə birgə fəaliyyət təşkil olunmuş, istifadəçi profillərinin yaradılması və təlimlərin keçirilməsi təmin edilmişdir. Bununla yanaşı, Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sistemindən (ESDS) real vaxt rejimində istifadəyə keçid mərhələli şəkildə təşkil olunmuşdur. Ə.Əliyeva bildirib ki, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatı və tabeliyindəki elmi müəssisə, təşkilat və mərkəzlərdə sənədlərin dövriyyəsinin elektronlaşdırılmasına keçid prosesi uğurla başa çatdırılıb.
Şöbə müdiri Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sisteminə keçiddən sonra sistemdən istifadəyə dair bir sıra statistik rəqəmləri də təqdim edib.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın qısa müddət ərzində ölkə üzrə Elektron Sənəd Dövriyyəsi Sisteminə qoşulması istiqamətində Sənədlərlə iş və protokol şöbəsinin xüsusi fəaliyyət göstərdiyini, şöbənin əməkdaşları tərəfindən Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında müvafiq şəxslərə təlimlər keçildiyini bildirərək şöbənin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.

27-го декабря состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА, заведующие отделами аппарата Президиума и соответствующие лица.
Вначале минутой молчания была почтена память пассажиров и членов экипажа, погибших в результате крушения самолёта, принадлежащего компании «Азербайджанские авиалинии» (AZAL), близ города Актау (Казахстан).
Первым на обсуждение был вынесен вопрос «Обучение в докторантуре: существующее положение, международная практика и предстоящие задачи».
Академик Иса Габиббейли сообщил, что впервые в истории НАНА заведующий отделом аппарата Президиума выступает на заседании Президиума с докладом по данному вопросу, реформы в данной сфере будут продолжаться и в дальнейшем.
Затем заведующий Отделом науки и образования аппарата Президиума НАНА доктор филологических наук Сархан Хавери выступил с докладом «Обучение в докторантуре: существующее положение, международная практика и предстоящие задачи». Докладчик рассказал о подготовке высококвалифицированных специалистов посредством обучения в докторантуре, которое составляет важное направление научной деятельности, международной практике в данной сфере, а также перечислил ряд предстоящих задач. Существующее в республике положение в области обучения в докторантуре рассматривалось с учётом международного опыта в основном с двух аспектов – «Существующее положение в сфере обучения в докторантуре на институциональном уровне и международная практика» и «Существующее положение в области обучения в докторантуре с точки зрения содержания и международная практика».
Говоря о первом направлении, Сархан Хавери рассказал о нормативно-правовой базе, регулирующей обучение в докторантуре, правовой и философской специфике и структурных особенностях обучения в докторантуре, которая является третьей ступенью высшего образования, оценил их в контексте принципов Болонской системы. Помимо этого, в центре внимания находились такие вопросы, как обучение в докторантуре НАНА, связанные с данной сферой важные статистические показатели, отрасли и специальности, их распределение по научным учреждениям, модели когнитивной институционализации научных учреждений по научным направлениям и научным проблемам. Также в докладе нашли своё отражение такие важные вопросы, как новые вызовы мировой науки, развитие ИКТ и технологий искусственного интеллекта, необходимость в пересмотре классификации специальностей на уровне обучения в докторантуре в условиях роста мультидисциплинарных и трансдисциплинарных тенденций, годовой план приёма в докторантуру в республике, соотношение между числом лиц, принятых в докторантуру и защитивших диссертации, существующие в данной области тенденции и их предполагаемые результаты, механизмы в оценке диссертаций и международная практика, международные связи НАНА в сфере обучения в докторантуре и т.д.
С точки зрения содержания обучение в докторантуре было рассмотрено с учётом международной практики и существующего в республике положения. Докладчик рассказал о специфике содержания обучения в докторантуре, философской платформе PhD в международной практике, логической последовательности научно-исследовательского процесса в общей модели, взаимоотношениях между научным фактом и мыслительной конструкцией, «проблеме» формулирования научной проблемы, актуальности научной проблемы с точки зрения развития науки, а также социально-экономического, культурно-нравственного и идеологического развития государства, нации и человечества в целом, подходе к содержанию обучения в докторантуре в Азербайджане, характерных проблемах, которые наблюдаются в содержании научно-исследовательских работ (диссертаций) на уровне подготовки докторов наук и докторов философии.
После прослушивания доклада состоялись дискуссии. В своих выступлениях академики Ариф Гашимов, Дильгам Тагиев, Расим Алигулиев, Ирада Гусейнова, Говхар Бахшалиева, член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде, доктор философии по математике, доцент Фариз Имранов, профессор Ильхам Мамедзаде и доктор философских наук Физули Гурбанов высоко оценили доклад и поделились своими мыслями и предложениями, связанными с проблемами, существующими в сфере обучения в докторантуре.
Выступая по указанному вопросу, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что для будущего развития отечественной науки необходимо повысить уровень обучения в докторантуре НАНА. Академик сообщил, что нужно быть еще более внимательными и проявлять заботу о докторантах, руководство институтов и заведующие отделами должны оказывать необходимую поддержку при публикации научных статей и решении прочих организационных вопросов. Руководитель НАНА отметил, что предстоящими задачами являются подготовка предложений, связанных с обновлением положения об обучении в докторантуре, и приведение сферы обучения в докторантуре в соответствие с мировой практикой.
Учитывая затронутые в докладе вопросы и выдвинутые в ходе дискуссий предложения, Президиум НАНА принял постановление, в котором нашли своё отражение такие сферы, как разработка предложений, нацеленных на совершенствование процесса подготовки высококвалифицированных научных кадров в докторантуре с учётом мировой практики, создание банка тем диссертационных работ для докторантов и диссертантов по подготовке докторов наук и докторов философии с учётом таких критериев, как научность и объективность исследуемой проблемы, её актуальность (направленность на удовлетворение потребностей, связанных с реальным социально-экономическим и культурно-нравственным развитием республики) и значимость (наличие возможностей практического применения с точки зрения и национальных интересов, и международных вызовов). Также в постановлении были учтены такие вопросы, как изменения, происходящие в последнее время в мировой науке, развитие ИКТ, технологий искусственного интеллекта, мультидисциплинарных и трансдисциплинарных исследований, изменение требований на рынке труда, учёт всех вышеназванных критериев при разработке совместно с прочими соответствующими государственными структурами предложений по усовершенствованию «Классификации специальностей на уровне докторантуры высшего образования», усиление в научных учреждениях контроля за выполнением докторантами планов своих работ, реализация мероприятий по привитию докторантам и диссертантам наукометрических знаний и навыков и т.д. Помимо этого, были даны поручения соответствующим подразделениям Академии наук.
Следующим на заседании был рассмотрен вопрос об утверждении комплексного плана научно-исследовательских работ, которые будут вестись в НАНА в 2025 году. Академик Иса Габиббейли сообщил, что планы, обсуждённые и утверждённые в отделениях гуманитарных и общественных наук НАНА, были систематизированы в Отделе науки и образования аппарата Президиума и представлены на рассмотрение Президиума НАНА.
Президиум утвердил комплексный план научно-исследовательских работ, которые будут вестись в НАНА в 2025 году. Также было поручено представить в научные отделения квартальный и годовой итоговый отчёты о выполненных работах.
Далее на заседании обсуждался вопрос о проведении 100-летнего юбилея Центральной научной библиотеки (ЦНБ) НАНА. Директор библиотеки доктор технических наук Гусейн Гусейнов сообщил, что в августе 2025 года исполняется 100 лет со дня создания ЦНБ Национальной академии наук Азербайджана. Начало созданию библиотеки было положено 4 ноября 1923 года с учреждения Библиографического бюро Общества исследования и изучения Азербайджана, а 19 августа 1925 года на заседании Президиума Центрального совета Общества было принято постановление о слиянии деятельности Библиографического бюро и библиотеки, и тем самым был определен правовой статус ЦНБ.
Отмечалось, что на протяжении последних двух лет в контексте движения обновляемой Академии наук по инициативе президента НАНА академика Исы Габиббейли и в ЦНБ были начаты реформы, основной целью которых является хранение и защита знаний в рамках концепции «Электронная библиотека», применение возможностей ИКТ в данной сфере, а также направление деятельности в данном направлении в научно-исследовательскую область. Подчеркивалось, что сегодня основу обновляемой деятельности библиотеки составляет разработка и применение современной модели системы обслуживания читателей в контексте библиотечно-информационных процессов, которые происходят в мире.
Президиум принял постановление о проведении 100-летнего юбилея Центральной научной библиотеки НАНА.
Затем на заседании был рассмотрен вопрос об учреждении журнала «Научные труды» Лянкяранского регионального научного центра НАНА (серия общественных, гуманитарных и естественных наук).
Академик Иса Габиббейли сообщил, что одним из важных направлений проводимых в НАНА широкомасштабных реформ является организация научной деятельности региональных научных отделений и центров на уровне современных требований, ещё большее совершенствование их научной деятельности с учётом своеобразных особенностей регионов. Для организации ещё более систематизированной и целенаправленной деятельности в данной сфере руководство НАНА периодически знакомится с научной деятельностью региональных научных отделений и центров на местах, выслушивает учёных и даёт соответствующие поручения.
Напомнив, что в этом месяце он принял участие на отчётном заседании Лянкяранского регионального научного центра НАНА, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что дал ряд рекомендаций, поручений и предложений, нацеленных на ещё большее усиление научной деятельности центра и расширение научных связей с учётом своеобразных специфических особенностей региона.
Исходя из указанных поручений, руководство центра обратилось к президенту НАНА в связи с учреждением журнала «Научные труды» Лянкяранского регионального научного центра (серия общественных гуманитарных и естественных наук).
Учитывая всё вышеизложенное, Президиум НАНА принял постановление об учреждении журнала «Научные труды» Лянкяранского регионального научного центра НАНА (серия общественных, гуманитарных и естественных наук). Также была утверждена реакционная коллегия журнала.
Следующим на обсуждение был вынесен вопрос о переходе НАНА к электронному документообороту и предстоящих задачах.
В своём выступлении по данному вопросу академик-секретарь НАНА академик Ариф Гашимов отметил, что в НАНА реализованы важные мероприятия, связанные с созданием и плодотворной деятельностью Системы электронного документооборота (ESDS), обновлением сетевой инфраструктуры, развитием электронной науки и т.д. В результате выполненных работ, продолжил академик, созданная в НАНА Система электронного документооборота была интегрирована в подсистему цифрового документооборота республики, был обеспечен обмен документами с другими государственными органами (учреждениями).
Далее заведующая Отделом делопроизводства и протокола аппарата Президиума НАНА доктор философии по филологии Эсмер Алиева рассказала о работах, выполненных в сфере организации в Академии наук Системы электронного документооборота. Она сообщила, что для подключения аппарата Президиума НАНА и находящихся под его ведомством структур к Системе электронного документооборота была проделана совместная с ASAN Xidmət работа, созданы профили пользователей и организованы тренинги. Наряду с этим, в режиме реального времени был обеспечен поэтапный переход к Системе электронного документооборота (ESDS), процесс перехода к электронизации документооборота в аппарате Президиуме НАНА и подведомственных ему научных учреждениях, организациях и центрах НАНА успешно завершён.
Заведующая отделом привела ряд статистических данных, связанных с использованием Системы электронного документооборота.
Выступая в связи с рассматриваемым вопросом, академик Иса Габиббейли отметил, что Отдел делопроизводства и протокола в краткие сроки реализовал важные мероприятия, связанные с подключением НАНА к Системе электронного документооборота республики, сотрудники отдела провели в научных учреждениях и организациях Академии наук тренинги для соответствующих лиц. Академик высоко оценил деятельность отдела.