Fevralın 27-də AMEA Rəyasət Heyətində Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə həsr olunmuş “Birinci Türkoloji Qurultayın qurucuları və dərsləri: tarix və müasirlik” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başlayıb.
Konfrans iştirakçıları əvvəlcə Fəxri xiyabanda görkəmli dövlət xadimi, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsinə ehtiramlarını bildirib, Ümummilli Liderin abidəsi önünə gül dəstələri düzüblər. Ulu Öndərin ömür-gün yoldaşı, görkəmli oftalmoloq-alim akademik Zərifə xanım Əliyevanın da məzarı üzərinə güllər düzülüb.
Tədbir iştirakçıları Şəhidlər xiyabanında Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsini yad edib, məzarları önünə gül dəstələri qoyublar. Konfrans iştirakçıları, həmçinin “Türk şəhidliyi” abidəsini ziyarət edib, bu məzarlıqda uyuyan qəhrəman və fədakar türk qardaşlarımızın əziz xatirəsini anıblar.
Daha sonra beynəlxalq elmi konfransın iştirakçıları AMEA Rəyasət Heyətinin foyesində Birinci Türkoloji Qurultaya həsr olunmuş məlumat bazası, virtual sərgi, eləcə də AMEA-da yubileylə bağlı nəşr olunmuş kitablarla tanış olublar.
Konfrans Birinci Türkoloji Qurultayın təşkilində yaxından iştirak etmiş Türk dünyasının görkəmli şəxsiyyətlərinin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Konfransı giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq iştirakçıları salamlayıb, bu mötəbər tədbir münasibətilə qonaqları Akademiyada görməkdən məmnunluğunu ifadə edib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 1926-cı ildə AMEA-da məhz bu tarixi zalda keçirilmiş Birinci Türkoloji Qurultay XX əsrdə türk xalqlarının, o cümlədən Azərbaycan xalqının mədəni həyatında mühüm hadisə olub. Qurultayda türk xalqlarının dili, tarixi, ədəbiyyatı, əlifbası, etnoqrafiyası və mədəniyyəti ilə bağlı gələcəyə yönəlmiş mühüm qərarlar qəbul edilib, Türk dünyasının tanınmış alim və ziyalıları bir araya gəlib.
“Qurultayın ən böyük tarixi nailiyyətlərindən biri mürəkkəb siyasi şəraitə baxmayaraq latın qrafikalı ortaq türk əlifbasının qəbul edilməsi olmuşdur”, - deyən AMEA rəhbəri bu mötəbər tədbirin türkologiya elminin əsas istiqamətlərini müəyyənləşdirdiyini bildirib. Qeyd edib ki, Qurultayın elmi irsi bu gün də öz aktuallığını qoruyub saxlayır.
Akademik İsa Həbibbəyli Bakı şəhərinin XIX əsrin sonlarından Türk dünyasında elmi-mədəni inkişafın mərkəzlərindən biri olduğunu, Azərbaycanın zəngin elmi və mədəni potensialının region üçün önəmli nümunə təşkil etdiyini vurğulayıb. O, müstəqillikdən sonra Azərbaycanın latın qrafikasına keçidi rəsmi şəkildə həyata keçirən ilk türk dövlətlərindən biri olduğunu xatırladıb.
AMEA prezidenti bildirib ki, 11 sentyabr 2024-cü il tarixində Bakıda Beynəlxalq Türk Akademiyası və Türk Dil Qurumu tərəfindən keçirilmiş “Türk Dünyası Ortaq Əlifba Komissiyası”nın üçüncü iclasında 34 hərfdən ibarət Ortaq Türk Əlifbası üzrə ümumi razılıq əldə edilib. Bu, Türk dünyasında ortaq mədəni və elmi məkanın formalaşması baxımından mühüm addım hesab olunur.
“Dövlət başçısının imzaladığı Birinci Türkoloji Qurultayın 90 və 100 illik yubileylərinin keçirilməsi haqqında sərəncamları Türk dünyası alim və mütəfəkkirlərinə göstərilən yüksək diqqət və ehtiramın nümunəsidir”, - deyə bildirən akademik İsa Həbibbəyli bu təşəbbüslərin Türk dünyasında elmi-mədəni əməkdaşlığın, birliyin və həmrəyliyin möhkəmlənməsinə xidmət etdiyini vurğulayıb.
O, konfransda təqdim ediləcək məruzələrin türkologiya elminin inkişafına təkan verəcəyini, elmi əlaqələrin güclənməsinə imkan yaradacağını bildirib, əldə olunan nəticələrin həm ölkədə, həm də beynəlxalq səviyyədə sülh və qardaşlığın möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonra çıxış edən Türkiyənin Yunus Emre İnstitutunun prezidenti, professor Abdurrahman Aliy Birinci Türkoloji Qurultayı ortaq zəngin keçmişə və qədim irsə malik türk xalqlarının mədəni inteqrasiyasında mərhələ yaratmış mühüm hadisə kimi dəyərləndirib. O, Qurultayın vaxtilə irəli sürdüyü bir çox ideyaların müasir şəraitdə uğurla gerçəkləşdiyini söyləyib.
Professor Abdurrahman Aliy bildirib ki, türk dilinin beynəlxalq miqyasda yayılması, ortaq mədəni irsin qorunması və elmi fəaliyyətlərin dəstəklənməsi əsas prioritetlərdəndir. O, Yunus Əmrə İnstitutu tərəfindən türkologiyanın sadəcə bir elm sahəsi kimi deyil, tarixi irsi, mədəni qarşılıqlı təsiri, diplomatik baxışı, dil və təhsil siyasətlərini əhatə edən, çoxşaxəli və strateji bir istiqamət kimi qiymətləndirildiyini söyləyib. Vurğulayıb ki, ortaq məqsədlər ətrafında birləşmiş türkologiya camiəsi beynəlxalq müstəvidə daha güclü və təsirli mövqe formalaşdıra bilər.
Türkiyəli professor qeyd edib ki, Qurultayın 100 illik yubileyi türk aləminin intellektual irsinin yenidən qiymətləndirilməsi, Türkologiyanın aktual məsələlərinin müzakirəsi və elmi əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi baxımından əhəmiyyətlidir.
Daha sonra Birinci Türkoloji Qurultaya həsr olunan film nümayiş etdirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov çıxış edərək XX əsrin əvvəllərinin türk xalqları üçün mürəkkəb və taleyüklü bir mərhələ kimi yadda qaldığını deyib. Bildirib ki, Birinci Türkoloji Qurultay böyük intellektual platforma kimi çıxış edərək, dil, əlifba, maarifçilik və mədəni irs məsələlərini sistemli şəkildə gündəmə gətirib.
Nazir müavini Türk dünyasında mədəni inteqrasiya ideyasının elmi əsaslarla müzakirəyə çıxarılmasının müasir dövrdə də aktuallığını qoruyub saxladığını, bu istiqamətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən mədəni siyasətin prioritetlərindən biri kimi ardıcıl şəkildə dəstəkləndiyini söyləyib. Həmçinin vurğulayıb ki, qloballaşma, yeni çağırışlar, rəqəmsallaşma və süni intellektin sürətli inkişafı mədəniyyət anlayışına da yeni məzmun qazandırıb. Bu şəraitdə milli-mənəvi dəyərlərin qorunaraq yeni rəqəmsal mühitə uyğunlaşdırılması son dərəcə vacibdir.
Daha sonra Türkiyə Respublikasının Mədəniyyət və Turizm nazirinin müavini Serdar Çam, Türkiyə Milli Təhsil nazirinin müavini dos. Celile Ören Ökten, AR Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ülkər Səttarova, Türkiyənin ölkəmizdəki səfiri prof. Birol Akgün, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar, Türkiyə millət vəkili, AK Partiya sədr müavini, Türk Dövlətləri ilə əlaqələr üzrə başqan, prof. Dr. Kürşat Zorlu, Atatürk Kültür, Dil, Tarix Yüksək Qurumunun prezidenti, prof. Dərya Örs, Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti, akademik Şahin Mustafayev, Türk Dil Qurumunun rəhbəri, prof. Osman Mert, Xalq şairi Sabir Rüstəmxanlı çıxış ediblər.
Tədbirdə, həmçinin Türk Mədəniyyəti Araşdırma İnstitutunun direktoru, prof. Ahmet Bican Ercilasun "Türkologiyanın strateji əsasları Qurultay miqyasında", Azərbaycan Atatürk Mərkəzinin rəhbəri, akademik Nizami Cəfərov "Birinci Türkoloji Qurultayda Azərbaycan" və Azərbaycan Dillər Universitetinin professoru Adil Babayev "Birinci Türkoloji Qurultay iştirakçılarının aqibəti və şərəfi" mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Çıxışlarda Birinci Türkoloji Qurultayın tarixi əhəmiyyətini, ideya əsaslarını və təşkilatçılarının elmi irsini müasir elmi yanaşmalar kontekstində təhlil etmək baxımından tədbirin önəmi qeyd edilib. Bildirilib ki, bu tədbir Türk dünyasının intellektual birliyini möhkəmləndirən, elmi dialoqu dərinləşdirən və yeni tədqiqatlara yol açan mühüm platformadır.
Daha sonra tədbir öz işini panel iclaslarla davam etdirib.
Beynəlxalq elmi konfransda Azərbaycandan başqa, Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan, Türkmənistan, Qırğızıstan, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti və başqa ölkələrdən gəlmiş tanınmış elm adamlarının məruzələri dinlənilib.
Konfrans çərçivəsində “Birinci Türkoloji Qurultayın çağırılmasının tarixi və ictimai zərurəti”, “Qurultayın təşkilatçıları və aparıcı simalarının türkologiya elminə töhfələri”, “Qurultay qərarlarının türk xalqlarının elmi və mədəni inkişafına təsiri”, “Türk dillərinin tədqiqi, əlifba və terminologiya məsələləri, metodoloji yanaşmalar, “Qurultay ideyalarının sovet dövründə və sonrakı mərhələlərdə inkişaf dinamikası”, “Müstəqillik dövründə türkologiyanın qarşısında duran çağırışlar, “Qlobal elmi mühitdə türkoloji araşdırmaların perspektivləri” və “Qurultayın az araşdırılmış pərdəarxası məqamları” istiqamətləri üzrə müzakirələr aparılıb.
Dilçilər, tarixçilər, etnoqraflar, ədəbiyyatşünaslar və mədəniyyət tədqiqatçıları türkologiya elminin aktual problemlərini müxtəlif elmi məktəblərin baxış bucağından təqdim ediblər.
Beynəlxalq elmi konfransın iştirakçıları fevralın 28-də Xəzər Universitetində Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə həsr olunmuş simpoziumda da iştirak və çıxış edəcəklər.

27-го февраля в здании Президиума НАНА начала свою работу международная научная конференция «Организаторы и уроки Первого тюркологического съезда: история и современность», посвященная 100-летию Съезда.
Вначале участники конференции посетили Аллею почетного захоронения, почтили память выдающегося государственного деятеля, архитектора и созидателя современного независимого Азербайджанского государства общенационального лидера Гейдара Алиева и возложили к памятнику Великому лидеру букеты цветов. Также были возложены цветы на могилу спутницы жизни Общенационального лидера, выдающегося ученого-офтальмолога академика Зарифы ханум Алиевой.
Затем участники мероприятия посетили Аллею шехидов, отдали дань памяти героических сынов и дочерей Азербайджана, пожертвовавших своими жизнями во имя свободы и независимости Родины, возложили на их могилы букеты цветов. Участники конференции также посетили памятник турецким воинам-шехидам. Была почтена светлая память турецких военнослужащих, которые покоятся здесь, к памятнику были возложены цветы.
Далее участники международной научной конференции ознакомились в фойе здания Президиума НАНА с базой данных и виртуальной выставкой, а также с книгами, выпущенными НАНА по случаю юбилея Первого тюркологического съезда.
Минутой молчания была почтена память выдающихся личностей, которые принимали участие в организации Первого тюркологического съезда.
Открывая конференцию вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли поприветствовал всех участников мероприятия и сообщил, что Первый тюркологический съезд, который проходил в 1926 году именно в этом историческом зале, был важным событием в культурной жизни тюркских народов, в том числе и азербайджанского народа. В ходе съезда, объединившего известных ученых и представителей интеллигенции тюркского мира, были приняты важные постановления, связанные с языком, историей, литературой, алфавитом, этнографией и культурой тюркских народов.
Сказав, что одним из важнейших исторических достижений Съезда было принятие в тех сложных политических условиях общего тюркского алфавита, опирающегося на латинскую графику, руководитель НАНА добавил, что на том мероприятии были определены основные направления тюркологии, научное наследие Съезда сохраняет свою актуальность по сей день.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что с конца XIX века город Баку был одним из центров научного и культурного развития тюркского мира, богатый научный и культурный потенциал Азербайджана обладал большой значимостью для всего региона. Академик напомнил, что после обретения независимости Азербайджан был одним из первых тюркских государств, официально перешедших на алфавит с латинской графикой.
Руководитель НАНА отметил, что на третьем заседании Комиссии по общему алфавиту тюркского мира, которое состоялось 11 сентября 2024 года в Баку при организации Международной тюркской академии и Турецкого лингвистического общества, стороны пришли к согласию о принятии общего тюркского алфавита, состоящего из 34 букв. Это – важный шаг с точки зрения формирования общего культурного и научного пространства в тюркском мире.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Подписанные главой государства распоряжения о праздновании 90-летнего и 100-летнего юбилеев Первого тюркологического съезда являются показателями высокого внимания и почтения к ученым и мыслителям тюркского мира. Эти инициативы служат укреплению научно-культурного сотрудничества, единства и солидарности в тюркском мире».
Академик Иса Габиббейли выразил свою уверенность в том, что представленные на конференции доклады приведут к ещё большему развитию тюркологии, укреплению научных связей, полученные результаты внесут вклад в укрепление мира и братства и внутри страны, и на международном уровне.
Затем выступил президент Института Юнуса Эмре профессор Абдуррахман Алий, который назвал Первый тюркологический съезд важным событием в культурной интеграции тюркских народов, имеющих общее богатое прошлое и древнее наследие. Он сообщил, что многие идеи, которые были выдвинуты в свое время в ходе Съезда, успешно претворяются в жизнь в современных условиях.
Профессор Абдуррахман Алий отметил, что одним из приоритетов в настоящее время является распространение тюркского языка в международном масштабе, сохранение общего культурного наследия и поддержка научной деятельности. Он сообщил, что Институт Юнуса Эмре рассматривает тюркологию не просто в качестве одной из отраслей науки, но и в качестве многогранного и стратегического направления, которое охватывает историческое наследие, взаимовлияние культур, дипломатический подход, языковую и образовательную политику. Ученый подчеркнул, что общество тюркологов, объединившихся вокруг общих целей, может сформировать более сильную и влиятельную позицию на международном уровне.
Турецкий профессор подчеркнул, что 100-летний юбилей Съезда – значимое событие с точки зрения оценки интеллектуального наследия тюркского мира, обсуждения актуальных вопросов тюркологии и расширения научного сотрудничества.
Далее был продемонстрирован фильм, посвященный Первому тюркологическому съезду.
В своем выступлении заместитель министра культуры Азербайджанской Республики Фарид Джафаров сообщил, что период с начала XX века запомнился как сложный и судьбоносный этап в жизни тюркских народов. Он отметил, что, будучи великой интеллектуальной платформой, Первый тюркологический съезд вывел на повестку дня вопросы, связанные с языком, алфавитом, просвещением и культурным наследием.
Замминистра сообщил, что научное обсуждение идеи о культурной интеграции в тюркском мире сохраняет свою актуальность и сегодня, это направление последовательно поддерживается главой государства господином Ильхамом Алиевым в качестве одного из приоритетов культурной политики. Сказав, что глобализация, новые вызовы, ускоренное развитие цифровизации и искусственного интеллекта привносят новое содержание и в понятие «культура», Фарид Джафаров добавил, что в этих условиях необходимо сохранить национально-духовные ценности и привести их в соответствие с новой цифровой средой.
На конференции также выступили заместитель министра культуры и туризма Турецкой Республики Сердар Чам, заместитель министра национального образования Турецкой Республики доцент Джелиле Эрен Октен, директор Государственного агентства по науке и высшему образованию при Министерстве науки и образования АР Улькер Саттарова, посол Турецкой Республики в нашей стране профессор Бирол Акгюн, председатель Союза писателей Азербайджана Народный писатель Анар, депутат Великого национального собрания Турции, заместитель председателя AK Parti, башкан по связям с тюркскими государствами профессор Кюршат Зорлу, президент Высшего совета по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка профессор Дерья Орс, президент Международной тюркской академии академик Шахин Мустафаев, глава Турецкого лингвистического общества профессор Осман Мерт и Народный поэт Сабир Рустамханлы.
Затем были прослушаны доклады директора Института исследований тюркской культуры профессора Ахмета Биджана Эрджиласуна на тему «Стратегические основы тюркологии в масштабах Съезда», директора Центра Ататюрка в Азербайджане академика Низами Джафарова – на тему «Азербайджан на Первом тюркологическом съезде», а также доклад профессора Азербайджанского университета языков Адиля Бабаева о судьбе участников Первого тюркологического съезда.
В выступлениях говорилось о значимости мероприятия с точки зрения анализирования исторического значения Первого тюркологического съезда, его идей и научного наследия его организаторов в контексте современных научных подходов. Отмечалось, что данное мероприятие – это важная платформа, укрепляющая интеллектуальное единство тюркского мира, углубляющая научный диалог и открывающая широкие возможности для новых исследований.
Далее мероприятие продолжило свою работу в формате панельных заседаний.
Были прослушаны доклады, охватывающие такие темы, как «Исторические и социальные предпосылки созыва Первого тюркологического съезда», «Вклад организаторов и ключевых фигур Съезда в развитие тюркологии», «Влияние постановлений Съезда на научное и культурное развитие тюркских народов», «Изучение тюркских языков, вопросы алфавита и терминологии, методологические подходы», «Динамика развития идей Съезда в советский период и на последующих этапах», «Вызовы, стоящие перед тюркологией в период независимости», «Перспективы тюркологических исследований в глобальном научном пространстве» и «Малоизученные закулисные события, произошедшие в ходе Съезда».
В ходе панельных заседаний языковеды, историки, этнографы, филологи и культурологи из Азербайджана, Турции, Казахстана, Узбекистана, Кыргызстана, Туркменистана, Турецкой Республики Северного Кипра и других стран представили подходы различных научных школ к актуальным проблемам тюркологии.
28-го февраля участники международной научной конференции примут участие и выступят на симпозиуме, который состоится в университете «Хазар» по случаю 100-летия Первого тюркологического съезда.